Προς το περιεχόμενο

Επανεκκινήσεις ανά 2 μέρες περίπου


MariosMps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα τις τελευταίες μέρες έχω το εξής θέμα και πρώτη φορά παθαίνω κάτι ανάλογο, το pc ανα 2 μέρες περίπου βγάζει σαν blue screen αλλά δεν είναο ακριβώς αυτό διότι άμα ήταν θα είχε και διάφορα γραμμένα σφάλματα (για να προλάβω όσους πουν το pc έχει άριστες θερμοκρασίες λόγω υδρόψυξης, τελευταίο bios update και γενικά τους τελευταίους drivers σε όλα, έχει ένα σχετικά χαλαρό overclock αλλά ποτέ δεν είχα θέμα, επόμενο βήμα σκέφτομαι να απενεργοποιήσω το rapid mode του ssd γιατί είχα διαβάσει ότι δημιουργεί προβλήνατα καμιά φορά). Επίσης σκέφτομαι μήπως ευθύνονται τα windows με κάποιο update με τα κενά ασφαλείας της intel?

1516678852989.jpg

Επεξ/σία από MariosMps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δες μην στάζει νερό απο κάπου δοκίμασε με onboard γραφικά ή με άλλη κάρτα να δεις αν συμβαίνει το ίδιο... αυτό στην οθόνη (πιο μικρή δεν μπορούσες να βγάλεις :P ) δείχνει σκουπίδια που σημαίνει ότι για κάποιο λόγο τα φτύνει η κάρτα που σημαίνει ότι ή τα έπαιξε η κάρτα ή κάτι άλλο που τροφοδοτεί την vram της γιαυτό δες μην στάζει πουθενά νερό..

Επεξ/σία από Manjaro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2018 στις 5:49 ΠΜ, Manjaro είπε

δες μην στάζει νερό απο κάπου δοκίμασε με onboard γραφικά ή με άλλη κάρτα να δεις αν συμβαίνει το ίδιο... αυτό στην οθόνη (πιο μικρή δεν μπορούσες να βγάλεις :P ) δείχνει σκουπίδια που σημαίνει ότι για κάποιο λόγο τα φτύνει η κάρτα που σημαίνει ότι ή τα έπαιξε η κάρτα ή κάτι άλλο που τροφοδοτεί την vram της γιαυτό δες μην στάζει πουθενά νερό..

Όχι από νερό δεν  υπάρχει θέμα θα είχε βραχυκυκλώσει κιόλας άμα γινόταν αυτό 😛 (το σαιτ φταίει με ανάγκασε να την ανεβάσω σε ανάλυση πατάτας 😛) , άμα ήταν η γραφικών ρε φίλε δεν θα ήταν πολύ πιο συχνό όταν ζοριζόταν? Πχ ακόμα και σε idle κατάσταση μου έχει τύχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, MariosMps είπε

Όχι από νερό δεν  υπάρχει θέμα θα είχε βραχυκυκλώσει κιόλας άμα γινόταν αυτό

Η εικόνα που παρέθεσες βραχυκύκλωμα δείχνει γιαυτό το είπα... 

 

10 λεπτά πριν, MariosMps είπε

Πχ ακόμα και σε idle κατάσταση μου έχει τύχει

Άλλο ένα δείγμα ότι ειναι θέμα της GPU και όχι πχ θερμοκρασιών κτλ γιαυτό τσέκαρε μην βραχυκυκλώνει.. τα PC δεν ειναι τηλεοράσεις να πετάνε σκουπίδια στην οθόνη αν συμβεί κάποιο σφάλμα λόγω θερμοκρασιών/driver κτλ (τεχνικής/software φύσεως) πετάνε μπλε οθόνη με error code ή παγώνουν.. για να πετάει σκουπίδια το πρόβλημα ειναι ηλεκτρικό κάποιο φυσικό υποσύστημα (πχ πυκνωτής) τα έχει παίξει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Manjaro είπε

Η εικόνα που παρέθεσες βραχυκύκλωμα δείχνει γιαυτό το είπα... 

Άλλο ένα δείγμα ότι ειναι θέμα της GPU και όχι πχ θερμοκρασιών κτλ γιαυτό τσέκαρε μην βραχυκυκλώνει.. τα PC δεν ειναι τηλεοράσεις να πετάνε σκουπίδια στην οθόνη αν συμβεί κάποιο σφάλμα λόγω θερμοκρασιών/driver κτλ (τεχνικής/software φύσεως) πετάνε μπλε οθόνη με error code ή παγώνουν.. για να πετάει σκουπίδια το πρόβλημα ειναι ηλεκτρικό κάποιο φυσικό υποσύστημα (πχ πυκνωτής) τα έχει παίξει. 

Ναι ναι φίλε μου το ξέρω περι error codes κλπ, θα την ανοίξω μάλλον για να τσεκάρω πυκνωτές κλπ εκτός αν έχει αρχίσει και τα ψιλοπαίζει το τροφοδοτικό αν και συνήθως βαράει επανεκκινήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ψηλάφισε με τα δάχτυλα τα σωληνάκια στην ψύκτρα (ειδικά στα σημεία που ενώνονται με κάτι) και δες αν υπάρχει υγρασία παρατήρησε στην κάρτα αν υπάρχουν άσπρα σημάδια σαν σκόνη κτλ η οποιαδήποτε διαφορά στο χρώμα σε μια περιοχή του PCB 

 

τέλος βάλε την κάρτα σε άλλο PC να μπορείς και δοκίμασε με Onboard graphics να δεις αν κολλάει πάλι. 

Επεξ/σία από Manjaro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Manjaro είπε

ψηλάφισε με τα δάχτυλα τα σωληνάκια στην ψύκτρα (ειδικά στα σημεία που ενώνονται με κάτι) και δες αν υπάρχει υγρασία παρατήρησε στην κάρτα αν υπάρχουν άσπρα σημάδια σαν σκόνη κτλ η οποιαδήποτε διαφορά στο χρώμα σε μια περιοχή του PCB 

τέλος βάλε την κάρτα σε άλλο PC να μπορείς και δοκίμασε με Onboard graphics να δεις αν κολλάει πάλι. 

Θα τα δοκιμάσω, η αλήθεια είναι πως έχει βγάλει coil whine η γραφικών εδώ και λίγο καιρό αλλά δεν επηρεάζει αυτό τις επιδόσεις κλπ, το κάνει ανά 2 μέρες και ίσως και περισσότερο οπότε λίγο δύσκολο να δοκιμαστεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Holy shit!

Προσπάθησα να βρω κι άλλα περιστατικά με αυτό το πρόβλημα αλλα δεν βρήκα κάτι.

Δεν έχω υδρόψυξη ούτε overclock.

Μου το έκανε πρώτη φορά μετά από απεγκατάσταση driver με DDU και άλλη μια φορά στο άκυρο.

Σκεφτόμουν μήπως έχει να κάνει με GPU drivers.

Έχω i7 6700K και gtx 970.

IMG_20180126_165554.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εγκατεστησες τα patch για spectre  και meltdown ειναι ελατωματικα εχουν θεμα

προκαλουν στο ασχετο επανεκινησεις σε μερικους ιντελ επεξεργαστες

μαλλον βιαστηκες

 

https://itechnews.gr/2018/01/μεγάλο-πρόβλημα-με-απανωτές-επανεκκι/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Runner25 είπε

αν εγκατεστησες τα patch για spectre  και meltdown ειναι ελατωματικα εχουν θεμα

προκαλουν στο ασχετο επανεκινησεις σε μερικους ιντελ επεξεργαστες

μαλλον βιαστηκες

https://itechnews.gr/2018/01/μεγάλο-πρόβλημα-με-απανωτές-επανεκκι/

Εγώ δεν έκανα το update, ξέχασα να το αναφέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επόμενη φορά που θα σας συμβεί αυτό μπείτε όσο το δυνατόν γρηγορότερα (εννοώ μην το αναβάλετε για να πάτε βόλτα έξω κτλ δεν εννοώ αγόνα ταχύτητας :P ) ξανά στα windows πατήστε το κουμπί των windows+X και κάντε click στο πρόγραμμα προβολής συμβάντων /event viewer 

κάπου στο κέντρο θα έχει ενα δενδριάγραμμα με όλα τα log (κιταπια) σφαλμάτων ψάξτε αυτό που γράφτηκε κοντά στην ημερομηνία και ώρα που σας συνέβη αυτό ανοίξτε το με διπλό click και ποστάρετε εδώ το printscreen (πατήστε το κουμπάκι του PrtinScreen και μετά πάτε εδώ https://snag.gy για να το σηκώσετε με ενα απλό paste εύκολα και ωραία) 



 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, BurnedPriest είπε

Holy shit!

Προσπάθησα να βρω κι άλλα περιστατικά με αυτό το πρόβλημα αλλα δεν βρήκα κάτι.

Δεν έχω υδρόψυξη ούτε overclock.

Μου το έκανε πρώτη φορά μετά από απεγκατάσταση driver με DDU και άλλη μια φορά στο άκυρο.

Σκεφτόμουν μήπως έχει να κάνει με GPU drivers.

Έχω i7 6700K και gtx 970.

IMG_20180126_165554.jpg

Και εγώ i7 6700k έχω ρε φίλε , άνοιξα την γραφικών την καθάρισα και έβαλα και καινούρια πάστα και μέχρι στιγμής δεν έχει ξαναγίνει θα δείξει.. πολύ φοβάμαι ότι θα είναι εξαιτίας των κωλοπροβλημάτων με τα patches κλπ...αλλά για το ένα δεν έχει βγάλει bios update οπότε έχω καλύψει το κενό ασφαλείας για το ένα πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...