Προς το περιεχόμενο

Αποχή από τη ζάχαρη


stalactite

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφάσισα να ελαττώσω τη ζάχαρη γιατί θεωρώ ότι κατανάλωνα υπερβολικά πολλή ζάχαρη. Δεν εχω πρόβλημα με το βάρος μου απλά σκέφτομαι ότι και τερηδόνες θα κάνω και με όλα αυτά που κάνω στις βιοχημείες το σκέφτηκα αλλιώς. Έτρωγα ένα κρουασάν για πρωίνο και όταν έπαιρνα καφέ ήταν μέτριος. Χώρια ότι γλυκό μπορεί να τσιμπούσα μέσα στη βδομάδα. Τώρα τρώω για πρωίνο ένα τοστ και τον καφέ σκέτο. Τα γλυκά τα έχω κόψει.. μπορεί να φάω κάτι μικρό αλλά σε καμία περίπτωση κάθε μέρα ή μεγάλη ποσότητα. Απο τοτε ομως που εκοψα τη ζαχαρη συνειδητοποιω οτι ειναι πανταχου παρούσα. Οπότε λίγο πολύ ακόμα και να μην τρωμε γλυκα δεν ειμαστε εξαρτημενοι απο τη ζάχαρη; Πχ σε διάφορα συσκευασμένα προιόντα, σε τίποτα fast foods που ακούω ότι βάζουν κτλ; Εσάς ποια η σχέση σας με τη ζάχαρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσάς ποια η σχέση σας με τη ζάχαρη;

Καθαρά τυπική, μια καλησπέρα αν βρεθούμε σε ασανσέρ/κλιμακοστάσιο και ενα χρονια πολλα στις γιορτές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσάς ποια η σχέση σας με τη ζάχαρη;

H καλυτερη.Μισο βαζακι στους καφεδες, για να μην βαλω κοκακολες και σοκολατες.Ευτυχως οι εξετασεις μου ηταν σαν βρεφους  :-D

 

Συμφωνω απολυτα με την αποχη μου που λες, αλλα κοιταζω το κουτι με τον καφε ,να το πιω μετριο σκεφτομαι, σαν κωνειο ενα πραγμα , αλλα δεν μπορω..λυγιζω  :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κομμενη εκτος απο την φυσικη που υπαρχει σε φρουτα κτλ και 1 φορα την εβδομαδα ισως φαω κατι γλυκο..

Το ιδιο και το αλατι

 

Και εγω τρωω φρούτα από τοτε που την εκοψα. Βασικα αναφερομαι στην ζάχαρη που βάζουμε εμεις στα τροφιμα οχι σε αυτη που περιέχει ένας καρπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αγαπω την ατιμη.

Μου πηρε 15 χρονια να καταφερω να μειωσω τις κουταλιες στον καφε απο 3 σε 1...!

Δεν μπορω να με φανταστω επισης δίχως σοκολατογλυκα κλπ. Απλα δεν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης Expertr είπε:
Εγω κομμενη εκτος απο την φυσικη που υπαρχει σε φρουτα κτλ και 1 φορα την εβδομαδα ισως φαω κατι γλυκο..

Το ιδιο και το αλατι
 
Και εγω τρωω φρούτα από τοτε που την εκοψα. Βασικα αναφερομαι στην ζάχαρη που βάζουμε εμεις στα τροφιμα οχι σε αυτη που περιέχει ένας καρπος.

 

Ναι απλα το ανεφερα...Στο ζαχαρη με τον τροπο που λες εχει να μπει πανω απο 5-6 χρονια...
Μονο οτι τυχει να καταναλωσω σε γλυκο εξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ζάχαρη είναι πιο πολύ θέμα συνήθειας. Και το σημαντίκοτερο είναι ότι όσο τρως τόσο περισσότερο θέλεις. Δημιουργεί εθισμό.

 

Πιστεύω οι περισσότεροι που λένε ότι δεν μπορούν χωρίς, άμα έκαναν αποχή από τα γλυκά για πχ 10 μέρες(με προσπάθεια εννοείται) μετά που θα πέρναγε το σοκ δεν θα τους έκανε ιδιαίτερη αίσθηση.

 

Έχω να φάω το οτιδήποτε γλυκό 4 μήνες από εκεί που έτρωγα δυο φορές την μέρα. Ήταν πιο εύκολο απότι πίστευα, και κατάλαβα ότι όταν ξε-εθίστηκα τα πράγματα πήγαν μόνα τους μετά. Τα αλμυρά από την άλλη δεν πιστεύω ότι κόβονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...