Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπερα.δεη πληρώνω σε κάθε λογαριασμό γύρω στα 130-150 ευρώ. Μένω σε δικό μου σπίτι 120 τμ εχω νυχτερινό ρεύμα και πληρώνω πάντα στην ώρα μου. 

Ποιον εναλλακτικό λέτε να προτιμήσω;ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Πανος999 είπε

Το σκεφτομαι κ εγω πλεον ν αλλαξω..

Protergia κοιταω κ watt wolt που δν εχει συμβολαιο..

Απλα θελω να βρω τις τιμες..

https://www.energy-market.gr/?gclid=Cj0KCQiA5aTUBRC2ARIsAPoPJk89jrisCWu5T2vb2KrUm107OAnEF41eW0pgjS1vepya9Y_O0lxU3EIaAmw6EALw_wcB

Πολύ μπέρδεμα με τις χρεώσεις οι εναλλακτικοί 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσες kwh καταναλωση εχεις το τετραμηνο? 

Λαβε υποψη οτι το ηλεκτρικο ρευμα ειναι χονδρικα 1/3 του λογαριασμου. Και απο 1/3 οι ρυθθμιζομενες χρεώσεις και τα δημοτικα τελη-ερτ τα οποια  θα πληρωνεις και στον εναλλακτικό παροχο. Οποτε  μειωση θα εχεις μονο στο ρευμα δηλαδη στο 1/3. Αν δινεις τωρα στο 4μηνο 300€ μςιωση θα εχεις στα 100-120€ του συνολικου λογαριασμού το οποιο δεν νομιζω να ξεπερναει 10-15€ το τετραμηνο οφελος. Αν υπαρξη και αυξηση της οτσ πιθανόν να μην εχεις οφελος και να πληρωσεις και παραπανω απο οτι στη δεη. Σε εμενα υπολογισα, αν δεν υπαρξη μεταβολη στην οτσ, το οφελος μου να ειναι γυρω 4€ το 4μηνο δηλαδη 1€ το μηνα, γελοια ποσα. Ο περισφοτερος κοσμος ακουει για μειωση 20-30% και νομιζει οτι αυτη αναφερεται στο συνολο του λογαριασμου αλλά σύντομα ανακαλυπτει οτι κατι τετοιο δεν ισχυει αλλα και ουτε στο ηλεκτρικο ρευμα.

Το ποσοστο αυτο μειωσης το υπολογιζουν στην περιπτωση που εξοφλεις εγκαιρως τον λογαριασμο για ενα χρονικο διαστημα χωρις ομως να λαμβανουν υποψη οτι αναλογη εκπτωση και η δεη. Ουσιαστικό οφελος εχεις μονο αν εχεις πολυ υψηλες καταναλωσεις, αν ειναι χαμηλη το οφελος (αν υπαρξη λογω οτσ) δεν ξεπερναει το εναν καφε στο ορθιο κιολας. 

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πείτε κανένας που έχει αλλάξει πάροχο, αν παρατήρησε διαφορά στο λογαριασμό ρεύματος σε ένα σχετικό βάθος χρόνου (πχ 8-12 μήνες). Καλή η θεωρία αλλά και στην πράξη τι γίνεται.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει πως με την πρώτη ευκαιρία με ανεξόφλητο λογαριασμό, στο κόβουν το ρεύμα και πληρώνεις αδρά για την επανέναρξη του. Φήμες λένε. Προσωπικά θα έμενα ΔΕΗ για την ώρα.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Adanos είπε

Έχω ακούσει πως με την πρώτη ευκαιρία με ανεξόφλητο λογαριασμό, στο κόβουν το ρεύμα και πληρώνεις αδρά για την επανέναρξη του. Φήμες λένε. Προσωπικά θα έμενα ΔΕΗ για την ώρα.

Το σιγουρο ειναι οτι δεν εχουν την ανοχη της ΔΕΗ ουτε κανουν δοσεις και διακανονισμους . Το ποσο της επανασυνδεσης το καθοριζει αν δεν κανω λαθος η ΡΑΕ μεσω ΔΕΔΔΗΕ.Μπορεις ομως ο εναλλακτιος να ζητησει αυξηση εγγυησης σε κακοπληρωτη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καταναλώσεις κάτω των 2000 θα δεις μικροδιαφορές και σε κάποια πακέτα θα δεις και ποιο πάνω τιμές.

από τα παραπάνω προσοχή θέλει μόνο η ρήτρα ΟΤΣ.

εγώ στην elpedison έβγαλα καλό κέρδος με την προσφορά 1 ευρώ τη μέρα για τους 5 μήνες, πέρσι το χειμώνα που έλιωσα τα air condition, Οπότε με κάλυψε για τα 2 χρόνια που θα την κρατήσω.

Τώρα με τη ρήτρα πχ οι λογαριασμοί είναι +-2-3 ευρώ από ΔΕΗ. + έχω τις ευκολίες λογαριασμός κάθε μήνα κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Γιάννης Platano said:

Το σιγουρο ειναι οτι δεν εχουν την ανοχη της ΔΕΗ

Είναι μέχρι να μας έρθει ο "λογαριασμός" στον κρατικό προϋπολογισμό, για να καλυφθούν τα φέσια από τους φόρους πολιτών που πληρώνουν κανονικά τους λογαριασμούς ή που δεν είναι πελάτες της ΔΕΗ...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά επειδή έτυχε να δουλεύω σε cosmote όταν ξεκίνησαν να προωθούν την Protergia σε ιδιώτες δεν αξίζει ιδιαίτερα. Έχεις μια μικρότερη τιμή κιλοβατώρας( και πληρώνεις κανονικά τις υπόλοιπες χρεώσεις του λογαριασμού, μόνο στην καθαρή αξία ρεύματος υπολογίζεις τη διαφορά) που κάτω απο τις 2000 η διαφορά είναι σχεδόν μηδαμινή. Το κέρδος σε οικιακούς πελάτες ήταν περιπου 6Ε ανά 2μηνο(~40Ε το χρόνο) καθαρά με την επιπλέον προσφορά σε συνδιασμό με cosmote που ίσχυε τότε. Με τις επιχειρήσεις πάλι υπήρχε κέρδος γιατί όταν αλλάζεις πάροχο, παίρνεις πίσω τα λεφτά της εγγύησης(που στις επιχειρήσεις δεν είναι λίγα) και σε συνδιασμό με κάποιες άλλες επιλογές (πχ ανάθεση πληρωμής από κάρτες, προπληρωμή κάποιων παγίων, πληρωμές στην ώρα τους κλπ) δεν πλήρωνες εγγύηση. Αν πετύχεις καλή προσφορά όπως κάποιος παραπάνω αξίζει.

Επεξ/σία από vngls7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...