Προς το περιεχόμενο

Facebook: Βελτιώσεις στην πολιτική ιδιωτικού απόρρητου εν αναμονή του νέου κανονισμού της Ε.Ε.


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη δημοσιοποίηση για πρώτη φορά των αρχών προστασίας του ιδιωτικού απόρρητου ανακοίνωσε το Facebook, που επίσης προανήγγειλε τη δημιουργία ενημερωτικών βίντεο ώστε οι χρήστες να αποκτήσουν καλύτερο έλεγχο των ατόμων που έχουν πρόσβαση στις πληροφορίες τους.

Αυτές οι κινήσεις της πλατφόρμας κοινωνικής δικτύωσης εντάσσονται στην προετοιμασία της ενόψει της αυστηρότερης ευρωπαϊκής νομοθεσίας με αντικείμενο την προστασία των δεδομένων. Τα βίντεο θα δείχνουν στους χρήστες πώς να διαχειρίζονται τα δεδομένα που το Facebook χρησιμοποιεί για να «σερβίρει» διαφημιστικό περιεχόμενο και πώς να «κατεβάζουν» παλαιότερα post. Επίσης θα διαπιστώσουν τι θα συμβεί με τα δεδομένα τους, στην περίπτωση που καταργήσουν τον λογαριασμό τους.

Με 2 δισεκατομμύρια χρήστες παγκοσμίως, το Facebook δεν έχει δημοσιοποιήσει ποτέ στο παρελθόν τις αρχές προστασίας του ιδιωτικού απόρρητου που εφαρμόζει, βάσεων των οποίων διαχειρίζεται τις πληροφορίες των χρηστών.

Οι παραπάνω κινήσεις του κοινωνικού δικτύου αποτελούν ενδείξεις προσαρμογής του στις επιταγές του νέου αυστηρότερου ευρωπαϊκού πλαίσιου, που θα τεθεί σε ισχύ στις 25 Μαΐου με την Γενικό Κανονισμό Προστασίας Δεδομένων (GDPR). Η πρωτοβουλία της Ε.Ε. αποτελεί το μεγαλύτερο σχετικό ρυθμιστικό εγχείρημα, από τη δημιουργία του διαδικτύου.

Βάσει του GDPR, οι εταιρείες θα υποχρεώνονται να ενημερώνουν για παραβιάσεις της προστασίας των δεδομένων σε διάστημα 72 ωρών καθώς και να επιτρέπουν στους χρήστες να εξαγάγουν δεδομένα και να τα διαγράφουν.

Επίσης προβλέπεται αύξηση των προστίμων, τα οποία θα μπορούν να φτάσουν στο 4% του παγκόσμιου τζίρου των επιχειρήσεων ή στα 20 εκατομμύρια ευρώ, ανάλογα με το ποιο από τα δύο ποσά είναι μεγαλύτερο για την εκάστοτε εταιρεία που θα τιμωρείται.

Reuters


Δείτε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, panosveto12 είπε

Τωρα που ολοι εχουν παει στο Instagram ...

Το insta ανήκει στο facebook.

Καλές οι αλλαγές που έρχονται. Και ακόμη καλύτερη η άλλη η αλλαγή όπου θα πρέπει να είναι κάποιος 13+ για να έχει λογαριασμό στο fb, και αυτό μόνο με γονική συναίνεση.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Το insta ανήκει στο facebook.

Καλές οι αλλαγές που έρχονται. Και ακόμη καλύτερη η άλλη η αλλαγή όπου θα πρέπει να είναι κάποιος 13+ για να έχει λογαριασμό στο fb, και αυτό μόνο με γονική συναίνεση.

Πολύ δύσκολο να βάλει ο ανήλικος ημ.γ. 1980.

Λίγο πολύ όλοι το έχουμε κάνει όντας ανήλικοι. 

Ασ μην πάρει ο μπαμπάς iPhone στο 12χρονο κοριτσάκι να δούμε από που θα πετάει story μετά.

 

 

Όταν το facebook και η κάθε πλατφόρμα εποπτεύει τις κινήσεις μου για να μου πουλήσει τις ανάλογες διαφημίσεις δυσκολεύομαι να πιστέψω οτιδήποτε έχει να κάνει με απόρρητο. (Πχ. Στέλνεις μνμ που περιέχει μέσα "ταξίδι Παρίσι " μετά από λίγο βλέπω add Lufthansa... ok ) 

 

Όσο για τα απόρρητα , είτε fb είτε insta με τα story η πλειοψηφία ανά 2 ώρες ανεβάζει τι κάνει και που είναι με geo tag ενώ ταυτόχρονα ανησυχεί για τις ιδιωτικότητα της .

Επεξ/σία από drmanakias
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οτι θα έπρεπε να υπάρχει κάποια νομοθεσία που να αναγκάζει τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης να ζητούν ταυτότητα για εγγραφή νέων μελών.

Τα social media δεν είναι παιχνίδι και όλο και περισσότερες έρευνες δείχνουν την επικινδυνότητα τους προς την ανθρώπινη ψυχολογία. Είναι ότι πιο ανεύθυνο να μπορεί ένα παιδί να φτιάξει λογαριασμό τόσο εύκολα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλα να πω οτι το GDPR ειναι αρκετα πιο πολυπλοκο, και οταν ερθει η ωρα θα γελασει και ο καθε πικραμένος.

Σας ετοιμασα μερικα templates για να χρησιμοποιήσετε, οταν ερθει η ώρα:

 

"Facebook δώσε τα προσωπικα μου δεδομένα στη GOOGLE και διεγραψε τα απο τον server σου. Σε περιπτωση που μου ξαναερθει email απο εσενα θα ακολουθησει καταγγελια. Ευχαριστώ."

 

"Facebook δεν σου επιτρεπω να χρησιμοποιήσεις τα προσωπικα μου δεδομενα στην μηχανη αναζητησης σου. Επισης σε ενημερώνω οτι δεν μπορεις να μου αρνηθεις την προσβαση στον λογαριασμο μου, αν αρνηθω να χρησιμοποιήσεις τα προσωπικα μου δεδομενα στην μηχανη αναζητησης σου. Ευχαριστώ."

 

"Facebook δεν σου επιτρεπω να χρησιμοποιήσεις τα προσωπικα μου δεδομενα για διαφημίσεις/να βελτιωσεις την υπηρεσια σου κλπ και φυσικα δεν μπορεις να μου αρνηθεις την προσβαση τον λογαριασμο μου για αυτο τον λόγο. Ευχαριστώ".

 

 

Επεξ/σία από krokos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, krokos said:

Απλα να πω οτι το GDPR ειναι αρκετα πιο πολυπλοκο, και οταν ερθει η ωρα θα γελασει και ο καθε πικραμένος.

Σας ετοιμασα μερικα templates για να χρησιμοποιήσετε, οταν ερθει η ώρα:

[...]

 

"Facebook δεν σου επιτρεπω να χρησιμοποιήσεις τα προσωπικα μου δεδομενα στην μηχανη αναζητησης σου. Επισης σε ενημερώνω οτι δεν μπορεις να μου αρνηθεις την προσβαση στον λογαριασμο μου, αν αρνηθω να χρησιμοποιήσεις τα προσωπικα μου δεδομενα στην μηχανη αναζητησης σου. Ευχαριστώ."

"Facebook δεν σου επιτρεπω να χρησιμοποιήσεις τα προσωπικα μου δεδομενα για διαφημίσεις/να βελτιωσεις την υπηρεσια σου κλπ και φυσικα δεν μπορεις να μου αρνηθεις την προσβαση τον λογαριασμο μου για αυτο τον λόγο. Ευχαριστώ".

Αυτά προφανώς δεν μπορούν να ισχύσουν.

Το core business του Facebook είναι τα προσωπικά σου δεδομένα - εφ'όσον του απαγορεύεις να τα συλλέγει, δεν έχεις πλέον πρόσβαση στο λογαριασμό σου, διαγράφεται ο λογαριασμός σου και λήγει η υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, paredwse είπε

Αυτά προφανώς δεν μπορούν να ισχύσουν.

Το core business του Facebook είναι τα προσωπικά σου δεδομένα - εφ'όσον του απαγορεύεις να τα συλλέγει, δεν έχεις πλέον πρόσβαση στο λογαριασμό σου, διαγράφεται ο λογαριασμός σου και λήγει η υπόθεση.

Αυτα προφανως και ισχυουν εκ του νόμου:

http://www.privacy-regulation.eu/en/recital-43-GDPR.htm

"Consent is presumed not to be freely given if it does not allow separate consent to be given to different personal data processing operations despite it being appropriate in the individual case, or if the performance of a contract, including the provision of a service, is dependent on the consent despite such consent not being necessary for such performance. "

 

Δες και μια αναλυση:

https://www.linkedin.com/pulse/could-amazon-go-get-past-gdpr-tim-walters-ph-d-/

"My consent to data mining is (presumably) not necessary for the provision of the Amazon Go service, therefore Amazon cannot deny me access to the service if I refuse to provide consent for data mining. (And yes, I think this also means that when the GDPR comes into force in May of this year, any European resident will be able to opt out of the collection of personal data on services like Google search, Gmail, Facebook, and Amazon.com, except where it is specifically necessary for the service to function.)"

 

Τώρα αν και πως θα εφαρμοστουν στην πράξη, το συζηταμε. Αλλα να εισαι σιγουρος οτι η EU ευκαιρίες ψάχνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, krokos said:

despite such consent not being necessary for such performance. "

Κι εκεί ακριβώς κρύβεται όλη η ουσία. 

Από τη στιγμή που το consent είναι απαραίτητο για την εκτέλεση της μεταξύ του χρήστη και του FB σύμβασης, αλλάζει λίγο τα πράγματα. Δεν μπορείς λοιπόν από τη μια να ζητάς να διαγραφούν τα δεδομένα σου και, από την άλλη, να απαιτείς να έχεις πρόσβαση στο λογαριασμό σου, ο οποίος για να υφίσταται χρειάζεται τα δεδομένα σου. 

;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paredwse είπε

Κι εκεί ακριβώς κρύβεται όλη η ουσία. 

Από τη στιγμή που το consent είναι απαραίτητο για την εκτέλεση της μεταξύ του χρήστη και του FB σύμβασης, αλλάζει λίγο τα πράγματα. Δεν μπορείς λοιπόν από τη μια να ζητάς να διαγραφούν τα δεδομένα σου και, από την άλλη, να απαιτείς να έχεις πρόσβαση στο λογαριασμό σου, ο οποίος για να υφίσταται χρειάζεται τα δεδομένα σου. 

;) 

Τα "templates" δεν τα "χρησιμοποιείς" ολα μαζι.

Για παράδειγμα, αν ζητας να διαγραφουν τα δεδομενα σου στο Facebook, φυσικα και δεν μπορεις να ζητας να μπεις στον λογαρισμο σου.

Αλλα αν αρνηθεις να χρησιμοποιηθούν τα δεδομενα σου για π.χ διαφημίσεις (θυμιζω οτι θα ρωτηθεις ξεχωριστα για καθε μια χρηση των προσωπικων σου δεδομενων), τοτε το facebook δεν θα μπορει να σου αρνηθει την προσβαση στον λογαρισμο σου για αυτον το λογο.

Τέλος να πω οτι τα templates ειναι "θεωρητικα υποδειγματα", απλα για να αναδειξω την πολυπλοκότητα του θέματος (και για να ευθυμήσουμε και λίγο)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...