Προς το περιεχόμενο

Τι κόμπλεξ έχει το FaceTime και το iMessage με τον λογαριασμό μου;


AlienTechGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλα τα παλικάρια του forum.

Πρόσφατα, έγινα κάτοχος μηλοτηλεφώνου και μηλολάπτοπ (αναφέρονται στην "φανταστική" υπογραφή μου) και έχω ένα θέμα με το FaceTime και το iMessage. 

Το πρόβλημα; Δε μπορώ με τίποτα να τα ενεργοποίησω. Τόσο στο κινητό όσο και στο laptop, μου βγάζει σφάλμα ενεργοποίησης. Δοκίμασα σχεδόν οτιδήποτε υπάρχει στο internet χωρίς καμία επιτύχια. Το περίεργο είναι, ότι αν βάλω ένα άλλο Apple ID account που έχω, δουλεύει απροβλημάτιστα και στο κινητό και στο laptop. Οπότε, υποθέτω ότι κάποιο θέμα υπάρχει αποκλειστικά με τον λογαριασμό μου.

Αν έχει κάποιος καμιά ιδέα, ας την ρίξει.:D

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Επεξ/σία από AlienTechGR
Δε ξέρω να γράφω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε καλησπέρα και καλή χρόνια!! Είναι ενεργοποιημένο το id σου; Τσέκαρε αυτό και τις ρυθμίσεις του. Ένα άλλο που θα πρότεινα είναι να αλλάξεις το password. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, taspo είπε

Φίλε καλησπέρα και καλή χρόνια!! Είναι ενεργοποιημένο το id σου; Τσέκαρε αυτό και τις ρυθμίσεις του. Ένα άλλο που θα πρότεινα είναι να αλλάξεις το password. 

Καταρχάς καλησπέρα και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Το Apple ID μου ναι, εννοείται πως είναι ενεργοποιημένο, το χρησιμοποιώ μάλιστα εδώ και χρόνια σε οτιδήποτε iOS συσκευή έχει περάσει από τα χέρια μου, απλά δεν είχε τύχει ποτέ να ασχοληθώ με FaceTime και iMessage. Password έχω αλλάξει ήδη για αυτό το λόγο, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, flyer είπε

Καλή χρονιά.

Φαντάζομαι τα έχεις δοκιμάσει όλα αυτά?

Ναι ρε συ, τουλάχιστον μία φορά. Και το περίεργο όπως είπα, είναι ότι αν βάλω ένα άλλο Apple ID (που είχα ξεχασμένο και εγώ δε ξέρω πόσα χρόνια) δουλεύει κατευθείαν και στις δύο μηλοσυσκεύες μου.

Και δυστυχώς, δεν είναι λύση να τα μεταφέρω όλα στο "λειτουργικό" μου Apple ID γιατί εκτός από τον τεράστιο όγκο δεδομένων σε iCloud κτλ, έχω και μερικά αγορασμένα apps που δεν θέλω να πάνε χαμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εμενα μου βγαζει προβλημα ενεργοποιησης me ios 11 & vodafone και απευθυνθηκα σε φυσικο καταστημα & online support οπου με παρεπεμψε στις ιδιες τεχνικες πιυ αναφερεις.

Εχω μια υποψια ομως οτι δουλευει, στελνω δηλαδη απο web κανονικα και τα λαμβανει ο παραληπτης  τι να πω

Εχεις συμβολαιο/προγραμμα ή καρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kariolikos είπε

Κ εμενα μου βγαζει προβλημα ενεργοποιησης me ios 11 & vodafone και απευθυνθηκα σε φυσικο καταστημα & online support οπου με παρεπεμψε στις ιδιες τεχνικες πιυ αναφερεις.

Εχω μια υποψια ομως οτι δουλευει, στελνω δηλαδη απο web κανονικα και τα λαμβανει ο παραληπτης  τι να πω

Εχεις συμβολαιο/προγραμμα ή καρτα;

Κάρτα έχω. Μέσω παρόχου λειτουργούν και τα δυο (FaceTime / iMessage) στο κινητό σε μένα, το θέμα είναι όμως ότι τα θέλω και στο laptop, και αυτό προϋποθέτει την χρήση Apple ID.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AlienTechGR είπε

Ωχ. Δυστυχώς ναι.

Και στο παρελθον έχουν αναφερθεί αδυναμίες ενεργοποίησης imessage και facetime με πάροχο τη Wind. Kάνε ένα search... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή ήμουν αυτός που ειχα γραψει το θέμα για την ενεργοποιηση του imessage σε wind, εγω το ειχα σεταρει μια χαρα το τηλεφωνο και ξαφνικά μια μερα μου βγαζει μηνυμα για ενεργοποιηση της υπηρεσίας, εκανα ολες τις ενεργειες που περιγραφουν διαφορες ιστοσελιδες για περιπτωσεις αδυναμιας ενεργοποιησης αλλά τιποτα. Στην μικρή ερευνα μου, ειχα καταληξει οτι εφταιγε η wind μιας και δεν θυμαμαι να ειχα αναφορες για αλλον παροχο. Τελικά μετά απο 4-5 μερες εκανα νεα αποπειρα κι ενεργοποιηθηκα. Το ιδιο διαστημα ενεργοποιηθηκε και σε ολους τους αλλους που ειχαν το ιδιο θέμα. Φυσικά ολες αυτες τις μερες χρεωνόμουν μικροποσά απο την wind. Εγώ θα σου ελεγα να κανεις υπομονή, απενεργοποιησε την για να μην χρεωνεσαι και δοκιμασε μετά απο μερικές μερες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω επειδη εχεις καρτα εχει προκυψει το συγκεκριμανο προβλημα.Απ τη vodafone πχ μου ειπαν θελει περιπου 6€-7€ για ενεργοποιηση.Αν κ εχω καταθεσει περισσοτερα, το προβλημα παραμενει και για μενα.Ισως κολλαει στο υπολοιπο της καρτας καπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας.

Στο θέμα μας. Αν και η Wind, μου έχει σπάσει τα νεύρα για δεκάδες άλλα θέματα, εδώ δε νομίζω να έχει την ευθύνη, γιατί στο iPhone ενεργοποιούνται κανονικά, το FaceTime και το iMessage, μέσω παρόχου (δηλαδή με τον αριθμό κινητού, επικοινωνώ κανονικά). Το πρόβλημα υπάρχει αποκλειστικά και μόνο, όταν προσπαθώ να κάνω ενεργοποίηση μέσω Apple ID. Εκεί σκαλώνουν τα πάντα.

Θα ρίξω ένα τηλέφωνο με την πρώτη ευκαιρία, στην υποστήριξη της Apple, ελπίζοντας ότι θα λυθεί το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Zaytsev είπε

Για κάποιο λόγο είναι blocked το Apple ID σου για FT & iM.

Πάρε το support της Apple να στο ξεκλειδώσουν στο 800 4414 5417

Ο αριθμος αυτος δεν παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...