Προς το περιεχόμενο

Πιο πιστοί στο Android μένουν οι χρήστες του έναντι εκείνων του iOS στις ΗΠΑ


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικό να είναι περισσότερο στο Android γιατί δεν γίνεται ένας απλός άνθρωπος να δώσει ~800€ για ένα κινητό το οποίο να έχει πολλούς περιορισμούς και χωρίς ιδιαίτερες βελτιώσεις + που το τελευταίο iOS είναι όλο προβλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα επιμείνω όπως και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα ότι Apple αγοράζεις από €255 οπότε δεν νομίζω ότι είναι θέμα τιμής. Τουλάχιστον στον δικό μου κύκλο όλοι έχουν Android γιατί δεν τους αρέσουν οι περιορισμοί που έχει το iOS. Και έχουν δώσει όλοι πολύ παραπάνω από €255 για κινητό. Αλλά ναι ας συνεχίσουμε την καραμέλα της κρίσης και λεφτά δεν υπάρχουν, γιατί πρέπει να λέμε ότι λέει η μάζα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω τρόπο να το τεκμηριώσω, νομίζω ότι η άνοδος της εμπιστοσύνης στο Android έχει να κάνει με την πτώση των Windows Phone. Αδυνατώ να πιστεύω ότι 25% των χρηστών Android αγοράζε iPhone, πριν 4 χρόνια. Προφανώς το 15% έφυγε προς φθηνά WP κινητά, αλλά καθώς σήμερα τα φθηνά Android είναι πιο αξιόπιστα ενώ τα Windows Phone σχεδόν εξαφανίστηκαν όλοι αυτοί παραμένουν πλέον σε Android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, razimar είπε

Φίλος φανατικός της Apple που παίρνει iPhone κάθε χρόνο από τότε που βγήκε το πρώτο, παρήγγειλε S9.
Η Apple έχει τελειώσει στα κινητά, θα το δείτε στα επόμενα χρόνια πόσο θα πέσει.
 

Κλασσικά, χρόνια τώρα τελειώνει... Δεν σας βοηθούν και τα νούμερα ρε γαμώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, masteripper είπε

Ότι ο άλλος δεν έχει να βάλει βρακί στο κώλο του και  ονειρεύεται πως θα αποκτήσει iPhone...

Ότι θεωρείται ακόμα τα iphone ακριβά κάποιοι είναι απλά τραγικό. Εκτός και αν δεν έχετε δει τις τιμές που έχουν φθάσει οι Κινεζικές πατάτες. 250-400 € για να πάρεις κάποιο παλαιότερο μοντελο iphone . Εκτος  και αν θεωρείς ότι οσοι έχουν έχουν μόνο το 8 και Χ. Δηλαδή από την σκοπιά κάποιου που έχει iphone ισχύει το "δεν έχει βρακι να βάλει και ονειρεύεται Pixel (ή Note) ?". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλαίω με την χρησιμοποίηση της λέξης "επιβεβαιώνεται" στην αρχή του άρθρου. Γιατί όταν θέλουμε να ανεβάσουμε αρνητικές ειδήσεις για Apple f.... logic. Η έρευνα έδειξε ότι περισσότεροι χρήστες μετακομίζουν σε iOS  και αφορά μόνο χρήστες που αγόρασαν νέο κινητό μένοντας η αλλάζοντας πλατφόρμα. Kαλό είναι όταν μεταφράζουμε το άρθρο ενός βλαξ που φτάνει σε δικά του αυθαίρετα συμπεράσματα να κοιτάμε και την αυθεντική πηγή της είδησης όπου εκεί υπάρχει το εξής:

“We know Android has a larger base of users than iOS, and because of that larger base, the absolute number of users that switch to iOS from Android is as large or larger than the absolute number of users that switch to Android from iOS,” Looking at absolute number of users in this way tends to support claims that iOS gains more former Android users,than Android does former iOS users.”

Πάρτε και άλλη μια έρευνα που δείχνει γιατί οι χρήστες στον χώρο του android αγοράζουν πιο συχνά κάτι που σίγουρα θα ανέβαζε τα νούμερα στο δήθεν loyalty: Android devices had a failure rate worldwide of 25 percent - that is more than double the failure rate of iOS devices (12 percent)....failure rate for Samsung devices overall was 61 percent.

Αλλη μια πρόσφατη έρευνα για το loyalty στην Κίνα εκεί που σας τσούζει: Only 7.2 percent of Samsung phone owners repurchased Samsung products in the second quarter, far lower than 53.4 percent for iPhones and 25-26 percent for Oppo and Vivo.

Nα θυμίσω τα πρόσφατα οικονομικά αποτελέσματα και τα έσοδα της Apple σε σχέση με τους φτωχούς συγγενείς από τον χώρο του Android γιατί διαβάζω άκυρα σχόλια από χρήστες με μνήμη χρυσόψαρου που καταπιάνονται από ανούσιες ειδήσεις όπως αυτή για να πανηγυρίσουν το τίποτα. Η ουσία είναι ότι από το 2007 πέφτει ξύλο και κάθε χρόνο και περισσότερο. 1,2,3,4,5,6. #perastika

Σε πρόσφατη έρευνα της συγκεκριμένης φίρμας το iphone 8 πούλησε περισσότερο από το X στην περίοδο των εορτών όταν λίγες μέρες μετά όλες οι γνωστές φίρμες μιλούσαν για 2 σε 1 (X Vs 8) την ίδια περίοδο.

Aσχοληθείτε με τα χάλια του τρύπιου λειτουργικού και το Android P που θα σταματήσει την υποστήριξη σε Nexus συσκευές μόλις 2 ετών (μετά από τόσες φανφάρες περί μακράς υποστήριξης) καθώς και στο Pixel C (το τελευταίο καρφί στα android tablet που κανείς δεν αγοράζει πλέον εκτός αν είναι δώρο 3 σε 1) και αφήστε τις χαζές έρευνες μπας και γελάσει λίγο το χειλάκι σας.  :P:P

maxresdefault.jpg

Επεξ/σία από DJTaurus
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, masteripper είπε

Υστερα πως να κάνουμε προκοπή σαν χώρα....ο άλλος αγοράζει Samsung γιατι τόσο αντέχει η τσέπη του και ονειρεύεται μηλαράκι....

Ο καθενας μπορει να ονειρευεται οτι θελει. Αν τον κανει αυτο χαρουμενο δεν μας ενοχλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας ψαγμένος χρήστης σίγουρα θα προτιμήσει το Android με το οποίο έχει άπειρες επιλογές και σε τιμές και σε παραμετροποίηση και σε αξεσουάρ και στα πάντα.

Οταν χρήστης android πιάσει iPhone βλαστημάει την ώρα και τη στιγμή και απορεί γιατί ταλαιπωρούν τον εαυτό τους όσοι το χρησιμοποιούν. Το ios μπορεί να είναι πιο σταθερό αλλά είναι γιατί δε σε αφήνει να κάνεις τίποτα. Πέρα από την καλη κάμερα κσι τις βασικές λειτουργίες που έκανε  κι ένα Windows Phone με 150€ είναι ότι πιο βαρετό δύσχρηστο κσι εκνευριστικό υπάρχει. 

Τα wp απέτυχαν γιατί δεν είχαν την ελευθερία του Android και το πουλ Μουρ του iPhone που μαζί με την κάμερα είναι το μόνο που το σώζει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, adi32 είπε

Ένας ψαγμένος χρήστης σίγουρα θα προτιμήσει το Android με το οποίο έχει άπειρες επιλογές και σε τιμές και σε παραμετροποίηση και σε αξεσουάρ και στα πάντα.

Οταν χρήστης android πιάσει iPhone βλαστημάει την ώρα και τη στιγμή και απορεί γιατί ταλαιπωρούν τον εαυτό τους όσοι το χρησιμοποιούν. Το ios μπορεί να είναι πιο σταθερό αλλά είναι γιατί δε σε αφήνει να κάνεις τίποτα. Πέρα από την καλη κάμερα κσι τις βασικές λειτουργίες που έκανε  κι ένα Windows Phone με 150€ είναι ότι πιο βαρετό δύσχρηστο κσι εκνευριστικό υπάρχει. 

Τα wp απέτυχαν γιατί δεν είχαν την ελευθερία του Android και το πουλ Μουρ του iPhone που μαζί με την κάμερα είναι το μόνο που το σώζει 

 

Καμμια σχεση παραγματικα.. Βασικα ταλαιπωρουνται στο android περισσοτερο απ το ios. Ειμαι Χρηστης Iphone απο εποχη 3g και με μικρα διαλλειματα android συσκευων.. 

Πιο μεγαλο ψεμα απ αυτο που ειπες δεν υπαρχει. Τι να σου πρωτοπω.. Για τα backup over the air? Για το οτι με παιρνουν τηλεφωνο στο κινητο και το σηκωνω απ το ipad ή το mac ή οτι εχω πιο κοντα μου τη δεδομενη στιγμη? Οτι αλλαγη κανω περναει αμεσα και στις αλλες συσκευες χωρις να ασχοληθω..

Εδω ακομα υπαρχουν ατομα που θεωρουν το itunes γολγοθα.. Τι να λεμε τωρα? Ποιο? Το itunes που αν το σεταρεις σωστα οχι μονο κανεις drag n drop και αλλα που κατηγορειται οτι δε τα κανει αλλα αν πας σε android σου λειπει κ ολας.. True story.. 

Εδω σε καποια φαση ειχα αλλαξει λαπτοπ και ειχα παρει το s7 και εγκατεστησα το itunes για να εχω ολη μου τη βιβλιοθηκη..

Επισης το οτι δε σ αφηνει να κανεις τιποτα οπως λες θα επρεπε να το εξηγησεις καλυτερα.. Τι εννοεις για τα εικονιδιακια που μπορεις να μεταφερεις εδω και εκει στο android? Πραγματικα οποτε ακουω αυτη την εκφραση εκει παει το μυαλο μου.. ή το bluetooth αλλα απο τοτε που βγηκε το airdrop με 5 φορες τη ταχυτητα μεταφορας πανω εχετε σταματησει να το λετε..

Καλα για τα αξεσουαρ απλα δε το αγγιζω το θεμα.. Ενα χαμογελο χαραχτηκε στο προσωπο μου.. Το 50% των αξεσουαρ που κυκλοφορουν εκει εξω ειναι για iphone. Μονο αυτο λεω..

 

Και δεν πιανω καν το θεμα της ασφαλειας ή το θεμα της ποιοτητας του appstore στη συζητηση γτ πραγματικα δεν εχει νοημα..

Επεξ/σία από KAKADI
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, gregfotiadis said:

η Samsung και η xiaomi και άλλες εταιρίες που τις υποστηρίζετε βγάλουν δικό τους σύστημα τότε τα λέμε. Μέχρι τότε μπορείτε να γράφετε ότι θέλετε.  Καλές Οι κάμερες, καλές οι οθόνες αλλά η ψυχή; Δανεικιά!!!!

Άντε Γειά!!

H Xiaomi έχει το mui, που καθόλου άσχημο δεν είναι.. Τώρα ο φανατισμός και τα "άντε γεια" στο τέλος... Ασχολίαστα

Επεξ/σία από Kostasspil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, masteripper είπε

Υστερα πως να κάνουμε προκοπή σαν χώρα....ο άλλος αγοράζει Samsung γιατι τόσο αντέχει η τσέπη του και ονειρεύεται μηλαράκι....

Δηλαδη το android  ειναι γενικα πιο οικονομικο στη αγορα κ συντηρηση κ εχει πιο πολλες δωρεαν εφαρμογες; δεν διαφωνω.

Επεξ/σία από alan2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, KAKADI είπε

Για το οτι με παιρνουν τηλεφωνο στο κινητο και το σηκωνω απ το ipad ή το mac ή οτι εχω πιο κοντα μου τη δεδομενη στιγμη? Οτι αλλαγη κανω περναει αμεσα και στις αλλες συσκευες χωρις να ασχοληθω..

Το itunes που αν το σεταρεις σωστα 

Εδω σε καποια φαση ειχα αλλαξει λαπτοπ και ειχα παρει το s7 και εγκατεστησα το itunes για να εχω ολη μου τη βιβλιοθηκη..

Επισης το οτι δε σ αφηνει να κανεις τιποτα οπως λες θα επρεπε να το εξηγησεις καλυτερα.. Τι εννοεις για τα εικονιδιακια που μπορεις να μεταφερεις εδω και εκει στο android? Πραγματικα οποτε ακουω αυτη την εκφραση εκει παει το μυαλο μου.. ή το bluetooth αλλα απο τοτε που βγηκε το airdrop με 5 φορες τη ταχυτητα μεταφορας πανω εχετε σταματησει να το λετε..

Καλα για τα αξεσουαρ απλα δε το αγγιζω το θεμα.. Ενα χαμογελο χαραχτηκε στο προσωπο μου.. Το 50% των αξεσουαρ που κυκλοφορουν εκει εξω ειναι για iphone. Μονο αυτο λεω..

Και δεν πιανω καν το θεμα της ασφαλειας ή το θεμα της ποιοτητας του appstore στη συζητηση γτ πραγματικα δεν εχει νοημα..

Μονος σου δινεις τις απαντησεις 

Η μαμα εταιρεια επιτρεπει να εχεις φιλους που δεν εχουν mac ipad σεταρισμενο itunes κλπ ωστε αν πας σπιτι τους να μπορεις να τους μεταφερεις καποιο αρχειο ?

Το λαπτοπ το εχεις ακομα με το itunes που εβαλες ?

Για τα αξεσουαρ χαμογελας που πληρωνεις ακομα και για το ειδικο καλωδιο που σου επιτρεπει η μαμα εταιρεια να εχεις  ?

 

Και φυσικά λέω και για τα εικονίδια τα θέματα τους ήχους του, Launcher κλπ 

Το κινητό μου μου αρέσει να το κάνω όπως θέλω εγώ και όχι η κάθε εταιρεία. 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...