Προς το περιεχόμενο

Ψυχολόγος vs Ψυχιατρος


stalactite

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ζητούμενο όμως είναι να μην εμπλέκεται η υποκειμενικότητα και η προσωπικότητα του θεραπευτή στη θεραπεία..

πχ αν τον γιατρό τον έχει απατήσει η γυναίκα του και έχει φτάσει σε σημείο να μισεί τις γυναίκες πως είναι δυνατόν αυτός ο άνθρωπος να σε συμβουλέψει σωστά σε ένα πρόβλημα γάμου;

 

Δεν ξέρω τι γίνεται στην πράξη αλλά θα έπρεπε ο θεραπευτής να είναι εκπαιδευμένος να λειτουργεί εντελώς μηχανικά και απρόσωπα,και απλά να σου δίνει τα εργαλεία για να λύσεις τα προβλήματα σου χωρίς να λέει τη γνώμη του για το τι είναι σωστό ή λάθος στις επιλογές που κάνεις στη ζωή σου.

 

λολ Έτσι θα πρεπε αλλά κανείς γιατρός δεν το κάνει αυτό. Άρα κανείς δεν είναι σοβαρός;

Γενικεύεις και εχεις μπλεξει τα πραγματα, εκφεροντας αποψη για θεματα που δεν γνωριζεις. Και μαλιστα απολυτη αποψη.

Και αν δεν παίρνεις χάπια κλπ (ενώ τα χρειάζεσαι), παίρνεις το όπλο σου και καθαρίζεις το μισό σου σόι για παράδειγμα...

 

Ή καθαρίζεις τον BillDano γιατί είναι σιχαμερό apple fan boy και του αξίζει να πεθάνει!

 

:P

Κι αυτο είναι τεραστιος μύθος, και μαλιστα διαιωνιζει το στιγμα που ακολουθει την ψυχική ασθένεια.

 

Οσο πιο κοντα είναι ο ασθενης στον εξω κοσμο και οσο πιο ανοιχτη είναι η κοινωνια για να τον δεχτει, τοσο περισσοτερα οφελη προκυπτουν και για τις 2 πλευρές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

 

Οσο πιο κοντα είναι ο ασθενης στον εξω κοσμο και οσο πιο ανοιχτη είναι η κοινωνια για να τον δεχτει, τοσο περισσοτερα οφελη προκυπτουν και για τις 2 πλευρές.

 

Ο κάθε ασθενής, χρειάζεται βοήθεια από ειδικούς επιστήμονες και όχι από την κοινωνία. Η κοινωνία οφείλει απλά να σέβεται όλα τα μέλη της. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικεύεις και εχεις μπλεξει τα πραγματα, εκφεροντας αποψη για θεματα που δεν γνωριζεις. Και μαλιστα απολυτη αποψη.

 

 

 

Οτι δε γνωρίζω το λέω. Δεν εκφέρω άποψη όμως, ρωτάω κάποιες λογικές απορίες και περιμένω απάντηση απο άτομα που γνωρίζουν πως λειτουργούν οι ψυχοθεραπευτές.

 

edit..Τώρα κατάλαβα οτι μάλλον μιλάς για αυτό που είπα για xanax και γιατρούς.Αυτό είναι γνωστό και στις πέτρες.

Τι απόλυτη άποψη μου λες;;Ξέρω αρκετές περιπτώσεις που τους συνταγογραφούσαν xanax για πολλά χρόνια.Άνω των 5.

Επεξ/σία από johnbond
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κάθε ασθενής, χρειάζεται βοήθεια από ειδικούς επιστήμονες και όχι από την κοινωνία. Η κοινωνία οφείλει απλά να σέβεται όλα τα μέλη της.

Παλι εισαι λαθος. Η αποϊδρυματοποιηση τετοιων ασθενων είναι ευθυνη της κοινωνιας κυριως, σαφως βεβαια υπο την παρακολουθηση ειδικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μονη εμπειρια που εχω με ψυχιατρο και ψυχολογο ηταν σε ενα ολιγοημερο σεμιναριο για την δουλεια που μας εκαναν (περιπου 15ωρες ο καθενας). Ο ψυχολογος εκανε πιο πολυ συζητηση μαζι μας και μας ενημερωνε για το αντικειμενο της δουλειας μας. Ειπε πραγματα απλα τα οποια θεωρω γενικοτητες τα οποια μπορει να μας πει και καποιος φιλος μας η πιο εμπειρος. Οταν ομως ηρθε ο ψυχιατρος δωσαμε βαση ολοι μας. Φανονταν πραγματικα τρελος απο τον τροπο που μας κοιταζε και μας μιλουσε πανω σε αυτο που επρεπε χωρις περιστροφες και αλλαζοντας θεμα (ετσι εκανε ο ψυχολογος). Μας ανεφερε περιστατικα και εδωσε ακομα περισσοτερο ενδιαφερον στη συζητηση μας.

Και οι 2 σεβαστοι και αχρειαστοι να ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις σοβαρος ιατρος δε συνταγογραφει ζαναξ για πανω απο 2 εβδομαδες.

 

δεν διαφωνώ καθόλου, αλλά δυστυχώς τα δίνουν για ψύλλου πήδημα 

Και αν δεν παίρνεις χάπια κλπ (ενώ τα χρειάζεσαι), παίρνεις το όπλο σου και καθαρίζεις το μισό σου σόι για παράδειγμα...

 

 

δηλαδή το να σε κάνουν πρεζάκι είναι λύση? ή οι κρίσεις πανικού πχ θα είναι ποιο ήπιες?  άσε, απο άτομα που έπαιρναν χρόνια ξέρω. έχω δει πως το διαχειρίστηκαν οι ίδιοι και άλλοι ιατροί και πού κατέληξαν.      

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψυχολόγος τμήμα φιλοσοφικής 

ψυχίατρος τμήμα ιατρικής 

 

Δύο διαφορετικά τμήματα με διαφορετικές εξειδικεύσεις. ούτε τσαρλατάνος είναι ο ένας η ο άλλος, ούτε κλέφτης, ούτε ο ένας μπορεί να κάνει την δουλειά του άλλου.

 

ναι αλλα η πρωτη ειναι 4 χρονια και η δευτερη στα 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις σοβαρος ιατρος δε συνταγογραφει ζαναξ για πανω απο 2 εβδομαδες.

Άντε να βρεις τον σοβαρό όμως που να μη σε βλέπει μόνο σαν χρήμα και αγγαρεία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα η πρωτη ειναι 4 χρονια και η δευτερη στα 6.

 

Η δεύτερη στα 11, αν δε χάνω κάνα χρόνο στο μέτρημα.

Άντε να βρεις τον σοβαρό όμως που να μη σε βλέπει μόνο σαν χρήμα και αγγαρεία!

 

Αυτο ισχύει για όλες τις ειδικότητες, πόσο μάλλον για μια ειδικότητα όπου ο ασθενής τελεί συνήθως υπο σύγχιση, το λιγότερο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δεύτερη στα 11, αν δε χάνω κάνα χρόνο στο μέτρημα.

 

Αυτο ισχύει για όλες τις ειδικότητες, πόσο μάλλον για μια ειδικότητα όπου ο ασθενής τελεί συνήθως υπο σύγχιση, το λιγότερο.

 

ναι 11 με την ειδηκοτητα εχεις δικιο εγω εβαλα μονο τα 6 χρονια της γενικης ιατρικης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η αποϊδρυματοποιηση τετοιων ασθενων είναι ευθυνη της κοινωνιας

Ρωτησες την κοινωνια και στο ειπε αυτο η αποφασισες και διεταξες?

Οσο πιο κοντα είναι ο ασθενης στον εξω κοσμο και οσο πιο ανοιχτη είναι η κοινωνια για να τον δεχτει, τοσο περισσοτερα οφελη προκυπτουν και για τις 2 πλευρές.

Εκθεση ιδεων 5ης δημοτικου. Η κοινωνια δεν υφισταται προς οφελος των ψυχικα ασθενων και των ιδεολογων θεραπευτων τους, εχει δικες τις ιδεες για το τι θελει να κανει και τι οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτησες την κοινωνια και στο ειπε αυτο η αποφασισες και διεταξες?

Άστα, έχω την κακή συνήθεια να προσπαθώ να διαβάζω και να ενημερώνομαι.

 

Ας μου πει και μένα κάποιος όμως, εσύ μτσαλλα και ο billdanos δηλαδή, γιατί προτιμάτε λόγου χάρη στον σχιζοφρενή, τον ψυχωτικό, τον μανιοκαταθλιπτικό, πίσω απο τα σίδερα ενός ιδρύματος, και όχι ως (κατά το δυνατόν) ενεργά μέλη της κοινωνίας? ¨Οσο και να μην το αντιλαμβάνεστε, τους καταδικάζετε.

 

Υ.Γ. Έχει συζήτηση στη Βουλή για την ψυχική υγεία. Ωστόσο μόνο για πλειστηριασμούς ακούω να μιλάνε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστα, έχω την κακή συνήθεια να προσπαθώ να διαβάζω και να ενημερώνομαι.

 

Ας μου πει και μένα κάποιος όμως, εσύ μτσαλλα και ο billdanos δηλαδή, γιατί προτιμάτε λόγου χάρη στον σχιζοφρενή, τον ψυχωτικό, τον μανιοκαταθλιπτικό, πίσω απο τα σίδερα ενός ιδρύματος, και όχι ως (κατά το δυνατόν) ενεργά μέλη της κοινωνίας? ¨Οσο και να μην το αντιλαμβάνεστε, τους καταδικάζετε

 Στο ιδρυμα περιοριζεται καποιος λογω της αντικοινωνικης του συμπεριφορας, οχι λογω αναλγησιας, το τι ειναι ωφελιμο για καποιον με σοβαρη ψυχικη ασθενεια δεν αποτελει προτεραιοτητα αν αυτος εχει βλαπτικη συμπεριφορα για τους αλλους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...