Προς το περιεχόμενο

Αναμονή αγοράς νέου συστήματος και καταναλωτική συνείδηση


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. :)

Πάνω που ήμουν έτοιμος με το νέο χρόνο να πάω σε νέο σύστημα gaming pc, μάθαμε για τα Spectre και Meltdown. Επειδή δεν βιάζομαι να κάνω κίνηση, έχω χρόνο να περιμένω ένα τρίμηνο, παρακολουθώ την αντίδραση της αγοράς σε όλο αυτό.

Θέτω λοιπόν το εξής φιλοσοφικό ερώτημα. Με τόσες ευπάθειες που ανακαλύφθηκαν όχι μόνο ότι υπήρχαν, αλλά και ότι βγάλανε στην αγορά επεξεργαστές που ήξεραν από πριν ότι έχουν πρόβλημα ... μήπως είμαστε λίγο ένοχοι ως καταναλωτές που συνεχίζουμε να πηγαίνουμε να αγοράζουμε προβληματικά προϊόντα και δεν πέφτουν οι τιμές για μια τόσο σημαντική ανακάλυψη;

Προσωπικά έχω πάρει απόφαση να μη δώσω ούτε 1 ευρώ άμεσα ως καταναλωτής, καθαρά για να βοηθήσω να λάβουν το μήνυμα. Θεωρώ ότι όποιος δεν έχει επείγουσα ανάγκη συστήματος πρέπει να βοηθήσει να στείλουμε ένα μήνυμα σε αυτούς που πουλούσαν ψεύτικες επιδόσεις και προϊόντα με προβλήματα που εδράζονται στην ίδια τους τη σχεδιαστική φύση.

Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάποιος που θέλει να περιμένει στην αγορά επεξεργαστή της Intel με hardware λύση του Spectre και του Meltdown, θα πρέπει να περιμένει μέχρι τα τέλη του 2018.

https://wccftech.com/intel-hardware-changes-new-cpus-fix-meltdown-spectre-2018/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα χρειαστεί νέα αρχιτεκτονική καθαρά. Αν σκεφτείς ότι λίγο πολύ η amd έχει τελειώσει με το design των zen 2 στα 7nm (που θα κυκλοφορήσουν το 2019) και η intel λογικά με τους canon και ice lake πιστεύω θα δούμε θωρακισμένα chip από το 2020 και μετά. Ως τότε κλασικά θα έχει γίνει mitigate το πρόβλημα με microcode και OS updates, και θα έχουμε μια πρώτη ιδέα κατά πόσο κάποιος μπορεί να το εκμεταλλευτεί ή είναι καθαρά για ακαδημαϊκό ενδιαφέρον.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχέτως του τί θα μάθουμε στο μέλλον για το πόσο επικίνδυνη θα έχει υπάρξει η ευπάθεια αυτή, είναι σημαντικό ότι ως καταναλωτές είμαστε ακόμα σε βαθύ ύπνο και δεν έχουμε οδηγήσει την αγορά σε αναπροσαρμογή, όταν δίνουμε χρήματα για προϊόντα που δεν δίνουν αυτό που υποσχέθηκαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Ασχέτως του τί θα μάθουμε στο μέλλον για το πόσο επικίνδυνη θα έχει υπάρξει η ευπάθεια αυτή, είναι σημαντικό ότι ως καταναλωτές είμαστε ακόμα σε βαθύ ύπνο και δεν έχουμε οδηγήσει την αγορά σε αναπροσαρμογή, όταν δίνουμε χρήματα για προϊόντα που δεν δίνουν αυτό που υποσχέθηκαν.

απο πότε οι καταναλωτές οδηγούν τις αγορές σε αναπροσαρμογή; Επειγόντως να κάνεις σεμινάρια μαρκετινγκ για να δεις
ποιος κάνει κουμάντο στις αγορές.

https://www.youtube.com/watch?v=7-h41Qf7akM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, IOSIF SALEM είπε

απο πότε οι καταναλωτές οδηγούν τις αγορές σε αναπροσαρμογή; Επειγόντως να κάνεις σεμινάρια μαρκετινγκ για να δεις
ποιος κάνει κουμάντο στις αγορές.

https://www.youtube.com/watch?v=7-h41Qf7akM

Το ότι υπάρχουν επίπλαστες ανάγκες στην εποχή μας και υπήρχαν πάντα, δεν αλλάζει το γεγονός ότι οι καταναλωτές μπορούν να επηρεάσουν τις τιμές (σε κάποιους κλάδους και όχι σε όλους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδικά στο κομμάτι της πληροφορικής πάντα οι εταιρίες διαμόρφωναν τις τιμές στην αγορά και απλά οι καταναλωτές ακολουθούσαν από πίσω. 

Η αγορά και τα μεγέθη είναι τεράστια. Εμείς εδω κάνουμε μια φιλοσοφική κουβέντα γιατι έχουμε όρεξη και το θέλουμε αλλά δεν νομίζω πως ο μέσος Αμερικάνος η Ευρωπαίος πιτσιρικάς θα να σκεφτεί για Spectre και Meltdown. Το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι τα FPS και τίποτα άλλο. Θα δει ενα βιντεο στο youtube θα διαβάσει και κάποια κατευθυνόμενα reviews και τέλος.  

Σιγουρα το meltdown και στο Spectre είναι ένα πλήγμα για τις εταιρίες αλλά δεν είδα κανέναν να μειώνει τις τιμές ούτε να αλλάζει κάτι. 

Πάρε παράδειγμα τις τιμές στις GPU και στις RAM έχουν φτάσει στον θεό. Η κάρτα που αγόρασα τον Σεπτέμβριο τώρα κοστίζει 100 € παραπάνω και όμως ο κόσμος αγοράζει. Το γιατι γίνεται αυτό είναι μεγάλη κουβέντα και σίγουρα θα χρειαστεί η βοήθεια ενός Ψυχιάτρου, ενός Κοινωνιολόγου, του Γιώργου Αυτιά αλλά και ενός μάγου γιατρού της φυλής. 

Οτι θέλουν κάνουν και ο κόσμος απλά ακολουθεί από πίσω όσο μπορεί και όσο του το επιτρέπει η τσέπη του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παράδειγμα των τιμών των GPU είναι ένα ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟ παράδειγμα προσφοράς-ζήτησης.

Πέσανε όλοι με τα μούτρα να κάνουν mining και ανέβηκε η ζήτηση εκθετικά και τίναξαν τις τιμές πολύ περισσότερο από ότι ήταν πριν την μόδα του mining, λόγω του ότι δεν μπορεί να καλυφθεί η ζήτηση για κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Το παράδειγμα των τιμών των GPU είναι ένα ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟ παράδειγμα προσφοράς-ζήτησης.

Πέσανε όλοι με τα μούτρα να κάνουν mining και ανέβηκε η ζήτηση εκθετικά και τίναξαν τις τιμές πολύ περισσότερο από ότι ήταν πριν την μόδα του mining, λόγω του ότι δεν μπορεί να καλυφθεί η ζήτηση για κάρτες.

Σωστό, αυτό εχει επηρεάσει όλους τους καταναλωτές. Αλλά αυτός που θέλει να πάρει αγοράσει κάτι θα το το αγοράσει. Εγώ καιγόμουν για GPU μιας και η παλιά τα έφτυσε, δεν μου άρεσε που έδωσα περισσότερα λεφτά από ενα PS4 αλλά μιας και το ήθελα για την δουλειά μου αναγκάστηκα και πήρα. 

Στο λεω αυτό γιατί όσοι και να μαζευτούν που θέλουν να κάνουν "αντίσταση" και πάλι η ζήτηση θα είναι τεράστια . Δυστυχώς δεν νομίζω πως υπάρχει επιστροφή. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θεωρώ ότι με την υπάρχουσα κατάσταση, όσοι δεν θέλουν καταστάσεις υψηλής απόδοσης gaming, θα οδηγηθούν αναγκαστικά σε κονσόλες, αν δεν έχει ήδη αρχίσει να συμβαίνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να συμβεί αυτό και να φυτοζωεί το pc gaming για μερικά χρόνια μπας και ταρακουνηθούν όλοι οι υπεύθυνοι για αυτή την κατάντια με τις gpus... Έχω ξεμείνει από τον Σεπτέμβριο με καινούργιο pc και κάρτα γραφικών της σειράς 7 από το παλιό pc... αλλά τα αίσχη που υπάρχουν τώρα με τις τιμές δεν τα υποστηρίζω με τίποτα. 1000 φορές να πάρω ένα playstation για παιχνίδια παρά να δώσω 370 ευρώ για την 1060, μια κάρτα 2 χρόνων σχεδόν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι 4ο συνεχόμενο μήνα που περιμένω να δω αν θα στρώσει κάτι, έχοντας αποφασίσει να πάρω pc για gaming μετά από 10ετία (παλιός pc gamer εποχής 80' και '90 και αρχές '00). Έλα όμως που σαν καταναλωτής δεν στηρίζω τέτοιες καταστάσεις σαν την τωρινή. Το σκέφτομαι σοβαρά να πάω να πάρω ένα Xbox One με λίγα χρήματα να παίξω 2-3 παιχνίδια που παίζονται εκεί και να αναβιώσω και κάνενα παλιότερο από το 360, να περάσει η χρονιά και βλέπουμε. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφαινεται να γινει κατι συντομα φιλε με τις τιμες, παρε μια κονσολα να παιξεις και πουλα την οταν συνελθει η αγορα. Και γω ιδια φαση περιπου, ημουν 10ετια και βαλε με παλιο συστημα. Ημουν τυχερος που τον Μαιο που πηρα το pc της υπογραφης δεν ειχε αρχισει ακομη το πανηγυρι με τις τιμες. Tην καρτα μου σημερα την πουλαει 250 ευρω ακριβοτερη απο τοτε που την αγορασα ο φτηνοτερος στο skroutz και οι μνημες μου ανεβηκαν 70 ευρω! Κυριολεκτικα παιρνεις κονσολα με την διαφορα απο 2 parts μονο!

Σορυ που πλατειαζω αλλα εχω παθει πλακα με το γεγονος. Πρωτη φορα απο αρχες 2000 που ασχολουμαι με pc βλεπω να παιρνεις χειροτερο (και πολυ κιολας) συστημα ενα χρονο μετα με τα ιδια λεφτα!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...