Προς το περιεχόμενο

Πώς κάνουμε unroot στο Android TV-Box μας για να λειτουργήσει το Cosmote TV GO και το Nova GO


saruman123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια εχει κανεις εμπειρια με το https://www.gearbest.com/tv-box/pp_009459286463.html?vip=80179671&gclid=Cj0KCQiAhs79BRD0ARIsAC6XpaXYNwT_EEXWHMM32N7MTuzZCokEdj-w3Wq_UC5z-rGdeaXiiXyT4boaAmumEALw_wcB ειδικα οσον αφορα Nova go και Cosmote tv λεει οτι γινεται unroot μεσω switch!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 360
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 17/11/2020 στις 2:04 ΜΜ, nick73 είπε

Καλησπερα παιδια εχει κανεις εμπειρια με το https://www.gearbest.com/tv-box/pp_009459286463.html?vip=80179671&gclid=Cj0KCQiAhs79BRD0ARIsAC6XpaXYNwT_EEXWHMM32N7MTuzZCokEdj-w3Wq_UC5z-rGdeaXiiXyT4boaAmumEALw_wcB ειδικα οσον αφορα Nova go και Cosmote tv λεει οτι γινεται unroot μεσω switch!

δεν παιζει πλεον ουτε σε unroot συσκευες, μονο σε πιστοποιημενες συσκευες που εχουν gps locator  ( xiaomi mibox s, mecool km1, nvidia shield ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας, 

κατέβασα στο Fire TV Stick μου το Vadafone TV από την εφαρμογή Downloader. Παρόλου που το Fire TV Stick δεν είναι  rooted το Vodafone TV μου παρουσιάζει το σφάλμα με τον κωδικό "MG007" και γραφή ότι η συσκευή μου είναι rooted. Μπορείτε να με βοηθήσετε; Ευχαριστώ εκ τον πρότερον. 20210114_142301.jpg.97f7caa5cd15e85d7fa9af774431d727.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Να επαναφέρω το θέμα και να ρωτήσω αν έχουμε κάτι νεότερο για cosmote tv σε tvbox.

Στο σπίτι το εγκατέστησα κανονικά σε ένα παλιό alphawise s92 με android 7 το οποίο το πέρασα εγώ από sd card (επίσημο firmware) γιατί όταν το είχα πάρει είχε παλιό android 6 και δεν έπαιζε τίποτα.

Έχω τώρα ένα H96 Max RK3318 και δεν παίζει το cosmote tv καθώς βγάζει μήνυμα ότι η συσκευή είναι root. Έβαλα το hide my root και εδώ αλλά την μόνη επιλογή που μου δίνει είναι να κάνω hide su binnary, restore su binary, uninstall su app και reinstall su app. Όταν πατάω το 1ο μου πετάει το su pro που έχει εγκατεστημένο να κάνω grand, το κάνω, γυρίζει για αρκετή ώρα στο hidding αλλά δεν τελειώνει ποτέ. Η cosmote tv συνεχίζει να μην παίζει.

Έβαλα και το root checker και μου βγάζει ότι η συσκευή είναι κανονικά root.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω γιατι προτιμησες το H96 Max RK3318 απο ενα Mi Box S που παιζει τα παντα απροβληματιστα; Δεν εχω διαθεση αντιπαραθεσης ή φανμποισμου, απλα θελω να καταλαβω γιατι για ενα boxακι που θα βλεπει και καποιος 5 πραγματα στην τηλεοραση να μπλεκει με root και τετοιες ιστοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, asmilon είπε

Να ρωτησω γιατι προτιμησες το H96 Max RK3318 απο ενα Mi Box S που παιζει τα παντα απροβληματιστα; Δεν εχω διαθεση αντιπαραθεσης ή φανμποισμου, απλα θελω να καταλαβω γιατι για ενα boxακι που θα βλεπει και καποιος 5 πραγματα στην τηλεοραση να μπλεκει με root και τετοιες ιστοριες.

Τα περισσότερα tv box έρχονται εργοστασιακά ρουταρισμενα οπότε υποχρεωτικά πρέπει να κάνεις κάτι για να δεις Cosmote και Nova αφού δεν σε αφήνει η ίδια η εφαρμογή.

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Να επαναφέρω το θέμα και να ρωτήσω αν έχουμε κάτι νεότερο για cosmote tv σε tvbox.

Στο σπίτι το εγκατέστησα κανονικά σε ένα παλιό alphawise s92 με android 7 το οποίο το πέρασα εγώ από sd card (επίσημο firmware) γιατί όταν το είχα πάρει είχε παλιό android 6 και δεν έπαιζε τίποτα.

Έχω τώρα ένα H96 Max RK3318 και δεν παίζει το cosmote tv καθώς βγάζει μήνυμα ότι η συσκευή είναι root. Έβαλα το hide my root και εδώ αλλά την μόνη επιλογή που μου δίνει είναι να κάνω hide su binnary, restore su binary, uninstall su app και reinstall su app. Όταν πατάω το 1ο μου πετάει το su pro που έχει εγκατεστημένο να κάνω grand, το κάνω, γυρίζει για αρκετή ώρα στο hidding αλλά δεν τελειώνει ποτέ. Η cosmote tv συνεχίζει να μην παίζει.

Έβαλα και το root checker και μου βγάζει ότι η συσκευή είναι κανονικά root.

Android 10 δεν έχει το H96 Max RK3318 ?

Πρέπει να βρεις και να φλασαρης μια ευρωπαϊκή rom και ας είναι και παλιά.

Δες και αυτό το ποστ μπας και κάνεις κάτι.

https://codecity.gr/εύκολος-τρόπος-για-να-κάνετε-unroot-το-tv-box-σας/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, asmilon είπε

Να ρωτησω γιατι προτιμησες το H96 Max RK3318 απο ενα Mi Box S που παιζει τα παντα απροβληματιστα; Δεν εχω διαθεση αντιπαραθεσης ή φανμποισμου, απλα θελω να καταλαβω γιατι για ενα boxακι που θα βλεπει και καποιος 5 πραγματα στην τηλεοραση να μπλεκει με root και τετοιες ιστοριες.

Αν το θες με πιστοποίηση google για να παίζει όλα τα streaming χωρίς προβλήματα mibox - mecool είναι μονόδρομος, για kodi stremio κλπ κάνεις δουλειά και με τα άλλα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, micos000 είπε

Δεν το προτίμησα. Δεν είναι δικό μου, είναι ενός φίλου που το θέλει για cosmote tv.

Έχει android 9. Θα δοκιμάσω να το φλασάρω.

Από ότι βλέπω έχει 10&11 

https://www.h96tvbox.com/content/6-Firmware-upgrade

Σου έχω και οδηγό για φλασάρισμα εάν το χρειαστείς 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πολύ για τους οδηγούς. Μέχρι τώρα κατάφερα να το κάνω το αναθεματισμένο unroot με το impactor αλλά η εφαρμογή cosmote επιμένει ότι η συσκευή είναι rooted αν και τα apps για τον έλεγχο του root την βγάζουν unrooted.

Πρέπει να βρω τώρα ένα καλώδιο usb male-male για να το φλασάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, micos000 είπε

Σ' ευχαριστώ πολύ για τους οδηγούς. Μέχρι τώρα κατάφερα να το κάνω το αναθεματισμένο unroot με το impactor αλλά η εφαρμογή cosmote επιμένει ότι η συσκευή είναι rooted αν και τα apps για τον έλεγχο του root την βγάζουν unrooted.

Πρέπει να βρω τώρα ένα καλώδιο usb male-male για να το φλασάρω.

δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ότι και να κάνεις το θεωρώ απίθανο να τα καταφέρεις να παίξει σε box πέραν από των 3-4 που έχουν αναφερθεί κατά καιρούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, micos000 είπε

Σ' ευχαριστώ πολύ για τους οδηγούς. Μέχρι τώρα κατάφερα να το κάνω το αναθεματισμένο unroot με το impactor αλλά η εφαρμογή cosmote επιμένει ότι η συσκευή είναι rooted αν και τα apps για τον έλεγχο του root την βγάζουν unrooted.

Πρέπει να βρω τώρα ένα καλώδιο usb male-male για να το φλασάρω.

Hard reset του έκανες?

Εάν κατεβάσεις το SuperSU σου δίνει δικαιώματα για κάποια εφαρμογή που είναι root? 

Επίσης το SuperSU Pro έχει και φουλ unroot να κάνεις.

Δεν ξέρω εάν το κάνει και το απλό.

Στην ουσία πρέπει να μην υπάρχει το "su binary" για να είναι πλήρης unroot.

Στην αρχή του ποστ έχει κάποιες λεπτομέρειες.

Επεξ/σία από GATE123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ότι και να κάνεις το θεωρώ απίθανο να τα καταφέρεις να παίξει σε box πέραν από των 3-4 που έχουν αναφερθεί κατά καιρούς 

Έχω σπίτι ένα Alphawise s92 2/16 με android 7 (το πήρα μεταχειρισμένο από αγγελία στα 20€) που παίζει κανονικά cosmote tv. Κι εκεί μου πετούσε μήνυμα για root αλλά έβαλα το hide my root, επέλεξε hide root και μετά έπαιξε κανονικά. Αυτό μου έχει φάει τα συκώτια.

2 λεπτά πριν, GATE123 είπε

Hard reset του έκανες?

Εάν κατεβάσεις το SuperSU σου δίνει δικαιώματα για κάποια εφαρμογή που είναι root? 

Επίσης το SuperSU Pro έχει και φουλ unroot να κάνεις.

Hard reset, όχι, δεν του έκανα ακόμα. Το super su δεν με ρωτούσε για το cosmote αλλά για το hide με ρώτησε και το επέτρεψα. Το δοκίμασα και το full unroot αλλά ενώ έκλεινε το su και έκανα επανεκκίνηση το root δεν το αφαιρούσε. Με το Impactor κατάφερα και το αφαίρεσα και τώρα δείχνει unrooted η συσκευή αλλά το cosmote συνεχίζει να πετάει ότι είναι root.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, micos000 είπε

Έχω σπίτι ένα Alphawise s92 2/16 με android 7 (το πήρα μεταχειρισμένο από αγγελία στα 20€) που παίζει κανονικά cosmote tv. Κι εκεί μου πετούσε μήνυμα για root αλλά έβαλα το hide my root, επέλεξε hide root και μετά έπαιξε κανονικά. Αυτό μου έχει φάει τα συκώτια.

 

Δεν είναι σε όλα η ίδια διαδικασία.

4 λεπτά πριν, micos000 είπε

 

Hard reset, όχι, δεν του έκανα ακόμα. Το super su δεν με ρωτούσε για το cosmote αλλά για το hide με ρώτησε και το επέτρεψα. Το δοκίμασα και το full unroot αλλά ενώ έκλεινε το su και έκανα επανεκκίνηση το root δεν το αφαιρούσε. Με το Impactor κατάφερα και το αφαίρεσα και τώρα δείχνει unrooted η συσκευή αλλά το cosmote συνεχίζει να πετάει ότι είναι root.

Εάν ο φάκελος su binary δεν υπάρχει τότε είναι unroot.

Κάκος που του έδωσες δικαίωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...