Προς το περιεχόμενο

Η AMD αποκάλυψε τα χαρακτηριστικά της νέας σειράς APU, Ryzen 2000G "Raven Ridge"


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, amplaxoublis είπε

Αρα, γιατι ειμαι ασχετος. Ο 2400 ειναι σαν τον 1600?

ο 2400 ειναι 4c/8t με ενσωματωμενη vga ενω ο 1600 ειναι 6c/12t

αρα δεν ειναι καθολου σαν τον 1600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Ο 2200G θα είναι το απόλυτο vfm στην entry κατηγορία για πολύ καιρό.

Αν ειναι στο 100αρικο οπως ο 1200 ,τοτε ναι.

Εξαφανιζει τις χαμηλες nvidia σχεδον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ASTOU είπε

Με ποιά υπάρχουσα κάρτα θα μπορούσαν να συγκριθούν οι ενσωματωμένες? Από ότι κατάλαβα είναι κάτι ανάμεσα σε 1030 και 1050?

όταν βγουν θα ξέρουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

Ο 2200G θα είναι το απόλυτο vfm στην entry κατηγορία για πολύ καιρό.

αν η αποδοση του ειναι λιγο καλυτερη απο τον ryzen 3 1200 που με βαση τα specs θα ειναι ,μαζι με vga k κοστος κατω απο 100€ μετα απο λιγο καιρο,  θα ειναι low end killer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειωθεί ότι οι 2200G/2400G θα έχουν zen πυρήνες και όχι zen+. Παρόλα αυτά φαίνεται να έχουν μεγαλύτερα turbo boost clocks (για όσους δε τους νοιάζει το overclocking).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Dantε said:

Αν ειναι στο 100αρικο οπως ο 1200 ,τοτε ναι.

Εξαφανιζει τις χαμηλες nvidia σχεδον.

O μικρός λίγο κάτω από RX550, ο μεγάλος λίγο κάτω από RX560. Άρα δε το λες και ότι εξαφανίζει τις μικρές Nvidia, αλλά σαφώς θα είναι καλύτερο από Intel UHD graphics current gen. Αλλά λογικό είναι, έπρεπε να χωρέσουν όλα στα 65W...

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, what_if είπε

ο 2400 ειναι 4c/8t με ενσωματωμενη vga ενω ο 1600 ειναι 6c/12t

αρα δεν ειναι καθολου σαν τον 1600

Αρα αναμενουμε τους πιο δυνατους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

O μικρός λίγο κάτω από RX550, ο μεγάλος λίγο κάτω από RX560. Άρα δε το λες και ότι εξαφανίζει τις μικρές Nvidia, αλλά σαφώς θα είναι καλύτερο από Intel UHD graphics current gen. Αλλά λογικό είναι, έπρεπε να χωρέσουν όλα στα 65W...

Τι νοημα θα εχει πχ μια 1050 οταν σχεδον στα ιδια λεφτα παιρνεις cpu με τις παρομοιες επιδοσεις σε γραφικα?

Η 1030 δε θα εχει νοημα υπαρξης.Απο 1050Τι δηλαδη θα σε ενδιαφερει.

Για αυτο ειπα οτι καλο θα ηταν ολη σειρα να εχει ενσωματωμενη.

Αν δε σε ενδιαφερουν παιχνιδια,επαιρνες εναν 2700 με την 11αρα ενσωματωμενη και ησουν κυριος.Αν ηθελες επαιζες και κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο gpu κομμάτι είναι δύσκολο να πούμε ακόμη χωρίς να γίνουν τεστς. Στο κομμάτι του cpu όμως ο 2400 θα ρίχνει στον 1500x αν κρίνουμε από τις στοκ συχνότητες...hell εδώ θα ρίχνει άσχημα και στον 1600 μου όταν μιλάμε για στοκ συχνότητες όπου δεν χρειάζονται περισσότεροι από 4 πυρήνες / 4 threads... Το htpc ξαφνικά μεγάλωσε;;;;; :-) .... Εγώ μάλλον για 2200g θα τα δώσω όμως για ένα μικρό στο σαλόνι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση: εγώ που πριν 2 μήνες αγόρασα Ryzen 3 1200 (oc...3.9Ghz) + GeForce 1050......την πατησα;;;

Θέλω να πω η νέα Apu 2200G θα μου έδινε το ίδιο αποτέλεσμα με τα μισά λεφτά η δεν συγκρίνεται η GPU μου με τα ενσωματωμένα γραφικά;

 

 

Επεξ/σία από conium
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ilos είπε

Να σημειωθεί ότι οι 2200G/2400G θα έχουν zen πυρήνες και όχι zen+. Παρόλα αυτά φαίνεται να έχουν μεγαλύτερα turbo boost clocks (για όσους δε τους νοιάζει το overclocking).

Εισαι σιγουρος??Και αν δεν ειναι zen+ πως ανεβασαν τα clocks βαλανε vega και κρατησανε το tdp στα 65w???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...