Προς το περιεχόμενο

Παραβιάστηκε η υπηρεσία “mining renting” NiceHash. Έκλεψαν πάνω από $60 εκατομμύρια σε Bitcoins


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλάψτε όσο θέλετε μερικοί ή γίνετε όσο bitter θέλετε για να αποβάλετε το salt σας. Το point όμως πολλών εδώ μέσα που ξέρουν, σε αντίθεση με σας που το παίζετε γνώστες και το απορρίπτετε και απλά χάσατε την ευκαιρία και δεν μπορείτε να το δεχθείτε, προσπαθούν να σας ξεστραβώσουν, και το πράγμα είναι ένα και δεν αλλάζει : Κάποιοι βγάλαν πολύ χονδρό χρήμα με μικρή επένδυση, πολλοί λύσαν και το πρόβλημα της ζωής τους με το ποσό που επένδυσαν, φούσκα ξε-φούσκα, αυτό είναι η αλήθεια. Τα λεφτά τους πολλοί τα βγάλανε από την ιστορία αυτή, και να σκάσει η φούσκα, πολύς κόσμος που το πίστεψε κέρδισε, εσείς όμως όχι. Και αν σκάσει - όσοι κέρδισαν κέρδισαν, αυτό δεν αλλάζει.

Επεξ/σία από pogchamp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειλικρινά τώρα και μεταξύ μας, πιστεύεις ότι η εν λόγω ψυχεδελική λογαριθμική/κατακόρυφη αύξηση,με ανάλογα μεγάλα πεσίματα κατά καιρούς, δεν είναι σημάδι ανησυχίας για την σταθερότητα/μακροβιότητα του επιχειρήματος;

 

Ο οικονομικός διευθυντής τα λέει επειδή ξέρει καλά να αναγνωρίζει τον τζόγο/φούσκες, όπως μας γράφεις έχει μια ιδέα πως λειτουργούν οι παλιοί τρόποι επίσημου τζογαρίσματος και οι πηγές των μεγαλύτερων φουσκωμάτων του συστήματος...

Εγω σου λεω οτι ειναι φουσκα και ειναι ειναι εντυπωσιακη κιολας με μπολικο μελι. Ο σκοπός όμως ολων εδω μεσα που παρακολουθουν το θεμα , ειναι να βγαλουν ευκολα χρημα χωρις να χαλασουν κεφαλαιο γιατι οι περισσοτεροι δεν εχουν , η φοβουνται να το διαθεσουν για οποιοδηποτε λογο.  Δεν ειμαι οικονομολογος ουτε καν ασχοληθηκα ποτε με θεματα χρηματιστηριακα για να εχω γνωσεις σχετικα με την σταθεροτητα/μακροβιοτιτα του επιχειρηματος. Για αυτο λοιπον χρησιμοποιω την λεξη "ρισκο" σε αυτα που λεω.

 

Οσο αφορα τον διευθυντη , ναι συμφωνω με αυτο που λες.Ειναι ενας ανθρωπος στα 55-60 που με τις νεες τεχνολογιες δεν το εχει και δεν μπορει η δεν θελει να τις κατανοησει. (Και στο λεω γιατι τον "υποστηριζω" μηχανογραφικα και ξερω τις αντιληψεις του και τις γνωσεις του στην τεχνολογια). Αν ειχε ποιο ανοικτο μυαλο θα μπορουσε να εβγαζε το κατι παραπανω με το Bitcoin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλάψτε όσο θέλετε μερικοί ή γίνετε όσο bitter θέλετε για να αποβάλετε το salt σας. Το point όμως πολλών εδώ μέσα που ξέρουν, σε αντίθεση με σας που το παίζετε γνώστες και το απορρίπτετε και απλά χάσατε την ευκαιρία και δεν μπορείτε να το δεχθείτε, προσπαθούν να σας ξεστραβώσουν, και το πράγμα είναι ένα και δεν αλλάζει : Κάποιοι βγάλαν πολύ χονδρό χρήμα με μικρή επένδυση, πολλοί λύσαν και το πρόβλημα της ζωής τους με το ποσό που επένδυσαν, φούσκα ξε-φούσκα, αυτό είναι η αλήθεια. Τα λεφτά τους πολλοί τα βγάλανε από την ιστορία αυτή, και να σκάσει η φούσκα, πολύς κόσμος που το πίστεψε κέρδισε, εσείς όμως όχι. Και αν σκάσει - όσοι κέρδισαν κέρδισαν, αυτό δεν αλλάζει.

 

To ζήτημα για το bitcoin είναι αν είναι καλό για την κοινωνία και όφελος για τον άνθρωπο ή για το αν κάποιοι έβγαλαν λεφτά;

 

Τι διαβάζω εδώ μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αεριτζηδες και με ιδεολογια -τα κανω ολα για να βοηθησω το συνανθρωπο ρε γμτο -οι "επενδυτες" :P

Ε - vil Corp thanks you for your business επενδυστε αφοβα σε ecoin :lol:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ζήτημα για το bitcoin είναι αν είναι καλό για την κοινωνία και όφελος για τον άνθρωπο ή για το αν κάποιοι έβγαλαν λεφτά;

 

Τι διαβάζω εδώ μέσα...

Για σένα ποιο είναι το ζήτημα?

Πάντως αν είναι για το καλό της κοινωνίας ή όφελος, αυτό που εννοείς, σε προλαβαίνω, και πιστεύω πως και εσύ είσαι από αυτούς που απλά ζηλεύουν αυτούς που κέρδισαν από την ιστορία και απλά τώρα το παίζεις αλτρουιστής. Προσωπικά δυστυχώς δεν κέρδισα από το bitcoin και με θεωρώ ανόητο που δεν ασχολήθηκα. Έχασα εύκολο χρήμα, μπράβο σε όσους το πίστεψαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλάψτε όσο θέλετε μερικοί ή γίνετε όσο bitter θέλετε για να αποβάλετε το salt σας. Το point όμως πολλών εδώ μέσα που ξέρουν, σε αντίθεση με σας που το παίζετε γνώστες και το απορρίπτετε και απλά χάσατε την ευκαιρία και δεν μπορείτε να το δεχθείτε, προσπαθούν να σας ξεστραβώσουν, και το πράγμα είναι ένα και δεν αλλάζει : Κάποιοι βγάλαν πολύ χονδρό χρήμα με μικρή επένδυση, πολλοί λύσαν και το πρόβλημα της ζωής τους με το ποσό που επένδυσαν, φούσκα ξε-φούσκα, αυτό είναι η αλήθεια. Τα λεφτά τους πολλοί τα βγάλανε από την ιστορία αυτή, και να σκάσει η φούσκα, πολύς κόσμος που το πίστεψε κέρδισε, εσείς όμως όχι. Και αν σκάσει - όσοι κέρδισαν κέρδισαν, αυτό δεν αλλάζει.

 

Φαίνεται έχεις πρόβλημα να καταλάβεις. Καλά έκαναν μερικοί και έβγαλαν και έγιναν εκατομμυριούχοι σαν και σένα...εύγε. Όταν λέμε ότι είναι φούσκα εννοούμε ότι θα έρθει η ώρα που ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ που πήγαν να λύσουν το πρόβλημα της ζωής τους από αέρα θα χάσουν ότι λεφτά είχαν βάλει - άλλος πολλά, άλλος λίγα.

 

Έτσι είναι οι φούσκες. Μερικοί κερδίζουν πολλά και οι περισσότεροι τα χάνουν όλα. Διαφωνείς κάπου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται έχεις πρόβλημα να καταλάβεις. Καλά έκαναν μερικοί και έβγαλαν και έγιναν εκατομμυριούχοι σαν και σένα...εύγε. Όταν λέμε ότι είναι φούσκα εννοούμε ότι θα έρθει η ώρα που ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ που πήγαν να λύσουν το πρόβλημα της ζωής τους από αέρα θα χάσουν ότι λεφτά είχαν βάλει - άλλος πολλά, άλλος λίγα.

 

Έτσι είναι οι φούσκες. Μερικοί κερδίζουν πολλά και οι περισσότεροι τα χάνουν όλα. Διαφωνείς κάπου?

Ναι διαφωνώ, γιατί η συγκεκριμένη φούσκα έχει αργήσει πολύ να σκάσει. Οι βλάκες θα χάσουν που είναι άπληστοι και δεν έχουν βγει ήδη από την στιγμή που έφτασε 5-10K που είναι αρκετό το ποσό. Καμία σχέση με την φούσκα του ελληνικού χρηματιστηρίου που είπαν κάποιοι πιο πάνω. Τώρα για όσους απλά κάνουν daily trading και δεν ήταν long term holders ούτε αυτοί θα χάσουν κάποιο τρελό πόσο. Το να λέτε ότι δεν αξίζει επειδή και καλά είναι φούσκα εδώ διαφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σένα ποιο είναι το ζήτημα?

Πάντως αν είναι για το καλό της κοινωνίας ή όφελος, αυτό που εννοείς, σε προλαβαίνω, και πιστεύω πως και εσύ είσαι από αυτούς που απλά ζηλεύουν αυτούς που κέρδισαν από την ιστορία και απλά τώρα το παίζεις αλτρουιστής. Προσωπικά δυστυχώς δεν κέρδισα από το bitcoin και με θεωρώ ανόητο που δεν ασχολήθηκα. Έχασα εύκολο χρήμα, μπράβο σε όσους το πίστεψαν.

 

Βασικά, αφού ρωτάς, εγώ ζηλεύω το δυνατό αυτό μυαλό, που εμπνεύστηκε το όλο θέμα "bitcoin", ίσως και αηδιασμένος από το όλο οικονομικό και νομισματικό σύστημα. Δεν ξέρω κιόλας, ίσως κάνω λάθος, ίσως να ήταν ένας ακόμα απατεώνας που ήξερε που θα οδηγηθεί το όλο θέμα και να είναι τώρα σούπερ δισεκατομμυριούχος.

Από εκεί και πέρα, δεν αισθάνομαι περισσότερη ζήλεια για αυτούς που επένδυσαν σε bitcoin και καλά έκαναν, από κάποιον που επένδυσε σε κάποιο οικόπεδο στο Δήλεσι και το πούλησε 20 φορές πιο ακριβά κάποια στιγμή. Δεν επένδυσα, δεν κέρδισα. Ποιός ο λόγος ζήλειας;

Θα μπορούσα να αισθανθώ άσχημα, αν είχα στην κατοχή μου κάποια btc και τα πούλησα τσάμπα ή αν κάποιος με πίεζε να αγοράσω φτηνά ξέροντας ότι θα πουλήσω ακριβά. Αλλιώς, κανένα συναίσθημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK βλέπεις το εροτιματικό στο τελος της προτασης ???

το μοναδικό που βγάνει από μέσα μου είναι ότι πρόκειται για φούσκα δεν ξέρω τίποτα και ούτε θέλω να μάθω πολλα μονο αυτά που ρωτάω . απάντησες στο 3 μόνο.

ps. το 2 το 3 και το 4 τα ρωτάω το 1 άποψη το 5 τρολια  

ακου φιλε ασχετε...για σενα ειναι φουσκα...εγω θα πω οτι ειναι ποκερ...εαν ξερεις ποτε να φυγεις μπορει να βγεις πολυ κερδισμενος...εισαι παντελως ασχετος...βασικα εισαι ο #$%#$ του thred που παντα εχει εναν τετοιο εδω μεσα και παντου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον οι μισοί που σχολιάζουν τη συγκεκριμένη είδηση δεν πρέπει να έχουν την παραμικρή ιδέα τι είναι το nicehash άπλα διάβασαν "έκλεψαν bitcoin" και λένε ας γράψω τη μπαλαφάρα μου για το bitcoin δεν βαριεσαι ας πω ότι είναι φούσκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τετοια διαβαζω και φτανει το χαμογελο μου μεχρι τα αυτια.

 

Μακρια απο απατες τυπου bitcoin.

Καλυτερα να μαζεψετε κανενα coin στο mario.

φίλε μου greed ξέρεις τι είναι το nicehash; και αν όντως ξέρεις για ποια απάτη ακριβώς μιλάς; γελάς μέχρι τα αυτιά επειδή κάποιοι hackers μπήκαν στον κόπο να κλέψουν bitcoin το οποίο εσύ θεωρείς απάτη; προφανώς και έχεις κάνει κάποιου είδους ρεκόρ στο mario και θα ξέρεις καλυτερα για τα coin του. φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, αφού ρωτάς, εγώ ζηλεύω το δυνατό αυτό μυαλό, που εμπνεύστηκε το όλο θέμα "bitcoin", ίσως και αηδιασμένος από το όλο οικονομικό και νομισματικό σύστημα. Δεν ξέρω κιόλας, ίσως κάνω λάθος, ίσως να ήταν ένας ακόμα απατεώνας που ήξερε που θα οδηγηθεί το όλο θέμα και να είναι τώρα σούπερ δισεκατομμυριούχος.

 

Γυρω στο 1 εκ bitcoin απο τα πρωτα που βγηκαν στην κυκλοφορια δεν εχουν κουνηθει ποτε.

Ειναι σιγουρο οτι ανηκουν στον/στους δημιουργους του bitcoin.

 

Λες να χασαν τα private keys? Γιατι αν ο σκοπος τους ηταν να γινουν πλουσιοι υπαρχει περιπτωση να μην θελαν να ρευστοποιησουν ουτε ενα μικρο κομματι απο αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- μπορεί κάποιος να πουλήσει τα btc όποτε θέλει ; δλδ υπάρχει ανταλλακτήριο που αγοράζει μόλις πει κάποιος  ότι θέλει να πουλήσει ; ή μπορεί να σου μείνουν στο χέρι ; 

 

-γνωριζα το btc όταν έκανε λιγοτερο από 1$ απ οτι θυμάμαι. μου λέγανε ειναι απάτη. μετα 100$ μετά 1000, μετά 5000 σήμερα 16500 . ο μπιλ γκειτς λεει ότι θα πάει 500.000 - 1000000 . δεν πηρα τον antminer s3, s5 ,s7 . Εγω φταιω . 

(π.χ. με 10.000 ευρω επαιρνες 100000 btc όταν έκανε 0,10$ ? δηλαδή 1.650.000.000 ? αν υπήρχαν τόσα τότε. και αν είχα τόσα, ποιος θα τα αγόραζε σήμερα ολα και να μου δώσει $.  μπορεί κάποιος στην τράπεζα να αιτιολογήσει μια κατάθεση - εισόδημα ως πώληση btc ? 

 

- μπορώ να παραγγείλω τον S9 από κίνα / ebay ?  ειναι αξιοπιστοι οι πωλητές αυτοί (bitmain βασικα ) 

 

- πες ότι έρχεται η συσκευή (antminer S9)  σπίτι. συνδέω και το τροφοδοτικό , βρίσκω την IP  ξεκινά την εξόρυξη. το ρεύμα ειναι 0,1025/KWh ?  ειναι κερδοφορο ; το  cryptocompare λεει ναι και μάλιστα αρκετα. Όμως γιατι τοτε δεν έχουν όλοι από ένα ; η πέντε ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- πες ότι έρχεται η συσκευή (antminer S9)  σπίτι. συνδέω και το τροφοδοτικό , βρίσκω την IP  ξεκινά την εξόρυξη. το ρεύμα ειναι 0,1025/KWh ?  ειναι κερδοφορο ; το  cryptocompare λεει ναι και μάλιστα αρκετα. Όμως γιατι τοτε δεν έχουν όλοι από ένα ; η πέντε ; 

Η τελική τιμή ρεύματος δεν είναι 0,1025/KWh αλλά κάπου στο διπλάσιο αν υπολογίσεις και τα ΥΚΩ, υπέρ ΔΕΔΔΗΕ κλπ. Απλά το αναφέρω για να δεις αν συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...