Προς το περιεχόμενο

Τα display adapters λειπουν απο το device manager στο λαπτοπ.


Angelargi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεμα προεκυψε οταν προσπαθησα να κανω εγκατασταση τα τελευταια drivers της nvidia στο λαπτοπ μου μεσω του geforce experience. Ειχα ενα θεμα με την εγκατασταση τους οποτε αποφασισα να κανω απεγκαταστησω τα υπαρχοντα drivers μεσω του device manager. Πηγα στο display adapters και εκανα απεγκατασταση τα drivers της Geforce 1060. Εκανα επανεκινηση το laptop και οταν ξαναπηγα στο device manager διαπιστωσα οτι τα display adapters πλεον λειπουν. Κλικαρα την  "show hidden device" επιλογη αλλα δεν αποκαλυπτει τιποτα. Προσπαθωντας να κανω εγκατασταση τα drivers που κατεβασε το geforce experience πριν το περιστατικο μου λεει οτι δεν βρισκουν το αντιστοιχο graphics hardware(σαν να μην υπαρχει η gpu στο λαπτοπ μου). Επιπλεον οταν παταω στο device manager "add legacy software" στα display adapters δεν μου βγαζει την gpu μου καν. Επισης δεν μπορω να κανω system restore γιατι ηταν ρυθμισμενο να μην δημιουργησει restore point για καποιο λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε και χρησιμοποίησε την τελευταία έκδοση του D.D.U. (free utility) και επέλεξε, σε αυτό, reboot to safe mode και clean and restart, στην συνέχεια. Αφού ολοκληρωθούν αυτά επιτυχώς, πήγαινε και κατέβασε χειροκίνητα τους τελευταίους driver από το επίσημο site της Nvidia, βεβαιώνοντας ότι έχεις επιλέξει την mobile έκδοση, και τρέξε το κατά τα γνωστά...

ddu-reboot-to-safe-mode.png.ea9a8beba519a5d81dd66c7c8a29c6ed.pngScreenshot-2017-12-08-14_18_40.png.9884e9f573a2b1588ed4e9541bede9a2.pngScreenshot_1.jpg.af4523f1e2ae6115c2720fd48189b3be.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μήπως το λάπτοπ είναι dual graphics; Δηλαδή έχει nvidia και intel κάρτες γραφικών; Κατέβασε πρώτα τους (όχι "τα") drivers από τον κατασκευαστή του λάπτοπ και στήσε αυτούς πρώτα. Μετά κάνε update στους τελευταίους από nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...