Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, Joe22 είπε

Από ό,τι βλέπω, τα επαγγελματικά της nrg είναι ακόμη στο site της

...τα κυμαινόμενα. Το σταθερό είναι που σταματήσανε.

6 ώρες πριν, Blade19 είπε

Έχω protergia MVP με νυχτερινό, η κατανάλωση μου είναι 1100- 1500 kw περίπου στο τετράμηνο,

  • Συμφέρει να αλλάξω πάροχο και να πάω προς Δεη my home online?
  • Να κοιτάξω γενικά ένα συμβολαιο χωρίς ρήτρα?

Ένα θέμα είναι αν έχεις ποινή αποχώρησης, και αν ναι, πόση; Αν ΔΕΝ ξέρεις, ρώτα τους άμεσα.

Κατά τ' άλλα με αυτές τις καταναλώσεις, ναι, καλύτερα να πας σε σταθερό ΔΕΗ (στο Εντερ+, υπογράφοντας ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ, για να μην αργήσει η μετάβαση. Από την άλλη, στη ΔΕΗ θα σου ζητήσουν κι 100€ εγγύηση. Την οποία βέβαια αν βάλεις πάγια εντολή εξόφλησης, θα σου επιστραφεί ως πιστωτικό σε 1-2 λογαριασμούς. Έχουν πει κάποιοι εδώ ότι κάνοντας τηλεφωνικά αίτηση για μετάβαση στη ΔΕΗ, τους έχουν πει ότι δεν θα χρεωθούν εγγύηση, αλλά εκτός από το ότι δεν είναι 100% εμπιστοσύνης στη ΔΕΗ, ούτε για το τί λένε ούτε για το τί κάνουν στην πράξη, ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να καθυστερήσει η μετάβαση, μέχρι ίσως και πολλές βδομάδες, κι εσύ να είσαι στα καρφιά περιμένοντας και στο μεταξύ όσο θα ξεπερνάς τις 300kwh θα χρεώνεσαι αναπροσαρμογή. Υπ' όψιν, αν ΔΕΝ είναι δηλωμένο το σπίτι ως κύρια κατοικία σου στην φορολογική, ΗΔΗ δεν παίρνεις επιδότηση από Γενάρη και η αναπροσαρμογή στον επόμενο εκκαθαριστικό θα είναι φωτιά...) από τώρα. Ενα παραπάνω που τα πράγματα γενικώς παίρνουν καθημερινά κατρακύλα (τιμή χονδρικής, αυξησεις στα σταθερά, καταργήσεις σταθερών).

(...το Oνλάιν ασ' το, μπέρδεμα μεγάλο αν είσαι από άλλο πάροχο, και το Εντερ+ έρχεται στα ίδια με την έκπτωση έγκαιρης εξόφλησης. Γενικά δική μου γνώμη, ΑΝ δεν έχεις πχ κα'να 200άρι ποινή αποχώρησης από Πρωτέργεια, άσε τα ρητροπρογράμματα, και πάνε από τώρα σε σταθερό ΔΕΗ, πλήρωσε και την εγγύηση, υπογραφή σε κατάστημα και "τέλος" : σχετικό δηλαδή, καθώς θα χρειάζεται να παρακολουθείς τις εξελίξεις για να κινηθείς ανάλογα αν χρειαστεί. Πχ αν καταργήσουν και στη ΔΕΗ τα σταθερά ή έστω ανεβάσουν τις τιμές λόγω των εξελίξεων.)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου απαντήσαν από NRG! Πρόλαβα στο ΤΣΑΚ το NRG Fixed4 Business 1.
Λογικά για 6 μήνες θα είναι σταθερά και μετά θα έχουμε αυξήσεις.
Βλέπουμε...

Kαλησπέρα σας κ. Ρίζου. Παρατήρησα σήμερα στο Website της εταιρείας σας, πως το πρόγραμμα το οποίο υπέγραψα την Δευτέρα (NRG FIXED 4FOR BUSINESS 1) δεν είναι πλέον εμπορικά διάθεσιμο.
Θα ήθελα παρακαλώ να μου επιβεβαιώσετε πως ο τιμοκατάλογος θα παραμείνει αυτός που υπέγραψα και το πρόγραμμά μου θα παραμείνει  NRG FIXED 4FOR BUSINESS 1. Ουδεμία μεταβολή ή μετατροπή του σε άλλο πρόγραμμα, πλην του υπογραφέντος, δεν μπορώ να δεκτώ.

Σε αντίθετη περίπτωση, θα ήθελα να με ενημερώσετε άμεσα, ώστε να σταματήσετε την διαδικασία εκπροσώπησης μου ή αν χρειάζεται να προβώ στην χρήση του δικαιώματος υπαναχώρησης.
Με εκτίμηση.

Αναφορά σε κείμενο

 

Καλησπέρα σας ,
Θα παραμείνει σε εσάς όπως ακριβώς είναι καθώς έχετε ήδη καταχωρηθεί προς εκπροσώπηση από εμάς και έχετε υπογράψει σε αυτό το πρόγραμμα.

 Με εκτίμηση, 

Eva Rizou

Inbound Sales Representative

 

 

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios καλησπέρα αγαπητέ. συγχαρητήρια καταρχάς, θεωρώ ότι κάνετε σπουδαίο κοινωνικό έργο.

ψάχνω να βρώ σε ποιόν πάροχο με συμφέρει αλλά δεν βγάζω άκρη. είναι αχανές το τοπίο.

μια απορία αρχικά, με σταθερό πρόγραμμα, το κράτος σε πιστώνει με επιδότηση ΤΕΑ? ή αυτό ισχύει μόνο για λογαριασμούς μέ ρήτρα?

επίσης εγώ είμαι στην Protergia, max45 πρόγραμμα με κόστος

0,11028€ -45%= 0,060654

x0,0790€ -45%=0,04345

οι καταναλώσεις μου κυμαίνονται κατα μέσο όρο στα 1550 ανα τετράμηνο.

συμφέρει να πάω σε άλλο πάροχο με ρήτρα ή στην ΔΕΗ στο κλειστό που έχει με 0.18ε και 0.13ε μέρα και νύχτα αντίστοιχα. ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Μολις με καλεσαν απο Volterra να μου πουνε οτι εληξε το συμβολαιο(Γ22).Μου προτειναν προγραμματα μονο με ρητρες.Δεν εχουν κανενα σταθερο.

Φυγαμε για EFA.

Δώστους χαιρετισμούς από μένα... πες τους ότι κατά βάθος τους αγαπάω και θα χαρώ να συνεργαστούμε το καλοκαίρι. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δείτε λίγο αυτόν τον λογαριασμό. Πόσο βγαίνει η κιλοβατώρα χωρίς τις επιδοτήσεις; Σόρυ για την ποιότητα, άλλος μου την έστειλε.

Spoiler

 

IMG-574713a15904b72a90cfc5945c147252-V.jpg.84350acab9f4b58516ccd92a40a29d79.jpg

 

 

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δώστους χαιρετισμούς από μένα... πες τους ότι κατά βάθος τους αγαπάω και θα χαρώ να συνεργαστούμε το καλοκαίρι. 😄

Μολις μιλησα με κατι κοριτσακια για να ρωτησω τι δικαιολογητικα θελουν.

Ταυτοτητες απ'ολους τους εταιρους - Καταστατικο - Μισθωτηριο - Φωτογραφια Μετρητη - Εκτυπωση της εικονας του ΓΕΜΗ - Εκτυπωση απο το Taxis με τους ΚΑΔ - Λογαριασμος προηγουμενου παροχου εξοφλημενος.

Ρωτησα αν θελουν και πιστοποιτικο γεννησης αλλα δεν το χρειαζονται.Φτανουν αυτα.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι εκπνέει το αρχικό 6 μηνο νέας σύνδεσης και μεταβαίνεις σε άλλο πρόγραμμα του ίδιου παρόχου. Ξανά ξεκινά περίοδος 6 μηνών με κλείδωμα τιμής ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, popopo είπε

Έστω ότι εκπνέει το αρχικό 6 μηνο νέας σύνδεσης και μεταβαίνεις σε άλλο πρόγραμμα του ίδιου παρόχου. Ξανά ξεκινά περίοδος 6 μηνών με κλείδωμα τιμής ή όχι;

Ναι αν πας σε αλλο προγραμμα κλειδωνεις ξανα το 6μηνο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, darealiltunechi είπε

μια απορία αρχικά, με σταθερό πρόγραμμα, το κράτος σε πιστώνει με επιδότηση ΤΕΑ? ή αυτό ισχύει μόνο για λογαριασμούς μέ ρήτρα?

επιδότηση ΤΕΜ λέγεται , δες παρακάτω

1 ώρα πριν, darealiltunechi είπε

επίσης εγώ είμαι στην Protergia, max45 πρόγραμμα με κόστος

0,11028€ -45%= 0,060654

x0,0790€ -45%=0,04345

χωρίς να υπολογίζεις όμως ρήτρα αναπροσαρμογής

1 ώρα πριν, darealiltunechi είπε

συμφέρει να πάω σε άλλο πάροχο με ρήτρα ή στην ΔΕΗ στο κλειστό που έχει με 0.18ε και 0.13ε μέρα και νύχτα αντίστοιχα. ευχαριστώ εκ των προτέρων.

διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση τέρμα ψηλά  , δες το 4ο φύλλο του excel "με ρήτρα ή χωρίς"

37 λεπτά πριν, kirileman είπε

Δείτε λίγο αυτόν τον λογαριασμό. Πόσο βγαίνει η κιλοβατώρα χωρίς τις επιδοτήσεις;

κάνε € ρήτρας δια kw(μέρας και νύχτας) , αυτή είναι η προσαύξηση στις αρχικές διαφημιζόμενες τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

επιδότηση ΤΕΜ λέγεται , δες παρακάτω

χωρίς να υπολογίζεις όμως ρήτρα αναπροσαρμογής

διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση τέρμα ψηλά  , δες το 4ο φύλλο του excel "με ρήτρα ή χωρίς"

κάνε € ρήτρας δια kw(μέρας και νύχτας) , αυτή είναι η προσαύξηση στις αρχικές διαφημιζόμενες τιμές

Διαβασα το excel. αρα απο οτι καταλαβαινω, αφου καταναλωνω πανω απο 300kwh τον μήνα με συμφέρει σταθερό.

αυτο που με προβληματιζει είναι οτι αυτα είναι κλειστά για ένα χρόνο και αν σε ενα εξάμηνο επανελθουν οι τιμες σε πιο νορμαλ επιπεδα (πχ 80e/Mwh) αν θα συνέφερε να είχα κυμαινόμενο και κανω μια τρύπα στο νερό. 

οι τιμές που παρέθεσα είναι του προγράμματος προφανώς, θεώρησα οτι η ρήτρα είναι ίδια για όλους πανω κάτω.

αν καταλαβα καλα η επιδότηση TEM ισχύει και στα σταθερά και στα κυμαινόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, darealiltunechi είπε

αν καταλαβα καλα η επιδότηση TEM ισχύει και στα σταθερά και στα κυμαινόμενα.

ξαναδιάβασε 😁

5 λεπτά πριν, darealiltunechi είπε

αυτο που με προβληματιζει είναι οτι αυτα είναι κλειστά για ένα χρόνο και αν σε ενα εξάμηνο επανελθουν οι τιμες σε πιο νορμαλ επιπεδα (πχ 80e/Mwh) αν θα συνέφερε να είχα κυμαινόμενο και κανω μια τρύπα στο νερό.

κοιτάς να έχει μικρή ρήτρα αποχώρησης και φυσικά αν πέσουν οι τιμές στο 6μηνο οι τιμές προσωπικά θα άφηνα και πουρμπουάρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, korakios είπε

κάνε € ρήτρας δια kw(μέρας και νύχτας) , αυτή είναι η προσαύξηση στις αρχικές διαφημιζόμενες τιμές

...μα δεν βλέπει ρε συ...Πρεσβυωπία ολέ λέμε :-D

@kirile : (χωρίς επιδότηση) αναπροσαρμογή+ αρχική τιμή κωλοβατώρας= 0,215,  αλλά μιλάμε για λαστ γίαρ τιμή αναπροσαρμογής ε. Οπότε πες του ότι δεν είναι "τί πληρώνει", αλλά τί πλήρωσε. Από 'κει και πέρα πες του 0,31+)

15 λεπτά πριν, darealiltunechi είπε

αυτο που με προβληματιζει είναι οτι αυτα είναι κλειστά για ένα χρόνο και αν σε ενα εξάμηνο επανελθουν οι τιμες σε πιο νορμαλ επιπεδα (πχ 80e/Mwh)

λολ

Ούτε του χρόνου τον Αύγουστο δεν πρόκειται να ξαναδούμε 80€/MWh... Eιδήσεις δεν βλέπεις καθόλου; Παίζει ένας πόλεμος στην Ουκρανία 

Αυτό που θα έπρεπε να σε προβληματίζει είναι πού θα πας του χρόνου τέτοιον καιρό που θα τελειώνει η διάρκεια "των κλειστών"...

(...ΑΝ παρ' ολ' αυτά πει να κατέβει ο Κύριος Ημών και βάλει κωλοδάχτυλο στον Βλακόμουτρο και πέσουν οι τιμές σε ΜΗΝΕΣ από τώρα, θα μπορείς να φύγεις με 20€ στο 6μηνο. Νοτ μπαντ, ε;  ΠΑΝΕ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΕΝΤΕΡ+ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ. Πριν αλλάξουν τιμές, διάρκεια, ποσά πρόωρης αποχώρησης....Αν το αφήσεις, θα χτυπάς το κεφάλι σου, και δεν θα πέφτουν κι οι τιμές όσο και να το χτυπάς...)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, washcloud είπε

...μα δεν βλέπει ρε συ...Πρεσβυωπία ολέ λέμε :-D

@kirile : (χωρίς επιδότηση) αναπροσαρμογή+ αρχική τιμή κωλοβατώρας= 0,215,  αλλά μιλάμε για λαστ γίαρ τιμή αναπροσαρμογής ε. Οπότε πες του ότι δεν είναι "τί πληρώνει", αλλά τί πλήρωσε. Από 'κει και πέρα πες του 0,31+)

λολ

Ούτε του χρόνου τον Αύγουστο δεν πρόκειται να ξαναδούμε 80€/MWh... Eιδήσεις δεν βλέπεις καθόλου; Παίζει ένας πόλεμος στην Ουκρανία 

Αυτό που θα έπρεπε να σε προβληματίζει είναι πού θα πας του χρόνου τέτοιον καιρό που θα τελειώνει η διάρκεια "των κλειστών"...

εξυπνακισμοι δεν χρειαζονται. οσον αφορα τον πολεμο και τις επιπτωσεις στην οικονομια ασε με να τα ξερω καλυτερα απο σενα. ο πολεμος πιστευεις θα διαρκεσει πανω απο 6 μηνες? εισαι αφελης αν το νομιζεις. η ανοδος στο NG και το πετρελαιο οφειλεται κατα κυριο λογο στην ενεργειακη κριση πριν τον πολεμο. η προσφατη ανοδος της ενεργειας απο τον πολεμο ειναι κατι προσχαιρο που θα ξεπεραστει σε ελαχιστες εβδομαδες και εχει μικροτερη συμβολη στην συνολικη ανοδο των τιμων.

Μόλις τώρα, darealiltunechi είπε

εξυπνακισμοι δεν χρειαζονται. οσον αφορα τον πολεμο και τις επιπτωσεις στην οικονομια ασε με να τα ξερω καλυτερα απο σενα. ο πολεμος πιστευεις θα διαρκεσει πανω απο 6 μηνες? εισαι αφελης αν το νομιζεις. η ανοδος στο NG και το πετρελαιο οφειλεται κατα κυριο λογο στην ενεργειακη κριση πριν τον πολεμο. η προσφατη ανοδος της ενεργειας απο τον πολεμο ειναι κατι προσχαιρο που θα ξεπεραστει σε ελαχιστες εβδομαδες και εχει μικροτερη συμβολη στην συνολικη ανοδο των τιμων.

εδω συμβουλευομαι εναν ανθρωπο που φαινεται να ξερει πολυ καλα τα προγραμματα που υπαρχουν στην αγορα γιατι προσωπικα δεν εχω γνωση επι του θεματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, washcloud είπε

@kirile : (χωρίς επιδότηση) αναπροσαρμογή+ αρχική τιμή κωλοβατώρας= 0,215,  αλλά μιλάμε για λαστ γίαρ τιμή αναπροσαρμογής ε. Οπότε πες του ότι δεν είναι "τί πληρώνει", αλλά τί πλήρωσε. Από 'κει και πέρα πες του 0,31+)

Η NRG πού ακριβώς αναφέρει την αφαίρεση των έναντι λογαριασμών στον εκκαθαριστικό της, γιατί δεν το βλέπω; Ο λογαριασμός αφορά περίοδο από 14/10/21 έως 13/2/22.

Spoiler


IMG-cec3a87b29cc10177fe4cd0244fd660d-V.jpg.d88d4b92d80c30b098f486cc39d01b0f.jpg

 

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...