Προς το περιεχόμενο

Τεράστιες ποσότητες πάγου ανακαλύφθηκαν στο υπέδαφος του Άρη


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

εδώ είναι το θέμα... υποβαθμίζουμε την φύση γιατί θεωρούμε ότι κάτι είναι υπολογισμένο... ξεχνώντας ότι ακόμα και το πιο απλό ότι η ύπαρξη μας είναι μια τυχαία, ας μου επιτραπεί η έκφραση, γονιμοποίηση ωαρίου από τα εκατομμύρια σπερματοζωάρια...

Δεν είναι τόσο τυχαίο αν σκεφτούμε ότι εξ αρχής ξέρουν προς τα που να κατευθυνθούν.. δεν κινούνται τυχαία στο χώρο, έχουν προορισμό.. στόχο.. και για να υπάρχει ένας στόχος πρέπει κάποιος να τον καθορίσει.. τουλάχιστον αυτό μου φαίνεται λογικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Expecto Patronum είπε

Γιατί η γή ώς Άμορφος και Έρημος είχε ανάγκη το φώς...λέμε τώρα...

Το θέμα δεν είναι τί διαβάζεις αλλά πώς τα κατανοείς.

Γιατί ο Κώστα συνάντησε την Μαρία ?
Εσύ νοιάζεσαι για τις ανάγκες 
Λέγετε Γένεση και περιγράφει πως έγιναν τα πάντα.
Όχι τι ανάγκες είχε ο Κωστάκης και η Μαρία  
Λόγο αυτού του πράγματος σκοτώνανε ανθρώπους το μεσαίωνα.
 

Απλά πράγματα. λέει :
Πρώτα η γη μετά το φως 
Έγινε έτσι ? 
όχι 
(ήταν λίγο άτυχος ο συγγραφέας) 
Πρώτα το φως μετά η γη 
Τι να κάνουμε άμα τα λες στην τύχη μια θα σου κάτσει μια όχι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, SolidSnakeGr είπε

Δεν είναι τόσο τυχαίο αν σκεφτούμε ότι εξ αρχής ξέρουν προς τα που να κατευθυνθούν.. δεν κινούνται τυχαία στο χώρο, έχουν προορισμό.. στόχο.. και για να υπάρχει ένας στόχος πρέπει κάποιος να τον καθορίσει.. τουλάχιστον αυτό μου φαίνεται λογικό.

και πάλι δεν απαντάς στο απλό... αν υπήρχε ΛΟΓΙΚΌΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΌΣ, δεν θα χρειάζονταν εκατομμύρια σπερματοζωάρια αλλά ΈΝΑ!!!

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, lampros321 είπε

Γιατί ο Κώστα συνάντησε την Μαρία ?
Εσύ νοιάζεσαι για τις ανάγκες 
Λέγετε Γένεση και περιγράφει πως έγιναν τα πάντα.
Όχι τι ανάγκες είχε ο Κωστάκης και η Μαρία  
Λόγο αυτού του πράγματος σκοτώνανε ανθρώπους το μεσαίωνα.
 

Απλά πράγματα. λέει :
Πρώτα η γη μετά το φως 
Έγινε έτσι ? 
όχι 
(ήταν λίγο άτυχος ο συγγραφέας) 
Πρώτα το φως μετά η γη 
Τι να κάνουμε άμα τα λες στην τύχη μια θα σου κάτσει μια όχι ...

Ότι πείς.

Αλλά όπως είπα...

Γιατί η γή ώς Άμορφος και Έρημος είχε ανάγκη το φώς...λέμε τώρα...

Το θέμα δεν είναι τί διαβάζεις αλλά πώς τα κατανοείς. (θέλει πυρηνική φυσική για την κατανόηση του).

Επεξ/σία από Expecto Patronum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Expecto Patronum είπε

Ότι πείς.

Καλά δεν ήθελα να σε στεναχωρήσω.
Ελπίζω να μην θύμωσες, συζήτηση κάνουμε...
Απλά μπαίνεις σε φόρουμ τεχνολογικό σε είδηση για τον Άρη να γράψεις για τον Θεό ...
Θα ήταν πολύ καλύτερα να συζητάμε για την είδηση και όχι για άσχετα (με την είδηση) θέματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβομαι απολυτα αυτους που πιστευουν στο θεο οπως και αυτους που δεν πιστευουν. Το ιδιο και τους επιστημονες που ενω ξερουν τι γινεται πραγματικα εξακολουθουν και πιστευουν. Το μονο που δεν κατανοω ειναι γιατι ολα τα κειμενα πρεπει να τα διαβαζουμε και να τα αναλυουμε ως εχουν ενω μονο τα θρησκευτικα κειμενα πρεπει παντα να τα βλεπουμε ενταλως αλληγορικα και να εχουν παντα μια διαφορετικη εξηγηση αναλογα με το τι επηζητα να λυσει η να μαθει καθε φορα ο αναγνωστης τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, lampros321 είπε

Καλά δεν ήθελα να σε στεναχωρήσω.
Ελπίζω να μην θύμωσες, συζήτηση κάνουμε...
Απλά μπαίνεις σε φόρουμ τεχνολογικό σε είδηση για τον Άρη να γράψεις για τον Θεό ...
Θα ήταν πολύ καλύτερα να συζητάμε για την είδηση και όχι για άσχετα (με την είδηση) θέματα. 

Πρώτον δεν έγραψα εγώ αλλά εσείς.

Αλλά όταν λέμε πράγματα να μπορούμε και να τα στηρίζουμε συγκεκριμένα.

Άν διαβάσεις το σχόλιο μου πριν μίας ώρας είπα.


[Να το κλείσουμε εδώ όμως επειδή άν η συζήτηση συνεχιστεί "θρησκειολογικά" βγαίνουμε τελέιως off όπως πάντα.

Το θέμα Eπιστήμη vs Θρησκεία προσωπικά δεν τίθεται επειδή όπως πολύ σωστά είπε και ο Μ.Βασίλειος...].

Ελπίζω να μην σε στενοχώρησα. Φιλικά.

Επεξ/σία από Expecto Patronum
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, primeragt είπε

Σεβομαι απολυτα αυτους που πιστευουν στο θεο οπως και αυτους που δεν πιστευουν. Το ιδιο και τους επιστημονες που ενω ξερουν τι γινεται πραγματικα εξακολουθουν και πιστευουν. Το μονο που δεν κατανοω ειναι γιατι ολα τα κειμενα πρεπει να τα διαβαζουμε και να τα αναλυουμε ως εχουν ενω μονο τα θρησκευτικα κειμενα πρεπει παντα να τα βλεπουμε ενταλως αλληγορικα και να εχουν παντα μια διαφορετικη εξηγηση αναλογα με το τι επηζητα να λυσει η να μαθει καθε φορα ο αναγνωστης τους?

Διότι πολύ απλά έτσι ειπωθήκανε στον ανάλογο βαθμό και έτσι οφείλουμε με προσοχή να τα αναλύουμε.

Δεν νομίζω π.χ ο Θεός να χρειάστηκε 6 ημέρες Δημιουργίας και 1 ημέρα "Ξεκούρασης".B)

Κάτι θέλει να σου πεί στο επίπεδό σου. Η Επιστήμη που έχουμε σήμερα ΔΕΝ υπήρχε απο Δημιουργίας Κόσμου.

Κρίνουμε το παρελθόν ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΡΑ του σήμερα.

Αυτό είναι το λάθος πολλών.

Επεξ/σία από Expecto Patronum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ασφαλώς. 
Συμφωνώ πως φυσικά Επιστήμη vs Θρησκεία δεν τίθεται
και επαναλαμβάνω τα λόγια μου
πως η θρησκεία έχει τεράστια αξία για τον άνθρωπο.
(ασχέτως εάν εγώ διαφωνώ σε θρησκευτικά θέματα όταν ξεφεύγουν από τον άνθρωπο και μπαίνουν σε άλλα μονοπάτια επιστήμη πολιτική κουλτούρα κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AtiX είπε

και πάλι δεν απαντάς στο απλό... αν υπήρχε ΛΟΓΙΚΌΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΌΣ δεν θα χρειάζονταν εκατομμύρια σπερματοζωάρια αλλά ΈΝΑ!!!

Οι επιστήμονες δεν έχουν ανακαλύψει τα πάντα ακόμα για αυτό.. προσεχώς ενδεχομένως να μάθουμε.

Ενδεχομένως να συμβαίνει επειδή υπάρχουν και εξωγενείς παράγοντες που μπορεί να το εμποδίσουν και να αποτύχει η όλη διαδικασία.. ή για να είναι σίγουρο ότι το πιο καλύτερο από μια ομάδα μόνο θα τα καταφέρει ώστε να περάσουν τα καλύτερα γονίδια στο γόνο.. ή απλά για να χει πιο πολύ ενδιαφέρον η διαδικασία.

Ότι έχει να κάνει με τον άνθρωπο δεν είναι απλά βασικές υλοποιήσεις που επιτελούν μια λειτουργία.. π.χ. θα μπορούσαμε να τα βλέπουμε όλα ασπρόμαυρα ή να τρώμε μόνο ένα είδος τροφής. Αλλά με αυτό τον τρόπο (έγχρωμα, γεύσεις, μουσική κτλ) μπορούμε να απολαμβάνουμε τη ζωή, όχι απλά να τη ζούμε οπότε προσθέτει περισσότερο νόημα σε αυτήν.

Το όνειρο του ανθρώπου είναι να σχεδιάσει ένα ομοίωμά του που να έχει και αυτό αισθήσεις και αισθήματα.. αν αποτελούμε ομοίωμα ενός δημιουργού δεν είναι λογικό να ήθελε να καταφέρει το ίδιο και με εμάς; Απλά υπάρχουν τόσα πολλά πράγματα/όντα/μηχανισμοί στη φύση που αν τα παρατηρήσει κανείς προσεκτικά, υποδηλώνουν σοφία και σχεδιασμό.. :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, lampros321 είπε

Όχι ασφαλώς. 
Συμφωνώ πως φυσικά Επιστήμη vs Θρησκεία δεν τίθεται
και επαναλαμβάνω τα λόγια μου
πως η θρησκεία έχει τεράστια αξία για τον άνθρωπο.
(ασχέτως εάν εγώ διαφωνώ σε θρησκευτικά θέματα όταν ξεφεύγουν από τον άνθρωπο και μπαίνουν σε άλλα μονοπάτια επιστήμη πολιτική κουλτούρα κλπ)

Έχω κουραστεί να βλέπω ανθρώπους να μαλώνουν (μιλάμε για μάλωμα) για το πού πιστεύει ή δεν πιστεύει ο καθένας.

Ψωμί σου τρώνε τα "πιστεύω" ρε άνθρωπε τους λές; Όλοι φεύγουμε κάποια στιγμή. Και οι μέν και οι δέ. Θα δούμε απο πρώτο χέρι την αλήθεια.

Και η επιστήμη έλεγε με ύφος 400 καρδιναλίων πολλά με πολλές συγκρούσεις σε πολλά επίπεδα, αλλά σήμερα λέει άλλα.

Δεν έχει το δικαίωμα; Για εμένα σαφέστατα. Το ίδιο μπορεί (σε ότι αφορά) να ισχύει και στους άλλους. Αναλύουν και βγάζουν συμπεράσματα απο την μελέτη κειμένων και σε παραλλήλισμό με την βοήθεια της Επιστημης. Ο Ένας συμπληρώνει τον άλλον για εμένα.

Μόνο οι φανατικοί δεν έχουν λογική.

Το κλείνω προσωπικά για τους λόγους που είπα.

Καλή συνέχεια.

Επεξ/σία από Expecto Patronum
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, SolidSnakeGr είπε

Οι επιστήμονες δεν έχουν ανακαλύψει τα πάντα ακόμα για αυτό.. προσεχώς ενδεχομένως να μάθουμε.

Ενδεχομένως να συμβαίνει επειδή υπάρχουν και εξωγενείς παράγοντες που μπορεί να το εμποδίσουν και να αποτύχει η όλη διαδικασία.. ή για να είναι σίγουρο ότι το πιο καλύτερο από μια ομάδα μόνο θα τα καταφέρει ώστε να περάσουν τα καλύτερα γονίδια στο γόνο.. ή απλά για να χει πιο πολύ ενδιαφέρον η διαδικασία.

Ότι έχει να κάνει με τον άνθρωπο δεν είναι απλά βασικές υλοποιήσεις που επιτελούν μια λειτουργία.. π.χ. θα μπορούσαμε να τα βλέπουμε όλα ασπρόμαυρα ή να τρώμε μόνο ένα είδος τροφής. Αλλά με αυτό τον τρόπο (έγχρωμα, γεύσεις, μουσική κτλ) μπορούμε να απολαμβάνουμε τη ζωή, όχι απλά να τη ζούμε οπότε προσθέτει περισσότερο νόημα σε αυτήν.

Το όνειρο του ανθρώπου είναι να σχεδιάσει ένα ομοίωμά του που να έχει και αυτό αισθήσεις και αισθήματα.. αν αποτελούμε ομοίωμα ενός δημιουργού δεν είναι λογικό να ήθελε να καταφέρει το ίδιο και με εμάς; Απλά υπάρχουν τόσα πολλά πράγματα/όντα/μηχανισμοί στη φύση που αν τα παρατηρήσει κανείς προσεκτικά, υποδηλώνουν σοφία και σχεδιασμό.. :-)

Κοιτά να δεις τώρα... η επιστήμη έχει εξηγήσει γιατί τα ζώα αλλά και τα φυτά παράγουν εκατομμύρια γενετικά κύτταρα για την αναπαραγωγή τους... ο κάθε οργανισμός έχει εξελιχθεί έτσι ώστε η διαιώνιση του είδους του να έχει τις περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης... η μαγική λέξη σε όλον αυτόν τον μηχανισμό είναι οι πιθανότητες... και ο θεός απ' ότι διαβάζουμε δεν αγαπάει τις πιθανότητες!

Στην φύση υπάρχει κάτι που που δεν υπάρχει στην θρησκεία: ο θάνατος... Ο άνθρωπος είναι το μοναδικό “δημιούργημα” του θεού που στην ουσία τον θεωρεί αθάνατο, μιας και ακόμα και στην κόλαση θα “ζει”... έτσι υποστηρίζω ότι μάλλον εμείς προσωποποιούμε τον θεό ανάλογα με το τι κουβαλάμε μέσα στο κεφάλι μας, παρά ότι θεός μας έκανε κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση του... όλο αυτό, είναι η ανάγκη και ο φόβος του αυτοπροσδιορισμού μας ως τα μοναδικά νοήμον και ισχυρά όντα στην γη και μια έκφραση αυτής της ανάγκης αυτού που γράφεις στην τελευταία σου παράγραφο...

Πάντως μου κάνει τρομερά εντύπωση που αντί να πιστεύουμε σε αυτό που γνωρίζουμε και έχουμε αποδείξει... καθόμαστε και πιστεύουμε σε ιστορίες! Καλή και χρυσή η θρησκεία αλλά μόνο σε ότι έχει σχέση με την ουσία της... και το μοναδικό ουσιαστικό πράγμα που έχω βρει εκεί μέσα είναι το να αγαπάς τον συνάνθρωπο σου, με όλα τα άλλα είναι απειλές για μεταθανάτια τιμωρία...

/end off topic :-D 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, AtiX είπε

Κοιτά να δεις τώρα... η επιστήμη έχει εξηγήσει γιατί τα ζώα αλλά και τα φυτά παράγουν εκατομμύρια γενετικά κύτταρα για την αναπαραγωγή τους... ο κάθε οργανισμός έχει εξελιχθεί έτσι ώστε η διαιώνιση του είδους του να έχει τις περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης... η μαγική λέξη σε όλον αυτόν τον μηχανισμό είναι οι πιθανότητες... και ο θεός απ' ότι διαβάζουμε δεν αγαπάει τις πιθανότητες!

Στην φύση υπάρχει κάτι που που δεν υπάρχει στην θρησκεία: ο θάνατος... Ο άνθρωπος είναι το μοναδικό “δημιούργημα” του θεού που στην ουσία τον θεωρεί αθάνατο, μιας και ακόμα και στην κόλαση θα “ζει”... έτσι υποστηρίζω ότι μάλλον εμείς προσωποποιούμε τον θεό ανάλογα με το τι κουβαλάμε μέσα στο κεφάλι μας, παρά ότι θεός μας έκανε κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση του... όλο αυτό, είναι η ανάγκη και ο φόβος του αυτοπροσδιορισμού μας ως τα μοναδικά νοήμον και ισχυρά όντα στην γη και μια έκφραση αυτής της ανάγκης αυτού που γράφεις στην τελευταία σου παράγραφο...

Πάντως μου κάνει τρομερά εντύπωση που αντί να πιστεύουμε σε αυτό που γνωρίζουμε και έχουμε αποδείξει... καθόμαστε και πιστεύουμε σε ιστορίες! Καλή και χρυσή η θρησκεία αλλά μόνο σε ότι έχει σχέση με την ουσία της... και το μοναδικό ουσιαστικό πράγμα που έχω βρει εκεί μέσα είναι το να αγαπάς τον συνάνθρωπο σου, με όλα τα άλλα είναι απειλές για μεταθανάτια τιμωρία...

/end off topic :-D 

Η πιθανότητα Δημιουργίας του Σύμπαντος έχει υπολογιστεί (κάνε και μία ερευνα απο ποιόν για να έχεις κάτι να ασχολείσαι) είναι...

1/(10^10^56)!!!!!!

Όταν το σύμπαν το ίδιο δεν αγαπά τις πιθανότητες δεν έχω καταλάβει σε ποιές αναφέρεσαι τόση ώρα.

Φιλικά.

End offtopic.

Επεξ/σία από Expecto Patronum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...