Προς το περιεχόμενο

H Apple πούλησε λιγότερες συσκευές iPhone τη περίοδο των διακοπών αλλά είχε περισσότερα έσοδα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, liberostelios είπε

Σόρρυ για το offtopic και το λέω ειλικρινά με όσο καλύτερη διάθεση μπορώ, αλλά... Δε θα το πίστευα ποτέ ότι θα υπήρχε άνθρωπος τόσο "πορωμένος" με μια εταιρεία.

Αγαπητέ DJTaurus. Ακόμα και όλα όσα λες να είναι 100% ακριβή, ο τρόπος που ταυτίζεσαι με την οικονομική ευημερία μιας εταιρείας είναι, στα δικά μου μάτια, σχεδόν σοκαριστικός! Ελπίζω ειλικρινά να έχεις μετοχές ή κάποια οικονομική σχέση με την Apple, αλλιώς δεν εξηγείται η ένταση με την οποία υπερασπίζεσαι τα οικονομικά της αποτελέσματα... Οκ, υπάρχουν άπειρα fanboys σε όλες τις εταιρείες,  αλλά εσύ το τερμάτισες!

Αυτός απο τα γραφεία της Apple θα σχολιάζει έτσι όπως τον βλέπω. Φαίνεται το άτομο...

Πρώτα πεθαίνει ο Άνθρωπος και μετά το χούι...

 

Επεξ/σία από Expecto Patronum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

47 λεπτά πριν, Expecto Patronum είπε

Αυτός απο τα γραφεία της Apple θα σχολιάζει έτσι όπως τον βλέπω. Φαίνεται το άτομο...

Πρώτα πεθαίνει ο Άνθρωπος και μετά το χούι...

Να σχολιασεις αυτα που λεει δεν σε βλεπω ομως :) το θεμα ειναι αν τα λεει απο τα γραφεια της apple η απο την ταρατσα της apple ???? εγω βλεπω οτι σχολιάζετε ασχετα ,και χωρις επιχειρήματα εναν που σας έγραψε ενα σεντονι απο αυτα  :) ξερουμε και εμεις παροιμίες "Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια" :) στο λαγουμι και γρήγορα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, darkman said:

Να σχολιασεις αυτα που λεει δεν σε βλεπω ομως :) το θεμα ειναι αν τα λεει απο τα γραφεια της apple η απο την ταρατσα της apple ???? εγω βλεπω οτι σχολιάζετε ασχετα ,και χωρις επιχειρήματα εναν που σας έγραψε ενα σεντονι απο αυτα  :) ξερουμε και εμεις παροιμίες "Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια" :) στο λαγουμι και γρήγορα :P 

Mα τι να σχολιασει καποιος απο τα οικονομικα αποτελεσματα? Μετοχοι ειμαστε και μας ενδιαφερουν? Εσενα δηλαδη σοβαρα σε νοιαζει αν η Apple ειχε 20 η 10 η 5 δις? Η μηπως αν πουλαγε λιγοτερα κομματια θα ηταν χειροτερο κινητο το X?  

Εμενα με ενδιαφερει μια συσκευη να κανει αυτα που θελω στην τιμη που θελω. Τωρα το ποσα κομματια πουλησε μου ειναι εντελοπαντελως αδιαφορο. Επισης το να πανυγηριζω γιατι αυξησε τα κερδη της με τον ιδιο αριθμο πωλησεων θα το ελεγα....μαζοχιστικο. Απτην τσεπη μου τα παιρνει τα εξτρα χρηματα χωρις να μου προσφερει κατι σαν ανταλλαγμα, οποτε ουτε εκει βρισκω λογο να ζητοκραυγαζω.

Τωρα το γιατι πουλανε τα iPhone το γνωριζουμε λιγο πολυ ολοι, και γιαυτο οι πωλησεις δεν ειναι ενας συνετος δεικτης για το ποσο καλη ειναι μια συσκευη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, DJTaurus said:

boom.jpg

1 εβδομάδα λιγότερη, 1% μόλις πτώση πωλήσεων = βγήκε το συμπέρασμα στον τίτλο με ενα γενικόλογο "η Apple πούλησε λιγότερα iPhone".  Το γεγονός που ακόμα πουλά τόσα τεμάχια ανεβάζοντας την μέση τιμή είναι από μόνο του αξιοζήλευτο. Καμία άλλη εταιρία δεν μπορεί να συναγωνιστεί την Apple. Η κεντρική ιδέα του άρθρου ή μάλλον εκεί που επιλέγει να εστιάσει είναι τα τεμάχια. Καμία αναφορά στην ουσία:

Μέση τιμή πώλησης των iPhone: 796 δολάρια 
Mέση τιμή πώλησης των Samsung: 250 δολάρια (να ενημερώσω ότι στις δόξες της η Samsung με το GS4 είχε μεση τιμή στα 290 δολάρια)

H Samsung πούλησε σε αυτό το τρίμηνο λιγότερα τεμάχια από την Apple σε τιμή μικρότερη του 1/3 της μέσης τιμής της Apple. Τι τίτλο θα έβαζες σε αυτή την είδηση αγαπητέ αρθρογράφε? Θα σου πω εγώ. Κανέναν! Δεν θα ανεβάζατε καν άρθρο γιατί κανεις δεν δίνει δεκάρα για την Samsung. Tι τίτλο θα έβαζες αν έγραφες άρθρο για την Huawei που είχε -8% σε συνολικές πωλήσεις από έτος σε έτος? Τι τίτλο για την OPPO που δεν παρουσίασε καμια αύξηση από έτος σε έτος ? Κάτι VIVO,OnePlus,BBK συνολικά στο -22% από έτος σε έτος. Kανείς δεν ασχολείται όμως. Έκανε κανείς σας μια τυπική ανάγνωση των αποτελεσμάτων της Samsung? Ποια νομίζετε ήταν η κινητήρια δύναμη των εσόδων της?….nand,dram,oled.  Στο +51% το τμήμα OLED. Γιατί άραγε? To iPhone X πέτυχε όταν η αγορά εμφάνισε την μεγαλύτερη πτώση πωλήσεων smartphone στο συγκεκριμένο τρίμηνο. Ο κόσμος αγοράζει και ας κοστίζει 1000 δολάρια όταν πρόκειται για τον βασιλιά των Smartphone. Deal with it και χωνέψτε το γιατί δεν θα το καταφέρει ποτέ καμία άλλη εταιρία.

Όταν μια εταιρία πετυχαίνει το πιο κερδοφόρο οικονομικό τρίμηνο που έχει σημειωθεί ποτέ (από οποιαδήποτε άλλη εταιρία στον πλανήτη γη) της αξίζει έστω η ελάχιστη αντικειμενική ματιά του παρακάτω άρθρου.  Παράδειγμα ενός σοβαρού τίτλου για αυτά που πέτυχε η Apple από ένα άλλο site: Apple breaks record for biggest quarterly company profit ever with US$20b

Mέχρι και η IDC που έκανε την ερευνά (αυτήν που μετάφρασε ο αρθρογράφος) δείτε τίτλο που είχε: Apple Passes Samsung to Capture the Top Position in the Worldwide Smartphone Market. 

Tim Cook: iPhone X Has Been the Top Selling iPhone Every Week Since it Shipped.

Το περσινό Q1 η Apple πούλησε 78.3εκ iPhone σε 14 εβδομάδες ενώ τώρα 77εκ σε 13 εβδομάδες. Εκτος του ότι μιλάμε για 1 εβδομάδα λιγότερη, τo iPhone Χ ΕΚΤΟΞΕΥΣΕ την μεση τιμή πώλησης των iPhone στα $796…….+102 δολάρια ανά τεμάχιο. Αντι να ασχοληθείτε με το πως μια εταιρία σημειώνει τόσες πωλήσεις σε αυτό το price range και τα ρεκόρ έρχονται το ένα μετά το άλλο (από έτος σε έτος) εσείς βλέπετε το δέντρο……..κάθε χρόνο στο ίδιο έργο θεατές. Λιγο πριν η Apple ανακοινώσει τα οικονομικά της αποτελέσματα ξεπροβάλουν ανώνυμες πηγές για δήθεν μειώσεις εξαρτημάτων στις παραγγελίες προμηθευτών ….κατευθυνόμενα άρθρα από του γνωστούς κύκλους της WS που προσπαθούν να χειραγωγήσουν την μετοχή. Και μετά έρχεται η ανακοίνωση της Apple και τα androidofanboya πίσω στο μπαούλο τους να παίζουν με φλασαρισματα και κηρομπογιές :P #nerds 

Ο τομέας των Wearables (Airpods+Watch) σημείωσε 70% αύξηση από έτος σε έτος. Αυτη τη στιγμή είναι ο δεύτερος πιο κερδοφόρος τομέας της Apple πίσω από τα iPhone.
iPhone loyalty reached 96% in the US
Το App Store σημείωσε το πιο δυνατό του οικονομικό τρίμηνο ποτέ.
Νεο ρεκόρ και στον αριθμό των συνδρομητών. 

Ρε τι σας έχει κάνει η Apple? 365 μέρες με κλάμα και hate. 

  Reveal hidden contents

Ελπιζω να παιρνεις ποσοστα, ειλικρινα το λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, strawman είπε

Mα τι να σχολιασει καποιος απο τα οικονομικα αποτελεσματα? Μετοχοι ειμαστε και μας ενδιαφερουν? Εσενα δηλαδη σοβαρα σε νοιαζει αν η Apple ειχε 20 η 10 η 5 δις? Η μηπως αν πουλαγε λιγοτερα κομματια θα ηταν χειροτερο κινητο το X? 

Αν προσέξεις τα γραφόμενα του DJ Taurus εστιάζει πάντα σε όποιο metric είναι θετικό κάθε φορά, πχ τώρα που πέσανε οι αριθμοί πωλήσεων μας λέει για τα κέρδη. Αν αυτά τα δύο ήταν αντίστροφα, τότε θα έλεγε πώς αυξήθηκε το market share!

Όπως παλιά παίζαμε Υπερατού με τις κάρτες δηλαδή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Fubar.gr said:

Αν προσέξεις τα γραφόμενα του DJ Taurus εστιάζει πάντα σε όποιο metric είναι θετικό κάθε φορά, πχ τώρα που πέσανε οι αριθμοί πωλήσεων μας λέει για τα κέρδη. Αν αυτά τα δύο ήταν αντίστροφα, τότε θα έλεγε πώς αυξήθηκε το market share!

Όπως παλιά παίζαμε Υπερατού με τις κάρτες δηλαδή!

Kαλα τον συγκεκριμενο ετσι και αλλιως δεν το παιρνει και κανεις στα σοβαρα. Εχει πιο σοβαρα θεματα να λυσει απο το ποσα κερδη εχει η apple

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, strawman είπε

Mα τι να σχολιασει καποιος απο τα οικονομικα αποτελεσματα? Μετοχοι ειμαστε και μας ενδιαφερουν? Εσενα δηλαδη σοβαρα σε νοιαζει αν η Apple ειχε 20 η 10 η 5 δις? Η μηπως αν πουλαγε λιγοτερα κομματια θα ηταν χειροτερο κινητο το X?  

Εμενα με ενδιαφερει μια συσκευη να κανει αυτα που θελω στην τιμη που θελω. Τωρα το ποσα κομματια πουλησε μου ειναι εντελοπαντελως αδιαφορο. Επισης το να πανυγηριζω γιατι αυξησε τα κερδη της με τον ιδιο αριθμο πωλησεων θα το ελεγα....μαζοχιστικο. Απτην τσεπη μου τα παιρνει τα εξτρα χρηματα χωρις να μου προσφερει κατι σαν ανταλλαγμα, οποτε ουτε εκει βρισκω λογο να ζητοκραυγαζω.

Τωρα το γιατι πουλανε τα iPhone το γνωριζουμε λιγο πολυ ολοι, και γιαυτο οι πωλησεις δεν ειναι ενας συνετος δεικτης για το ποσο καλη ειναι μια συσκευη. 

Να σχολιάσεις οτιδήποτε για αυτο που λεει συμφωνείς η οχι :(το  να  γραφεις ................................ για αυτον η οτι δεν τον περνει κανεις στα σοβαρά, δεν το σχολιαζω γιατι θα γινω κακος :( σεβασμος αδερφε ασχετα αν αυτα που μας λενε μας αρεσουν η οχι , η αν συμφονουμε η οχι :( ειναι και στους κανονες του φορουμ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, strawman είπε

Kαλα τον συγκεκριμενο ετσι και αλλιως δεν το παιρνει και κανεις στα σοβαρα. Εχει πιο σοβαρα θεματα να λυσει απο το ποσα κερδη εχει η apple

Ενας εκατσε κ εγραψε καποια στοιχεια, καθυστερημενο τον βγαλατε... Μετοχο τον βγαλατε... Κομπλεξικος και μονο  για σοου οποιανου του αρεσουν τα iphone...  Μια χαρα το πατε...

Εγω δηλαδη που γουσταρω ios, αλλα δεν θα αγορασω X γιατι απλα δε εχω τα λεφτα, και ειμαι ακομα με ενα 5s και ενα ipad mini 2? Πρεπει να βγαζω χολη.επειδη τα δικα μου "κουκια" δεν βγαινουν?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, darkman said:

Να σχολιάσεις οτιδήποτε για αυτο που λεει συμφωνείς η οχι :(το  να  γραφεις ................................ για αυτον η οτι δεν τον περνει κανεις στα σοβαρά, δεν το σχολιαζω γιατι θα γινω κακος :( σεβασμος αδερφε ασχετα αν αυτα που μας λενε μας αρεσουν η οχι , η αν συμφονουμε η οχι :( ειναι και στους κανονες του φορουμ .

Ξαναλεω λοιπον, για ποιο λογο να σχολιασω κατι οσον αφορα τα κερδη μιας εταιριας? Ποιος ενδιαφερεται? Σου εκανα ξεκαθαρη ερωτηση και δεν απαντησες. Σε ενδιαφερει αν η Apple εβγαλε 5 / 10 ή 15 δις? Γιατι? Θα αλλαξει η γνωμη σου για το iphone (η οποιαδηποτε αλλη συσκευη) αναλογα με τις πωλησεις που κανει?

Και ο σχολιασμος μου ηταν ξεκαθαρος, αν ημουν χρηστης iPhone μονο σαν καλο δεν θα εβλεπα την αυξηση των κερδων με μειωση των πωλησεων. Οι λογοι ευνοητοι. Παιρνει παραπανω λεφτα απο την τσεπη σου χωρις να σου προσφερει κατι για αυτα τα λεφτα.

6 minutes ago, Tsakalos! said:

Ενας εκατσε κ εγραψε καποια στοιχεια, καθυστερημενο τον βγαλατε... Μετοχο τον βγαλατε... Κομπλεξικος και μονο  για σοου οποιανου του αρεσουν τα iphone...  Μια χαρα το πατε...

Εγω δηλαδη που γουσταρω ios, αλλα δεν θα αγορασω X γιατι απλα δε εχω τα λεφτα, και ειμαι ακομα με ενα 5s και ενα ipad mini 2? Πρεπει να βγαζω χολη.επειδη τα δικα μου "κουκια" δεν βγαινουν?

Μαλλον ειναι το πρωτο ποστ του που διαβαζεις. Κοιτα το ιστορικο του και θα καταλαβεις γιατι κανεις δεν τον παιρνει στα σοβαρα.

Οσο για την 2η προταση, μην αρχιζεις και συ τα ιδια. Που το χετε κανει βιολι οτι δεν εχουμε λεφτα για iPhone. Ο τελευταιος που ειπε κατι τετοιο με βγαλε να του ανεβασω photo με ολο το PC μου με κουτια αποδειξεις κλπα για να του αποδειξω οτι εχω ακριβο PC και αρα λεφτα για iphone. Plz, μαζευτειτε λιγο

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, strawman είπε

Ξαναλεω λοιπον, για ποιο λογο να σχολιασω κατι οσον αφορα τα κερδη μιας εταιριας? Ποιος ενδιαφερεται? Σου εκανα ξεκαθαρη ερωτηση και δεν απαντησες. Σε ενδιαφερει αν η Apple εβγαλε 5 / 10 ή 15 δις? Γιατι? 

Και ο σχολιασμος μου ηταν ξεκαθαρος, αν ημουν χρηστης iPhone μονο σαν καλο δεν θα εβλεπα την αυξηση των κερδων με μειωση των πωλησεων. Οι λογοι ευνοητοι. Παιρνει παραπανω λεφτα απο την τσεπη σου χωρις να σου προσφερει κατι για αυτα τα λεφτα.

Μην τα σχολιάσεις ,σου ειπα εγω να τα σχολιάσεις ναι και καλα :P το θεμα παντος ειναι για της πωλήσεις της apple  :)  εγω αλλο σου ειπα σχετικα με τα σχόλια :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, strawman είπε

 

Μαλλον ειναι το πρωτο ποστ του που διαβαζεις. Κοιτα το ιστορικο του και θα καταλαβεις γιατι κανεις δεν τον παιρνει στα σοβαρα.

Οσο για την 2η προταση, μην αρχιζεις και συ τα ιδια. Που το χετε κανει βιολι οτι δεν εχουμε λεφτα για iPhone. Ο τελευταιος που ειπε κατι τετοιο με βγαλε να του ανεβασω photo με ολο το PC μου με κουτια αποδειξεις κλπα για να του αποδειξω οτι εχω ακριβο PC και αρα λεφτα για iphone. Plz, μαζευτειτε λιγο

Δεν με νοιαζει τι εχει γραψει στο παρελθον ... βλεπω τι γραφει τωρα.. και στην τελικη δεν με απασχολει αν η apple εχει χεστει στο ταληρο η οχι... με ενδιαφερει οτι εχει προιοντα τα οποια ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ και οτι απλα δεν εχω χρηματα για να τα αγορασω...  οπως μου αρεσει και το xiaomi max 2 που εχω πακετο με το 5s Μου, και θα μου αρεσε και μια φεραρι και μια λαμποργκινι και ενα σωρο αλλα πραγματα τα οποια φυσικα και δεν μπορω να αγορασω..ΟΥΤΕ ζηλευω οποιον τα εχει και τα απολαμβανει, ΟΥΤΕ κραζω ΟΥΤΕ χαρακτηριζω καποιον ως χαζο η κομπλεξικο η ποζερα ουτε τιποτα... τελεια και παυλα.  Εγινα κατανοητος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oχι, καθολου κατανοητος. Δεν καταλαβαινω γιατι μας ενδιαφερει το αν ζηλευεις και το οτι θες λαμποργκινι. Θες να μας το αναλυσεις λιγο παραπανω? Που κολλαει αυτο στο θεμα?

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, strawman είπε

Θα αλλαξει η γνωμη σου για το iphone (η οποιαδηποτε αλλη συσκευη) αναλογα με τις πωλησεις που κανει?

Ισως η γνωμη σου να μην αλλαξει, αλλα δεν μπορεις να θεωρεις κατι που εχει τεραστια επιτυχια ως ΜΑΠΑ απλα επειδη ΕΣΕΝΑ δεν σου αρεσει η δεν σου χρειαζεται η απλα στην τελικη ισως δεν θα το αγοραζες. 

Μόλις τώρα, strawman είπε

Oχι, καθολου κατανοητος. Δεν καταλαβαινω γιατι μας ενδιαφερει το αν ζηλευεις και το οτι θες λαμποργκινι. Θες να μας το αναλυσεις λιγο παραπανω?

Απο την στιγμη που εχεις προβλημα κατανοησης μιας Απλης διατυπωμενης αποψης, δεν εχει νομιζω καποιο νοημα να σου αναλυσω κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Tsakalos! said:

Ισως η γνωμη σου να μην αλλαξει, αλλα δεν μπορεις να θεωρεις κατι που εχει τεραστια επιτυχια ως ΜΑΠΑ απλα επειδη ΕΣΕΝΑ δεν σου αρεσει η δεν σου χρειαζεται η απλα στην τελικη ισως δεν θα το αγοραζες. 

Σαφως και μπορεις να θεωρεις κατι που εχει τεραστια επιτυχια ως ΜΑΠΑ, ακριβως επειδη εσενα δεν σου αρεσει. Πρεπει να το θεωρεις καλο επειδη αρεσει σε καποιους αλλους? Σοβαρα τωρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, strawman είπε

Σαφως και μπορεις να θεωρεις κατι που εχει τεραστια επιτυχια ως ΜΑΠΑ, ακριβως επειδη εσενα δεν σου αρεσει. Πρεπει να το θεωρεις καλο επειδη αρεσει σε καποιους αλλους? Σοβαρα τωρα? 

Παιδια υπερτιμημένο ναι ,μαπα οχι αλλο το ενα αλλο το αλλο :) oλες η εταιριες εχουν καλα κινητά που κανουν παπαδες μαπες ομως δεν τα λες :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...