Προς το περιεχόμενο

Γρήγορη Φόρτιση Xiaomi redmi 5 plus


Finarfin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

Αγορα το κιν του τιτλου και αναρωτιεμαι αν τα περιεχομενα του κουτιου (usb cable + πριζα απο το usb) κανουν για την γρηγορη φορτιση ή πρεπει να αγορασω κατι extra.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Finarfin είπε

Κανα Link με το τι πρεπει να παρω?:D

Τιποτα δεν πρεπει να παρεις γιατι δεν υποστηριζει ουτε γρηγορη φορτιση 3.0 απο την qualcom.

Αρα φορτιζε το κανονικα με τον φορτιση που εχει μεσα(ελπιζω να ειναι Ευρωπαικος ή να σου δωσουν ανταπτορα)οσο μπορεις/προλαβαινεις.

Ουτως ή αλλως ειναι τερας αυτονομιας,δεν χρειαζεται να περιμενεις μεχρι το 100%,φορτιζε το μεχρι 70-80% ξερω γω.

Επισης η συσκευασια δεν εχει μεσα ακουστικα αν δεν κανω λαθος,ουτε τζαμια/screen protector.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τιποτα δεν πρεπει να παρεις γιατι δεν υποστηριζει ουτε γρηγορη φορτιση 3.0 απο την qualcom.

Αρα φορτιζε το κανονικα με τον φορτιση που εχει μεσα(ελπιζω να ειναι Ευρωπαικος ή να σου δωσουν ανταπτορα)οσο μπορεις/προλαβαινεις.

Ουτως ή αλλως ειναι τερας αυτονομιας,δεν χρειαζεται να περιμενεις μεχρι το 100%,φορτιζε το μεχρι 70-80% ξερω γω.

Επισης η συσκευασια δεν εχει μεσα ακουστικα αν δεν κανω λαθος,ουτε τζαμια/screen protector.

 Ειναι Ευρωπαικος  και δεν εχει τζαμι , εχει μια χαζο θηκη.
Στο θεμα μας ομως, λεει οτι την υποστηριζει https://www.skroutz.gr/s/13528910/Xiaomi-Redmi-5-Plus-4GB-64GB.html#specs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Finarfin είπε

 Ειναι Ευρωπαικος  και δεν εχει τζαμι , εχει μια χαζο θηκη.
Στο θεμα μας ομως, λεει οτι την υποστηριζει https://www.skroutz.gr/s/13528910/Xiaomi-Redmi-5-Plus-4GB-64GB.html#specs

Ναι δεν υποστηριζει την τελευταια επισημη γρηγορη φορτιση αλλα την προηγουμενη αργη(μην ξεχνας οτι δεν εχει ουτως ή αλλως usb type c για να υποστηριζει την τελευταια γρηγορη φορτιση).

Με λιγα λογια αν αγορασεις ενα micro usb γρηγορο φορτιστη(νομιζω quick charge 2.0)θα εχεις γρηγορη φορτιση αλλα απο τα οποια συγκριτικα εχω δει για 100% πλησιαζει ή και ξεπερναει τις 2ωρες,που για μενα δεν αξιζει να ασχοληθεις τσαμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Ναι δεν υποστηριζει την τελευταια επισημη γρηγορη φορτιση αλλα την προηγουμενη αργη(μην ξεχνας οτι δεν εχει ουτως ή αλλως usb type c για να υποστηριζει την τελευταια γρηγορη φορτιση).

Με λιγα λογια αν αγορασεις ενα micro usb γρηγορο φορτιστη(νομιζω quick charge 2.0)θα εχεις γρηγορη φορτιση αλλα απο τα οποια συγκριτικα εχω δει για 100% πλησιαζει ή και ξεπερναει τις 2ωρες,που για μενα δεν αξιζει να ασχοληθεις τσαμπα.

OK thanks !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει οτι με εναν φορτιστή QC2 φορτίζει πιο γρήγορα απο οτι με τον παρεχομενο φορτιστή. Μάλιστα αλλάζει και το εικονιδιο της φόρτισης όταν χρησιμοποιείται ο γρήγορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γρηγορη φορτιση με την εννοια του QC, νομιζω οτι δεν υποστηριζεται, τουλαχιστον ακομα.  

 

παρ ολα αυτα, εγω εχω εδω κι εναν χρονο τον παρακατω φορτιστη   

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-S6-QC3_0-2_4A-30W-Dual-USB-Charger-EU-Adapter-for-iphone-8-8-Plus-iphone-X-Xiaomi-p-1047935.html?rmmds=search&ID=233&cur_warehouse=CN   

και παρ' ολο που το δικο μου κινητο (REDMI PRO) ΔΕΝ ειναι με SD επεξεργαστη, σε normal mode φορτιση, γεμιζει πολυ γρηγορα μεχρι τα 60%...!!!   και κανει συνολικα κανα 2ωρο...!! 

 

ειναι παρα πολυ καλοι φορτιστες.  μπορεις να παρεις εναν τετοιον, ακομα και για 2ο...!

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Redmi 5 Plus υποστηριζει γρηγορη φορτιση ανεπισημα ομως και με ξεχωριστο φορτιστη, ο φορτιστης που ειχε στο κουτι του ειναι ο κλασσικος xiaomi 2A που δεν υποστηριζει γρηγορη φορτιση. 

 

Αμα συνδεσετε το κινητο με ταχυφορτιστη θα δειτε πως εμφανιζει στην οθονη Γρηγορη φορτιση και απο διαφορα τεστς εχω δει πως σε μια ωρα παει απο 0-60%. Υπαρχουν διαφορα βιντεο στο youtube που δειχνουν αυτα που ειπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...