Προς το περιεχόμενο

Τρύπες, βίδες και ούπα για πλάκα


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

Προχθές ένας ισχυρός αέρας έσπασε το σιδερένιο κολωνάκι της κεραίας της τηλεόρασης που είχα πάνω στην πλάκα.

Επειδή η βάση ήταν αρκετά παλιά και είχε σκουριάσει, πρέπει να αλλαχτεί και η βάση από την κολώνα. 

Αν πάρω εγώ μια νέα βάση οι τρύπες κτλ πως γίνονται; Σαν να ανοίγω τρύπες στον τοίχο εντός σπιτιού; Βάζω τα ίδιου είδους ούπα ή υπάρχουν κάποια ενισχυμένα που είναι για πλάκα και με μεγαλύτερη αντοχή λόγω του εξωτερικού του πράγματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν και σιδερενια ουπα ... εγω σε εξωτερικο χωρο ανοιγω την τρυπα βαζω σιλικονη μετα το ουπα και μετα ξανα σιλικονη και την βιδα ... ετσι εω ενα σκεπαστρο κοντα 7 χρονια τωρα και ολα οκ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι τρύπα σε τσιμέντο τότε θες διαμαντοτρύπανο σε μπλάκεντέκε και συνήθως οι τρύπες ανοίγουν. Αν τώρα είναι πολύ σκληρό τσιμέντο, τότε θες πνευματικό μπλακεντέκε και διαμαντοτρύπανο καλής ποιότητας.

Όσο για τα ούπα, τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει είναι κάτι καφέ από πολύ σκληρό πλαστικό και πιο μακρουλά από τα συνηθισμένα. Άμα βιδώσεις κάτι σε αυτά απλά δεν θα φύγει με τίποτα (με την προυπόθεση να έχει ανοιχτεί σωστή τρύπα και όχι ξεχειλωμένη). Απλά δεν ξέρω άμα λέγονται κάπως για να σου βάλω φωτογραφία. Άμα πας σε ένα κατάστημα με εργαλεία όμως θα τα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, rafinos είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Προχθές ένας ισχυρός αέρας έσπασε το σιδερένιο κολωνάκι της κεραίας της τηλεόρασης που είχα πάνω στην πλάκα.

Επειδή η βάση ήταν αρκετά παλιά και είχε σκουριάσει, πρέπει να αλλαχτεί και η βάση από την κολώνα. 

Αν πάρω εγώ μια νέα βάση οι τρύπες κτλ πως γίνονται; Σαν να ανοίγω τρύπες στον τοίχο εντός σπιτιού; Βάζω τα ίδιου είδους ούπα ή υπάρχουν κάποια ενισχυμένα που είναι για πλάκα και με μεγαλύτερη αντοχή λόγω του εξωτερικού του πράγματος;

 

Για να τρυπησεις πλακα θες πνευματικο δραπανο,οχι οτι με το απλο δεν θα τρυπησει αλλα θα κανεις ωρα.Αμα βρει και κανενα χαλικι αστα.Τα πλαστικα βυσματα δεν κανουν,θα χρειαστεις τετοια:http://www.stereotiki.gr/store4/hsa-hilti-c1008.html

Τα πλαστικα βυσματα ειναι για σταθερο φορτιο,να κρεμασεις κατι πχ.Σε μεταβαλλομενο φορτιο(το κολωνακι της κεραιας πχ θα το κουναει ο αερας) τα πλαστικα ξεριζωνονται.

Επεξ/σία από LouCi4er
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...