Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασία νερών λέβητα


alfeios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συστημα θερμανσης με λεβητα που καιει πηρυνόξυλο, στη Νοτια Ελλαδα ποια ειναι η καταλληλη θερμοκρασια που πρεπει να εχει το νερο φευγοντας για τα διαμερισματα, σε ηπιο καιρό, και ποια σε παγωνια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάτε από τα σώματα που έχεις, είναι χαμηλής ή υψηλών θερμοκρασιών; Ακόμα καλύτερα, ο λέβητας που έβαλες τί λέβητα αντικατέστησε (καύσιμο και έτος εγκατάστασης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάτε από τα σώματα που έχεις, είναι χαμηλής ή υψηλών θερμοκρασιών; Ακόμα καλύτερα, ο λέβητας που έβαλες τί λέβητα αντικατέστησε (καύσιμο και έτος εγκατάστασης).

Στο πρωτο δεν μπορω να σου απαντησω, συνιθισμενα σωματα ειναι. Πανελ

Ο λεβητας ειναι http://www.kombi.gr/index.php?mp=subpage&cp=show&contents_id=5 Kombi λέβητας βιομάζας και ξυλου 

και τον δουλευω με πηρυνόξυλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες από 70-80 βαθμούς , ανάλογα και τους σωλήνες που έχεις . Σε πλαστική μην ανέβεις πάνω από 75 βαθμούς .

Μην πέσεις κάτω από 65 γιατί δεν θα δουλεύει καλά ο λέβητας και θα δημιουργηθούν υγροποιήσεις στην καμινάδα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες από 70-80 βαθμούς , ανάλογα και τους σωλήνες που έχεις . Σε πλαστική μην ανέβεις πάνω από 75 βαθμούς .

Μην πέσεις κάτω από 65 γιατί δεν θα δουλεύει καλά ο λέβητας και θα δημιουργηθούν υγροποιήσεις στην καμινάδα .

Ευχαριστω

Στους 65 το εχω

Δεν ειναι πλαστικοι οι σωληνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω

Στους 65 το εχω

Δεν ειναι πλαστικοι οι σωληνες

 

Αν έχεις χαλκό ανέβα στους 75.

Να υποθέσω ότι έχεις ανοιχτό δοχείο διαστολής στην εγκατάσταση ; Αν όχι να βάλεις .

Αν θυμάμαι καλά στους kombi η φωτιά περνάει γύρω από τα τούμπα και το νερό μέσα τους , ανάποδα δηλαδή από ότι συνήθως 

Αν είναι έτσι τότε θέλεις ποιο συχνό καθάρισμα , αλλά είναι από τους  καλούς πυρηνολέβητες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Αν έχεις χαλκό ανέβα στους 75.

2.Να υποθέσω ότι έχεις ανοιχτό δοχείο διαστολής στην εγκατάσταση ; Αν όχι να βάλεις .

3.Αν θυμάμαι καλά στους kombi η φωτιά περνάει γύρω από τα τούμπα και το νερό μέσα τους , ανάποδα δηλαδή από ότι συνήθως 

4.Αν είναι έτσι τότε θέλεις ποιο συχνό καθάρισμα , αλλά είναι από τους  καλούς πυρηνολέβητες .

1. Ευκολο το εχεις ? Ανεβαζει με το ζορι στους 60-62 ισως φταιει η φτωχη ποιοτητα του καυσιμου

2. Ο υδραυλικος ειχε βαλει ανοιχτό αλλα ο μηχανολογος της kombi ζητησε αλλαγη σε κλειστό και το αλλαξαμε

3. ναι

4. Ολοι ετσι μου λενε, οτι ειναι απο τους καλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τον μηχανολόγο που ζήτησε την αλλαγή σε κλειστό δοχείο (το κόκκινο συνήθως βαρελάκι που έχει βαλβίδα να το φουσκώσεις αέρα ) δεν μου κάθεται καλά . Έχει να κάνει με την ασφάλεια της εγκατάστασης . Έχω την εντύπωση (και ψάξε το αν θέλεις) ότι απαγορεύεται κλειστό δοχείο σε λέβητες στερεών καυσίμων . Καλό θα ήταν κάποιος μηχανολόγος γνώστης να μας το διευκρινίσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...