Προς το περιεχόμενο

Motherboard και Hard Drive Helpppppp...


dext

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα παλαιό PC

Pentium II στα 350MHz και motherboard ένα QDI --- P6I440BX

 

Θέλω να βάλω έναν εσωτερικό σκληρό δίσκο (δεν θέλω USB η κάτι άλλο εξωτερικό) αλλά έχω πρόβλημα.

Γιατί πήγα στο πλαίσιο και μου είπαν ότι το motherboard είναι παλαιό και δεν αναγνωρίζει όλες τις χωρητικότητες τον σκληρών δίσκων. Δηλαδή εάν πάρω έναν μεγάλο δεν θα τον αναγνωρίσει το PC μου. Μπήκα στο internet στο site τις QDI αλλά δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες για το motherboard. Τι να κάνω? Πως μπορώ να βρω μέχρι πόση χωρητικότητα σκληρού δέχεται το PC

 

Please HELP…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πόσα GB σκληρό μιλάμε? Το σίγουρο είναι ότι θα χρειστείς bios update από εκεί και πέρα για να δείς μέχρι πόσο μπορείς να βάλεις θα πρέπει να κοιτάξεις στα τελευταία bios συνοδεύονται από ένα link που σου δείχνει τι βελτιώσεις-διορθώσεις επιφέρουν.Κοίταξε εκεί.Αν δε βρείς τπτ στείλε ένα mail στην εταιρία.Άποψή μου ότι 40GB θα μπορέσεις να βάλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να παίξεις & με modded bios (google - ψάξιμο) αν έχει φτιαχτεί από κάποιο καλό παιδί ή να κοιτάξεις στο site της εταιρείας του hd αν υπάρχει πρόγραμμα για αυτή τη δουλειά. Από την άλλη με swap manager (freewebs - signature) έχω βάλει hot swap απλό 120g pata σε μητρική που δεχόταν μέχρι 40g από bios!

 

sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Όταν λέμε p6i440bx/b1s bios είναι η motherboard qdi brilliand x is? Θέλω να κάνω αναβάθμιση το bios για να βάλω 80άρη σκληρό δίσκο. Έχω την έκδοση v. 1.4 SL Apr 08 99.

QDI Brilliand X IS

bx1s.gif

 

greece_gl_e0.gif

Ελλαδάρα Πρωταθλήτρια Ευρώπης 2004

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...