Προς το περιεχόμενο

Η Apple παραδέχεται ότι μειώνει τις επιδόσεις σε παλιές συσκευές (αλλά για τους σωστούς λόγους)


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να πεις για αυτο; Ετσι ηταν εαν ετσι πιστευεις. Το καλο ειναι που υπαρχουν λυσεις για ολλους.

Δεν εχω μετοχες ουτε κερδιζω κατι με το αν παρεις apple xiaomi samsung κλπ.

Εγω παραθετω τις εμπειριες μου και εχω και αποδειξεις πως ειχα οντως στη κατοχη μου τις συσκευες που αναφερω.

Εχω ασχοληθει με root πολυ περισσοτερο απο οσο θα επρεπε κανεις.

Απο την ωρα που συνηδητοποιησα τις αναγκες μου απο ενα τηλεφωνο και καταλαβα πως δεν χρειαζεται να χανω το χρονο μου σε roots ( που στη τελικη δεν βγαζουν απο τη μυγα ξυγκι ) πηγα σε iphone και το καιφαλι μου ηρεμησε.

Ο φιλος πανω λεει το δικο του κινητο παει σφαιρα.Για τα δικα μου κριτηρια δεν παει σφαιρα ομως.

Επισης εγω λεω να μου πει για κινητο 5ετιας και αυτος λεει για κινητο 2 χρονων.

Δηλαδη ελεος.

kirileman αγορι μου χρειαζεσαι να βγεις απο το υπογειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Note 4 910c απο την πρώτη βδομάδα κυκλοφορίας αγορασμένο. Ακόμη μπαταρία η original...Μέτρα πόσος καιρός είναι. Ούτε ένα restart ούτε ένα σβήσιμο. Τρέχει όπως το αγόρασα. Το s3 το έδωσα σε φίλο που το φόρτιζε λόγω αναγκών κάθε μέρα. Πρίν ένα μήνα άλλαξε μπαταρία!!! Ούτε ένα restart με το χέρι στην καρδιά.

Κάτι "μαγικό" θα έκανε η samsung φαίνεται. B)

Δεν ξέρω τι κάνουν μερικοί με τις μπαταρίες τους και πώς τις χρησιμοποιούνε αλλά η samsung έβγαζε και βγάζει τις πιό ποιοτικές μπαταρίες. Μία λαλακία έγινε στο εργοστάσιο για το Note 7 πιστεύω πήρε το μάθημα της. Καλά να πάθει γιατί πήρε αέρα όπως η Apple τώρα. Δεν λογάριαζε κανέναν και έκανε του κεφαλιού της. Η Oneplus που ακούει άμεσα τους χρήστες της στο φόρουμ της ανεβαίνει ταχύτατα.

https://www.oraiokastro24.gr/oneplus-6-έρχεται-το-μάρτιο-με-αισθητήρα-δακτ-2/

Τα 910c είναι άψογα για αυτό έγραψα 910f μοντέλα. Το τελευταίο πραγματικό κινητό της Samsung.

Καημένος φίλος μου την πάτησε με το F.. είχε βάλει και cyanogen, οπότε εγγύηση περίπατο..

Το ίδιο ξάδερφος μου το άνοιξα μπας και κάνουμε τίποτα στην mmc αλλά τελικά το έδωσε σε αγγελία 50 ευρώ. Μακριά από 910f μοντέλα απαράδεκτη η Samsung σε αυτό το μοντέλο φαίνεται κόλλησε από την LG με τα g3 g4 flex που βγήκαν σκάρτα.

Καλά μην κάνουμε σύγκρηση με android παιδιά.Είπαμε κάνει η apple τη μαλακία της(με εμέσως αναγκαστικά updates που το παλιό hardware αδυνατεί να τρέξει ομαλά) αλλά η σύγκρηση με android είναι αστεία.

Το 5s μου ακομα τρέχε πολύ καλά για την ηλικία του.

Ποιος όμως έχε andrid 5ετίας με updates ή όχι που δουλεύει ανάλογα.?

Κανείς και όποιοσ το ισχυριστεί μάλλον κοροιδεύει τον εαυτό του.

Τουλάχιστον όσα andro είχα(moto g μερικά μοντέλα , xiaomi mi4 / 3s , samsung s4 ) μετά απο κάνα χρόνο ήταν για πέταμα στο τοίχο.

Οπότε ναι η apple κάνει μαλακία αλλά παρόλα αυτά οι συσκευές τησ βγάζουν άνετα 5 χρονάκια.

Το ότι μερικοί αγοράζουν κάθε χρόνο το νέο δεν σημένει πως το κάνουν επειδή το παλιό δεν τους κάνει δουλειά.

Απλά θέλουν το νέο ή έχουν λόξα ή το βλέπουν σαν κόσμημα ή έχουν χρήμα για πέταμα.

Note 3 φίλε με note 8 Rom πετάει σαν την πρώτη μέρα. Έχω ανεβάσει ένα σωρό βίντεο. Το 5s βγήκε την ίδια χρονιά και το έχει για πρωινό δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Note 3 φίλε με note 8 Rom πετάει σαν την πρώτη μέρα. Έχω ανεβάσει ένα σωρό βίντεο. Το 5s βγήκε την ίδια χρονιά και το έχει για πρωινό δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους.

 

Αυτο νομιζεις εσυ.Επισης να τονισω πως το να τα παει καλυτερα σε κανα δυο benchmarks δεν εχει καμια σχεση με το user experience που στο andro ειναι κακο και laggy.

Δε ζω σε αλλο πλανιτη ουτε εχω δεσει τα ματια μου εχω πιασει παααρα πολλα κινητα στα χερια μου.

Απο την δικη μου εμπειρια ( και θεωρω περασα απο πολλα σταδια )απο την ωρα που πηγα σε iphone ηρεμησα.

Ουτε να ψαχνω για roms ουτε laggs ουτε φλας καθε εξαμηνο επειδη μαζευει σκουπιδια.Τιποτα.

Το μονο θεμα τα αναγκαστικα updates.

 

Τωρα το γιατι τοσοι ευχαριστιμενοι κατοχοι andriod εχουν την αναγκη να μπουν σε ειδησεις της apple για να πουν πως το android κινητο τους ειναι καλυτερο , απο μονο του λεει πολλα.

Καλες γιορτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kirileman νισάφι ρε φίλε όσο καιρό είμαι στο φόρουμ το ίδιο.Δεν είμαι έλληνας να είσαι ευχαριστημένος και που ξέρω να γράφω όπως γράφω. Επι του θέματος τώρα έχεις τίποτα.?

Μπράβο σου (ειλικρινά) αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να το κάνεις ακόμα καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Note 3 φίλε με note 8 Rom πετάει σαν την πρώτη μέρα. Έχω ανεβάσει ένα σωρό βίντεο. Το 5s βγήκε την ίδια χρονιά και το έχει για πρωινό δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους.

 

Αυτο νομιζεις εσυ.Επισης να τονισω πως το να τα παει καλυτερα σε κανα δυο benchmarks δεν εχει καμια σχεση με το user experience που στο andro ειναι κακο και laggy.

Δε ζω σε αλλο πλανιτη ουτε εχω δεσει τα ματια μου εχω πιασει παααρα πολλα κινητα στα χερια μου.

Απο την δικη μου εμπειρια ( και θεωρω περασα απο πολλα σταδια )απο την ωρα που πηγα σε iphone ηρεμησα.

Ουτε να ψαχνω για roms ουτε laggs ουτε φλας καθε εξαμηνο επειδη μαζευει σκουπιδια.Τιποτα.

Το μονο θεμα τα αναγκαστικα updates.

 

Τωρα το γιατι τοσοι ευχαριστιμενοι κατοχοι andriod εχουν την αναγκη να μπουν σε ειδησεις της apple για να πουν πως το android κινητο τους ειναι καλυτερο , απο μονο του λεει πολλα.

Καλες γιορτες.

 

Σου έστειλα πμ φίλε μου ας μην γεμίζουμε το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τωρα το γιατι τοσοι ευχαριστιμενοι κατοχοι andriod εχουν την αναγκη να μπουν σε ειδησεις της apple για να πουν πως το android κινητο τους ειναι καλυτερο , απο μονο του λεει πολλα.

Καλες γιορτες.

Για τον ίδιο λόγο που ευχαριστημένοι ios users μπαίνουν στης samsung...όσο για το ios 11 άσε...περαστικά σου.

Και αυτά στα λέει άτομο στο δεξί χέρι android και στο αριστερό iphone. Όλοι στον ίδιο πλανήτη ζούμε άσε το γλύψιμο. Η Apple πήρε την κατηφόρα με φόρα...ακόμη και το πολυδιαφημιζόμενο Iphone X τρώει τέτοιο lag που θέλεις συχνά επανεκκινήσεις για να στρώσει. Μιλάμε για πολύ user experience...σου έρχεται να το πετάξεις στον τοίχο. Με τις καινοτομίες του drop clock battery τα αποτελείωσε!!!

Αυτά απο την αγαπημένη apple που ρίχνουμε χιλιάρικο και παραπάνω και στο κάνει χαζοκούτι όποτε τις γουστάρει. Οι android users και να μην στρώσει κάτι πάνε Όποτε θέλουν πίσω σε έκδοση και όποτε θέλουν ρουτάρουν!!! Κοίτα τα χάλια της apple και μετά κάνε όση κριτική "αντικειμενική" θέλεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα το γιατι τοσοι ευχαριστιμενοι κατοχοι andriod εχουν την αναγκη να μπουν σε ειδησεις της apple για να πουν πως το android κινητο τους ειναι καλυτερο , απο μονο του λεει πολλα.

Καλες γιορτες.

Σου περνάει από το μυαλό ότι όλοι εμείς με τα φτηνά τηλέφωνα έχουμε επισης ενδιαφέρον για να μην πάρει τον στραβό δρόμο η τεχνολογία με τέτοιους είδους "προστασίες"; Βλέπεις όλα είναι ένα συνδεδεμένο σύστημα που επηρεάζει ο ένας τον άλλο. Σήμερα αυτή η "προστασία" αύριο μία άλλη "προστασία" φυσικά πάντα για το καλό μας. (Τώρα θα μου πει κάποιος ότι είμαι ψεκασμενος)

 

Το φόρουμ είναι για τεχνολογία δεν είναι φόρουμ μιας εταιρίας τηλεφώνων.

 

Το γεγονός της τυφλής υποστήριξης οσων πήρα τις συσκευές αυτές πρέπει να λέει πολλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυφλη υποστιριξη απο ατομο που ειχε 7-8 android και 1 iphone.Ελεος το εχετε καψει.

Περιμενω παραθεση μηνυματος μου σε νημα android expecto patronum.

Δεν θα βρεις οποτε ασε τις αοριστες απαντησεις.

Οπως ειπα ο καθενας κανει οτι θελει.Αν σας ευχαριστει το κινητο σας απορω τι κανετε εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου περνάει από το μυαλό ότι όλοι εμείς με τα φτηνά τηλέφωνα έχουμε επισης ενδιαφέρον για να μην πάρει τον στραβό δρόμο η τεχνολογία με τέτοιους είδους "προστασίες"; Βλέπεις όλα είναι ένα συνδεδεμένο σύστημα που επηρεάζει ο ένας τον άλλο. Σήμερα αυτή η "προστασία" αύριο μία άλλη "προστασία" φυσικά πάντα για το καλό μας. (Τώρα θα μου πει κάποιος ότι είμαι ψεκασμενος)

 

Το φόρουμ είναι για τεχνολογία δεν είναι φόρουμ μιας εταιρίας τηλεφώνων.

 

Το γεγονός της τυφλής υποστήριξης οσων πήρα τις συσκευές αυτές πρέπει να λέει πολλά.

Τώρα νομίζεις κατάλαβε; :-D

Τυφλη υποστιριξη απο ατομο που ειχε 7-8 android και 1 iphone.Ελεος το εχετε καψει.

Περιμενω παραθεση μηνυματος μου σε νημα android expecto patronum.

Δεν θα βρεις οποτε ασε τις αοριστες απαντησεις.

Οπως ειπα ο καθενας κανει οτι θελει.Αν σας ευχαριστει το κινητο σας απορω τι κανετε εδω.

Αόριστες απαντήσεις; Σου τις έχω κάνει συγκεκριμένες, αλλά απο αντικειμενικότητα σε βλέπω...τόσο lag η Apple είχε να δεί απο εποχές Jobs. Τώρα το δίνει μαζεμένο...να μην έχουμε παράπονο. Μην μιλάς λές και άλλοι δεν έχουν Iphone. Το έχετε αυτό το κακό συνήθειο πολλοί. Πήγαινε στα φόρουμς της Apple να δείς τί γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα νομίζεις κατάλαβε; :-D

Αόριστες απαντήσεις; Σου τις έχω κάνει συγκεκριμένες, αλλά απο αντικειμενικότητα σε βλέπω...τόσο lag η Apple είχε να δεί απο εποχές Jobs. Τώρα το δίνει μαζεμένο...να μην έχουμε παράπονο. Μην μιλάς λές και άλλοι δεν έχουν Iphone. Το έχετε αυτό το κακό συνήθειο πολλοί. Πήγαινε στα φόρουμς της Apple να δείς τί γίνεται.

 

Χάρισε το iphone αφου ειναι για πέταμα...σε κάποιον, μέρες που ειναι. Βαλτο αγγελια λεγοντας χαριζεται iphone γιατι ειναι γεματο lag και μετα για πλακα βαλε το android σου αγγελία με το ιδιο θεμα" χαριζεται android γιατι ειναι γεματο lag" να δουμε ποιος θα το πάρει...

:-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάρισε το iphone αφου ειναι για πέταμα...σε κάποιον, μέρες που ειναι. Βαλτο αγγελια λεγοντας χαριζεται iphone γιατι ειναι γεματο lag και μετα για πλακα βαλε το android σου αγγελία με το ιδιο θεμα" χαριζεται android γιατι ειναι γεματο lag" να δουμε ποιος θα το πάρει...

:-D

Αμα τα χαριζει και τα 2 λες να μην τα παρουν και τα 2? Νταξει, το τερματισες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα τα χαριζει και τα 2 λες να μην τα παρουν και τα 2? Νταξει, το τερματισες

 

Θα τα παρουν καποια στιγμη αλλα ποιο θα φυγει πρωτο? Βασικα και να μουν χαριζαν android με  lag δεν θα το επαιρνα....Αν σου ακουγεται extreme δεν μπορω να σε βοηθησω με το προβλημα σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα πουμε τα πραγματακια λιγο αναλυτικα;

 

To android ειναι καλο λειτουργικο αν ξερεις να το ρυθμιζεις ,οσο δυνατο τηλεφωνο κ να παρεις ,αν το φορτωσεις με οτι app βρισκεις μπροστα σου στον χρονο+ θα σερνεται κ ειναι γνωστο το ποσο μαπα διαχειριση πορων κανει το android

 

απο την αλλη το ios ειναι ναι μεν πιο optimized για τις ελαχιστες συσκευες που το τρεχουν αλλα κ αυτο αν δεν ξερεις αργα η γρηγορα θα σερνεται κ παλι δεν σε σωζουν τα πολυ καλυτερα specs κ το optimization ,προσθεσε σε αυτο κ τις ξεδιαντροπες μαιμουδιες της apple καλη ωρα κ δενει το γλυκο ,αμα βεβαια εισαι απλας κ καθε χρονο αγοραζεις καινουργιο ειτε ειναι android ειτε ειναι ios ε δεν προλαβαινεις να φας την σαπιλα στην μαπα ,σε αυτη την περιπτωση βεβαια μπαινουμε σε αλλα προβληματα πολυ πιο βαθια που δεν εχουν να κανουν με τις συσκευες κ το τεχνικο κομματι

 

υπαρχουν βεβαια κ νορμαλ καταστασεις οπου ο αλλος θα κρατησει το τηλεφωνο του οσο αυτο ανταποκρινεται στις αναγκες τους,εδω βεβαια αν εχεις ios δεν εχεις πολλες επιλογες ,ειτε κρατας μονο τις εφαρμογες που χρειαζεσαι η πετας το τηλεφωνο κ παιρνεις καινουργιο ,οσο κ να σκαμπαζεις δεν μπορεις να κανεις κ πολλα πολλα

 

αντιθετα στο android εχεις επιλογες κ δυνατοτητες

 

μπορεις να ρυθμισεις καλυτερα την μαμα rom οσο σου το επιτρεπει κ στο android ακομα κ η χειροτερη μαμα rom εχει περισσοτερες επιλογες ρυθμισεων ,μπορεις ακομα κ να φριζαρεις εφαρμογες που δεν απεγκαθιστουνται για να αναπνευσει το τηλεφωνο η το ταμπλετ χωρις καν root (το εκανα προσφατα σε σαπακι turbox tablet ,ουτε root ουτε τπτ κ τρεχει καλυτερα απο οταν το πηρε καινουργιο ο ανθρωπος χωρις να χασει την λειτουργικοτητα που τον ενδιαφερει ,απλα σουταρα η φρηζαρα bloatware)

 

μπορεις να βαλεις custom rom βασισμενη στην στοκ η κ τελειως pure android k να κερδισεις σε σταθεροτητα ,επιδοσεις κ μπαταρια 

 

στο android μπορεις αν ξερεις να σεταρεις την συσκευη σου για να παιζει καλα κ να την κρατησεις παραπανω στο ios απλα δεν μπορεις

 

 

αυτη την στιγμη που μιλαμε εχω φτιαξει το 2πυρηνο asus a66 κινητο-ταμπλετ μου με λιγοτερο απο 1 gb ram κ τρεχει chrome ,viber, skype ,youtube k παιχνιδια 

 

ναι τρεχει up to date apps μετα απο 6 χρονια ,απλα σουταρα τα παντα κ το ρυθμισα ωστα να τρεχει μια εφαρμογη την φορα +bare minimal background services ,αυτο δεν μπορει να το κανει κανενα ios

 

κ ναι μ αρεσει να αξιοποιω τα μηχανακια μου ,δεν τα πεταω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα παρουν καποια στιγμη αλλα ποιο θα φυγει πρωτο? Βασικα και να μουν χαριζαν android με  lag δεν θα το επαιρνα....Αν σου ακουγεται extreme δεν μπορω να σε βοηθησω με το προβλημα σου....

Και γαιδούρι να μου χαρίζουν θα το πάρω. Συνεπώς παρομοιάζεις το Iphone με το γαιδούρι, που όπως το κατήντησε η apple το ios για εκεί το βλέπω. Τόσα φαινά επιχειρήματα και φαιά ουσία γιατί την σπαταλάτε;

Άν μου χάριζες αυτή την στιγμή ένα Note 8 και ένα 8 plus θα έπαιρνα ανετότατα το Note 8. Να μιλάμε και ιδίου budget. Υπολογιστής, Desktop, Laptop τσέπης. Τί δεν κάνει να ψάχνεις και όχι τί κάνει.

Μην είστε τόσο ευφάνταστοι παραμυθάδες με τα κινητά. Τόσο lag που έχει τώρα το ios και προβλήματα είναι για το συρτάρι. Όταν στρώσει βλέπουμε. Δεν δώσαμε τόσα χρήματα για να τα χαρίσουμε και δεν τα χρωστάμε σε κανέναν. Άν η apple τα θεωρεί ιδιοκτησία της και έτσι σου το δίνει μέχρι να στα ψοφήσει στην τσέπη σου όπως και κάνει, αυτό είναι ένα άλλο ζήτημα. Έτσι που έσφιξε η μηλοεταιρεία το ios σε 2 χρόνια ούτε σημειώσεις δεν θα μπορείς να κρατάς άν δεν πάρεις την άδεια της. :P  Ψέματα είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...