Προς το περιεχόμενο

Τον Μάρτιο κυκλοφορούν τα νέα Galaxy S9 και Galaxy S9+ της Samsung με τιμές από €879 και €979 αντίστοιχα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Η Samsung προφανώς και δεν βάζει αμφιβόλου ποιότητας ραμ στα τηλέφωνα της ... Βάζει πάντα τις γρηγορότερες ραμ της αγοράς οπότε τα 4 ραμ σε samsung ίσως να συμπεριφέρονται καλύτερα από κάποιο άλλο κινητό με 6... Δεν είναι μόνο η χωριτικοτητα της ραμ ... Αλλά και η ταχύτητα της .

 

Και οι εφαρμογές/παιχνίδια που γίνονται όλο και πιο μνημοβόρες , πως θα μένουν στην Ram ; Όταν ανοίγεις μερικές μαζί ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου αρεσει που μερικοι παραπονιουντε γιατι δεν εχει 6GB το μικρο μοντελο, γιατι δεν εχει διπλη καμερα, γιατι δεν εχει μεγαλυτερη οθονη... Ενω υπαρχει το S9+ που εχει ακριβως αυτα που ζητανε. :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stormrain είπε

Δε διαφωνω με αυτο σε καμια περιπτωση, απλως ειναι λιγο περιεργο το Note 8 μου να εχει 6gb ram και η νεα συσκευη να εχει 4. Xωρις να θεωρω λιγα τα 4, απλως μου κανει εντυπωση πως δεν αποφασισε να συνεχισει.

Γιατι πως αλλιως θα πουλησει το ακριβοτερο S9+ μετα?Οπως φαινεται μονο η μεγαλυτερη οθονη και μπαταρια δεν ηταν αρκετες για να σπρωξουν σε πωλησεις το S8+,αρα εκανε περικοπες σε καμερα και ram για να δωσει περισσοτερα κινητρα στους αγοραστες του S9+.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Cowboy είπε

το μικρο μοντελο,

Ακριβώς γι'αυτό παραπονιόμαστε 😂 Γιατί δεν είναι το μικρό μοντέλο, αυτοί προσπαθούν να το κάνουν έτσι, χωρίς να αλλάζουν την τιμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ακόμα μία φορά , μία κακή έκδοση στο μικρό που θα μπουκώσει στα 2 χρόνια .

Θα φτάσει περίπου 3gb ram usage στα επόμενα 2 χρόνια και θα  μπουκώνει το multitasking , όπως γίνεται τώρα με τις συσκευές που έχουν μείνει στα 2gb. Τα 3gb θα δώσουν κάνα χρόνο ακόμα περιθώριο (Android O) αλλά από το επόμενο θα θες 4. 

Δεν έμαθε από το λάθος με τη μπαταρία του s8. Κάνει ακριβώς το ίδιο με το s9 + snapdragon 845 , που τραβάει περισσότερο από τον 835. 

Πάμε σε μισή μέρα αυτονομία , αν δεν κατεβάσεις ανάλυση και φωτεινότητα... 

 

Το s9+ είναι μια πλήρης συσκευή.

 

Όσο για την καινοτομία της κάμερας , που όλοι έχουν ξετρελαθεί... Ναι , είναι μία καινοτομία.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η απόδοση της (μη επιβεβαιωμένη σε real life) , είναι όση και το hype.

 

Το Pixel2XL απέδειξε ότι το software μπορεί να κάνει τη διαφορά , χωρίς διπλές κάμερες και πολλά πολλά. 

H εφαρμογή της google camera , είναι ικανή να δώσει εξαιρετικά αποτελέσματα , και να εκμεταλλευτεί πλήρως το φακό. Ενώ μία "μέτρια" κάμερα , κοντράρει στα ίσα της "καλές" με τη χρήση της. βλ Oneplus5/5T .

 

Περιμένω τους tester που είναι πρόθυμοι να rootαρουν (και δυστυχώς να χάσουν την εγγύηση της συσκευής) , για να δω την απόδοση της κάμερας με το software της google σε σύγκριση με αυτό της samsung. 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Dr.Tesla
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα πούμε τίποτα για την τιμή; Για το design που είναι ακριβώς το ίδιο με το s8; Γιατί για τους ίδιους και αρκετούς ακόμα λόγους είχατε βγάλει την απίστευτη χολή για το Iphone X αλλά και τα αμέσως προηγούμενα κινητά της εταιρίας. Σχετικά με το τηλέφωνο, ευτυχώς που το marketing επικεντρώθηκε στο Business κομμάτι γιατί αλλιώς δεν βλέπω να πούλαγε τίποτα και η αλήθεια είναι ότι για κάποιον επαγγελματία θα ήταν ένα πολύ χρήσιμο τηλέφωνο, ειδικά με το Samsung Dex το οποίο βρίσκω εξαιρετικό και θα ήθελα να το δω και στα Iphone κάποια στιγμή στο μέλλον (αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι πιθανό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgetsl είπε

 Τίποτα το καινοτόμο..κάμερα μια από τα ίδια 

Η κάμερα έχει φακό με μεταβαλλόμενο 1.5 διάφραγμα και σχεδόν 1000 fps που την είδες οτι ειναι ιδια ? 

Επεξ/σία από Drunkard
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christos4 είπε

ότι τους δίνεις το παλιό σου κινητό, εκτιμούν την αξία του και σου δίνουν την αντίστοιχη έκπτωση.. 

Αλλά σε αυτά τα μαγαζιά όταν γίνονται τέτοιες κινήσεις συνήθως είναι: "iPhone X δύο ημερών με άνοιγμα μόνο για έλεγχο λειτουργίας... χμμ... 320 ευρώ καλά δεν είναι; " 

Η προσφορά ισχύει αποκλειστικά για αγορά στα φυσικά καταστήματα ΓΕΡΜΑΝΟΣ.
Τα 500€ προκύπτουν ως εξής: H προσφορά των 400€ ισχύει με χρήση της Υπηρεσίας G buy back για ανταλλαγή μεταχειρισμένου SAMSUNG Galaxy S8+ 64GB
και σύμφωνα με τους όρους και τις προϋποθέσεις της Υπηρεσίας, στο www.germanos.gr.
Το επιπλέον όφελος των 100€ ισχύει για αγορά των SAMSUNG Galaxy S9|S9+ με οποιοδήποτε τρόπο και με ταυτόχρονη χρήση της Υπηρεσίας G buy back.
Η παραπάνω προσφορά ισχύει έως 31/03 αποκλειστικά από τα φυσικά καταστήματα ΓΕΡΜΑΝΟΣ.

 

αυτο ειναι απο γερμανο. οποτε οπως καταλαβες μαλακιες. καθαρα διαφημιστικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, stormrain είπε

Δεν διαφωνω με αυτο σε καμια περιπτωση, απλως ειναι λιγο περιεργο το Note 8 μου να εχει 6gb ram και η νεα συσκευη να εχει 4. Xωρις να θεωρω λιγα τα 4, απλως μου κανει εντυπωση πως δεν αποφασισε να συνεχισει.

Έτσι όπως το θέτεις έχεις ένα δίκιο αλλά εντάξει υποτίθεται το note είναι το στολίδι της εταιρείας και το προσέχουν ... Τι να πω δεν ξέρω ... Πάντος εγώ στ σ8 π έχει 4 ραμ τρέχω δεκάδες πράγματα και εφαρμογές άνετα και γρήγορα . Σίγουρα 6 είναι καλύτερα αλλά όπως είπα και πριν ίσως η 4 άρα η φετινή να είναι πιο καλά χρονισμένη από την περσινή 6 άρα του Νότε ... Θα δείξουν τα τεστ !😎😎

54 λεπτά πριν, Vasilisxd είπε

Και οι εφαρμογές/παιχνίδια που γίνονται όλο και πιο μνημοβόρες , πως θα μένουν στην Ram ; Όταν ανοίγεις μερικές μαζί ; 

Ε καλά τα 4 δεν είναι και λίγα... 

Δεν θα αφήσεις να τρέχουν πίσω στην ραμ 5 παιχνίδια και δέκα εφαρμογές ...τις γνωστές fb messenger insta κλπ κλπ τις κρατανε και με 2... Έχεις αλλά 2 έξτρα .  Άσε που όσο τρέχουν από πίσω apps καταναλώνουν μπαταρία...

Είναι και ένα τρικ μάρκετινγκ με την έννοια ότι σ λέει αν θες 6 ραμ δώσε 100€ παραπάνω να πάρεις το plus ... 

45 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

Για ακόμα μία φορά , μία κακή έκδοση στο μικρό που θα μπουκώσει στα 2 χρόνια .

Θα φτάσει περίπου 3gb ram usage στα επόμενα 2 χρόνια και θα  μπουκώνει το multitasking , όπως γίνεται τώρα με τις συσκευές που έχουν μείνει στα 2gb. Τα 3gb θα δώσουν κάνα χρόνο ακόμα περιθώριο (Android O) αλλά από το επόμενο θα θες 4. 

Δεν έμαθε από το λάθος με τη μπαταρία του s8. Κάνει ακριβώς το ίδιο με το s9 + snapdragon 845 , που τραβάει περισσότερο από τον 835. 

Πάμε σε μισή μέρα αυτονομία , αν δεν κατεβάσεις ανάλυση και φωτεινότητα... 

Το s9+ είναι μια πλήρης συσκευή.

Όσο για την καινοτομία της κάμερας , που όλοι έχουν ξετρελαθεί... Ναι , είναι μία καινοτομία.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η απόδοση της (μη επιβεβαιωμένη σε real life) , είναι όση και το hype.

Το Pixel2XL απέδειξε ότι το software μπορεί να κάνει τη διαφορά , χωρίς διπλές κάμερες και πολλά πολλά. 

H εφαρμογή της google camera , είναι ικανή να δώσει εξαιρετικά αποτελέσματα , και να εκμεταλλευτεί πλήρως το φακό. Ενώ μία "μέτρια" κάμερα , κοντράρει στα ίσα της "καλές" με τη χρήση της. βλ Oneplus5/5T .

Περιμένω τους tester που είναι πρόθυμοι να rootαρουν (και δυστυχώς να χάσουν την εγγύηση της συσκευής) , για να δω την απόδοση της κάμερας με το software της google σε σύγκριση με αυτό της samsung. 

Κάθε επόμενος επεξεργαστής είναι λιγότερο ενεργοβορος από τον προηγούμενο ... Οπότε ο 845 είναι πιο οικονομικός από τον 835 και συνάμα πιο δυνατός ... 

44 λεπτά πριν, Anorymous είπε

Μου αρέσει αρκετά θέλω να δω δείγματα από τη κάμερα έχω μεγάλες προσδοκίες

Ήδη έχουν ανέβει στο YouTube συγκριτικά βίντεο ... Με iPhone x mate 10 pro pixel 2 κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlueBlade είπε

Εδώ θα πούμε τίποτα για την τιμή; Για το design που είναι ακριβώς το ίδιο με το s8; Γιατί για τους ίδιους και αρκετούς ακόμα λόγους είχατε βγάλει την απίστευτη χολή για το Iphone X

Δεν συγκρίνεται νομίζω το iPhone X με αυτά που προσφέρει το S9, στην μισή τιμή (περίπου) . Αν μας πλασαραν ένα s9 με νέο επεξεργαστή μόνο να έλεγα εντάξει. Αλλά εδώ έχουμε μεγάλη καινοτομία στην κάμερα που οι περισσότεροι δίνουν βάση. Πέρα από αυτό , στο design τι άλλο να κάνουν ; Άλλαξαν κάτι στα περιθώρια αν θυμάμαι καλά και άλλαξαν και θέση τον αισθητήρα, όταν όλο το κινητό είναι οθόνη, και δε infinity display δεν χωράνε πολλά πολλά για design. Τέλος πάντων μην το κάνουμε ακόμη ένα θέμα της Apple, αλλά να μην συγκρίνουμε και τις τιμες γιατί θα ναι κρίμα, όχι μόνο για τώρα αλλά και για το μέλλον που θα έχει πέσει η τιμή αρκετά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tsilitheo1 είπε

"Επανασχεδιασμένη επίσης είναι και η οπή εξαερισμού με τη συσκευή να προσφέρει μία πλήρους μεγέθους υποδοχή HDMI, δύο πλήρους μεγέθους θύρες USB και μία υποδοχή USB-C (απουσιάζει η υποδοχή Ethernet).  "

Αυτο μαλλον δεν το προσεξε κανεις... Για γελια ή για κλαμματα;;;;

Μαλλον το μπερδεψε με κανα λαπτοπ....

Όχι αυτός μια χαρά τα λέει...όταν θες να κάνεις πνεύμα διάβασε ΟΛΟ το κείμενο.Μιλάει για το DEX.

Δεν ξέρω για γέλια ή για κλάμματα;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...