Προς το περιεχόμενο

Απροετοίμαστες οι εταιρείες για τον νέο ευρωπαϊκό κανονισμό προστασίας των προσωπικών δεδομένων


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήθελα να ήξερα όλοι που σχολιάζεται για την ετοιμότητα και το κόστος της εφαρμογής του GDPR, έχετε έστω ξεφυλλίσει τον κανονισμό των 88 σελίδων ή έχετε παρακολουθήσει έστω ένα σεμινάριο πάνω στον νέο κανονισμό. Η εφαρμογή του προϋποθέτει κυρίως νομική προετοιμασία και μετέπειτα "τεχνική", που δεν προϋποθέτει απαραίτητα επιπλέον κόστος αλλά γνώση. Συν του ότι ο νέος κανονισμός προστατεύει τον Ευρωπαίο καταναλωτή και έχει εφαρμογή όχι μόνο στην Ευρώπη αλλά και σε βάσεις δεδομένων που υπάρχουν ανά τον κόσμο αλλά επεξεργάζονται στοιχεία Ευρωπαίων πολιτών. Όποιος έχει όρεξη  http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:32016R0679&from=EN#page=38.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@athkelog Αλήθεια ; Έχει και νομικά μέσα; Γιατί νόμιζα πως με το νέο backup software και το νέο antivirus είμαστε καλυμμένοι, έτσι λένε οι IT! (Ειρωνικά το λέω , μη παρεξηγηθούμε, για όλους αυτούς που πιστεύουν τις ανακρίβειες του "IT" τομέα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, athkelog είπε

Ήθελα να ήξερα όλοι που σχολιάζεται για την ετοιμότητα και το κόστος της εφαρμογής του GDPR, έχετε έστω ξεφυλλίσει τον κανονισμό των 88 σελίδων ή έχετε παρακολουθήσει έστω ένα σεμινάριο πάνω στον νέο κανονισμό. Η εφαρμογή του προϋποθέτει κυρίως νομική προετοιμασία και μετέπειτα "τεχνική", που δεν προϋποθέτει απαραίτητα επιπλέον κόστος αλλά γνώση. Συν του ότι ο νέος κανονισμός προστατεύει τον Ευρωπαίο καταναλωτή και έχει εφαρμογή όχι μόνο στην Ευρώπη αλλά και σε βάσεις δεδομένων που υπάρχουν ανά τον κόσμο αλλά επεξεργάζονται στοιχεία Ευρωπαίων πολιτών. Όποιος έχει όρεξη  http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:32016R0679&from=EN#page=38.

προσωπικά ναι: και κατανόηση πιστεύω πως έχω, και σεμινάρια έχω κάνει, και "χαρτιά" έχω και επαγγελματική εμπειρία διαθέτω στο αντικείμενο: δεν νομίζω όμως πως όλα αυτά είναι απαραίτητα για να εκφέρει κάποιος γνώμη στο φόρουμ για μια είδηση.

Σχετικά με το κόστος που αναφέρεις: η νομική προετοιμασία δεν έχει κόστος; οι πρόσθετες ανθρωποώρες προετοιμασίας του οργανισμού είναι δωρεάν; οι ενέργειες υλοποίησης των απαιτήσεων είναι και αυτές δωρεάν; η γνώση είναι και αυτή δωρεάν; 

Είμαι υπέρ του νόμου, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα της είδησης: είναι πως μεγάλο ποσοστό επιχειρήσεων είναι απροετοίμαστες και σχολιάζονται λόγοι που συνηγορούν σε αυτή τη διαπίστωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, koeltzakoatl είπε

προσωπικά ναι: και κατανόηση πιστεύω πως έχω, και σεμινάρια έχω κάνει, και "χαρτιά" έχω και επαγγελματική εμπειρία διαθέτω στο αντικείμενο: δεν νομίζω όμως πως όλα αυτά είναι απαραίτητα για να εκφέρει κάποιος γνώμη στο φόρουμ για μια είδηση.

Σχετικά με το κόστος που αναφέρεις: η νομική προετοιμασία δεν έχει κόστος; οι πρόσθετες ανθρωποώρες προετοιμασίας του οργανισμού είναι δωρεάν; οι ενέργειες υλοποίησης των απαιτήσεων είναι και αυτές δωρεάν; η γνώση είναι και αυτή δωρεάν; 

Είμαι υπέρ του νόμου, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα της είδησης: είναι πως μεγάλο ποσοστό επιχειρήσεων είναι απροετοίμαστες και σχολιάζονται λόγοι που συνηγορούν σε αυτή τη διαπίστωση. 

Όπως τα λες είναι, δεν υπάρχει δωρεάν

οι εργατοώρες που πρέπει να αναλωθούν από το compliance (ή κάποιον εξωτερικό σύμβουλο) για να δει που υπάρχουν τέτοια δεδομένα και τι πρέπει να γίνει σύμφωνα με τον κανονισμό, από τον Data Protection Officer που πρέπει να κάνει risk assessment για να προτείνει συγκεκριμένες ενέργειες προστασίας και ανταπόκρισης και από τις ώρες που θα αναλώσουν όλα τα τμήματα για τα οποία θα βγουν διορθωτικές ενέργειες (π.χ. ΙΤ, HR, Sales, Customer Support κτ), όλες αυτές οι ώρες είναι κοστος για την εταιρεία..

 

Και όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, o GDPR δεν αφορά (μόνο) IT Security, αφορά την προστασία προσωπικών δεδομένων, είναι αν θες μια εμπλουτισμένη έκδοση των υφιστάμενων κανονισμών και αποφάσεων της ΑΠΠΔ με μια μεγάλη διαφορά: την επιβολή προστίμων ως % του τζίρου! Αυτό είναι λόγος και για να μην αγνοηθεί απο τις εταιρίες (όπως οι κανονισμοί ΑΠΠΔ) αλλά και το μεγάλο ρίσκο για misuse - αφού δεν κινδυνεύεις μόνο αν αποφασίσει η ΑΠΠΔ να σε ελέγξει, κινδυνεύεις και από καταγγελία (συναλλασόμενου, πρώην εργαζομένου, ανταγωνιστή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giotis1982 είπε

Καλά το θέμα των χρημάτων δεν ταιριάζει με τη συζήτηση , προφανώς και αυτοί που βρίσκονται στην έρευνα θα τα πληρώσουν όσα και αν είναι. 

Για τους μηχανικούς τα έχουμε ξαναπεί , συνήθως πληρώνεσαι με βάση αυτό που κάνεις. 

Με ελληνα για αφεντικο? Πλακα κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ξέρω πάνω από 500 άτομα με μισθό πάνω από 2 χιλιάδες στην Ελλάδα..... βέβαια έχουν skills. Και πάνω από 2 χιλιάδες κόσμο που παίρνει πάνω από 1300 ευρώ...

Ξέρω και αρκετούς με πάνω από 3 χιλιάδες αλλά δεν είναι τόσοι πολλοί. Επίσης σε όλες τις εταιρείες που βοηθάω σαν consultant δεν προσλαμβάνουν εύκολα με κάτω από 800 ευρώ και ακόμη και αυτοί των 800 κάνουν πολύ , πολύ συγκεκριμένα πράγματα απλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giotis1982 είπε

Προσωπικά ξέρω πάνω από 500 άτομα με μισθό πάνω από 2 χιλιάδες στην Ελλάδα..... βέβαια έχουν skills. Και πάνω από 2 χιλιάδες κόσμο που παίρνει πάνω από 1300 ευρώ...

Ξέρω και αρκετούς με πάνω από 3 χιλιάδες αλλά δεν είναι τόσοι πολλοί. Επίσης σε όλες τις εταιρείες που βοηθάω σαν consultant δεν προσλαμβάνουν εύκολα με κάτω από 800 ευρώ και ακόμη και αυτοί των 800 κάνουν πολύ , πολύ συγκεκριμένα πράγματα απλά. 

giotispapers μυρίζομαι... 

(πλάκα κάνω... μην αρχίσετε να βαράτε!!! :P)

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, koeltzakoatl είπε

προσωπικά ναι: και κατανόηση πιστεύω πως έχω, και σεμινάρια έχω κάνει, και "χαρτιά" έχω και επαγγελματική εμπειρία διαθέτω στο αντικείμενο: δεν νομίζω όμως πως όλα αυτά είναι απαραίτητα για να εκφέρει κάποιος γνώμη στο φόρουμ για μια είδηση.

Σχετικά με το κόστος που αναφέρεις: η νομική προετοιμασία δεν έχει κόστος; οι πρόσθετες ανθρωποώρες προετοιμασίας του οργανισμού είναι δωρεάν; οι ενέργειες υλοποίησης των απαιτήσεων είναι και αυτές δωρεάν; η γνώση είναι και αυτή δωρεάν; 

Είμαι υπέρ του νόμου, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα της είδησης: είναι πως μεγάλο ποσοστό επιχειρήσεων είναι απροετοίμαστες και σχολιάζονται λόγοι που συνηγορούν σε αυτή τη διαπίστωση. 

Δεν εξέφρασα την διαφωνία μου με το αν μπορείς να σχολιάσεις, αλλά για την δυνατότητα να εφαρμόσεις τον κανονισμό με μικρό λειτουργικό κόστος. Και δεν μιλάμε για εταιρίες που διαχειρίζονται χιλιάδες δεδομένα , όπου εκεί συμφωνώ μαζί σου, αλλά για τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις που έχουν μια μικρή βάση (κατά κύριο λόγο πελατολόγιο) και μπορούν αν καλυφθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ακόμη και το GDPR αναμένεται να ανοίξει νέες θέσεις εργασίας , τουλάχιστον το ΙΤ ακόμη κρατάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο κερδισμένοι από αυτή την υπόθεση θα είναι οι δικηγόροι . Τα πιο ξεκούραστα λεφτά θα βγάζουν σε μια χώρα με την συντριπτική πλειοψηφία των επιχειρήσεων να θεωρούν τα προαπαιτούμενα του GDPR......"' ψιλά γράμματα'' . 

Τα σενάρια για μηνύσεις μετά το dead line  είναι άπειρα.!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρακολουθήσει δύο παρουσιάσεις για το θέμα την περασμένη χρονιά από μεγάλο όμιλο. 

Το τελικό συμπέρασμα που αποκομίσαμε όλοι όσοι συμμετείχαμε είναι πως το θέμα είναι πολύπλοκο και θα μπορεί να εκθέσει πολύ εύκολα την οποιαδήποτε εταιρία ή ιστοσελίδα. Το νομικό πλαίσιο όπως περιγράφεται είναι ασφυκτικό, δεν υπάρχει καμία σχέση με το τι συμβαίνει σήμερα.

Θα πέσουν πολλές αγωγές από ιδιώτες προς ιστοσελίδες αλλά και από εταιρίες προς εταιρίες για παραβάσεις αυτού του κανονισμού.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μεγάλο μέρος του επιχειρηματικού κόσμου δεν είναι ενημερωμένο ούτε για τα βασικά σε ότι αφορά τον χειρισμό δεδομένων πελατών τους. Πόσο μάλλον για ποιο ειδικά τεχνικά θέματα που περιγράφονται στον κανονισμό GDPR. Σε όσες συζητήσεις είχαμε εμείς με πελάτες όλοι αντιλαμβάνονται ότι μπαίνουν πλέον κανόνες, το κατά πόσο όμως θα εφαρμοστούν κατά γράμμα θα εξαρτηθεί και από την στάση της πολιτείας και των αρχών ώστε να μην καταλήξει και αυτό σαν τον αντικαπνιστικό νόμο. Ο ανταγωνισμός και η στάση που αυτός θα κρατήσει ίσως είναι το μόνο κίνητρο για προσαρμογή και όχι ο φόβος για πιθανές καταγγελίες από δυσαρεστημένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...