Προς το περιεχόμενο

Α7 ΙΙΙ, νέα εντυπωσιακή full-frame mirrorless camera από τη Sony


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, neogeo1982 είπε

μάλλον δεν κατάλαβες τι θέλω να πω αλλά θεωρώ τις φωτογραφικές μηχανές πολύ πιο ανώτερες συνολικά από ένα smartphone. αλλά οι τιμές όπως και να το κάνουμε είναι στον Θεό είτε πρόκειται για κινητό είτε για φωτογραφική μηχανή εκτός και αν πας αποκλειστικά για επαγγελματική χρήση οπότε εκεί θα τα βγάλεις τα λεφτά σου σε ένα 4μηνο το πολύ. δεν γίνετε να λες του ερασιτέχνη δώσε μου 2000 ευρώ για να κάνεις την κ@@λα σου. και με μια Nikon d3400 που έχω και εγώ άνετα κάνεις την δουλειά σου. έχει αρχίσει τώρα τα τελευταία χρόνια και πάει το παπατζιλίκη φουλ και οι περισσότεροι ούτε που ξέρουν τι δυνατότητες έχει αυτό που αγοράζουν. Απλά γουστάρουν να λένε ότι έχουν ότι πιο High End κυκλοφορεί   

Κοίτα, ναι είναι ακριβή για ερασιτέχνη, αλλά ερασιτέχνης που θα σκάσει τόσα λεφτά δεν μπορεί να μην έχει ασχοληθεί.

Πάντως ακόμη και ανίδεος μπορεί να επωφεληθεί από την τεχνολογίας της. Με full frame sensor, και τόσο καλό is, απλά θα τραβάει φοβερές νυκτερινές χωρίς κόπο.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, ZahosDoganos είπε

Έχει πάρα πολλους πλέον. Ειδικά με τους sigma art που ανακοινώθηκαν για Fe mount κιόλας προχθές

Εκτός αν εννοείς apsc που πάσχει

Ναι FE εχει αρκετους για την A6000 που εχω εγω πασχει και ειναι και ακριβοι. Εχω τον 35/1.8 και τον 18-105/4 και δεν με βλεπω για τριτο φακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Λίγο ασαφές αυτό. Μήπως εννοείτε ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ταυτόχρονα το in-body is με το ois του φακού;

καλησπέρα,

το ίδιο με την a7 II .

χρησιμοποιεί τα 5axis μονο αν ο φακος εχει OSS , σε συνδυασμό με φακο απλό χρησιμοποιεί 3axis.

Αν δεν κάνω τραγικό λάθος!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, unicore30 είπε

καλησπέρα,

το ίδιο με την a7 II .

χρησιμοποιεί τα 5axis μονο αν ο φακος εχει OSS , σε συνδυασμό με φακο απλό χρησιμοποιεί 3axis.

Αν δεν κάνω τραγικό λάθος!

Α οκ! thanx! Τώρα έγινε ξεκάθαρο. Φαντάζομαι IBIS + OSS κάνει θαύματα στην δικιά σου ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ναι FE εχει αρκετους για την A6000 που εχω εγω πασχει και ειναι και ακριβοι. Εχω τον 35/1.8 και τον 18-105/4 και δεν με βλεπω για τριτο φακο.

Ναι είναι λίγο τραγικα στο κροπ. Πολυ καλύτερα Fuji αλλά λίγο ακριβά. 

Δεν τους βλέπω να ενδιαφέρονται κιόλας μόνο καμιά sigma θα σώσει τη κατάσταση. Έβγαλε τον 16mm 1.4 τώρα που τον ζαχαρωνω, αλλά πολύ wide.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Α οκ! thanx! Τώρα έγινε ξεκάθαρο. Φαντάζομαι IBIS + OSS κάνει θαύματα στην δικιά σου ε;

ειναι απλά αψογη για τα λεφτα της, ειδικα στα 1399€ που ειναι τώρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κάμερα αυτή είναι μίνι της α9 με νέο αισθητήρα, σημεία εστίασης σχεδόν σε όλο το  κάδρο ... άριστη εστίαση.... σταθεροποίηση , εξαιρετικό βίντεο 4κ,  μπαταρία νέα μεγαλύτερης χωρητηκότητας, iso τρομερό , buffer πολύ μεγαλύτερο και και και...

Η τιμή που πωλείται είναι τζάμπα αν τη συγκρίνεις με άλλες του είδους της με λιγότερες καινοτομίες. Πλέον ανταγωνίζεται τον εαυτό της

 

.

 

 

Επεξ/σία από Dihen
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, neogeo1982 είπε

μάλλον δεν κατάλαβες τι θέλω να πω αλλά θεωρώ τις φωτογραφικές μηχανές πολύ πιο ανώτερες συνολικά από ένα smartphone. αλλά οι τιμές όπως και να το κάνουμε είναι στον Θεό είτε πρόκειται για κινητό είτε για φωτογραφική μηχανή εκτός και αν πας αποκλειστικά για επαγγελματική χρήση οπότε εκεί θα τα βγάλεις τα λεφτά σου σε ένα 4μηνο το πολύ. δεν γίνετε να λες του ερασιτέχνη δώσε μου 2000 ευρώ για να κάνεις την κ@@λα σου. και με μια Nikon d3400 που έχω και εγώ άνετα κάνεις την δουλειά σου. έχει αρχίσει τώρα τα τελευταία χρόνια και πάει το παπατζιλίκη φουλ και οι περισσότεροι ούτε που ξέρουν τι δυνατότητες έχει αυτό που αγοράζουν. Απλά γουστάρουν να λένε ότι έχουν ότι πιο High End κυκλοφορεί   

Εξαρταται τι επαγγελματικη χρηση εννοεις...

Επαγγελματιας ειναι αυτος που φωτογραφιζει το βραδυ σε κλαμπ, και αυτος που φωτογραφιζει προιοντα σε ασπρο φοντο.

Και οι 2 μπορουν να κανουν επαγγελματικη δουλεια με την 3400.

Αλλα για δωσε την 3400 σε καποιον που τραβαει βιντεο η σε καποιον που τραβαει sport/wildlife και να δεις πως θα γελανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό είναι ότι έχει full readout για το video. Άρα τραβάει 6Κ και από εκεί δημιουργεί 4Κ όπως οι Α6300 και Α6500 (οι οποίες έχουν το καλύτερο 4Κ σε φωτογραφική σήμερα) μόνο που βέβαια αυτό γίνεται από full frame αισθητήρα!

Τα μόνα μειονεκτήματα που εγώ βρίσκω είναι το λίγο hunting στο focus σε video που δεν είναι τόσο ομαλό όπως στις Canon με το dual pixel και ότι γενικά θα θέλει όπως όλες οι Sony λίγο περισσότερη δουλειά με τα χρώματα από ότι μια Canon.

Αν υποθέσουμε ότι σύντομα θα πέσει η τιμή της κάτω από τα 1500 ευρώ θα είναι άριστη επιλογή.

Απορώ πιο νόημα έχει η A7S πλέον και τί άλλο μπορεί να βάλει σε μια πιθανή A7SIII.

...ίσως να αφαιρέσουν το rolling shutter. Τί άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Leonardo_10 είπε

εγω βλεπω μια κινηση γενικα απο και προς Canon - Sony. Ειναι το πως θα σου κατσει η μηχανη. Εχω χρησιμοποιησει και Canon και Sony. Ισως η Canon να με βολευε για διαφορετικου τύπου φωτογράφιση, το ιδιο και η Sony. Όμως το μέγεθος παιζει σημαντικο ρόλο και η Sony με το πολυ καλο πακετο που έχει εγω είμαι ευχαριστημενος. Εχω την Sony A7rII με έναν ZEISS 55mm 1.8. Στην αρχή είχα τον 85mm GM 1.4 και δεν με βολεψε καθολου. Και η Canon και η Sony καθως και η Nikon, έχουν τρομερες μηχανες και φακους πια. 

Το αποτέλεσμα θα είναι το ιδιο στα χέρια ενός που το παιζει φωτογραφος και κάποιου που πραγματικά και με ένα κινητό καταλαβαίνει το κάδρο. 

Το θέμα ειναι πως οι μοντέρνες αυτες μιρορλες "κανουν" για ολες τις δουλειές. Τουλάχιστο με το μάτι του ερασιτέχνη, οπως εγώ.

Ετσι λοιπον εχεις τη FF σου. Εχεις FPS για ένα αγώνα που θα παω να τραβήξω. Και πάει λέγοντας...

Το πρόβλημα ειναι οι φακοι. Οκ δεκτό πως μπορείς να παρεις φθηνότερους canon, που τους βρίσκεις παντού.

Για τη δική της σειρά φακών...θες πολύ χρήμα δυστυχώς. Η ακόμη για τη σειρά αρτ της σιγκμα.

Βέβαια, η έλευση των σωματων αυτων με τους νεους φακους τους, έδωσε επιτέλους ώθηση στη "παρατημένη" αγορά πχ κανον φακών (παρατημένη ελέω μαρκετινγκ φυσικά). Ετσι βλέπουμε πλεον νεες εκδόσεις φακών τα τελευταια χρονια. Και σκεφτείτε υπάρχουν φακοι κανον 15-20ετών που πωλουνται ως σήμερα.

Ευτυχώς έβγαλε η canon την 5Dsr με τα 50 mp και παρουσίασε και νέους φακους γιατι αλλιως θα έθαβε το σώμα της.

Υ.Γ. οπως ειπώθηκε σοφα...χωρις νεφρό, δε παίρνεις τέτοιους φακους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Εξαρταται τι επαγγελματικη χρηση εννοεις...

Επαγγελματιας ειναι αυτος που φωτογραφιζει το βραδυ σε κλαμπ, και αυτος που φωτογραφιζει προιοντα σε ασπρο φοντο.

Και οι 2 μπορουν να κανουν επαγγελματικη δουλεια με την 3400.

Αλλα για δωσε την 3400 σε καποιον που τραβαει βιντεο η σε καποιον που τραβαει sport/wildlife και να δεις πως θα γελανε.

για βίντεο αλλάζει το πράγμα εκεί θέλει λεφτά. αν ήταν με 400 ευρώ φωτογραφική να βγάζαμε ποιοτικό υλικό 4k για ταινίες κλπ θα είχαν κλείσει όλα τα studio παραγωγής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα μια εντυπωσιακη φωτογραφικη απο την sony, αλλα φυσικα αν ο ερασιτεχνης δεν εχει budget χιλιαδες ευρω, δεν την βγαζει ουτε με πρωτης γενιας a7, φακοι που πουλανε και στο περιπτερο για canonikon, ειναι απλα απλησιαστοι απο την sony/zeiss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, neogeo1982 είπε

για βίντεο αλλάζει το πράγμα εκεί θέλει λεφτά. αν ήταν με 400 ευρώ φωτογραφική να βγάζαμε ποιοτικό υλικό 4k για ταινίες κλπ θα είχαν κλείσει όλα τα studio παραγωγής

Δεν ειναι μονο το ποιοτικο 4k.

ειναι κυριως το θεμα εστιασης που ειναι για πεταμα, και φυσικα οτι δεν εχει ουτε καν εισοδο για μικροφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή οι απαιτήσεις ανεβαίνουν διαρκώς, αλλά όλων διαφέρουν αναλόγως με το τι τραβούν, θα σου πώ τι θα έκανε πιο όμορφη την δικιά μου δουλειά αναλογιζόμενος την A7SIII. 4Κ 60fps ,10bit Video ,αξιόλογο slow mo χωρις crop και πτώση bit rate,καλύτερο stabilizer, bit rate πάνω απο 200 mbps στο 1080p και up to 400 mbps στο 4Κ internal σε sd.Είμαι κάτοχος A7S,A7SII & GH5.Το αναφέρω αυτό για να δείξω οτι δεν είμαι κολλημένος με μάρκες και πέρνω τα εργαλεία που με βοηθούν να γίνω πιο δημιουργικός.Υπάρχουν πολλά που μπορούν να μας δώσουν και ακόμα πιο πολλά να μάθουμε.

Επεξ/σία από periklis papandreopoulos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...