Προς το περιεχόμενο

Με το InSpectre μπορείς να γνωρίζεις αν το PC σου είναι ευάλωτο στα CPU exploits, Meltdown και Spectre


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ενας ο οποιος πραγματικα δεν προκειται να ασχοληθει δεν θα μπει στον κοπο να τρεξει(αφου δεν τον ενδιαφερει)ενα προγραμμα,ουτε θα μπει σε θεμα που αφορα αυτο να ανεβασει φωτογραφια. :)

Και στα κινητα update ασφαλειας δινουν για ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα και μετα(3 ή 4 χρονια αν θυμαμαι καλα),δεν ειδα εκει να κανει ετσι ο περισσοτερος κοσμος τοσο πολυ ομως(που πλεον παρα πολλοι κανουν και συναλλαγες περισσοτερο απο τα κινητα τους λογω φορητοτητας παρα απο τα pc). Και φυσικα βλεπουμε ποσο πουλανε καθε χρονο τα νεα κινητα και καθε ποσο αναβαθμιζουν οι περισσοτεροι.

Τι μας λες ρε φίλε; Δηλαδή αν έχω την περιέργεια να δω τι συμβαίνει σε παλιότερο hardware θα σου απολογηθώ κιόλας; Φυσικά και δεν πρόκειται να ασχοληθώ, το πόσταρα στο νήμα για την πληροφόρηση όλων, κοινώς τη γνώση, και τελικά από το ελάχιστο που ασχολήθηκα εισέπραξα το εξυπνακίστικο σχόλιό σου. 

Επεξ/σία από grgz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, grgz είπε

το πόσταρα στο νήμα για την πληροφόρηση όλων, κοινώς τη γνώση, και τελικά από το ελάχιστο που ασχολήθηκα εισέπραξα το εξυπνακίστικο σχόλιό σου. 

Ποια πληροφορηση ολων και ποια γνωση?Ξερεις πολλους που εχουν τον εν λογω επεξεργαστη και θα κοιταξουν συγκεκριμενα αυτο το θεμα και την σελιδα που το ποσταρες για να ενημερωθουν απο ενδιαφερον?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ποια πληροφορηση ολων και ποια γνωση?Ξερεις πολλους που εχουν τον εν λογω επεξεργαστη και θα κοιταξουν συγκεκριμενα αυτο το θεμα και την σελιδα που το ποσταρες για να ενημερωθουν απο ενδιαφερον?

Συνεχίζεις τις εξυπνάδες βλέπω, θέλεις να πεις κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, grgz είπε

θέλεις να πεις κάτι;

Ναι οτι για αυτους που πραγματικα ενδιαφερονται για το εν λογω θεμα θα κοιταξουν στις αναλογες ενοτητες επεξεργαστων ή και στα αναλογα forum...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

H ASUS έχει βγάλει για τις περισσότερες μητρικές Ζ170 bios update 3703. Μέχρι την άλλη εβδομάδα θα τις έχει καλύψει όλες.

@Vasilis 07 Απλα στο σχετικο πινακα https://www.asus.com/News/V5urzYAT6myCC1o2 αναφερει το 3601 για την Z170 Pro gaming και δεν εχουν βγαλει κατι μεχρι σημερα εκτος αν κανω κατι λαθος εγω και δεν το βρισκω και γιαυτο ειπα να ρωτησω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με i7-4790K και Asus Gryphon Z97 :

Vulnerable to Meltdown: YES!
Vulnerable to Spectre: YES!
Performance: GOOD

Εχω κανει ολα τα update που μου εχουν βγαλει τα windows , αλλα BIOS απο ASUS δεν....

Παντως το ZoneAlarm Firewall δε μου εχει βγαλει τιποτα περιεργες κινησεις ως τωρα ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/19/2018 στις 1:58 ΠΜ, grgz είπε

Ποιος σου είπε ότι ανησυχώ; Έγραψα καθαρά ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Όσο για το πρόγραμμα που τρέξαμε προέρχεται από αξιόπιστη πηγή οπότε τι θέλεις να πεις ακριβώς; Μας πέρασες ΟΛΟΥΣ για άσχετους που κάνουν κλικ οπουδήποτε;

Το ξέρεις ότι αυτό είναι τουλάχιστον 5 χρόνια πρόβλημα; είχες κάποιο θέμα; 

Επίσης ποιος σου λέει ότι το yes είναι κακό και το no καλο; γιατί να μην υπάρχει περεταιρω τρύπα; 

Αυτό εξηγεί ο φίλος παραπάνω... 

17 ώρες πριν, Abudi είπε

@zeibei Νομίζω δε με κατάλαβες καλά.

Στο μήνυμα που σχολίασα γράφεις:

Και σε ρωτάω. Η αποκάλυψη της ευπάθειας αυτής (φαντάζομαι αυτό εννοείς λέγοντας "πανέξυπνη ιδέα", μιας και η ύπαρξη του ήταν κάτι που τρέχει εδώ και 10+ χρόνια και αμφιβάλλω αν είπαν το 2005 "λοιπόν, θα ρίξουμε την ευπάθεια εδώ τώρα για να αποκαλυψθει το 2017") πώς ευνοεί την Intel; Πραγματικά, πώς προωθεί την 8η σειρά η ύπαρξη/αποκάλυψη αυτής της ευπάθειας; Αν δρα εις όφελος κάποιου προϊόντος, αυτό είναι οι AMD επεξεργαστές 

Γιατί απλά ο ανταγωνισμός είναι μηδαμινός! Για να μην παρεξηγηθώ AMD έχω. Αλλά ο περισσότερος κοσμάκης δεν θα ασχοληθεί και θα προχωρήσει σε αλλαγή... Άρα, περισσότερες πωλήσεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ntemek είπε

 

Γιατί απλά ο ανταγωνισμός είναι μηδαμινός! Για να μην παρεξηγηθώ AMD έχω. Αλλά ο περισσότερος κοσμάκης δεν θα ασχοληθεί και θα προχωρήσει σε αλλαγή... Άρα, περισσότερες πωλήσεις... 

Διαφωνώ με αυτό. Απ'όσα έχω δει και έχω διαβάσει η Ryzen πλατφόρμα έχει ελάχιστα να ζηλέψει γι'αυτά που ζητάει ο μέσος προς enthusiast χρήστης. Κάποιος δηλαδή που είναι στα όρια μιας αναβάθμισης, μάλλον θα κάνει πλέον πιο εύκολα το βήμα για αλλαγή κατασκευαστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...