Προς το περιεχόμενο

Asus Xonar D2 ή on board στο 2018?


Chaos3X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα φίλοι μου. Έχω μία Asus Xonar D2 στην κατοχή μου εδώ και χρόνια και σύντομα θα πάρω μία Asus Maximus IX Hero. 

Η ερώτηση είναι, να μείνω με αυτή την πολύ καλή αλλά γέρικη κάρτα ήχου ή η on board της Maximus την έχει ξεπεράσει στο 2018? 

Τέλος να αναφέρω ότι τα ηχεία μου είναι τα Z5500 και η σύνδεση είναι αναλογική. 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Επεξ/σία από Chaos3X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα τόσο πίσω είναι ο ανταγωνισμός στις on board, ε; 

Ο μόνος λόγος που ρωτάω είναι γιατί on board της Maximus φημίζεται για την κάρτα ήχου της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως καλές πλέον οι ενσωματωμένες κάρτες ήχου αλλά εσύ έχεις ήδη μια πολύ καλή που δεν χρειάζεται να την αντικαταστήσεις .

Υ.Γ. Κάποια στιγμή φρόντησε να αντικαταστήσεις το τροφοδοτικό σου πρίν σε κάνει καμιά ζημιά. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποπο είσαι ο δεύτερος που μου λέει για το τροφοδοτικό! Θα το βάλω στο πρόγραμμα. 

Εντάξει, θα μείνω με την γριουλα μου λοιπόν.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές φίλε μου. Καλή συνέχεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον πας σε μια τόσο ακριβή μητρική και δεν έχεις κανένα extreme audio setup ή δουλεύεις σε μουσική, ίσως άξιζε στο να την δώσεις και να κερδίσεις ένα ποσό από αγορές των υπόλοιπων εξαρτημάτων. But that's just me :) 

Διαφορετικά θα μπορούσες να την δοκιμάσεις και να την συγκρίνεις με την on-board της Maximus IX Hero. Αν σου κάνει μπορείς να την δώσεις τότε και να εξοικονομήσεις κάποια χρήματα για παράδειγμα για αγορά SSD.

Επεξ/σία από naruto14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις ένα δίκιο αλλά πόσο να την πουλήσω, 50€? Και αν. 

Καλύτερα να την κρατήσω γιατί είναι από τα κομμάτια που δεν ξανά βρίσκεις. 

Επεξ/σία από Chaos3X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2018 στις 1:49 ΜΜ, aetos1988 είπε

Είναι όντως καλές πλέον οι ενσωματωμένες κάρτες ήχου αλλά εσύ έχεις ήδη μια πολύ καλή που δεν χρειάζεται να την αντικαταστήσεις .

Υ.Γ. Κάποια στιγμή φρόντησε να αντικαταστήσεις το τροφοδοτικό σου πρίν σε κάνει καμιά ζημιά. :D

Κατσε το τροφοδοτικο γιατι?

Εχω το ιδιο σε μεγαλυτερη εκδοση εδω και χρονια και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Τα εχω δουλεψει αρκετα τα chieftec και δεν ειχα ποτε προβλημα ενω και σε review τα λενε τιμια για τα χρηματα τους και δε σκανε κιολας,ουτε σε αφηνουν σε ανυποπτο χρονο.

Ναι δεν εχουν efficiency οπως κορυφαια αλλα ειναι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο τίμια και να είναι (δεν τα έχω δουλέψει) δεν θα έβαζα ποτέ ένα τέτοιο σε ένα ακριβό σύστημα. Καταρχήν προσφέρει μόνο τις βασικές προστασίες (OVP&OP) όπως επίσης ο κατασκευαστής δίνει ΜΟΝΟ 1 χρόνο εγγύηση. Αυτά και μόνο για μένα είναι λόγος να μην τα εμπιστευτώ σε ένα σύστημα που έδωσα πολλά λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδαμε και τα evga που εδιναν παραπανω πως σκαγανε :P

Προφανως οταν δινεις πολλα λεφτα για συστημα θα βαλεις κατι καλυτερο,αλλα πχ του op το συστημα δε το λες και τιποτα κορυφαιο για να ξυλωθει εκ νεου για τροφοδοτικο.

Οπως και να εχει εχω αρκετη εμπειρια απο τη συγκεκριμενη μαρκα και προσωπικα την εμπιστευομαι με κλειστα ματια.Και δεν εχω διαβασει και πουθενα κιολας για σκασμενα chieftec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει στο διαδίκτυο δοκιμή από το τροφοδοτικό που έχεις το οποίο μπορεί να είναι τίμιο για την τιμή του ωστόσο δεν μπορεί να δώσει σταθερή τάση πράγμα που δεν το θέλει κανένας μας γιατί αυτό μπορεί μελλοντικά να δημιουργήσει προβλήματα στα hardware. Γενικά ότι δίνεις παίρνεις και αυτό στις περισσότερες των περιπτώσεων ισχύει , εξάλλου δεν είναι τυχαίο που το πχ. Corsair RMx για τα ίδια watt κοστίζει 160€ και δίνει εγγύηση 10 χρόνια. Να τονίσω δεν μιλάω γενικά για τα Chieftec αλλά για την συγκεκριμένη σειρά  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι δε μπορει να δωσει στο 80% load.

Τωρα ποιος θα φτιαξει συστημα που θα τραβαει 650watt και δε θα δωσει και λεφτα για τροφοδοτικο δε ξερω.

Δε σου ειπα πουθενα οτι ειναι τα καλυτερα,αλλα δεν ειναι του πεταματου.Διοτι οταν του λες να το αλλαξει οσο πιο γρηγορα μπορει,αυτο υπονοεις,πραγμα το οποιο δεν ισχυει απλα.

Αν ηταν ισα ισα στα watt με το συστημα του,να το καταλαβω,αλλα εφοσον εχει αρκετο περιθωριο τοτε δεν εχει κανενα θεμα.

Καποιου του λεμε να αλλαξει τροφοδοτικο επειγοντως αν ειναι κανενα κινεζικο του κιλου που λενε 600 και ειναι 300 πραγματικα.

Στο review που διαβασες θα ειδες οτι σηκωσε και 870 ανετα.Με ασχημο regulation στη 12αρα μεν,αφου για να βγει πιο φθηνο απο καπου πρεπει να κοψουν κιολας.

Στη προκειμενη περιπτωση,απο εγγυηση και στη σταθεροτητα της 12αρας.Επισης κατασκευαστης σε αυτα ηταν η CWT που εβγαζε και αρκετα τροφοδοτικα για γνωστες  μαρκες.Σιγουρα μετρανε και οι προδιαγραφες που θετει η εταιρεια,αλλα κατι ειναι και αυτο.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τροφοδοτικό είναι επένδυση ,δεν κάνουμε τσιγγουνιές και δεν παίζουμε το υπόλοιπο σύστημα μας κορώνα γράμματα,,,άντε να σκάσει και να πάρει μαζί καμία μητρική ή vga εκεί να δεις πώς τραβάς τα βυζιά σου

μια φορά τα έσκασα πριν χρόνια και πήρα το Seasonic X-1050 σταθερότατο μέχρι και σήμερα απαράλλακτες οι γραμμές του και 12αρα σκέτη ηλεκτροκόλληση με 87Α,,,ούτε coil whine ούτε drops βράχος

όπως επενδύουμε στο υπόλοιπο σύστημα το ίδιο πρέπει να κάνουμε με το τροφοδοτικό χωρίς σκέψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα single rail με τα 87Α παμε σε αλλα προβληματα ομως που δεν ειναι επι του παροντος...

Οπως και να εχει ,η ενσταση μου ηταν στο οτι μια χαρα ειναι το τροφοδοτικο για το συστημα του.Αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...