Προς το περιεχόμενο

Η Apple παραδέχεται ότι μειώνει τις επιδόσεις σε παλιές συσκευές (αλλά για τους σωστούς λόγους)


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το προβλημα εχει πολλες ριζες. πρωτον θα μππρουσε να κανει την μπαταρια πιο πρπσβασιμη σε αλλαγη και να δουμε πως θα επεφταν οι τιμες και πως τα βρισκαμε κινεζικες με 15 ευρω να παρουμε 5-6 να κανουμε τη δουλεια μας η αν θα κοτσαραμε μια μπαταρια 4000 μιλιαμπερωρια να βγαζω 2 μερες. σου λεει δηλαδη θες να δουλευει το κινητο μετα τον 1,5 χρονο χωρις να παντρευτεις το φορτιστη ; σκασε 100 ευρω μαγκα. οι αναβαθμισεις εχουν γινει τραγικες. δεν προσφερουν και κατι που μας ελειπε η βελτιωνουν εμπειρια χρησης το αντιθετο λαγκ τρομερα επανεκινησεις μπαταριες να πεφτουν στο πιτς φιτιλι κλπ. και σου σκοτιζει και συνεχεια αναβαθμισε και αναβαθμισε λες και αν ηξερα οτι θα δουλευουν ολα ρολοι θα ενενα σαν μαλακας στην παλια. βαζει υψηλα υλικα κατασκευης που οπως φαινεται 10 χρονια τωρα αν καποιος τα προσεχει βγαζουν 5-6 χρονια για πλακα και προφανεστατα για λογους κερδους τα κανει να κολλανε εκει που μπορει. λογισμικο λες και ο μεσος χρηστης αλλαξε συνηθειες οποτε θελει καλυτερο κινητο, αναβαθμισεις εφαρμογων που και καλα τις βαραινουν και μπαταριες που τα φτυνουν γρηγορα ειναι μικρες σε χωρητικοτητα και μετα απο 1,5 χρονο που μπαινει το διλλημα της αλλαγης δεν σε συμφερει και ακριβως να αλλαξεις μπαταρια. και σε ολα αυτα παιρνεις ενα κινητο που ρολαρει αλλα χωρις παρακαταθηκη ραμ να κρατησει χρονια. βαλτου 8gb ραμ και δωστο 1000 ευρω αλλα θα ξερω οτι επειδη τα παλια εχουν πολυ λιγοτερη δεν θα με κρεμασεις στα 2 χρονια η μολις η μπαταρια κου τα παιξει επιβραδυνε με αλλα δωσε μου πορους να μην το καταλαβω. εξαλλου οσοι ειμαστε χρηστες αππλ χρονια ειμαστε για την απλη εμπειρια χρησης χωρις λαγκ, αυτο που λεμε ρολαρουν ολα σαν βουτυρο. προφανως η εταιρια θελει κερδη αλλα ηδη η παλια αιγλη εχει αρχισει να χανεται.. και προσωπικα δεν εχω σκοπο να αλλαζω κινητο μια το χρονο αλλα μια την 5ετια οπως εκανα παντα και αυτο δεν ειναι καλος πελατης για την αππλ. αν συνεχισει ετσι θα εχει το μελλον της νοκια καποια στιγμη που ολοι αγαπουσαμε αλλα κ αυτη τα γυρναγε σιγα σιγα. απλα εδω λογω μαρκετινγκ χρηματων απο πισω και οικοσυστηματων θα αργησει να φανει. ας σταθεροποιηθει το σαπιο αντροιντ οπως αρχιζει να γινεται στα windows πια και ας γινει μια σοβαρη συνεργασια microsoft google που ηδη αδερφακια ειναι αν το σκεφει κανεις και θα σφιξουν οι κ@λοι. ως τοτε θα διαβαζουμε αυτες τις ανοησιες και καποιοι θα τις δικαιολογουν κιολας. λες και καποιος εδω θελει κινητο να κολλαει ειτε εχει 100 ειτε 1000.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τον τελευταιο καιρο παντως η apple γλεντιεται μονη της.

 

Μια με την τρυπα στο root των mac,μια με το κουτσουρεμα των παλιοτερων συσκευων για να αγορασεις το καινουργιο,μια με το fail στο ξεκλειδωμα του iphone x στην παρουσιαση του,μια με το φρυδι που μπαινει μεσα στην οθονη στο iphone x..πραγματικα γλεντιουνται μονοι τους.

 

Η τρυπα ασφαλειας στο icloud πριν 2-3 χρονια που μοιρασε τα dick picks ολων των χρηστων στο ιντερνετ ξεχαστηκε η οχι ακομα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τον τελευταιο καιρο παντως η apple γλεντιεται μονη της.

 

Μια με την τρυπα στο root των mac,μια με το κουτσουρεμα των παλιοτερων συσκευων για να αγορασεις το καινουργιο,μια με το fail στο ξεκλειδωμα του iphone x στην παρουσιαση του,μια με το φρυδι που μπαινει μεσα στην οθονη στο iphone x..πραγματικα γλεντιουνται μονοι τους.

 

Η τρυπα ασφαλειας στο icloud πριν 2-3 χρονια που μοιρασε τα dick picks ολων των χρηστων στο ιντερνετ ξεχαστηκε η οχι ακομα?

 

μόνο στο root στο mac έπεσες μέσα. Σε όλα τα άλλα έχεις βγάλει τα συμπεράσματα που σε ικανοποιούν προσωπικά!  :-)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η μπαταρία μου πάει στον άγιο Πέτρο κ κου μειώνει το performance?
Τι σημασία έχει αν η μπαταρία χάνει λίγο όσο περνάει ο καιρός από συνολική χωρητικότητα ; Ίσα ίσα εκεί θα παραδεχόμουν το μήλο να μη χάνει η συσκευή από απόδοση.
Εντωμεταξύ το iPad 3 που έχω, η μπαταρία του κρατάει ακόμα 6 ώρες με χρήση YouTube, video κτλ από 8 στην αρχή. Για 2 ώρες δηλαδή έπρεπε να σέρνεται όπως τώρα ; Κ δηλαδή πάω να αλλάξω μπαταρία θα πηγαίνει σφαίρα ;
Δεν κ το ότι μιλάνε για κινητά αλλά εδώ ΟΛΑ τα «παλιά»σέρνονται κ δεν είναι λόγω μπαταρίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το διάβασες το original άρθρο στο source link?

αα δεν είναι καν δικιά σου άποψη είναι απλά αναμάσημα της άποψης του 9to5mac το fox news τον τεχνολογικών ειδήσεων η αλλιώς το wccftech της apple. i rest my case.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αα δεν είναι καν δικιά σου άποψη είναι απλά αναμάσημα της άποψης του 9to5mac το fox news τον τεχνολογικών ειδήσεων η αλλιώς το wccftech της apple. i rest my case.

 

Αν έγραφα τη δική μου άποψη, τώρα θα ήσουν έξαλλος! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η μπαταρία μου πάει στον άγιο Πέτρο κ κου μειώνει το performance?

Τι σημασία έχει αν η μπαταρία χάνει λίγο όσο περνάει ο καιρός από συνολική χωρητικότητα ; Ίσα ίσα εκεί θα παραδεχόμουν το μήλο να μη χάνει η συσκευή από απόδοση.

Εντωμεταξύ το iPad 3 που έχω, η μπαταρία του κρατάει ακόμα 6 ώρες με χρήση YouTube, video κτλ από 8 στην αρχή. Για 2 ώρες δηλαδή έπρεπε να σέρνεται όπως τώρα ; Κ δηλαδή πάω να αλλάξω μπαταρία θα πηγαίνει σφαίρα ;

Δεν κ το ότι μιλάνε για κινητά αλλά εδώ ΟΛΑ τα «παλιά»σέρνονται κ δεν είναι λόγω μπαταρίας

 

κανε πρωτα ενα factory reset

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερωτηση.Εχω παρατηρήσει και μια πτωση αποδοσης σε παλιοτερα ipads.Εκει δεν εχει γινει throttling?Επίσης οι μπαταριες ειναι παλιες!Και τα κολληματα και οι καθυστερησεις στη λειτουργια πολλες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή πολύ πιο απλά: όταν έχουμε ασυνήθιστα peaks!

 

Για να μιλήσουμε τεχνικά θέλω τεχνικό κείμενο από την Apple για την ακριβή υλοποίηση. Μέχρι τότε είναι αν μαγειρεύει η θεία Ευτέρπη φακές.

Στα ipad ισχυει το ιδιο?

Από ότι έχει γραφτεί, όχι. Βέβαια τα iPad δεν έχουν low power mode στην μπαταρία (ξέρω ξέρω θα πεταχτούν να πουν ότι δεν έχει αυτό καμία σχέση).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έγραφα τη δική μου άποψη, τώρα θα ήσουν έξαλλος! :P

τα τεχνολογικά καμώματα δε με κάνουν έξαλλο για κανένα λόγο. δεν επηρεάζετε η ζωή μου οπότε δεν έχω λόγο να νευριάζω. και το ότι έχετε κάνει το site τον παράδεισο του clickbait το βρίσκω λογικό πρέπει και σεις να κερδοφορισετε είτε για επιβίωση είτε για το νέο iphone x δε φταίτε εσείς εξάλλου αφού πουλάει αυτό το στυλακι "ειδισογραφιας".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερωτηση.Εχω παρατηρήσει και μια πτωση αποδοσης σε παλιοτερα ipads.Εκει δεν εχει γινει throttling?Επίσης οι μπαταριες ειναι παλιες!Και τα κολληματα και οι καθυστερησεις στη λειτουργια πολλες!

Η αναβάθμιση του iOS είναι η βασική αιτία μείωσης επιδόσεων των idevices. Εδώ μιλάμε για την υποπερίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα τεχνολογικά καμώματα δε με κάνουν έξαλλο για κανένα λόγο. δεν επηρεάζετε η ζωή μου οπότε δεν έχω λόγο να νευριάζω. και το ότι έχετε κάνει το site τον παράδεισο του clickbait το βρίσκω λογικό πρέπει και σεις να κερδοφορισετε είτε για επιβίωση είτε για το νέο iphone x δε φταίτε εσείς εξάλλου αφού πουλάει αυτό το στυλακι "ειδισογραφιας".

 

Έχεις γράψει 3-4 σχόλια, τα οποία σε κανένα δεν εκφέρεις κάποια εποικοδομητικό επιχείρημα, επί του θέματος του άρθρου.

 

2 ενδεχόμενα υπάρχουν :

 

είτε μπήκες να κάνεις την καταγγελία, για την κακή "ειδησεογραφία-δημοσιογραφία" του site (who gives a shit really? - υπάρχουν και αλλου κωλοκυθιές)

είτε γιατί δεν συμπαθείς έναν κάποιον συγκεκριμένο αρθογράφο-μοντεράτορα και την γνώμη του

 

μπορεί βέβαια να ισχύουν και τα δύο

 

αντιπαρέρχομαι λοιπόν το σχόλιο, ότι δεν σου καίγεται καρφί και δεν νευριάζεις, και σου λέω ότι πιθανότατα σου καίγονται πολλά καρφάκια, για να είσαι εδώ ακόμα, αναμασώντας την ίδια καραμέλα.

 

να σε ενημερώσω λοιπόν ότι αφενός είσαι off-topic, αφετέρου αν σε ενδιαφέρει η "καλή ειδησεογραφία-δημοσιογραφία" ζούμε σε μια κοινωνία με πληθώρα επιλογών και πηγών ενημέρωσης.

 

*και η "ειδισογραφια" γράφεται "ειδησεογραφία"

δεν είμαι grammar nazi, αλλά μάτωσε το μάτι μου και αφού κόπτεσαι τόσο πολύ για αυτήν, προσπαθώ να βοηθήσω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις γράψει 3-4 σχόλια, τα οποία σε κανένα δεν εκφέρεις κάποια εποικοδομητικό επιχείρημα, επί του θέματος του άρθρου.

 

2 ενδεχόμενα υπάρχουν :

 

είτε μπήκες να κάνεις την καταγγελία, για την κακή "ειδησεογραφία-δημοσιογραφία" του site (who gives a shit really? - υπάρχουν και αλλου κωλοκυθιές)

είτε γιατί δεν συμπαθείς έναν κάποιον συγκεκριμένο αρθογράφο-μοντεράτορα και την γνώμη του

 

μπορεί βέβαια να ισχύουν και τα δύο

 

αντιπαρέρχομαι λοιπόν το σχόλιο, ότι δεν σου καίγεται καρφί και δεν νευριάζεις, και σου λέω ότι πιθανότατα σου καίγονται πολλά καρφάκια, για να είσαι εδώ ακόμα, αναμασώντας την ίδια καραμέλα.

 

να σε ενημερώσω λοιπόν ότι αφενός είσαι off-topic, αφετέρου αν σε ενδιαφέρει η "καλή ειδησεογραφία-δημοσιογραφία" ζούμε σε μια κοινωνία με πληθώρα επιλογών και πηγών ενημέρωσης.

 

*και η "ειδισογραφια" γράφεται "ειδησεογραφία"

δεν είμαι grammar nazi, αλλά μάτωσε το μάτι μου και αφού κόπτεσαι τόσο πολύ για αυτήν, προσπαθώ να βοηθήσω

αα εντάξει αφού είχα ορθογραφικό λάθος κάνει την άποψη μου αβάσιμη και λανθασμένη. και ναι με τον moderator/αρθρογράφο τα έχω δε νομίζω να μην ήμουν ξεκάθαρος σε αυτό.. χαίρομαι που έχεις αρκετή παρατηρητικοτητα να διακρίνεις το προφανές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...