Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση Server 2008


watchd0g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω στη διάθεση μου ένα παλιό server, ο οποίος αυτή τη στιγμή έχει εγκατεστημένο το 2003 SBS.

Τα χαρακτηριστικά του τα παραθέτω παρακάτω. Και επίσης το link του server είναι https://support.hpe.com/hpsc/doc/public/display?docId=emr_na-c00457218

Μοντέλο ML110 G3

Pentium 4 630/Prescott 3.00 GHz

RAM DDR2-4300 1GB (θα γίνει 2GB).

Θα ήθελα να εγκαταστήσω κάποια πιο καινούρια έκδοση, 2008 για παράδειγμα, που έχει ένας φίλος, μη εγκατεστημένο.

Θα ήταν εφικτό ; Επίσημα δεν υποστηρίζεται από την HP.

Που θα μπορούσα να συναντήσω κάποιο πρόβλημα ;

 

Να πω ότι η χρήση είναι απλά για backup για τον μόνιμο server, σε περίπτωση βλάβης/επισκευής/αναβάθμισης..

Δε τρέχουν ιδιαίτερα προγράμματα, δεν είναι σημαντικές οι απαιτήσεις. Απλά "κάθεται" το μηχάνημα, "κάθεται" και το λειτουργικό του φίλου μου.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Θοδωρής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο link που έστειλες και συγκεκριμένα στο  https://h20195.www2.hpe.com/v2/gethtml.aspx?docname=c04283258   κάτω από το Standard Features θα δεις ότι στο OS Support δεν υποστηρίζει W2008. Αυτό σημαίνει ότι το πιο πιθανό να μην βρεις συμβατούς drivers.

Νομίζω με την αναβάθμιση των Windows θα χάσεις την ώρα σου.. Αν πάλι είναι καλό το μηχάνημα μείνε με τα W2003..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το μπορείς να το κάνεις. Θα ρωτήσω αύριο έναν φίλο που έχει έναν παλιό σέρβερ και έβαλε τα 2008 να μου πει τι και πως και θα σου απαντήσω το πρωί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, τον ρώτησα και έχει τον ml350 G4p της hp ο οποίος υποστήριζε μέχρι 2008 server (vista) αλλά κατάφερε να βάλει 2008 R2 (7άρια) με κάποια κόλπα. Πρώτα αναβάθμισε τα firmware των ελεγκτών με το dvd της hp και μετά βρήκε το smart start cd 8.30 ή 8.40 το οποίο ήταν και το τελευταίο που υποστήριζε ο server (με ποιο καινούργιο δεν μπουτάρει) και κατάφερε να περάσει τα 2008 R2. Βέβαια έχει πάνω διπλό xeon και 8gb ram rimm.
Επίσης έκανε πατέντα για να βάλει κάρτα γραφικών pcie 16x επειδή πάνω στην μητρική είχε θύρα για pcie 4x μόνο. Το βρήκε στο youtube όπου ένας μάγκας έκοψε την πλαστική βάση της pcie της μητρικής από το δεξί μέρος και κότσαρε πάνω της κάρτα γραφικών που δούλεψε άψογα. Θα μπορούσε να κόψει την βάση της κάρτας (έχει οδηγίες στο yt) αλλά προτίμησε να κόψει το πλαστική της θύρας επειδή του ήταν ποιο εύκολο. ;)

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...