Προς το περιεχόμενο

Πώς μπορώ να γίνω προγραμματιστής;


Dimer_85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω ότι η εύκολη λύση θα ήταν να δώσω πανελλήνιες εξετάσεις ώστε να μπω σε κάποια σχολή πληροφορικής αλλά αυτή η λύση απορρίπτεται λόγω της προχωρημένης ηλικίας μου.

Είμαι 32 και από καιρό σκεπτόμουν να ασχοληθώ με προγραμματισμό.

Ξεκίνησα χθες δωρεάν κάποια online courses, μιας και φράγκα για κάποιο ταχύρρυθμο coding bootcamp δεν υπάρχουν, συγκεκριμένα introduction to CS and programming using Python στο MITx  και HTML στο codeacademy.

Άραγε, θα μπορέσω να βρω να εργασία αν καταφέρω και προχωρήσω σε γνώσεις μόνος μου και επεκταθώ και σε άλλες γλώσσες, χωρίς προηγούμενη εμπειρία;

Δεν βιάζομαι, απλά η απορία μου είναι πώς θα πρέπει να κινηθώ λόγω της απειρίας μου.

Να κοιτάξω περισσότερο στον τομέα του web - development, και αν μπορέσω και μάθω καλά html css javascript κλπ. πώς θα μπορέσω μετά να εργαστώ σε κάποια εταιρεία;

Σας ευχαριστώ για τις όποιες κατατοπιστικές απαντήσεις.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τι σου αρέσει, μάθε να το κάνεις καλά και θα βρεις δουλειά. Αν έχεις όρεξη και χρόνο, με την Python που έχεις ξεκινήσει μπορείς να κάνεις άπειρα πράγματα, και για καλή σου τύχη, είναι top γλώσσα αυτή τη στιγμή.

 

Μπορείς να κάνεις contribute σε projects στο GitHub και να κυρίως να διαβάσεις κώδικα ώστε να δεις μερικές καλές πρακτικές. Αυτά για αρχή είναι αρκετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και το παιδί πιο πάνω βρες τον τομέα του προγραμματισμού που σου αρέσει και stick with it.

 

Προσωπική μου άποψη:

 

ΜΗΝ προσπαθήσεις να μάθεις τα παντα.

 

Δηλαδή μην προσπαθήσεις να πεις πχ "θα μαθω να γραφω και Javascript, θα δω και C#, θα μαθω και Python, θα δω και λιγο Ruby μπλα μπλα μπλα... "

Θα χάσεις τελείως την μπάλα...

Ειναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις ειδικά για αρχή.

 

Αυτά θα έρθουν στην πορεία από μόνα τους γιατί θα είσαι πλεον εξοικειωμένος με το αντικείμενο που έχεις διαλέξει και θα μπορείς πλεον να διαθέσεις χρόνο και σε διαφορετικά ενδιαφέροντα.

 

Βρες ενα κομμάτι που σου αρέσει και εξειδικεύσου όσο μπορείς περισσότερο σε αυτό.

Λιωστο.

Γινε ανετος μαζι του.

 

Τώρα τι εφόδια θα χρειαστείς?

 

Εγω προσωπικά ήμουν σε σχολή πληροφορικής αλλά προγραμματισμό έμαθα μονος μου απο τον απέραντο ωκεανό πληροφοριών που λέγεται Internet.

Άπειρες ώρες σε tutorials, e-books, github και stack overflow  :P

 

Αυτά από μένα και ελπίζω να βοήθησα!

 

Και μην ξεχνας το πιο βασικό απ' όλα :

if (coffee == null) {
   coffee = new Coffee();
} else {
   coffee.drink();
}
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς όρισες , δες παρόμοιο θέμα για την διαφορά Web Designer και Web Developer

 

http://www.insomnia.gr/topic/524581-%CE%B3%CE%BD%CF%89%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B1-%CE%B2%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-web-designerdeveloper/

 

διάβασε τι λένε τα παιδιά εκεί για να τα ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου , πολύ υπομονή και όλα θα γίνουν , δες κι εδώ

 

http://webapptester.com/to-be-or-not-to-be-a-web-developer/#i

 

μια γενική εικόνα B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως το web είναι μια πολύ καλή αρχή αλλά σίγουρα έχει τόσο κόσμο που το κάνει, οπότε έχει άπειρο ανταγωνισμό... Επίσης πρέπει να γράφεις και CSS και να είσαι full stack στην αρχή, το οποίο θέλει την προσπάθεια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι δυναμικές ιστοσελίδες έχουν ζήτηση. Μάθε php html Javascript και βάσεις δεδομένων για να έχεις μια σχετικά ολοκληρωμένη εικόνα. Τα ιδισ πανω κάτω ισχύουν για όλες τις γλώσσες. Να εχεις στο μυαλό σου ότι ο προγραμματισμός είναι τρόπος.σκέψης και όχι μια γλώσσα προγραμματισμού..

Επεξ/σία από bazzil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...