Προς το περιεχόμενο

Η Apple παραδέχεται ότι μειώνει τις επιδόσεις σε παλιές συσκευές (αλλά για τους σωστούς λόγους)


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

" Τονίζει όμως πως ταυτόχρονα αν δώσεις στους χρήστες παραπάνω πληροφορίες από αυτές που χρειάζεται, μπορεί να έχεις τα αντίθετα αποτελέσματα μιας και πολλοί μπορεί να τρέξουν να αντικαταστήσουν τις μπαταρίες ή τα τηλέφωνά τους χωρίς να υπάρχει λόγος! "

 

20f205694694143.jpg

 

Υπάρχει σκοπιμότητα πίσω από το άρθρο, κάποιος παίζει μαζί μας.

 

Βασικά έλεγε και πως "αν δώσεις παραπάνω σχοινί σε κάποιον, μπορεί να κρεμαστεί..." αλλά είμαι καλός άνθρωπος και δεν το έβαλα... :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ουσιαστικα παραδεχθηκαν οτι το hardware τους εχει θεματα και ειναι κακοσχεδιασμενο.

 

Τουλαχιστον η samsung (που να σημειωθει οτι δεν ειμαι καν fan) ειχε τα @@ να ανακαλεσει ολα τα Νοte που ειχαν προβλημα και οχι να τους ριξει τις επιδοσεις με software update ωστε να μην ανεβαζουν μεγαλες θερμοκρασιες οι μπαταριες,κατι που θα μπορουσε να κανει ευκολα.

 

Και οχι στα μουλωχτα να κουτσουρεψει τις συσκευες.Υποψη οτι δεν θα το μαθαινε κανενας αν δεν εκανε ο τυπος τα τεστ.

 

πάρτο λίγο αλλιώς.

Η Sammy έβγαλε software patch, και αφού είδε ότι ούτε με αυτό λυνόταν και εξακολουθούσαν να ανατινάζονται, τα απέσυρε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εχει προβλημα η μπαταρια και δεν μπορει να πιασει την αποδοση, τοτε σαφως και θα πρεπει να γινεται throttle down.

Το θεμα ειναι ομως να ενημερωνεται ο χρηστης για να μπορει να πραξει τα δεοντα. Αυτο ειναι το φαουλ της Apple.

 

Κλαμα παντως απο μερικους Android users, εχουν ψυχολογικα απο τοτε που τους εσκαγαν οι μπαταριες στο αυτι. Αυτο δεν ηταν κοροιδια και αδιαφορια, ηταν feature  :-D

Στο μυαλο σου υπαρχει μονο το iphone και το Note σαν μοναδικα τηλεφωνα στον πλανητη?

 

Γιατι,ξερεις.. (ακολουθει σποιλερ) υπαρχει και ενα μικρο ποσοστο android συσκευων (περιπου 99.9%) που δεν λεγεται Note και δεν ειχαν ποτε προβλημα με τις μπαταριες τους.

 

Οτι σε βολευει βεβαια,τα αδικαιολογητα καπως πρεπει να διακαιολογηθουν!

 

Οπως και τα 800ε για ελαττωματικη συσκευη!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, αδικαιολόγητα, το κινητό μου (iphone 5s) πλέον κάνει 2.5 δευτερόλεπτα περίπου σε κάθε κλικ.
5 δευτερόλεπτα για να ανοίξουν οι σημειώσεις!
3 δευτερόλεπτα για να ανοίξουν οι επαφές.

1 δευτερόλεπτο!!! για να κάνεις slide στην επόμενη σελίδα εικονιδίων. 

3 δευτερόλεπτα για unlock.

2 δευτερόλεπτα για να βγω από οποιαδήποτε εφαρμογή όταν πατήσω το home button.

8 δευτερόλεπτα για να ανοίξει το facebook.

 

Και θέλεις να μου πεις πως για όλα φταίει η μπαταρία;

Δηλαδή αν βάλω καινούρια (γνήσια) μπαταρία θα ανοίγουν όλα πιο γρήγορα;

Πως αντί για κινητό, μπορώ να τη γλιτώσω μόνο με αλλαγή μπαταρίας;

 

Το ίδιο συνέβαινε στο macbook pro του 2008. Χωρίς μπαταρία η συχνότητα cpu κλείδωνε το throttling στο 50%, με τη δικαιολογία πως ο φορτιστής ενός macbook pro δεν επαρκεί για τις ενεργειακές απαιτήσεις του συστήματος που δουλεύει στο 100%, και πως χρειάζεται υποβοήθηση από την μπαταρία ώστε να μπορεί να τραβάει όλο το ρεύμα που χρειάζεται. Επειδή όμως το γνώριζα, όταν χαλούσε μια μπαταρία, αγόραζα άλλη. Στο κινητό όμως; Μπούρδα δικαιολογία βρήκαν για το κινητό. Ας βάλουν μήνυμα: "Battery condition critical, please change battery." 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρτο λίγο αλλιώς.

Η Sammy έβγαλε software patch, και αφού είδε ότι ούτε με αυτό λυνόταν και εξακολουθούσαν να ανατινάζονται, τα απέσυρε

τα απεσυρε γιατι δεν ηταν βεβαιο οτι θα καναν ολοι το update.Δεν εισαι ενημερωμενος μαλλον.

 

Koινη λογικη και υπευθυνοτητα εκ μερους της samsung.

 

Mε οτι απωλειες δις $$ συνεπαγοταν αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μυαλο σου υπαρχει μονο το iphone και το Note σαν μοναδικα τηλεφωνα στον πλανητη?

 

Γιατι,ξερεις.. (ακολουθει σποιλερ) υπαρχει και ενα μικρο ποσοστο android συσκευων (περιπου 99.9%) που δεν λεγεται Note και δεν ειχαν ποτε προβλημα με τις μπαταριες τους.

 

Οτι σε βολευει βεβαια,τα αδικαιολογητα καπως πρεπει να διακαιολογηθουν!

 

Οπως και τα 800ε για ελαττωματικη συσκευη!

 

Προσωπικα δεν εχω αντιμετωπισει κανενα θεμα σε 6s με μπαταρια που εχει πεσει αισθητα.

Σιγουρα ομως προτιμω το throttle down απο το να κινδυνευει η συσκευη μου, και σιγουρα θα ηθελα να με ενημερωνει η συσκευη μου οτι υπαρχει θεμα.

 

Και απο προσωπικη εμπειρια, αρκετοι κατασκευαστες (οχι μονο η Samsung) δεν ασχολουνται καν με την υποστηριξη των συσκευων τους.

 

Απο κει και περα, οοοοοοταν αποκτησεις 800€ με την ανεση σου, ξοδεψε τα οπως εσυ θελεις.

Μεχρι τοτε κλαμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ άσχημο νέο..

Και εγώ δεν κρατάω συσκευή πάνω από χρόνο, αλλά επιζητώ top performance καθώς έχω πληρώσει και έχω πάρει premium.

Θα προτιμούσα 100 φορές, να με ενημερώσεις να πάω να την αλλάξω την ριμάδα την μπαταρία, από το να πάρεις την απόφαση να μου κόψεις επιδόσεις..

Γιατί φίλε μου, αφού η Apple ξέρει καλύτερα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα απεσυρε γιατι δεν ηταν βεβαιο οτι θα καναν ολοι το update.Δεν εισαι ενημερωμενος μαλλον.

 

Koινη λογικη και υπευθυνοτητα εκ μερους της samsung.

 

Mε οτι απωλειες δις $$ συνεπαγοταν αυτο.

παπάρια.. όταν η κατάσταση είχε πάρει άλλες διαστάσεις και γέλαγε ο κόσμος το απέσυρε

εύκολα θα μπορούσε να βάλει, software ban της συσκευής, όπως και αργότερα έκανε και αχρηστευε την συσκευή

 

μην πας σε corporate war, όλες οι εταιρίες με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν στις στραβές

 

σε κάθε περίπτωση, η σύγκριση της βόμβας με το θέμα που συζητάμε είναι offtopic

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή θα μπορούσε να βάλει μια ρύθμιση και να διαλέγει ο χρήστης εάν θέλει να αργεί η συσκευή του και όχι να τον θεωρεί τόσο ζώο για να πάρει μια απόφαση.

Τυπική ρητορική, το κάνει για να σε προστατεύσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί φίλε μου, αφού η Apple ξέρει καλύτερα 

το έχουμε πει πολλάκις.

αν έχετε κόμπλεξ με το μήλο, μην μπαίνετε στα threads να πιπιλάτε την ίδια καραμέλα.

Υπάρχουν γιατροί για αυτές τις ψυχικές ασθένειες

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχουμε πει πολλάκις.

αν έχετε κόμπλεξ με το μήλο, μην μπαίνετε στα threads να πιπιλάτε την ίδια καραμέλα.

Υπάρχουν γιατροί για αυτές τις ψυχικές ασθένειες

Θα σε συμβουλευα να ακολουθήσεις την συμβουλή σου

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

άρθρο για πατάτα της apple γραμμένο απο billdano ειναι σαν να διαβάζω άρθρο γραμμένο απο τον Ajit Pai για τα θετικά της κατάργησης του net neutrality.

 

Μου είπαν πως θα κάνει καλό σε πολλούς χρήστες γι'αυτό και το έκανα. Επιπλέον με απείλησαν οπότε δεν είχα άλλη επιλογή! :P 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...