Προς το περιεχόμενο

Χρεωση πλαστικης σακουλας απο 01/01/2018


Getta Robo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, bsp είπε

 Το τέλος θα αυξηθεί σε 0,09 ευρώ από 1η Ιανουαρίου 2019. Πηγή: www.lifo.gr

Μια ασήμαντη συνεισφορά για ένα καλύτερο και υγιεινότερο τόπο για εμάς και τα παιδιά μας, είναι δίκιο και θα γίνει πράξη!

 

Spoiler

(εκτός και αν αλλάξει η κυβέρνηση οπότε θα είναι παράνομο, απεχθές και επονείδιστο μη βιώσιμο μνημονιακό μέτρο με στόχο να πλήξει  τα λαϊκά στρώματα οπότε και θα καταργηθεί σύντομα με ένα νόμο και ένα άρθρο)

 

Επεξ/σία από ObeyWario!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 905
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ObeyWario! το ξανα λεω οπως το εχω και παραπανω......Μας χρεωνουν την σακουλα και μας το παρουσιαζουν ως οικολογικη συνειδηση. Ωραια οικολογικη συνειδηση μεν αλλα ρε φιλε δωσε μου τουλαχιστον μεγαλες χαρτινες σακουλες ανακυκλωμενες, οπως εχουν στα ειδη μαναβικης....και ΟΧΙ νταβατζιλιδικα 4 λεπτα για την πλ. σακουλα.

Σε πολλες χωρες της ευρωπης και στην Αμερικη >(εδω και 30 χρονια), ΙΣΩΣ να χρεωνουν την πλαστικη σακουλα, αλλα δινουν δωρεαν μεγαλες χαρτινες απο ανακυκλωμενο χαρτι σακουλες για να βαλεις τα ψωνια σου. (ισως γιατι σεβονται περισσοτερο τα λεφτα που αφηνεις ή γιατι οι καταναλωτες τους δεν ειναι τοσο προβατα οσο εμεις)

 Ολα κομμενα και ραμμενα για την παρτη τους ειναι...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, bsp είπε

 Το τέλος θα αυξηθεί σε 0,09 ευρώ από 1η Ιανουαρίου 2019. Πηγή: www.lifo.gr

Απο δω και περα θα πεταω τα χαρτια της τουαλετας σε φακελους και θα τα στελνω με ταχυδρομειο στο μεγαρο της βουλης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, bsp είπε

ObeyWario! το ξανα λεω οπως το εχω και παραπανω......Μας χρεωνουν την σακουλα και μας το παρουσιαζουν ως οικολογικη συνειδηση. Ωραια οικολογικη συνειδηση μεν αλλα ρε φιλε δωσε μου τουλαχιστον μεγαλες χαρτινες σακουλες ανακυκλωμενες, οπως εχουν στα ειδη μαναβικης....και ΟΧΙ νταβατζιλιδικα 4 λεπτα για την πλ. σακουλα.

Σε πολλες χωρες της ευρωπης και στην Αμερικη >(εδω και 30 χρονια), ΙΣΩΣ να χρεωνουν την πλαστικη σακουλα, αλλα δινουν δωρεαν μεγαλες χαρτινες απο ανακυκλωμενο χαρτι σακουλες για να βαλεις τα ψωνια σου. (ισως γιατι σεβονται περισσοτερο τα λεφτα που αφηνεις ή γιατι οι καταναλωτες τους δεν ειναι τοσο προβατα οσο εμεις)

 Ολα κομμενα και ραμμενα για την παρτη τους ειναι...

Το ΙΣΩΣ απλά ειναι λάθος. Είναι γεγονος ότι σε πολλές χώρες που αναφέρεις όντως χρεώνονται.

Κατά τα άλλα θα με ενδιέφερε να μου αναφέρεις σε ποιες χώρες δίνονται δωρεάν χάρτινες από ανακυκλωμένο χαρτί (πηγή, ή προσωπική εμπειρία).

Ακόμα και έτσι να είναι όμως, αυτό είναι επιλογή των επιχειρήσεων καταλαβαίνω και τίποτα δεν απαγορεύει να το κάνουν και εδώ. Δεν καταλαβαίνω δηλαδή τι σχέση έχει αυτό με τη κρατική απόφαση για το τέλος. Μπορείτε βασει  αυτού του  επιχειρήματος να γκρινιάζετε στις επιχειρήσεις όχι στο νομό.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, bsp είπε

 Το τέλος θα αυξηθεί σε 0,09 ευρώ από 1η Ιανουαρίου 2019. Πηγή: www.lifo.gr

Σε λίγο θα φτάσει η σακούλα 1€.

Σα δε ντρεπομαστε λίγο. 

Οι οποίες σακούλες σκίζονται στο δευτερόλεπτο και δεν έχουν ούτε εγγύηση 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέραμε ότι θα αυξηθεί το τέλος. Είμαστε σε μεταβατικό στάδιο τώρα.

Το μετρό πάει καλά, εμείς είμαστε αντιδραστικοί και αντι-οικολογοι. Μασανε 2,5 μύρια από τις σακούλες. Τώρα ψάχνουν κάποιον συγγενη για να τον κάνουν απόσπαση στο ειδικό γραφείο διαχείρισης τέλους από τις σακούλες.

http://www.kathimerini.gr/961529/article/epikairothta/ellada/25-ekat-eyrw-esoda-apo-plastikes-sakoyles

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrLo είπε

Το ΙΣΩΣ απλά ειναι λάθος. Είναι γεγονος ότι σε πολλές χώρες που αναφέρεις όντως χρεώνονται.

Κατά τα άλλα θα με ενδιέφερε να μου αναφέρεις σε ποιες χώρες δίνονται δωρεάν χάρτινες από ανακυκλωμένο χαρτί (πηγή, ή προσωπική εμπειρία).

Ακόμα και έτσι να είναι όμως, αυτό είναι επιλογή των επιχειρήσεων καταλαβαίνω και τίποτα δεν απαγορεύει να το κάνουν και εδώ. Δεν καταλαβαίνω δηλαδή τι σχέση έχει αυτό με τη κρατική απόφαση για το τέλος. Μπορείτε βασει  αυτού του  επιχειρήματος να γκρινιάζετε στις επιχειρήσεις όχι στο νομό.

Απο προσωπικη εμπειρια θα σου αναφερω χαρτινες σακουλες δινουν και στην Αμερικη, την Γαλλια, την Γερμανια και καποιες απο τις χωρες τις ανατολικης ευρωπης. Και εννοειται οτι αφου μιλαω για προσωπικη εμπειρια, αναφερομαι σε συγκεκριμενες πολεις που εχω επισκεφτει, θα σου αναφερω οτι δεν χρεωνονται οι πλαστικες σακουλες σε ολες αυτες τις χωρες.

Φιλοι μου, πριν να βαλουν ενα καινουργιο μετρο σε οτιδηποτε, καλο θα ηταν να μας εχουν εξασφαλιση εναλλακτικη λυση, χωρις να εχουμε εξτρα επιβαρυνση. Τωρα αν καποιοι εχουν περισσοτερη συνειδηση απο εμενα ή μεγαλυτερο πορτοφολι, αυτο ειναι αλλο θεμα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, bsp είπε

ObeyWario! το ξανα λεω οπως το εχω και παραπανω......Μας χρεωνουν την σακουλα και μας το παρουσιαζουν ως οικολογικη συνειδηση. Ωραια οικολογικη συνειδηση μεν αλλα ρε φιλε δωσε μου τουλαχιστον μεγαλες χαρτινες σακουλες ανακυκλωμενες, οπως εχουν στα ειδη μαναβικης....και ΟΧΙ νταβατζιλιδικα 4 λεπτα για την πλ. σακουλα.

 

Είμαι πολύ υπέρ του μέτρου! Το οικονομικό δεν έχει να κάνει τόσο, είναι θέμα ψυχολογίας για να μειώσουμε την κατανάλωση

Το θέμα είναι γιατί σαν κοινωνία αργούμε τόσο να κάνουμε τα αυτονόητα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου και εγω μαζι σου ειμαι, αλλα να το κανουμε και με τα πλαστικα μπουκαλια, δοχεια κ.α, ενα πλαστικο μπουκαλι μπορει να ισουται με 15 σακουλες

Αυτο με την παραπληροφορηση οτι σε ολες τις χωρες γινεται, μου θυμιζει το μετρο που πηγαν να περασουν για το ανοιγμα τον καταστηματων τις Κυριακες, ,μεγα μπουρδα. Αλλα οποιος δεν εχει βγει εκτος, ειναι πιο ευκολο να πιστευει οτι του πλασαρουν.

Επεξ/σία από bsp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, bsp είπε

Απο προσωπικη εμπειρια θα σου αναφερω χαρτινες σακουλες δινουν και στην Αμερικη, την Γαλλια, την Γερμανια και καποιες απο τις χωρες τις ανατολικης ευρωπης. Και εννοειται οτι αφου μιλαω για προσωπικη εμπειρια, αναφερομαι σε συγκεκριμενες πολεις που εχω επισκεφτει, θα σου αναφερω οτι δεν χρεωνονται οι πλαστικες σακουλες σε ολες αυτες τις χωρες.

Φιλοι μου, πριν να βαλουν ενα καινουργιο μετρο σε οτιδηποτε, καλο θα ηταν να μας εχουν εξασφαλιση εναλλακτικη λυση, χωρις να εχουμε εξτρα επιβαρυνση. Τωρα αν καποιοι εχουν περισσοτερη συνειδηση απο εμενα ή μεγαλυτερο πορτοφολι, αυτο ειναι αλλο θεμα.....

Το ξέρω ότι δίνουν.

Ρώτάω αν δίνουν δωρεάν.

Προσωπική εμπειρία έχω μόνο από Παρίσι που δε συναίβενε κάτι τέτοιο.

Διαφωνώ ότι είναι υποχρεώση του κράτους να μη κάνει κάτι που θεωρει σωστό αν κάποιος άλλος δεν παρέχει εναλλακτική. Αυτό είναι ευθύνη της οικονομίας. Ακριβώς το ανάποδο ισχύει. Το κράτος φιτάχνει πολιτικές που να "ωθεί" την οικονομία να στραφεί προς την μία ή την άλλη κατεύθυνση. Πχ προφανώς δε θα πρεπει το κράτος να απαγορεύσει μια επικίνδυνη ουσία ξερωγώ στα σαμπουάν μέχρι να "προλάβει" η οικονομία/παραγωγή να φτιάξει εναλλακτική, ή δε θα επιβάλει ένα φόρο σε κάτι πριν προσφέρει η παραγωγή εναλλατκική. Ακριβώς γι αυτό μπαίνει ο φόρος/τέλος για να "αναγκάσει" την τεχνολογία/παραγωγή να βρει εναλλκτική, να αλλάξει δηλαδή το σημείο ισορροπίας.

Λανθασμένα επίσης θεωρείς ότι δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική. Υπάρχουν πολλές εναλλακτικές, από το να τα κουβαλάς έναν ένα σαν χαμάλης, οι πάνινες σακούλες, καρότσια, δίχτυα κλπ κλπ. Το αν θα προσφέρθει μία ακόμα (πχ χάρτινες σακούλες ή κάτι άλλο που ίσως δε το έχουμε σκεφτεί ακόμα) εξαρτάται από κατά πόσο θα την εκτιμήσουν/προτιμήσουν σε σχέση με τις άλλες επιλογές/εναλλακτικές τους οι πελάτες. Δε θα το υποδείξει το κράτος.

Προς το παρόν φαίνεται ότι δεν υπάρχει αρκετή ζήτηση/ανάγκη/απαίτηση των πελατών των ΣΜ για κάτι τέτοιο. Αν υπάρξει δεν έχουν κανένα λόγω να μη το κάνουν τα ΣΜ, αυτή άλλωστε είναι η δουλειά τους, να καλύπτουν τις απαιτήσεις των πελατών τους. Δε θα τις πληρώσουν από την τσέπη τους άλλωστε, θα μπουν και αυτές στο κόστος των προϊόντων όπως γινόταν και πριν με τις πλαστικές (θα είναι απλά λίγο μεγαλύτερο).

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαρτινη εγω προσωπικα δεν εχω πληρωσει.

Θα φερω ενα απλο παραδειγμα, στο κεντρο της Αθηνας σχεδον πουθενα δεν μπορεις να παρκαρεις δωρεαν, μας εχουν δωσει εναλλακτικες λυσεις? Οχι

Θελω να πω οτι βαζουν ενα μετρο αλλα χωρις αντιμετρα.....

Επεξ/σία από bsp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν καταργηθουν τα πλαστικά καλαμακια, τι εναλακτική λυση θα δωθει ; Μια οικολογικη θα ηταν μακαρονι Ν.2 για φραπε και κανελα ξυλο για φρέντο καπουτσίνο

images (1).jpg

αρχείο λήψης.jpg

images.jpg

Επεξ/σία από alfeios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, bsp είπε

Χαρτινη εγω προσωπικα δεν εχω πληρωσει.

Θα φερω ενα απλο παραδειγμα, στο κεντρο της Αθηνας σχεδον πουθενα δεν μπορεις να παρκαρεις δωρεαν, μας εχουν δωσει εναλλακτικες λυσεις? Οχι

Θελω να πω οτι βαζουν ενα μετρο αλλα χωρις αντιμετρα.....

Αυτό που λες δεν έχει νόημα.

έξω από ότι (από όσο ξέρω δεν ισχύει και σίγουρα δεν ισχυέι για τους μόνιμους κατοικους)

Θεωρείς ότι είναι αυτονόητο δικαίωμά σου να παρκάρεις παντού ... πράγμα που είναι μια αυθαίρετη υπόθεση. Όχι, δεν είναι αυτονόητο δικαίωμά σου. επιλγεις να κάνεις χρήση κάποιου αγαθού (αυτοκινήτου) και αυτό έχει ένα κόστος όπου η χρήση του έχει μια επιβαρυντική συνέπεια σε κάτι άλλο.

Αλλά ακόμα και αν ισχύει για το αυοκίνητό/πάρκινγκ , προφανώς δε μπορεί να κάνεις ένα τόσο λανθασμένο παραλληλισμό σε προφανή cases όπου το κόστος τέλος εσωτερικεύει "externalities" μιας αγοράς/οικονιμκής σου απόφασης.

Δε σου έχει δώσει κανένας εναλλακτική να καις τίποτα άλλο παρά βενζίνη/πετρέλαιο στο αυτοκίνητο σου ... αυτό δε σημαίνει ότι το κόστος/φόρος που προκύπτει από τις εκπομές του (στην τιμή του καυσίμου) δεν έχει λογική και δεν πρέπει να μπαίνει μέχρι να σου δώσει κάποιος κάτι άλλο να καις ... γι αυτό ακριβώς μπαίνει ... ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΙΣ (όπου μπορείς).

Επίσης το ελληνικό κράτος δεν παρέχει εναλλακτικές στο να χέζεις/κατουράς δωρεάν κάπου στο κέντρο της Αθήνας . Αυτό δε σημαίνει ότι δε έχει λογική το κράτος να απγορεύει το χέσιμο στη πλατεία ομονοίας αν δεν φτιάκει δημοσιες τουαλέτες (το οποίο αν θες είναι καλύτερο case στο τι αποτελεί αυτονόητο δικαίωμά σου γιατί θα μπορούσε να πει κάποιος ότι σε κάποιες περιπτώσεις δεν είναι επιλογή του αν χεσει ή όχι). 

Τα αντίμετρα δε τα βάζουν οι πολιτικές. Διμιουργούνται από την αγορά, εφόσον υπάρξει αρκετή ζήτηση γι αυτά.

 

23 λεπτά πριν, bsp είπε

Χαρτινη εγω προσωπικα δεν εχω πληρωσει.

Θα φερω ενα απλο παραδειγμα, στο κεντρο της Αθηνας σχεδον πουθενα δεν μπορεις να παρκαρεις δωρεαν, μας εχουν δωσει εναλλακτικες λυσεις? Οχι

Θελω να πω οτι βαζουν ενα μετρο αλλα χωρις αντιμετρα.....

Μπορείς συνεπώς να συνεχίζεις να ψωνίζεις από εκεί που σου έδιναν χάρτινες ... να σου η εναλλακτική, και να ρίξεις μαυρο στα ΣΜ που δε σου δίνουν χάρτινες (εκτός αν αυτό που σε παραξενέυει είναι ότι το κράτος να μοιράζει χάρτινες σακούλες έξω από τα ΣΜ).

Αν αρκετοί σαν και εσένα το κάνουν, θα το εφαρμόσουν τα ΣΜ. 

Αν το κάνεις μόνο εσύ και άλλοι 10 ... έ τι να κάνουμε ... ξύδι. Δεν αποφασίζονται τα πράγματα με βάσει εσας τους 11.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τωρα εφαρμοζεται πολιτικη πονάει χερι, κοβει χερι.

Αντι να αλλαξει η νοοτροπια του ελληνα, μπαινουν απαγορεύσεις, προστιμα, καταργησεις. Οπως με τον αντικαπνιστικο νομο, δεν απογορευτηκε το καπνισμα, τα τασακια καταργηθηκαν.

Η σακούλα δεν παει μονη της στην θαλασσα, το δικο μας μυαλο ειναι που δεν εχει την καταλληλη παιδεια και δεν ανακυκλωνουμε.

Απο πλαστικες, περασαμε σε οικολογικες σακουλες, Βιοδιασπώμενες, απο καλαμποκι, ουτε αυτο μας αρεσε και τις καταργουμε. Επειδη δεν αλλαζουμε εμεις σαν ανθρωποι.

Αν θυμαμαι καλα, σε αλλο τοπικ ειχαμε αναφερει οτι το κοστος της σακούλας ειναι περασμενο στα προιοντα οταν το σουπερ την παρειχε δωρεαν, τωρα εμεινε η ιδια τιμη συν η τιμη της σακουλας. Εδω μας περνανε για βλακες ομως.

 

Επεξ/σία από Liverpool89
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Αν θυμαμαι καλα, σε αλλο τοπικ ειχαμε αναφερει οτι το κοστος της σακούλας ειναι περασμενο στα προιοντα οταν το σουπερ την παρειχε δωρεαν, τωρα εμεινε η ιδια τιμη συν η τιμη της σακουλας. Εδω μας περνανε για βλακες ομως.

Μα το κόστος της σακουλας παραμενει για το καταστημα.

Το κατάστημα αγοραζει τις σακουλες απο τον κατασκευαστη τους και ΔΕΝ τις πουλαει. Τις δινει ΔΩΡΕΑΝ στους πελατες του. Αυτο που εισπράτει ειναι περιβαντολογικο τελος, δηλαδη φορος που απλα τον μαζευει και τον αποδιδει στο κρατος. Μην τα μπερδευουμε

Επεξ/σία από alfeios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...