Προς το περιεχόμενο

Η Intel λέει πως θα έχει "επιδιορθώσει" το 90% των chips τελευταίας 5ετίας μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, atsddd είπε

Σε διαφορετική περίπτωση απλά μένει ανενεργό το patch  των Windows??ρωτάω γιατί δεν καίγομαι και ιδιαίτερα να το εγκαταστήσω.

Λογικά δεν προσφέρει ολοκληρωμένη ασφάλεια αλλά απ' όσο φαίνεται δεν επηρεάζει τις επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, VChris said:

Και BIOS update χρειάζεται. Το αναφέρει η Microsoft και αν θυμάμαι και η Intel

Σιγα μη βγαλει bios update η μητρικη μου. Ειναι 4ετιας.. Asus Maximus Vi Hero..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να κάνουμε ένα σχετικό θέμα να λέμε αν πήρε η μητρική/laptop μας το νέο bios;
Τώρα που θα πάρουν νέο microcode όλοι οι κατασκευαστές, θα φανεί και πόσο νοιάζονται για το after sales.

Για το θέμα του τίτλου, πρέπει να γίνουν βαθιές αλλαγές και στον κώδικα των εφαρμογών για να αντιμετωπιστεί το ελάττωμα.
https://www.theregister.co.uk/2018/01/05/spectre_flaws_explained/?page=2

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εννοούν με «μέσο καταναλωτή»; Η πλειοψηφία χρηστών υπολογιστών απλά μπαίνει internet, βλέπει κάνα video και χρησιμοποιεί office. Οι gamers και οι επαγγελματίες της εικόνας και του video είναι μειοψηφία και σίγουρα όχι ο «μέσος καταναλωτής».

Εν τω μεταξύ πρέπει να είναι η χειρότερη στιγμή στην ιστορία της πληροφορικής για να αγοράσει κανείς CPU, μιας και βλέπω ότι και η AMD το ίδιο σύστημα είχε υιοθετήσει. Ούτε καν κινητό δεν θα πάρω, μιας και βλέπω ότι αφορά και την υπάρχουσα ARM αρχιτεκτονική...

Επεξ/σία από Dr_Slump
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το θεμα το γνωριζαν καιρο τωρα.

Τωρα τελευταια το εψαχνα με Microcode στο cpu μου για βελτιωση του oc.

Εν ολιγοις,υπαρχει microcode απο νοεμβριο που ειναι για το spectre.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήθελα να ήξερα γιατί τέτοια ανησυχία... Τόσα χρόνια είστε με αυτό το κενό ασφαλείας.. Πάθατε τίποτα;.. Μόνο και μόνο που μιλάνε για μείωση επιδόσεων δεν μπαίνω καν στον κόπο... Εξάλλου αν θέλει ο κάθε hacker να μπει στο πσ μου μπαίνει όποτε θέλει... Γνώμη μου μην ασχολείστε.. Τώρα για τις μεγάλες εταιρείες είναι άλλο θέμα και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει.. Ούτε adivirus δεν έχω στον υπολογιστή μου.. Και δεν πρόκειται να βάλω.. Για να κολλάει το πσ μου;; και σιγά την προστασία που προσφέρουν.. Όποιος είναι να μπει τα μπει... Καλή συνέχεια

Επεξ/σία από oraiustepe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, oraiustepe είπε

Εξάλλου αν θέλει ο κάθε hacker να μπει στο πσ μου μπαίνει όποτε θέλει... 

Επέτρεψε μου... Το να μπει στο PC σου είναι το λιγότερο. Το να χάσεις ασήμαντα δεδομένα ή το account σου στo insomnia, μικρό το κακό επίσης.

Όμως, δεν μπορείς να γνωρίζεις αν είναι μόνο αυτό.

Κάποτε με έναν φίλο  αφήσαμε έναν φάκελο ξεκλείδωτο στο web γιατί με το φτωχό μας το μυαλό -ως πανάσχετοι που ήμασταν- σκεφτήκαμε "ε σιγά ποιος θα βρει το path και αν το βρει τι έγινε".

Δεν πέρασαν 2 μέρες και έπεσε το τηλεφώνημα διότι το site δούλευε ως fishing προς τράπεζα.

 

Είναι επικίνδυνες αυτές οι απλοϊκές σκέψεις. Μην τα προσπερνάτε τόσο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, VChris είπε

Επέτρεψε μου... Το να μπει στο PC σου είναι το λιγότερο. Το να χάσεις ασήμαντα δεδομένα ή το account σου στo insomnia, μικρό το κακό επίσης.

Όμως, δεν μπορείς να γνωρίζεις αν είναι μόνο αυτό.

Κάποτε με έναν φίλο  αφήσαμε έναν φάκελο ξεκλείδωτο στο web γιατί με το φτωχό μας το μυαλό -ως πανάσχετοι που ήμασταν- σκεφτήκαμε "ε σιγά ποιος θα βρει το path και αν το βρει τι έγινε".

Δεν πέρασαν 2 μέρες και έπεσε το τηλεφώνημα διότι το site δούλευε ως fishing προς τράπεζα.

Είναι επικίνδυνες αυτές οι απλοϊκές σκέψεις. Μην τα προσπερνάτε τόσο απλά.

Προσωπικά και στο κινητό μου έχω ρομ περασμένη με security patch του 2016 γιατί απλά η ρομ έχει πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας... Η ασφάλεια με αφήνει αδιάφορο.. Χρησιμοποιώ κωδικούς δυνατούς και τέτοια αλλά μέχρι εκεί... Από εκεί και πέρα όπως είπα ένας γνώστης πολύ απλά μπορεί να σε χακαρει ότι και να κάνεις....προσωπική άποψη πάντα.. Κοιτάω η εμπειρία χρήσης να είναι η όσον το δυνατόν καλύτερη παρά να είμαι ασφαλής κατά 5 λεπτά περισσότερα που θα χρειαστούν στον χακερ να σου χακαρει το πσ... Αν μπορούν να συνυπάρξουν και τα δύο τότε καλώς.. Εδώ έχουμε Windows και android που από μόνα τους σημαίνουν ένα κενό ασφαλείας... Ο επεξεργαστής μας μάρανε

Επεξ/σία από oraiustepe
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2018 στις 8:38 ΜΜ, Archon71 είπε

Ειπα να γελασουμε λιγο ρε παιδι. Φανταζεσαι εκπληξη αν οντως εμπαινε κανας τυπας στο πισι μου? Τυνχανω γυμνιστης οποτε LOL-σκετη θα ειναι η εμπειρια!!! 

Στα σοβαρα ομως ελεγα να αρχιζα το κρυπτο-σκαψιμο φετος με την συγκεκριμενη μητρικη γιατι εχει πολλες pcie. Μαλλον θα παρω ryzen πρωτα κ μετα βλεπουμε.... Ετσι κ αλλοιως οι καρτες γραφικων ειναι στα υψη αρα δεν μιλαμε οτι παω κ γιθα φαρμα. Ευτυχως που οι amd τουλαχιστον δεν επιρεαζονται.

Φίλε εμένα όταν μου χακαρανε το Dropbox φάτσα φόρα την είχα 

Ε κλαιν.. εδώ που φτάσαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/1/2018 στις 12:45 ΜΜ, boombastik είπε

Εδω για να δειτε αν τρεχουν τα patch.

-https://www.tenforums.com/windows-10-news/101702-windows-client-guidance-against-speculative-execution-vulnerabilities.html

1)Για το meltdown (rogue data cache load) αν εχετε απο haswell και πανω εχεται μικροτερο perfomance hit επειδη εχει PCID optimization.

Το συγκεκριμενο εχει patcharistei για ολα τα Intel και το pcid optimization δειχνει αν ειναι true οτι εχεται μικροτερορο perfomance hit.

2)Για το branch target injection(spectre) θελεται και cpu microcode update. Και πολυ αμφιβαλλω αν θα δωθει σε socket 775.

Εγω που έχω εναν iMac με intel E7600 σε 775 δλδ ειμαι τρύπιος δεν θα διορθωθει με software;; 

Μόλις πριν λίγο η Apple έδωσε security patch για meltdown και spectre γυρο στα 150mb.

Στα Mac πιστευω η Apple θα το διορθώσει με αναβάθμιση EFI.

Έχω και ένα λαπτοπ με intel Apollo Lake γενιά με windows 10 εκεί πήρα το update λογικά θα πάρω και bios update γιατι είναι καινούριο.

Επεξ/σία από BeSt_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο στην Ιντελ. Απο τη μια πλευρα βγαζει επεξεργαστες ονομαζοντας τους extreme πολυ ακριβοτερους και τους διαφημιζει ως κορυφαιους που το μονο που εχουν απο το αμεσως προηγουμενο μοντελο πολλες φορες ειναι 10-15% μεγαλυτερη αποδοση (αλλα στη 2πλασια τιμη απο αυτους) και απο την αλλη μια υποβαθμιση της ταξης του 30% δεν ειναι και τοσο προβλημα μιας και δεν θα γινει ιδιαιτερα αντιληπτη απο το μεσο χρηστη. Πλακα μας ΚΑΝΟΥΝ;;;;;;;;; Αγοραζει ο μεσος χρηστης CPU 1000+ ευρω ;;;;;

Γιατι τους πουλανε τοτε αν απευθυνονται στο μεσο χρηστη; Και γιατι ο μεσος χρηστης να μην αγοραζει το πιο φτηνο που συνηθως ειναι και AMD ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...