Προς το περιεχόμενο

Αποστολή γράμματος ταχυδρομικώς στις ΗΠΑ


Particolamente

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι απλό σχετικά με αποστολή γράμματος προς τις ΗΠΑ μέσω ΕΛΤΑ. Πρόκειται ουσιαστικά για δύο φύλλα Α4 και τίποτα παραπάνω. Η επιλογή που θέλω είναι να πάει όσο το δυνατόν ασφαλέστερα και ταχύτερα γίνεται, οπότε επιλέγω εξπρές και συστημένο? 

Από εκεί και πέρα, αυτά τα δύο φύλλα πρέπει να τα βάλω εγώ σε δικό μου φάκελο ή θα έχει και το ταχυδρομείο να μου τα 'πακετάρουν'? Εκτός ενός λευκού φακέλου που φαντάζομαι θα μου δώσουν χρειάζεται κάτι επιπλέον από πάνω ή θα είναι εντάξει έτσι? Όσον αφορά την επίσπευση της διαδικασίας, παίζει ρόλο το κατάστημα στο οποίο θα πάω, π.χ. αν είναι πιο κεντρικό ΕΛΤΑ? 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα σου δώσουν φάκελο στα ΕΛΤΑ. Πρέπει να έχεις δικό σου.

 

Παίζει ρόλο και το αν πας σε κεντρικό κατάστημα (π.χ. Ομόνοια), αλλά η διαφορά είναι 1-2 μέρες στην καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα φάκελο με φυσαλίδες απο βιβλιοπωλείο και βάλε και κανένα χαρτόνι μέσα για μη γίνει κάτι και τσαλακωθούν

 

Αν μένεις σε πόλη δεν παίζει ρόλο σε πιο κατάστημα θα πας, απο όλα περνάνε και μαζεύουν τα γράμματα της ημέρας

Και στα περίχωρα θα έρθουν να τα μαζέψουν απλά μπορεί να γίνει σχετικά νωρίτερα και να μη προλάβεις οπότε να το στείλουν την επόμενη μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό κλασσικά μπαίνει σε φάκελο 23χ11 με τις Α4 διπλωμένες στα τρία. Τώρα αν θέλεις λίγη έξτρα προστασία, π.χ. για να μην τυχόν βραχεί (μιας που είναι λίγο να τους φοβάσαι στα ελτα για το που παρατάνε τους σάκους), πάρε έναν μικρό κίτρινο με φυσαλίδες, να υπάρχει τουλάχιστον το νάυλον από μέσα για προστασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Οπότε για κλείσω, να πάρω φάκελο 23χ11 όπως λέει ο φίλος και να διπλώσω στα τρία τα χαρτιά και από εκεί και πέρα να βάλω αυτό το φάκελο μέσα σε φάκελο με φυσαλίδες ώστε να είναι κομπλέ? Το μέγεθος του φακέλου με φυσαλίδες δεν παίζει ρόλο αν θα είναι 10χ10 η 20χ20 π.χ. έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...