Προς το περιεχόμενο

Γαλλία: Απαγόρευση της χρήσης smartphone στα σχολεία από μαθητές έως 15 ετών


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις δίκιο !! Παιδιά χρησιμοποιείται τα κινητά, κάντε π βίντεο όλα τα μαθήματα για καλή επανάλειψη στο σπίτι κ στα διαλείμματα επιτρέπουμε το xbox one xΟπως γίνεται και στο πανεπιστήμιο, που το προβλημα;

 

Κανένα πρόβλημα ! Ίσα ίσα πρέπει να επιτρέπουν τεχνολογια παντού π να κάνουμε ότι θελουμε την ώρα του μαθήματος. Αν είναι δυνατόν να πηγαίνω στο πανεπιστήμιο να μάθω 2-3 πραματα κ να μην μπορώ να ποστάρω κ να τσεκάρω τα κοριτσάκια της τάξης στο fb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

αυτοι δεν εχουν απαγορευσει και τις μαντηλες? :D

οι απαγορευσεις δεν εχουν συνηθως το αποτελεσμα

που περιμενουμε. το να μαθεις να χρησιμοποιεις σωστα κατι ειναι προτιμοτερο.

καποτε τα "σχολεια" θα αλλαξουν και θα συγχρονιστουν με τον 21ο αιωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπου βλεπεις πολλες απαγορευσεις για το '' δημοσιο καλο'' ( συγκεκριμενα για την δημοσια υγεια εδω) να περιμενεις περικοπες λογω ..δημοσιονομικου κενου.

 

Αντε και σχολικες ποδιες με το καλο.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα σχόλια σε τεχνολογικό forum. Υποκριτές όλοι

Τι σχέση έχει που είμαστε σε τεχνολογικό φόρουμ; Στο σχολείο πάνε για άλλο σκοπό, όχι για να αποβλακώνονται (και εκεί) με τα κινητά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνω καθολου.

Πολυ σωστο μετρο απο τη Γαλλια.

Μπραβο.

 

Αλλα καπως ετσι ξεκιναει η γενικη απαγορευση σε βαθος χρονου σε δημοσιους χωρους.

και ετσι πρεπει... εχουμε γεμισει ζομπι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω βαριομασταν εμεις στο σχολειο πριν 30 χρονια, τοτε που pc = amstrad... Δε θα βαριουνταν σημερα;

 

Το ενδεχομενο να γινουν ενδιαφεροντα τα μαθηματα μηπως και σολαρουν λιγοτερο στην ταξη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποκρισία 100% αυτές οι πολιτικες. 2018 σε λίγες μέρες, η τεχνολογία έχει φτάσει και στις πιο απομακρυσμένες περιοχές του κόσμου, και δεν αφήνουν τα παιδιά να έχουν κινητό. Αντί να έχουν σχολικό μάθημα πως θα χρησιμοποιήσουμε σωστά το κινητό/τάμπλετ / λάπτοπ στο σχολείο/πανεπιστήμιο το απαγορεύουν. Ότι να ναι. Μετά αναρωτιόμαστε γιατί καίγονται στα παραπάνω όλη μέρα τα παιδιά από μικρές ηλικίες. Γιατί προφανώς κανεις δεν τους έχει πει πως θα μπορούσαν να τα αξιοποιήσουν στο σχολείο σωστά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποκρισία 100% αυτές οι πολιτικες. 2018 σε λίγες μέρες, η τεχνολογία έχει φτάσει και στις πιο απομακρυσμένες περιοχές του κόσμου, και δεν αφήνουν τα παιδιά να έχουν κινητό. Αντί να έχουν σχολικό μάθημα πως θα χρησιμοποιήσουμε σωστά το κινητό/τάμπλετ / λάπτοπ στο σχολείο/πανεπιστήμιο το απαγορεύουν. Ότι να ναι. Μετά αναρωτιόμαστε γιατί καίγονται στα παραπάνω όλη μέρα τα παιδιά από μικρές ηλικίες. Γιατί προφανώς κανεις δεν τους έχει πει πως θα μπορούσαν να τα αξιοποιήσουν στο σχολείο σωστά

Τα έχεις λίγο μπερδέψει. 

 

Σε μια τηλεόραση μπορούμε να δειχνουμε εκπαιδευτικά βιντεο/animations/slides

ή

να δείχνει μενεγάκη, nomads, κλπ.

 

Αν λοιπον δώσεις απο μια τηλεόραση σε κάθε παιδί με το ελευθερο χρήσης, τι νομίζεις οτι θα βλέπει;

 

Η απαγορευση δεν ειναι καθολική απαγορευση της τεχνολογίας απο τα σχολεία, είναι απαγορευση του κινητου ως χασομέρι, γιατί δεν προσφέρουν στην εκπαιδευση των παιδιών συν οτι επιδρουν αρνητικά στο χρόνο της εκπαιδευσης. 

 

Η εφαρμογή λοιπον της τεχνολογίας στην εκπαιδευση δεν εχει πρακτική σχέση με την απαγορευση των κινητών στα σχολεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλου μου ο γιος του στην πρώτη γυμνασίου.Την Παρασκευή του το πήρανε οι καθηγητές,και του είπαν να έρθει την Δευτέρα με τον πατέρα του.Ήταν στο διάλειμμα και είχε βάλει μουσική με το jbl go.Όταν σχόλασε ο μικρός την Παρασκευή ήρθε σπίτι σκασμένος και ήμουν ο πρώτος που μου το είπε,γιατί εγώ δούλευα στο σπίτι τους,και οι γονείς του δεν είχαν επιστρέψει.Του λέω καλά ρε συ το είχες το κινητό μαζί,αλλά και μουσική rap στο σχολείο τέζα?Πως να μην στο πάρουν?Είχε σκάσει πού θα έμενε χωρίς κινητό ΠΣΚ αλλά και την τιμωρία από τον πατέρα του.Δεν ξέρω αν υπάρχει εδώ επίσημη απαγόρευση όπως στη Γαλλία,αλλά του το πήραν του μικρού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλου μου ο γιος του στην πρώτη γυμνασίου.Την Παρασκευή του το πήρανε οι καθηγητές,και του είπαν να έρθει την Δευτέρα με τον πατέρα του.Ήταν στο διάλειμμα και είχε βάλει μουσική με το jbl go.Όταν σχόλασε ο μικρός την Παρασκευή ήρθε σπίτι σκασμένος και ήμουν ο πρώτος που μου το είπε,γιατί εγώ δούλευα στο σπίτι τους,και οι γονείς του δεν είχαν επιστρέψει.Του λέω καλά ρε συ το είχες το κινητό μαζί,αλλά και μουσική rap στο σχολείο τέζα?Πως να μην στο πάρουν?Είχε σκάσει πού θα έμενε χωρίς κινητό ΠΣΚ αλλά και την τιμωρία από τον πατέρα του.Δεν ξέρω αν υπάρχει εδώ επίσημη απαγόρευση όπως στη Γαλλία,αλλά του το πήραν του μικρού.

Επίσημη απαγόρευση υπάρχει. Απλά, δεν εφαρμόζεται. (όπως και πολλοί άλλοι νόμοι εδώ στην Ελλάδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε και σχολικες ποδιες με το καλο. 

Γαλλιδουλα με school uniform να σε παρακαλαει να της δωσεις το κινητο. Ταραχτηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γ@@ το κράτος σας και τις απαγορεύσεις σας. Κάνατε τις κοινωνίες μπουρδέλο. Απαγορεύεται το ένα και το άλλο, ούτε να κλάσουμε πλέον.

 

Απαγόρευση κινητών στην τάξη, απαγόρευση κυκλοφορίας σε δακτύλιο, απαγόρευση καπνίσματος σε καφετέρια, απαγόρευση το ένα απαγόρευση το άλλο. Και έχεις από κάτω ορισμένα ζαβά να χειροκροτάνε σε κάθε απαγόρευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους μιλανε για εφαρμογη εδω. Πηγαινω λυκειο. Οι αποβολες πεφτουν συννεφο σε εβδομαδιαια βαση για τηλεφωνα. Και στο γυμνασιο που πηγαινα και στο δημοτικο δε μας αφηναν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...