Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις ανασχεδιασμού κεντρικής σελίδας


lamdami

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινάω το topic με σκοπό να προτείνουμε αλλαγές που θα θέλαμε να γίνουν στην αρχική σελίδα του insomnia.

Θα πρότεινα η σελίδα να προσαρμοστεί  ξεκινώντας από πάνω προς τα κάτω

·        To header πρώτο
·        Το adcontent απο κάτω
·        Τα featured article να είναι σε carousel απο άκρη σε ακρή ή βάλτε το Ειδήσεις που συζητιούνται με διαφορετικές ρυθμίσεις(μεγαλύτερες εικόνες)
·        Τα άρθρα να πιάνουν τα 2/3 του πλάτους(10 άρθα ανάμεσα τους ενα adbanner), στο υπόλοιπο 1/3 δελτιά τύπου και trending
·        Ειδήσεις που συζητιούνται
·        Video όπως είναι
·        Αγγελίες από άκρη σε άκρη και να εμφανίζονται οι αγγελίες με τα περισσότερα views (εφόσον έχουν φωτογραφίες)
·        Footer προσθέστε την προηγούμενη μασκοτ ^_^

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσαμπα το ανοιξες μαλλον. Δεν υπαρχει προθεση να ασχοληθουν με την εμφανιση, απ τη στιγμη μαλιστα που ακομα δεν εχουν ολοκληρωθει οι εργασιες. Αλλες ειναι οι προτεραιότητες και πολυ σωστα imo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι ΟΛΟΦΑΝΕΡΟ ότι το αποτέλεσμα είναι προϊόν Web DEVELOPER κι όχι Web DESIGNER.

(Και κατέχω το αντικείμενο, δεν το λέω "έτσι").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2018 στις 1:09 ΜΜ, Kostasspil είπε

Τσαμπα το ανοιξες μαλλον. Δεν υπαρχει προθεση να ασχοληθουν με την εμφανιση, απ τη στιγμη μαλιστα που ακομα δεν εχουν ολοκληρωθει οι εργασιες. Αλλες ειναι οι προτεραιότητες και πολυ σωστα imo

Κρίμα πάντως... Ελπίζω να ασχοληθούν με την αρχική σελίδα.  

Στις 3/1/2018 στις 1:20 ΜΜ, lupus_Hegemonia είπε

Πάντως είναι ΟΛΟΦΑΝΕΡΟ ότι το αποτέλεσμα είναι προϊόν Web DEVELOPER κι όχι Web DESIGNER.

(Και κατέχω το αντικείμενο, δεν το λέω "έτσι").

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2018 στις 1:20 ΜΜ, lupus_Hegemonia είπε

Πάντως είναι ΟΛΟΦΑΝΕΡΟ ότι το αποτέλεσμα είναι προϊόν Web DEVELOPER κι όχι Web DESIGNER.

(Και κατέχω το αντικείμενο, δεν το λέω "έτσι").

Συμφωνώ 100%. Η αρχική σελίδα (στο κομμάτι της εμφάνισης) φαίνεται πρόχειρη. Επίσης, το theme που επιλέχτηκε δεν ταιριάζει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν την παλια με τα αρθα ενα-ενα σε στήλη δεν μπορει να γινει. Τι χασιμο ειναι αυτο?

Πάτησα εντωμεταξυ το πρωτο αρθρο που εχει φωτο ενα ζευγαρι γυαλιά και ΜΠΟΥΜ. 25 ίντσες γυαλί μπροστα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν μεγειά.
Ειμαι σίγουρος ότι σας έχει βγει το λάδι και έχετε ρίξει δουλειά που δεν περιγράφεται...
Συγχαρητήρια για το κουράγιο σας και για την υπομονή και επιμονή που δείχνετε

Ήμουν σχεδόν πάνω στο laptop με refresh ανά λεπτό μέχρι να ανέβει το site. 

Μόλις επανήλθε ξαφνιάστηκα μπερδευτηκα αρχισα να ψάχνω,
εβρισκα λάθη, εβρισκα βελτιώσεις, έψαχνα αυτά που ήξερα, έψαχνα τα καινούργια, τέλος πάντων θεωρώ ότι έκανα
ό,τι και κάθε άλλο 'πιστό' μέλος του insomnia πάνω κάτω.

2 πράγματα με κούραζαν από την αρχή:
Το πρώτο ήταν το πολύ ανοιχτό θέμα που χρησιμοποιούνταν παντού. Με το dark βελτιώνεται αρκετά η κατάσταση αν και το έντονο λευκό
παραμένει κυρίαρχο σε πολλά διαφορετικά σημεία του site

Το δεύτερο ήταν η αρχική οθόνη. Μου φαινόταν πολύ 'περίεργη' και ανακατεμένη. Συνέχισα το σερφάρισμα για αρκετή ώρα στις υπόλοιπες
σελίδες, αλλά κάθε φορά που επέστρεφα στην αρχική είχα την ίδια αίσθηση. Θεώρησα ότι λόγω των πολλών αλλαγών ήταν περισσότερο
ψυχολογική αντίδραση από μέρους μου και περίμενα να το συνηθίσω σε μερικές μέρες.

Εχω λοιπόν ενα 10ήμερο συχνής απασχόλησης και διαβάσματος και ακόμα δεν το έχω συνηθίσει, συνεχίζει να με ενοχλεί.
Διαβάζοντας σχόλια στο φορουμ βλέπω ότι δεν είμαι μόνος μου.  Αντί απλά να διαμαρτυρηθώ 'έβαλα κάτω τη σελίδα' και
προσπάθησα να βρω 1-2, 3 πράγματα που χαλάνε το user experience κατά τη γνώμη μου πάντα. Δεν είμαι web designer γραφίστας
ή και δε ξέρω εγώ τι άλλο επάγγελμα θα ήταν πολύ σχετικό με αυτά, απλά ένας χρήστης που χαζεύει σε αρκετά φορουμ, αλλά πάντα πιστός
σε ένα από τα καλύτερα τεχνολογικά site στην ελλάδα.

Θα γράψω λοιπόν αυτά που είδα ότι με ενοχλούν και ό,τι πιστεύω πως θα μπορούσε να βελτιώσει τη σελίδα και ελπίζω oi mods και οι υπόλοιποι
χρήστες να μη με πάρουν με τις πέτρες :-)

 

1.png.b72872737549318b183d7b4abb590244.png

 

Ξεκινώ με το μεγάλο πλάτος και τον τεράστιο χώρο των πρώτων άρθρων. Ναι να είναι ευανάγνωστα δε λέω,
απλά σε συνδυασμό με το λευκό υπόβαθρο του κάθε άρθρου, χάνουν αρκετά κατά τη  γνώμη μου.
Επισης γιατι 3 διαφορετικά μεγέθη παραθύρων για τα βασικά άρθρα; Ισως ήταν πιο λειτουργικό το layout που έχετε πιο κάτω στις αγγελίες (εικόνα 3)
Το κύριο άρθρο θα μπορούσε να έχει και τις πρώτες προτάσεις του στο παράθυρό του, για να 'σε βάλει στο κόλπο' και να 'διαβάσεις περισσότερα'
και δε θα έδειχνε πολύ κενό

 

2.png.259fa4b35c57236baff0a62e842c40f1.png

Σκρολάροντας πιο κάτω βλεπω μια σελίδα με 3 στήλες, όπου αριστερά έχω ειδήσεις... Πάλι; Τι διαφορά έχουν με τις πάνω; Γιατί όχι όλες μαζί;

Το activity stream το βρίσκω πολύ χρησιμο. Μου αρέσει να εχω μια γρήγορη εικόνα του τι γράφεται στο φόρουμ και στις αγγελίες. Το tab 'ΟΛΑ' που ανακατεύει και
τα δυο ειναι λίγο μπλέξιμο ιδιώς όταν οι αγγελίες εχουν εικονες που shiftάρουν το κείμενο προς τα δεξιά...

Αν η ιδέα των tabs χρησιμοποιούνταν στο σύνολο της συγκεκριμένης σελιδας αντί για τις στήλες με το κάθε tab
να πιάνει το συνολικό πλάτος της σελίδας και με το αντιστοιχο περιεχόμενο να είναι πολύ περισσότερο έτσι,  ίσως τα πράγματα να ήταν πολύ πιο καθαρά.
Η αντίθεση σε πυκνότητα πληροφοριας σε αυτό το κομμάτι της σελίδας, σε σχέση με το πρώτο κομμάτι, αυτό των άρθρων, κάνει τα πράγματα χειρότερα.


3.png.8a415f1c5af1ea7217afa96bc8f5cd6b.png

Τελευταίο κομμάτι της αρχικής σελίδας, κάτω από την περιοχή που αφορά τα βίντεο.
Τα δελτία τύπου θα μπορουσαν να είναι στην προηγούμενη τριάδα αντί για τις ειδήσεις,
και οι αγγελίες να πιάνουν όλο το πλάτος της συγκεκριμένης περιοχής,
ή να μείνουν έτσι και στη δεξιά στήλη να υπάρχει άλλο θεματικό περιεχόμενο.
Κάτω από αυτά βλέπω για τρίτη φορά μέσα στην αρχική σελίδα ειδήσεις...
Θα μπορούσε να λείπει τελείως  ή να έχει feed προσωπικό για το κάθε χρήστη με αυτά που έχει ο ίδιος επιλέξει να τσεκάρει

Το ότι χρειάστηκα να κάνω 4 φορές page scroll για να δω όλη την άρχική σελίδα σε full hd μονιτορ επίσης μου φαίνεται υπερβολικό και κουραστικό

Αυτά τα ολίγα.
Παρακαλώ να μη βαράτε όλοι μαζί, ένας ένας ΟΚ :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται οτι το site είναι ακόμα δύσχρηστο. Καταφέρνω να την "παλέψω" μόνο βάζοντας το zoom στο 80%

Θα μπορούσαν πάντως να δώσουν ενα βραβείο "Πιο Τραγικής Αρχικής Σελίδας" να τους ψηφίσουμε να το πάρουν πανηγυρικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε μεγάλη αλλαγή έχει προβλήματα. Προσπαθώ να παρακολουθώ τις αλλαγές που γίνονται από τότε που ανέβηκε το site, βλέπω ότι 
οι mods ασχολούνται, οπότε θεωρώ πως όταν τελειώσουν με τα βασικά bugs θα ασχοληθούν με τη βελτίωση της αισθητικής του site και 
στην αρχική σελίδα αλλά και σε άλλα σημεία.  

Καταλαβαίνω γιατί ενοχλούμαστε όλοι (και εγώ μαζί) είχαμε συνηθίσει τόσα χρόνια στην προηγούμενη κατάσταση και ξεβολευόμαστε.
Δε λέω ότι αυτό που βλεπω τώρα είναι ικανοποιητικό και λειτουργικό , αλλά πιστεύω πως τα πράγματα θα βελτιωθουν σημαντικά στη συνέχεια. 

Αν προσπαθήσουμε με όσο καλύτερο feedback γίνεται ο καθένας (και όχι απλή διαμαρτυρία) οι αλλαγές θα είναι ουσιαστικές και θα γίνουν σύντομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...