Προς το περιεχόμενο

Η Intel λέει πως θα έχει "επιδιορθώσει" το 90% των chips τελευταίας 5ετίας μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία έχω haswell, έχω arm με υποστήριξη στα @@ μου λοιπόν

Την επόμενη φορά όμως από άποψη και μόνο πιθανότατα θα πάω σε amd, όπως έχω πάει και σε gpu χρόνια τώρα

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και μένα έκανε χτες update με το patch σε windows 10 αλλά μου λέει ειναι απενεργοποιημένο μέχρι να γινει firmware update. Έχω μητρική Gigabyte Z370 AORUS Gaming 3

 

 

image.png.697d41a684be32b591b0ac8ed3008d40.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ThReSh είπε

Βάση της 5ετίας μένουν έξω οι 2500K/2600K/3570K/3770K και δεν θα έμεναν οι Core 2? :P

 

καλά αλλαγή άμεση cpu σε amd. Δεν παίζεις με τέτοιο bug 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν βάζω αυτό το patch για λόγους επιδόσεων. Πατσάραμε στην δουλειά τα δύο μεγάλα server room και άρχισα να βλέπω προβλήματα στο virtualization. Τι προβλήματα; Διεργασίες που έπαιρναν 4-5 δευτερόλεπτα, τώρα παίρνουν 2 λεπτά (!). Οτι πρόγραμμα είχε πολλά syscalls είχε καθυστέριση από μερικά δευτερόλεπτα ως λεπτά. Ειδικά προγραμμάτα για provisioning (puppet, ansible, salt) σημείωσαν πολύ μεγάλη καθυστέριση κατά την απομακρυσμένη εκτέλεση εντολών. Τώρα καταλαβαίνω γιατί η Intel δεν το πάτσαρε όταν έπρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, drpaneas said:

Τώρα καταλαβαίνω γιατί η Intel δεν το πάτσαρε όταν έπρεπε.

Τι θα λέγαμε όμως αν την πατάγαμε λόγω της έλλειψης του patch? "Γιατί δεν το patchαραν νωρίτερα?!!"
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Τι θα λέγαμε όμως αν την πατάγαμε λόγω της έλλειψης του patch? "Γιατί δεν το patchαραν νωρίτερα?!!"
 

Δίκαιο έχεις προφανώς. Απλά θα μπορούσε να σου δώσει την επιλογή στο BIOS, on/off το συγκεκριμένο feature... τέλος πάντων. 15 χρόνια τώρα μόνο Intel έχω, καιρός να δοκιμάσω και τίποτα άλλο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αυτα που διαβαζω κ ακουω, χαιρομαι που προλαβα να παρω ι5 3570 σε καλη τιμη,φυσικα το win7 install χωρις update,παντως φιλος σημερα μου ειπε οτι μετα το update το cpu utilise ανεβηκε 25% με τις ιδιες ρουτινες κ συνοδευοταν με εμφανη αυξηση θορυβου απο τη ψυχτρα..συμπερασμα:εμπρος προς τα πισω!!:D οπως ελεγε κ ο ποπωτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις εκανα το update KB4056892 και ετρεξα το passmark και το σκορ ειναι ακριβως το ιδιο σε i5-6500 , 8090, αν και πραγματικα δε γνωριζω αν εχει καμια σημασια

2018.01.06-15.36 (2).png

Επεξ/σία από mitsos044
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγόρασα έναν 8700Κ τον Σεπτέμβρη, και τρέχει Linux. Πέρασα το patch χτες. Μια απλή μεταφορά αρχείων, μέσω samba σε windows, 30% κάτω με το καλημέρα. Από 100MB/s έπεσε σε 67 MB/s.

Καταστροφή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, euaggelos01 said:

Η μπορεί να το κάνανε σκοπίμος με σκοπό για upgrate στους νέους cpu τους με στόχο το κέρδος με "Θύματα' εμάς τους καταναλώτες.

Ίσως να είχε κάποια βάση αν ήταν αυστηρά για οικιακούς χρήστες αλλά και πάλι δύσκολο ως απίθανο.

Τώρα με επιχειρήσεις να επηρεάζονται και μηνύσεις να έρχονται, αμφιβάλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν δεν καλύψουν όλους τους επεξεργαστές και αφήσουν τους παλιότερους στην απ'εξω,ας μας στείλουν αυτοκολλητάκι "hacker inside" για να αντικαταστήσουμε το "intel inside"
 

 

Επεξ/σία από musiccc444
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...