Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ μόλις έκανα αίτηση στην ΔΕΗ MyHome online (τώρα είμαι στην Ήρων).  Και εάν είχα κάνει μέχρι τις 10/4 θα είχα κλείσει φθηνότερα. Μας τα λέγατε εδώ μέσα αλλά χρειάζεται χρόνος για να καταλάβει κανείς τι τον βρήκε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Έλα, φρέσκο πράγμα... HΡΩΝ Business Fix Plus με 0.26Ε/Κwh και 35 ευρώ πάγιο. 🤪

Και δέσμευση 24 μήνες, διότι για τέτοιες εκπλητικές τιμές πρέπει να δεσμευτούμε κιόλας! 😄

https://www.heron.gr/energy/electricity/epixeirisi/business-fix-plus/

3.jpg

παίζει και μια προώθηση για οικιακά με 0,17 (και κυμαινόμενο πάγιο φυσικά)

ρώτα αν παίζει και για επαγγελματικό . Ίσως τα 35€/μήνα καλύπτονται σε τεράστιες καταναλώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2022 στις 11:07 ΜΜ, geodimis είπε

Συνολικά τρέχω ακόμα 3 myrae για μη απόδοση έκπτωσης συνέπειας σε τελικό και 1 για αμφισβήτηση ρήτρας σε επαγγελματικό που επίσης έφυγε από ΗΡΩΝΑ για το καταργημένο πλέον efa business 1.

Υπομονή όπως γράφετε και βλέπουμε…
 

Δικαίωση για όλες τις παροχές που δεν αποδόθηκε αρχικά έκπτωση συνέπειας σε τελικό λογαριασμό ΗΡΩΝ.

Παρόλα αυτά μάλλον για να μη δημιουργηθεί "τετελεσμένο" ή δε ξέρω γω γιατί, πάντα αναφέρουν ότι δεν προβλέπεται βάσει σύμβασης αλλά τα πιστώνουν σε διορθωτικό λογαριασμό για λόγους καλής συνεργασίας.

Ευχαριστώ και πάλι τους γνωστούς-αγνώστους για τις συμβουλές τους!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2022 στις 2:03 ΜΜ, korakios είπε

πολύ αόριστα αυτά που λες

σε ποιο πρόγραμμα.εταιρία είσαι , πότε υπέγραψες , είχες και πιο μπροστά ρήτρα ?

εδώ για επαλήθευση

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=59189524

επίσης μπορεί να ήταν σε άλλο πρόγραμμα με άλλο συντελεστή/όριο χωρίς να τον έχουν αλλάξει/τροποποιήσει

Είμαι στη ΔΕΗ κ είμαι στη κατηγορία γν1 από τη θυμάμαι δεν έχω πρόγραμμα κ μου βάλανε ρήτρα αναπροσαρμογής ,αν πάω σε κάποιο πακέτο σταθερό στη ΔΕΗ θα τη γλιτώσω τη ρήτρα αναπροσαρμογής; Αν δεν κάνω κάτι θα ξαναέρθει η ρήτρα αναπροσαρμογής; Πάντως μερικά πακέτα με σταθερές χρεώσεις που είδα στην ΔΕΗ είναι με διπλάσιες τιμές στις χρεώσεις των κιλοβατώρων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Akisvicky είπε

Είμαι στη ΔΕΗ κ είμαι στη κατηγορία γν1 από τη θυμάμαι δεν έχω πρόγραμμα κ μου βάλανε ρήτρα αναπροσαρμογής ,αν πάω σε κάποιο πακέτο σταθερό στη ΔΕΗ θα τη γλιτώσω τη ρήτρα αναπροσαρμογής; Αν δεν κάνω κάτι θα ξαναέρθει η ρήτρα αναπροσαρμογής; Πάντως μερικά πακέτα με σταθερές χρεώσεις που είδα στην ΔΕΗ είναι με διπλάσιες τιμές στις χρεώσεις των κιλοβατώρων .

  

Στις 18/2/2022 στις 10:11 ΠΜ, korakios είπε

Και φυσικά κρατάμε το θέμα χωρίς να βγαίνουμε εκτός μιας και υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για :

ΔΕΗ σταθερά προγράμματα, ΥΔΕ (πιστοποιητικό εγκατάστασης), νυχτερινό τιμολόγιο, κοινωνικό τιμολόγιο ΚΟΤ, φυσικό αέριο προγράμματα , κλιματιστικά κτλ και πάντα διαβάζουμε τις τελευταίες 10 τουλάχιστον σελίδες απο το τέλος

και συχνά πυκνά τσεκάρεις ανα μήνα τι παίζει, πχ για Απρίλιο

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Απρίλιος 2022)

σε λίγες μέρες θα βγάλω για Μάιο

στο άλλο θέμα οποιαδήποτε απορία για της ΔΕΗ τα σταθερά

3 λεπτά πριν, geodimis είπε

Δικαίωση για όλες τις παροχές που δεν αποδόθηκε αρχικά έκπτωση συνέπειας σε τελικό λογαριασμό ΗΡΩΝ.

ευχαριστούμε για την ενημέρωση :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

έχω κάνει αίτηση στο my home online από 31/03 επιτυχώς και έκτοτε λαμβάνω emails και sms να προσκομίσω τα δικαιολογητικά που μου εστάλησαν σε αρχική επικοινωνία τα οποία όμως δεν μου εστάλησαν ποτέ ούτε στο σπαμ ούτε πουθενά. Έχω στείλει emails και έχω 5 καταγεγραμμένες κλήσεις στο support που τους επισημαίνω ότι δεν έχω λάβει κανένα συνημμένο αρχείο για να τους το επιστρέψω, συνεπώς αυτοί θεωρούν ότι έχουν σε εκκρεμότητα το συμβόλαιο λόγω ελειπών δικαιολογητικών τα οποία όμως δεν μου έστειλαν ποτέ για να τα στείλω πίσω...

Στο τηλέφωνο λέω συνέχεια την ιστορία, καταγράφουν τα στοιχεία μου και κάποιος αρμόδιος υποτίθεται θα με καλούσε μέχρι και προϊστάμενος στην τελευταία κλήση κάτι που δεν έγινε ποτέ. Αντιθέτως με κάλεσε μια φορα το τμήμα εξυπηρέτησης και με ρώτησε "καλησπέρα πώς μπορώ να σας εξυπηρετήσω;" και λέω εσείς με καλέσατε, τι θα γίνει με το θέμα μου και λέει τι να σας πω εγω ένα αίτημα να σας καλέσω είχα μονο.

Τι προτείνετε; Έχω αντίγραφο υποβολής της αίτησης και πιστεύω απλά ότι πουλάνε τρέλα για να μην τιμολογηθώ με τις χρεώσεις προ 10/04 αλλά με τις νέες. Απλά με αγνοούν κι εγώ απλά καλώ ή στέλνω emails χωρίς κανείς να ασχολείται, στο μεταξύ είμαι στον αέρα και το ρεύμα παραμένει στο όνομα της ιδιοκτήτριας σε ένα πρόγραμμα up home της ΗΡΩΝ.

Eυχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

παίζει και μια προώθηση για οικιακά με 0,17 (και κυμαινόμενο πάγιο φυσικά)

ρώτα αν παίζει και για επαγγελματικό . Ίσως τα 35€/μήνα καλύπτονται σε τεράστιες καταναλώσεις

Έχω ακόμα 40 μέρες με 0.065... Σε καμιά 20ριά μέρες θα απαντήσω στο σημερινό mail ζητώντας προσφορά γι'αυτό το πρόγραμμα που λες. Αν και νομίζω ότι απ'τη στιγμή που ανέβασαν επίσημα στην ιστοσελίδα τα νέα εμπορικά πακέτα, δε θα ισχύει πλέον ούτε καν η προσφορά 0.17 στα οικιακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγη βοηθεια γιατι εχω καταμπερδευτει με τα επαγγελματικα?

 

Γ21 ΔΕΗ, 2110KWh στον εκκαθαριστικο = 404.9E χρεωση προμηθειας ΔΕΗ: (kWh 2110X0,12269€/kWh= 258,88Ε χρεωση καταναλωσης, +355,14Ε Ρητρα Αναπροσαρμογης, -211,64Ε Πιστωση ΤΕΜΧΧΧKWh, -18,63Ε Επιδοτηση ΔΕΗ621KWh, -77,66Ε Εκπτωση ενεργειας) για 9/9/2021 - 12/01/2022.

 

192,94Ε Εναντι χρεωση προμηθειας ΔΕΗ: (kWh 785X0,12269€/kWh= 96.31E χρεωση καταναλωσης, +175,45Ε Ρητρα Αναπροσαρμογης, -51.03 Πιστωση ΤΕΜ785KWh, -28,89 Εκπτωση ενεργειας) για 13/01/2022 - 08/03/2022.

 

Πρωτον, πρεπει στο excel να βαλω 0,12269 τιμη κιλοβατωρας? Γιατι λεει στο "excel" 0,08158885 τιμη κιλοβατωρας για το Γ21 ενω στον λογαριασμο λεει 0,12269?

Δευτερον, γυρω στα 250Ε μεση ΤΕΑ πιστευετε ειναι κοντα στην πραγματικοτητα?

Τριτον, επιδοτηση βαζουμε για τον μηνα, το τετραμηνο ή το χρονο (και εχει νοημα να τη βαλω αφου ειναι ψιχουλα)?

Τεταρτον, εχετε καποιο συγκεκριμενο προγραμμα να προτεινετε για ~6300KWh/ετος αντι για Γ21?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, sotthes είπε

Γιατι λεει στο "excel" 0,08158885 τιμη κιλοβατωρας για το Γ21 ενω στον λογαριασμο λεει 0,12269?

έκπτωση ΔΕΗ 30%, έκπτωση συνέπειας 5%

https://www.dei.gr/media/j04d15mo/timok-xt-aug2021-g21_nd.pdf

10 λεπτά πριν, sotthes είπε

Δευτερον, γυρω στα 250Ε μεση ΤΕΑ πιστευετε ειναι κοντα στην πραγματικοτητα?

Δεν υπάρχει απάντηση

10 λεπτά πριν, sotthes είπε

Τριτον, επιδοτηση βαζουμε για τον μηνα, το τετραμηνο ή το χρονο (και εχει νοημα να τη βαλω αφου ειναι ψιχουλα)?

για το χρόνο , προς το παρών είναι 0,13 απο 1/4/22 (απο 0,065 για απο 1/1/22 )

__________________________________________

μπήκε και του Ηρών στο excel για επαγγελματικό και διέγραψα το διπλό της Solar στο Γ21 (δεν το πρόσεξε κανένας?!)

Επεξ/σία από korakios
επιδοτησεις
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, korakios said:

έκπτωση ΔΕΗ 30%, έκπτωση συνέπειας 5%

https://www.dei.gr/media/j04d15mo/timok-xt-aug2021-g21_nd.pdf

Δεν υπάρχει απάντηση

για το χρόνο , προς το παρών είναι 0,13

 

 

 Τελεια, σε ευχαριστω πολυ, οντως βγαινει 0,08588535 σε εμενα αν αφαιρεσω την εκπτωση, γιατι εχασα την εκπτωση συνεπειας. Δεν ειχα καταλαβει οτι ετσι υπολογιζεται.

 

Αρα αναλογα ΤΕΑ και επιδοτησης, ειτε μενουμε Γ21 ειτε παμε WeYellow στο οποιο τουλαχιστον θα ξερουμε τι να περιμενουμε.

 

Το 0,13 στην επιδοτηση τι σημαινει? Ειναι ποσοστο? Γιατι για 6300KWh/ετος με 0 επιδοτηση μου βγαινει 2335Ε/χρονο και με 0,13 επιδοτηση παει στα 1467Ε το Γ21.

 

 

Και ενα τελευταιο. Για εξοχικο που για καποιο λογο εχει Γ21, τριφασικο, το οποιο δεν κατοικηθηκε περυσι οποτε δεν εχω δεδομενα, για 3 ατομα (~1300KWh/τετραμηνο μαλλον), για Ιουνιο μεχρι αρχες Οκτωβρη (πες 2600KWh/ετος για κανενα εξτρα ΣΚ και τυχον κλιματιστικα κλπ), μαλλον παω για Home Online ή Enter για να μην εχω καθε μηνα λογαριασμο, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sotthes είπε

Το 0,13 στην επιδοτηση τι σημαινει? Ειναι ποσοστο? Γιατι για 6300KWh/ετος με 0 επιδοτηση μου βγαινει 2335Ε/χρονο και με 0,13 επιδοτηση παει στα 1467Ε το Γ21.

είναι 0,13€/kw απο το κράτος, σαν έκπτωση στην κιλοβατώρα

5 λεπτά πριν, sotthes είπε

Και ενα τελευταιο. Για εξοχικο που για καποιο λογο εχει Γ21, τριφασικο, το οποιο δεν κατοικηθηκε περυσι οποτε δεν εχω δεδομενα, για 3 ατομα (~1300KWh/τετραμηνο μαλλον), για Ιουνιο μεχρι αρχες Οκτωβρη (πες 2600KWh/ετος για κανενα εξτρα ΣΚ και τυχον κλιματιστικα κλπ), μαλλον παω για Home Online ή Enter για να μην εχω καθε μηνα λογαριασμο, σωστα?

αν έχει Γ21 δεν μπορείς να μπεις σε οικιακό πρόγραμμα

Spoiler
2 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Δόξα τω θεώ βγήκε λογαριασμός πρώτο δίμηνο σε ΔΕΗ Enter+ και πληρώνω 180€ με aircondition και χιόνια.

για σταθερά της ΔΕΗ στο άλλο θέμα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, korakios said:

αν έχει Γ21 δεν μπορείς να μπεις σε οικιακό πρόγραμμα

Σε ευχαριστω πολυ και παλι για την εξηγηση!

 

Καποιος μου ειπε οτι μπορει να αλλαξει, στην τελικη ειναι σπιτι και δεν εχει καμια σχεση με επιχειρηση, παιζει το Γ21 να εμεινε απο τον εργολαβο, ουτε που ξερω και εγω.

 

Θα παρω στη ΔΕΗ τηλεφωνο να ρωτησω. Σε ευχαριστω πολυ και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...