Προς το περιεχόμενο

Έως τέλος του 2018 οι νέες βιομετρικές ταυτότητες


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το χρημα (χαρτονομισματα) ποτε θα το σταματησουν να παμε σε ψηφιακο; Αντε μας εχουν πρηξει τα @@ τα αφεντικα.. ολο λεφτα δεν εχουν και ολο καινουργια αμαξια και σπιτια αγοραζουν.. 
Εκει να δω το κρατος και το καθε κρατος.. Οχι να σκαει τηλ απο κηφισια μεχρι πειραια "φςς περναει σημερα το ικα,σδοε για ελεγχο".

Αντε μπας και παρουν και τιποτα ελληνες τα αφεντικα γιατι μετα ουτε τον πακιστανο δεν θα μπορουν να τον πιασουν μ@%@κα που δουλευει για 25€ 12+ωρες στο βενζιναδικο που παω.

Μπορουμε να εχουμε τετοιο φακελωμα; Οχι τετοιο φακελωμα δεν μπορουμε... που ειναι το πιο απλο πραγμα ever γιατι πας κοντρα στα λαμογια (κρατικα και μη) και σε μαφιες μαυρου χρηματος,ναρκωτικων,πορνειας, οργανων.

Οποτε κλαιν φακελωμα η καρτα σας. Εγω θελω 50000€ για να τη παρω.

Επεξ/σία από greed
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 255
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καποιοι θα ακολουθησουν το σφραγισμα του ΙΧΘΥΣ αλλοι οχι.Ουτε το ιντερνετ ειναι αθωο ,ουτε τα κινητα ,ουτε τα εμφυτευματα με RFID.Παγκοσμια οικονομια ,παγκοσμιο κρατος ,παγκοσμια θρησκεια  Παγκοσμια Δικτατορια για τα αλλα μιλησε ο ευαγγελιστης Ιωαννης 

  • Confused 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Xeri83 είπε

Καποιοι θα ακολουθησουν το σφραγισμα του ΙΧΘΥΣ αλλοι οχι.Ουτε το ιντερνετ ειναι αθωο ,ουτε τα κινητα ,ουτε τα εμφυτευματα με RFID.Παγκοσμια οικονομια ,παγκοσμιο κρατος ,παγκοσμια θρησκεια  Παγκοσμια Δικτατορια για τα αλλα μιλησε ο ευαγγελιστης Ιωαννης 

Είσαι σε τεχνολογική ιστοσελίδα. Αυτά που λες, δεν περνάνε. ;)

Βάλε το μυαλό σου να δουλέψει. Αναρωτήσου... με μια αλλαγή στην ταυτότητα θα γίνουν όλα αυτά; Επειδή απλά θα αλλάξει μορφή; Φυσικά και όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Stoliver είπε

Είσαι σε τεχνολογική ιστοσελίδα. Αυτά που λες, δεν περνάνε. ;)

Βάλε το μυαλό σου να δουλέψει. Αναρωτήσου... με μια αλλαγή στην ταυτότητα θα γίνουν όλα αυτά; Επειδή απλά θα αλλάξει μορφή; Φυσικά και όχι.

Χωρις να θελω να σε θιξω και οχι οτι ,ειναι κακο αλλα εισαι αγαθο  παλικαρι.Γιατι να βαλεις ενα συστημα RFID πανω σου ; εισαι αεροπλανο και πρεπει να υπαρχει IFF ;Μπορεις να διαβασεις και να δεις σε βιντεο για τον ριτσαλντ Σταλμαν RMS σε επιπεδο software ,Για τον snowden prism και γενικα για τα κινητα .Την καταγωγη του διαδικτυου , για τις κρυπτογραφησεις με τα backdoor.Εαν θελεις τεχνολογικους ορους η ταυτοτητα με rfid οπως και το εμφυτευμα (που ειναι κατι που εχω δει σε αεροδρομιο)  ειναι απλα update η φασαρια για να δουλευουμε με καρτες ταχα για την φοροδιαφυγη (ενω υπαρχουν tax heavens πχ Ελβετια).Η ταυτοτητα ειναι απλα ενα ακομα φαινομενικα ανουσιο update σε μια android εφαρμογη που δεν μπηκαμε στον κοπο να δουμε τι, εξουσιοδητησεις ζηταει απο την συσκευη μας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, Xeri83 said:

Καποιοι θα ακολουθησουν το σφραγισμα του ΙΧΘΥΣ αλλοι οχι.

Εγώ είμαι Κριός πάντως. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν χαίρεστε που επιβεβαιώνονται οι γραφές κ πλησιάζει η δευτέρα παρουσία?  

Ο καλός θεούλης έχει σχεδιο όποτε ότι κ να κάνετε εσείς οι αντίχριστοι είναι θέλημα θεού να γίνει. 

7 ώρες πριν, Xeri83 είπε

Καποιοι θα ακολουθησουν το σφραγισμα του ΙΧΘΥΣ αλλοι οχι.Ουτε το ιντερνετ ειναι αθωο ,ουτε τα κινητα ,ουτε τα εμφυτευματα με RFID.Παγκοσμια οικονομια ,παγκοσμιο κρατος ,παγκοσμια θρησκεια  Παγκοσμια Δικτατορια για τα αλλα μιλησε ο ευαγγελιστης Ιωαννης 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bilya είπε

Γιατί δεν χαίρεστε που επιβεβαιώνονται οι γραφές κ πλησιάζει η δευτέρα παρουσία?  

Ο καλός θεούλης έχει σχεδιο όποτε ότι κ να κάνετε εσείς οι αντίχριστοι είναι θέλημα θεού να γίνει. 

Ποιος είπε πως δε χαίρονται, απλά προσπαθούνε να σου δώσουν να καταλάβεις τι συμβαίνει κατά την άποψή τους. Τους απορίπτεις και τους χλευάζεις και όσοι το κάνουν δείχνουν πιο δογματικοί.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα πραγματα διαβασα....

Δεν θα μπορουσαν να το κανουν δυο σε ενα διπλωμα οδηγησης και ταυτοτητα; Γιατι να κουβαλαω τοσες καρτες μαζι μου; Γιατι να κουβαλαω διπλωμα οδηγησης εστω, εαν με την ταυτοτητα μπορουν να δουν ποιος ειμαι τοτε μεσω του συστηματος που εχουν μπορουν να δουν οτι εχω διπλωμα οδηγησης σε ισχυ.
Θα ηθελα να μπροω να πηγαινω οπου θελω μονο με το κινητο μου και την ταυτοτητα μου.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, defacer είπε

Τι ακριβώς εννοείς θα είναι πιο εύκολος ο έλεγχος εξακρίβωσης στοιχείων; Με ποιό τρόπο πιο εύκολος;

Όσο για την αντιγραφή, δεν ξέρω αν θα είναι ευκολότερη ή δυσκολότερη (πού το βασίζεις?) αλλά μου φαίνεται πως η παραχάραξη ταυτότητας δεν είναι και πολύ μεγάλο πρόβλημα για να μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα η καλύτερη αντιμετώπισή του.

Όταν λες ειδικό δέκτη; Οι τεχνικές μου γνώσεις με κάνουν να δυσκολεύομαι πάρα μα πάρα πολύ να φανταστώ πώς είναι δυνατόν ένα τέτοιο setup να είναι ασφαλές (και αν δεν είναι, τότε προφανώς δε μπορείς να ταυτοποιήσεις τίποτα). Από τη στιγμή που μπαίνει μέσα στην εξίσωση κάποιο τεχνολογικό σύστημα πάνω στο οποίο έχω απόλυτο έλεγχο (ο "ειδικός δέκτης" που λες) πώς ακριβώς μπορείς να πιστέψεις οτιδήποτε σου επικοινωνήσει αυτό το σύστημα;

Η μόνη περίπτωση θα ήταν να μη χρειάζεται να εμπιστευτείς το σύστημα γιατί μπορείς να εμπιστευτείς τα δεδομένα που στέλνει (δηλαδή οι αποθηκευμένες πληροφορίες να είναι κρυπτογραφημένες και να συνοδεύονται από HMAC)... αλλά για να γίνει αυτό, πρέπει αυτός που είναι από την άλλη μεριά να έχει στην κατοχή του κρυπτογραφικά κλειδιά με τα οποία θα μπορεί επίσης να κατασκευάσει όσες ταυτότητες του αρέσει με όποια δεδομένα θέλει. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να γίνει τέτοια ταυτοποίηση εκτός αν αυτός που την κάνει είναι η ίδια ακριβώς υπηρεσία που εκδίδει τις ταυτότητες. Πράγμα που σημαίνει ότι για να μπορεί να γίνει έστω και θεωρητικά όπως το περιγράφεις θα πρέπει η αρμόδια αρχή να έχει τουλάχιστον ένα internet-connected σύστημα με "τα κλειδιά της πόλης" επάνω του. Φυσικά επάνω του σημαίνει σε ξεχωριστή εξωτερική smart card και ποτέ και για κανένα λόγο στη μνήμη του συστήματος, αλλά σ' αυτό το σημείο νομίζω είναι κατανοητό πως για πρακτικούς αν μη τι άλλο λόγους αυτό δε μπορεί να εφαρμοστεί.

Am I missing something?

ΥΓ όχι στην Ελλάδα, αλλά π.χ. Γερμανία που είμαι μπορείς να ταυτοποιηθείς για πολλά πράγματα (π.χ. για να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό) μέσω internet ήδη. Ξέρεις πως; Βάζοντας το διαβατήριό σου ανοιχτό μπροστά στην κάμερα.

Κι εγώ στη Γερμανία είμαι κατά σύμπτωση. Η ασφάλεια δεν είναι ο τομέας μου, οπότε δεν μπορώ να σου δώσω κάποια σχετική άποψη πάνω στο θέμα. Παρόλ' αυτά διάβαζα για την χρήση τέτοιων μηχανημάτων εδώ, κάποια είναι πιο προτεινόμενα από το BSI, αλλά προφανώς δεν υπάρχει απόλυτη ασφάλεια.

http://www.sueddeutsche.de/news/wissen/technik-personalausweis-nur-empfohlene-lesegeraete-nutzen-dpa.urn-newsml-dpa-com-20090101-160629-99-500512

Στο κείμενο παραθέτει και την έρευνα του BSI.

Παρεμπιπτώντος, αυτό με το διαβατήριο το παρατήρησα απο την ING-DiBa. Θεωρείς ασφαλές το να ταυτοποιείσαι με το διαβατήριο μπροστά στην κάμερα; Aν γίνεται ταυτοποίηση μέσω κάμερας αμφιβόλου ποιότητας, δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι παρόμοιο μια εξειδικευμένη συσκευή;

Επεξ/σία από alexandergr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, alexandergr said:

Κι εγώ στη Γερμανία είμαι κατά σύμπτωση. Η ασφάλεια δεν είναι ο τομέας μου, οπότε δεν μπορώ να σου δώσω κάποια σχετική άποψη πάνω στο θέμα. Παρόλ' αυτά διάβαζα για την χρήση τέτοιων μηχανημάτων εδώ, κάποια είναι πιο προτεινόμενα από το BSI, αλλά προφανώς δεν υπάρχει απόλυτη ασφάλεια.

http://www.sueddeutsche.de/news/wissen/technik-personalausweis-nur-empfohlene-lesegeraete-nutzen-dpa.urn-newsml-dpa-com-20090101-160629-99-500512

Στο κείμενο παραθέτει και την έρευνα του BSI.

Παρεμπιπτώντος, αυτό με το διαβατήριο το παρατήρησα απο την ING-DiBa. Θεωρείς ασφαλές το να ταυτοποιείσαι με το διαβατήριο μπροστά στην κάμερα; Aν γίνεται ταυτοποίηση μέσω κάμερας αμφιβόλου ποιότητας, δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι παρόμοιο μια εξειδικευμένη συσκευή;

Ευχαριστώ, δεν πρόλαβα να διαβάσω, θα το δω μετά.

Ναι προφανώς θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο, το point μου είναι πως το επίπεδο "ταυτοποίησης" του κάτι τέτοιου είναι βασικά πολύ χαμηλό: τους δίνεις τα στοιχεία σου (μπορείς να πεις ότι παπάτζα θες), μετά αυτοί με κάποιο τρόπο είτε τα επιβεβαιώνουν σε δεύτερο χρόνο (οπότε δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις π.χ. ως σύστημα πρόσβασης στα δεδομένα σου στην εφορία, ενώ για ένα λογαριασμό ίσως δεν τρέχει τίποτα π.χ. αν σου πω "τον ανοίξαμε" σήμερα και να σε αφήσω να τον χρησιμοποιήσεις με όρια ενώ εξακριβώνω.

Είναι δηλαδή η διαφορά ανάμεσα στο "ναι σίγουρα είναι αυτός" και στο "δώσε στοιχεία να έχουμε αν χρειαστούν".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, defacer είπε

Ευχαριστώ, δεν πρόλαβα να διαβάσω, θα το δω μετά.

Ναι προφανώς θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο, το point μου είναι πως το επίπεδο "ταυτοποίησης" του κάτι τέτοιου είναι βασικά πολύ χαμηλό: τους δίνεις τα στοιχεία σου (μπορείς να πεις ότι παπάτζα θες), μετά αυτοί με κάποιο τρόπο είτε τα επιβεβαιώνουν σε δεύτερο χρόνο (οπότε δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις π.χ. ως σύστημα πρόσβασης στα δεδομένα σου στην εφορία, ενώ για ένα λογαριασμό ίσως δεν τρέχει τίποτα π.χ. αν σου πω "τον ανοίξαμε" σήμερα και να σε αφήσω να τον χρησιμοποιήσεις με όρια ενώ εξακριβώνω.

Είναι δηλαδή η διαφορά ανάμεσα στο "ναι σίγουρα είναι αυτός" και στο "δώσε στοιχεία να έχουμε αν χρειαστούν".

Το φαντάστηκα, καθώς μου ακούστηκε πολύ μπακαλίστικο όταν το διάβασα. Απλώς αν είναι πρόθυμοι να εμπιστευτούν ένα σύστημα με webcam, τότε ίσως μια συσκευή που διαβάζει την κάρτα να είναι πιο σίγουρη. Και αν δεν κάνει για συναλλαγές με το δημόσιο αλλά μόνο για την τράπεζα και άλλες παρόμοιες υπηρεσίες, επίσης μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 09/02/2018 στις 1:12 ΠΜ, Xeri83 είπε

Χωρις να θελω να σε θιξω και οχι οτι ,ειναι κακο αλλα εισαι αγαθο  παλικαρι.Γιατι να βαλεις ενα συστημα RFID πανω σου ; εισαι αεροπλανο και πρεπει να υπαρχει IFF ;Μπορεις να διαβασεις και να δεις σε βιντεο για τον ριτσαλντ Σταλμαν RMS σε επιπεδο software ,Για τον snowden prism και γενικα για τα κινητα .Την καταγωγη του διαδικτυου , για τις κρυπτογραφησεις με τα backdoor.Εαν θελεις τεχνολογικους ορους η ταυτοτητα με rfid οπως και το εμφυτευμα (που ειναι κατι που εχω δει σε αεροδρομιο)  ειναι απλα update η φασαρια για να δουλευουμε με καρτες ταχα για την φοροδιαφυγη (ενω υπαρχουν tax heavens πχ Ελβετια).Η ταυτοτητα ειναι απλα ενα ακομα φαινομενικα ανουσιο update σε μια android εφαρμογη που δεν μπηκαμε στον κοπο να δουμε τι, εξουσιοδητησεις ζηταει απο την συσκευη μας

Η νέα ταυτότητα δεν είναι ανούσιο "update". Θα αυξήσει την ασφάλεια. Θα είναι πιο δύσκολο να φτιάχνουν πλαστές/παραχαραγμένες ταυτότητες. Αυτός είναι ο λόγος της αλλαγής που εδώ και 10 χρόνια δεν γίνεται. 

Επεξ/σία από Stoliver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Theodore1890 είπε

Ποιος είπε πως δε χαίρονται, απλά προσπαθούνε να σου δώσουν να καταλάβεις τι συμβαίνει κατά την άποψή τους. Τους απορίπτεις και τους χλευάζεις και όσοι το κάνουν δείχνουν πιο δογματικοί.

Δεν νομίζω να χαίρονται γιατι διαμαρτύρονται. Στην δικια μου λογική θα πρεπε να ναι οι πρώτοι που θα υπηρετούν το σχέδιο του θεού τους. Εδω γίνεται το αντίθετο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Stoliver είπε

Η ταυτότητα δεν είναι ανούσιο. Θα αυξήσει την ασφάλεια. Θα είναι πιο δύσκολο να φτιάχνουν πλαστές/παραχαραγμένες ταυτότητες. Αυτός είναι ο λόγος της αλλαγής που εδώ και 10 χρόνια δεν γίνεται. 

Ασφαλεια για εσενα; Απο τι κινδυνευεις; Εδω το ιδιο το κρατος τουλαχιστον 20 χρονια μοιραζει ιθαγενειες και υπηκοοτητες στον καθε τυχαιο που ηρθε σε αυτη την χωρα .Αρα αυτο συνεπαγετε οτι οι τυχαιοι αυτοι, θα εχουν βιομετρικες ταυτοτητες ασφαλειας και επειδη εχουν αυτες τις ταυτοτητες ειναι ενταξει; 

 

8 ώρες πριν, billdanos είπε

Εγώ είμαι Κριός πάντως. 

Σε περιπτωση που δεν γνωριζεις και δεν κανεις καποιου ειδους χιουμορ ΙΧΘΥΣ =Ιησους Χριστος Θεος Υιος Σωτηρ

 

7 ώρες πριν, bilya είπε

Γιατί δεν χαίρεστε που επιβεβαιώνονται οι γραφές κ πλησιάζει η δευτέρα παρουσία?  

Ο καλός θεούλης έχει σχεδιο όποτε ότι κ να κάνετε εσείς οι αντίχριστοι είναι θέλημα θεού να γίνει. 

Συγνωμη δεν μπορω να καταλαβω τι με εγραψες; ποιοι να χαρουν; και ποιοι ειναι αντιχριστοι;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...