Προς το περιεχόμενο

HP ENVY 17-2080en περίεργο προβλημα


vagelispap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ. Θα ήθελα τις γνώσεις και τις οποίες προτάσεις σε ένα πολύ περίεργο πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Έχω το λαπτοπ τις περιγραφής το οποίο είχε χαλασμένη μητρική κάρτα και αγόρασα μια καινούργια. Η εν λόγω μητρική έχει P/630793-001 . Όταν παρέλαβα το laptop και έβαλα πάνω στην μητρική τις μνήμες και τον επεξεργαστή, η μητρική ενώ έπαιρνε ρεύμα κανονικά δεν έδειχνε τίποτα στην οθόνη του laptop καθώς και σε εξωτερική οθόνη με σύνδεση vga. O επεξεργαστής που έχω είναι ένας i7 2630QM . Έψαξα και βρήκα έναν επεξεργαστή i5 2430M , με τον οποίο άνοιξε κανονικά. Θεώρησα λοιπόν ότι και ο επεξεργαστής μου είχε πρόβλημα αλλά πριν τον απορρίψω τελείως , σκέφτηκα να κάνω ένα bios update στον υπολογιστή μήπως και στρώσει το πρόβλημα. Δούλεψα τον υπολογιστή 2 μέρες με τον i5 κανονικότατα. Έκανα φόρμα και γενικά ο υπολογιστής δούλευε άψογα (μετά το bios update). Μετά από 2 μέρες και όταν βρήκα χρόνο , άλλαξα τον επεξεργαστή και το laptop πάλι δεν άνοιγε (η μητρική έπαιρνε ρεύμα αλλα οι οθόνες δεν είχαν καμία ένδειξη). Εκεί που είχα καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ο i7 είναι προβληματικός........έβαλα πάνω τον I5 και το laptop δεν ανοίγει. Σε γενικές γραμμές αυτή την στιγμή δεν ανοίγει με κανένα CPU. Εννοείται ότι σε κάθε προσπάθεια μου έχω συνδεδεμένη και εξωτερική οθόνη με vga, έχουν γίνει αλλαγές σε Rams καθώς και στα slot των Rams και το τροφοδοτικό του laptop είναι καινούργιο . Έχω κάνει μέχρι και καθαρισμό της μνήμης του bios (βγάζοντας μπαταρία και κρατώντας το power button πατημένο για 1 λεπτό) αλλά δεν έγινε τίποτα. Υπάρχει καμιά πρόταση από το φόρουμ, καμιά ιδέα κάτι που δεν έχω κάνει; Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων

20180214_160850.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...