Προς το περιεχόμενο

Πιο πιστοί στο Android μένουν οι χρήστες του έναντι εκείνων του iOS στις ΗΠΑ


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kriosgr είπε

Καλή ανάρρωση. Λογικά πρέπει να ήσουν σε κώμα καμιά 6ετία.:lol:

Ενώ δεν ξέρεις καν πως λέγεται το λειτουργικό των iphone καταφέρνεις και τους φτιάχνεις τα iphones;  Είσαι μεγάλο φαινόμενο :o  Πουλάς και κινητά που αγόρασες  150€ προς 100-110€ !  Ο Ζερβουδάκης είσαι; 

Για πες μας ποια προγράμματα χρησιμοποιείς με το κινητό των 150€ που εμείς με τα iphones δεν βλέπουμε στον ύπνο μας;  :lol:

 

Δες εδω καποιες εκτος απο τις χιλιαδες αλλες που μπορεις να βαλεις με ενα κλικ δωρεαν στον android  ενω στο ios πρεπει να καταφυγεις σε ειδικα προγραμματα πατεντες και jailbreak 

https://www.tomsguide.com/us/pictures-story/580-best-android-only-apps.html#s8

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πλάκα μας κάνεις;  Βάζεις τα exclusive android Apps ;  

Πάρε κι από μένα ένα link από το ίδιο το site με τα IOS exclusive Apps.:lol:   

https://www.tomsguide.com/us/pictures-story/681-best-ios-only-apps.html#s9

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adi32 είπε

 

Δες εδω καποιες εκτος απο τις χιλιαδες αλλες που μπορεις να βαλεις με ενα κλικ δωρεαν στον android  ενω στο ios πρεπει να καταφυγεις σε ειδικα προγραμματα πατεντες και jailbreak 

https://www.tomsguide.com/us/pictures-story/580-best-android-only-apps.html#s8

 

Μας δουλευεις ρε φίλε; Προγράμματα που δε βρίσκεις στο ios όπως το airdroid που προσπαθεί να γίνει airdrop στη θέση του airdrop,  helium backup & restore, που τις δυνατότητες backup που έχει το iphone εγγενώς χωρίς έξτρα εφαρμογή, το android δεν τις βλέπει ούτε στον ύπνο του, greenify που απλά το ios δεν χρειάζεται γιατί όταν είναι stand by δεν καταναλώνει σχεδόν τίποτα και avast;(:lol::lol::lol:). Αυτές είναι οι εφαρμογές που πρέπει να κάνεις jailbreak για να τις βάλεις στο iphone; Δεν έχεις ιδέα τι παίζει με το ios(και πόσες εφαρμογές έχει που δεν υπάρχουν στο  android) αλλά να είσαι καλά με έκανες και γέλασα...

15 ώρες πριν, Xzidique είπε

Μου αρέσει όπως τα λες και τα περιγράφεις απλά να σου θυμίσω πως το IOS συνεργάζεται μόνο με Mac OS, IOS, watchOS, Apple TV OS (airdrop, call redirection) και έχει μερική υποστήριξη στα Windows μέσα από itunes και Phone app στα 10αρια . Αλλά τι να λέμε, όταν σας μάθαινε ο συχωρεμένος πως να τα κρατάτε για να μην χάνουν το σήμα τους. To Android αφενός μεν που μπορείς να τρέξεις ολόκληρο Linux Distro που μοιράζεται το Android Kernel (το συνδέω με dock σε μόνιτορ και σκίζομαι στο eclipse και σε άλλα desktop prodactivity apps) αφετέρου την usb του (type-C micro, όχι propriatery που καν δεν συνδέετε κατευθείαν με type c στα μεταγενέστερα macbooks) την κάνεις μέχρι και flash drive για να bootάρεις μέχρι και Mac OS (εκτός των υπολοίπων Windows, Linux,BSD) στους υπολογιστές σου. Βέβαια το IOS έχει κι αυτό την χάρη του σε άλλα θέματα που δεν σε έχουν απασχολήσει σε ότι post σου διάβασα μέχρι τώρα και αξίζουν τον κόπο πραγματικά, αλλά μάλλον είσαι από τα τυπάκια που πας στην καφετέρια για να έχεις το κινητό ξάπλα στο τραπέζι για να φαίνεται το μήλο. :D    

Όχι πιστεύω πως κάνεις λάθος απλά στο Android συμβαίνει ότι και στα Windows τα έχει πολύς κόσμος και οι επιτήδειοι στοχεύουν εκεί. Δηλαδή είναι μεγάλος στόχος. Ίσα ίσα λόγω που ή google το έχει αφήσει ανοικτό και υπάρχουν πολλοί που ασχολούνται με το development του OS μπορούν να βρίσκουν πιο γρήγορα τις τρύπες σε σχέση με τα κλειστά λογισμικά. Γι'αυτό τόσα χρόνια το Android ήταν μπροστά στις δυνατότητες που παρέχει στον χρήστη. Tο μόνο που έχω να πω για το Android είναι το Fragmentation που υπάρχει (οι φανταστικές κινεζιές που κυκλοφορούν και δεν υπάρχει ούτε ένα patch κι update - ναι αυτές είναι επικίνδυνες) το roundtrip audio latency, και τα διάφορα σπαστικά μενού και υπομενού που υπάρχουν στις ρυθμίσεις του. 

Αυτό το κατάφερες γιατί βρήκες χάπατα που έπαιζαν στο παιχνίδι του apple ecosystem γι'αυτό τα πούλησες. Κάθε νοήμον άνθρωπος θα έβλεπε που ένα PC του 2017 είναι αρκετά καλύτερο στα χαρακτηριστικά σε σχέση με το Macbook του 2013. Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι ένα Macbook είναι κακό αλλά είναι πολύ υπερτιμημένο για τα 1300 που το έδωσες. Βέβαια εδώ που τα λέμε μαγκιά σου που βρήκες το θύμα.

Αν δεν ασχολείοσαι με το να εγκαθιστάς custom roms και να τρέχεις linux distro και macOS!! από το κινητό σου, είσαι από τα τυπάκια που "παν στη καφετερια για να έχουν το κινητό ξάπλα για να φαίνεται το μήλο"; Μάλιστα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekfox1 είπε

Αυτές είναι οι εφαρμογές που πρέπει να κάνεις jailbreak για να τις βάλεις στο iphone;

Ok επειδή έχω κάτι φίλους με iPhone,  ipad που ψάχνουν πως μπορούν να βάλουν kodi stremio acestream sportzone κλπ μπορείς να μας πεις πως γίνεται μόνο από τη συσκευή τους? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Xzidique είπε

Μου αρέσει όπως τα λες και τα περιγράφεις απλά να σου θυμίσω πως το IOS συνεργάζεται μόνο με Mac OS, IOS, watchOS, Apple TV OS (airdrop, call redirection) και έχει μερική υποστήριξη στα Windows μέσα από itunes και Phone app στα 10αρια . Αλλά τι να λέμε, όταν σας μάθαινε ο συχωρεμένος πως να τα κρατάτε για να μην χάνουν το σήμα τους. To Android αφενός μεν που μπορείς να τρέξεις ολόκληρο Linux Distro που μοιράζεται το Android Kernel (το συνδέω με dock σε μόνιτορ και σκίζομαι στο eclipse και σε άλλα desktop prodactivity apps) αφετέρου την usb του (type-C micro, όχι propriatery που καν δεν συνδέετε κατευθείαν με type c στα μεταγενέστερα macbooks) την κάνεις μέχρι και flash drive για να bootάρεις μέχρι και Mac OS (εκτός των υπολοίπων Windows, Linux,BSD) στους υπολογιστές σου. Βέβαια το IOS έχει κι αυτό την χάρη του σε άλλα θέματα που δεν σε έχουν απασχολήσει σε ότι post σου διάβασα μέχρι τώρα και αξίζουν τον κόπο πραγματικά, αλλά μάλλον είσαι από τα τυπάκια που πας στην καφετέρια για να έχεις το κινητό ξάπλα στο τραπέζι για να φαίνεται το μήλο. :D    

Όχι πιστεύω πως κάνεις λάθος απλά στο Android συμβαίνει ότι και στα Windows τα έχει πολύς κόσμος και οι επιτήδειοι στοχεύουν εκεί. Δηλαδή είναι μεγάλος στόχος. Ίσα ίσα λόγω που ή google το έχει αφήσει ανοικτό και υπάρχουν πολλοί που ασχολούνται με το development του OS μπορούν να βρίσκουν πιο γρήγορα τις τρύπες σε σχέση με τα κλειστά λογισμικά. Γι'αυτό τόσα χρόνια το Android ήταν μπροστά στις δυνατότητες που παρέχει στον χρήστη. Tο μόνο που έχω να πω για το Android είναι το Fragmentation που υπάρχει (οι φανταστικές κινεζιές που κυκλοφορούν και δεν υπάρχει ούτε ένα patch κι update - ναι αυτές είναι επικίνδυνες) το roundtrip audio latency, και τα διάφορα σπαστικά μενού και υπομενού που υπάρχουν στις ρυθμίσεις του. 

Αυτό το κατάφερες γιατί βρήκες χάπατα που έπαιζαν στο παιχνίδι του apple ecosystem γι'αυτό τα πούλησες. Κάθε νοήμον άνθρωπος θα έβλεπε που ένα PC του 2017 είναι αρκετά καλύτερο στα χαρακτηριστικά σε σχέση με το Macbook του 2013. Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι ένα Macbook είναι κακό αλλά είναι πολύ υπερτιμημένο για τα 1300 που το έδωσες. Βέβαια εδώ που τα λέμε μαγκιά σου που βρήκες το θύμα.

Έτσι είμαι εγώ... Πάω στη καφετέρια και αφήνω το σκορ του Antutu πρώτη μούρη στο τραπέζι...

Ρε εγώ linuxάρω 5 φορές τη μέρα...

Χαχαχαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adi32 είπε

Ok επειδή έχω κάτι φίλους με iPhone,  ipad που ψάχνουν πως μπορούν να βάλουν kodi stremio acestream sportzone κλπ μπορείς να μας πεις πως γίνεται μόνο από τη συσκευή τους? 

Kodi μπορείς να βάλεις στο iphone, αλλά δεν το έχω ψάξει και πολύ οπότε δεν ξέρω αν γίνεται να το εγκαταστήσεις μόνο από το κινητό ή θέλεις και pc. Γιατί όμως λες μόνο από το κινητό, υπολογιστή δεν έχουν οι φίλοι σου;  Τέλος πάντων σίγουρα υπάρχουν εφαρμογές που τις βρίσκεις μόνο στο android όπως και πάρα πολλές που τις βρίσκεις μόνο στο ios, οπότε ποιο είναι το επιχείρημα σου ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, greekfox1 είπε

Αν δεν ασχολείοσαι με το να εγκαθιστάς custom roms και να τρέχεις linux distro και macOS!! από το κινητό σου, είσαι από τα τυπάκια που "παν στη καφετερια για να έχουν το κινητό ξάπλα για να φαίνεται το μήλο"; Μάλιστα....

Τι λες εδώ γιατί σε έχασα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, greekfox1 είπε

Kodi μπορείς να βάλεις στο iphone, αλλά δεν το έχω ψάξει και πολύ οπότε δεν ξέρω αν γίνεται να το εγκαταστήσεις μόνο από το κινητό ή θέλεις και pc. Γιατί όμως λες μόνο από το κινητό, υπολογιστή δεν έχουν οι φίλοι σου;  Τέλος πάντων σίγουρα υπάρχουν εφαρμογές που τις βρίσκεις μόνο στο android όπως και πάρα πολλές που τις βρίσκεις μόνο στο ios, οπότε ποιο είναι το επιχείρημα σου ακριβώς;

Όχι κάποιοι δεν έχουν pc και δεν μπορούν να τα εγκαταστήσουν, ενώ στο Android γίνεται σε χρόνο 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, adi32 είπε

Όχι κάποιοι δεν έχουν pc και δεν μπορούν να τα εγκαταστήσουν, ενώ στο Android γίνεται σε χρόνο 0

Νομίζω το kodi δεν χρειάζεσαι υπολογιστή για να το εγκαταστήσεις στο iphone αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Το ios και το android είναι 2 διαφορετικά λειτουργικά που καλύπτουν διαφορετικές ανάγκες το καθένα. Αν θέλεις να "τρέχεις linux" από το κινητό σου, τότε το ios δεν είναι για σένα.... Αν θέλεις όμως το κινητό σου να τρέχει σφαίρα χωρίς κολλήματα για μεγάλο χρονικό διάστημα τότε το ios είναι καλύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, greekfox1 είπε

Νομίζω το kodi δεν χρειάζεσαι υπολογιστή για να το εγκαταστήσεις στο iphone αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Το ios και το android είναι 2 διαφορετικά λειτουργικά που καλύπτουν διαφορετικές ανάγκες το καθένα. Αν θέλεις να "τρέχεις linux" από το κινητό σου, τότε το ios δεν είναι για σένα.... Αν θέλεις όμως το κινητό σου να τρέχει σφαίρα χωρίς κολλήματα για μεγάλο χρονικό διάστημα τότε το ios είναι καλύτερο...

Ναι μπορεί να τρέχει "σφαίρα" μόνο αν του αλλάξεις μπαταρία και έχεις <2 ετών συσκευή. Αλλά και πάλι λογικό είναι να θέλεις να τρέχει σφαίρα όταν έχεις δώσει ένα σκασμό €€€€€€. Όπως και αν θέλεις συνδεσιμότητα με οθόνες και πιο hardcore περιφερειακά πας σε Android. Ένα από τα καλά που έχει το IOS είναι που έχει κατα πολύ καλύτερο audiograph (core-audio) και έχει καταφέρει να έχει φανταστικές μουσικές εφαρμογές όπως κι επίσης συνδεσιμότητα με κάρτες ήχου και μουσικά αξεσουάρ. Κάτι τέτοιο δεν υπάρχει στο Android παρα μόνο στα Samsung κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In other news:

Στο 12.7%, από το 12.4% του προηγούμενου μήνα, ανέβηκε το ποσοστό των χρηστών χαρτιών υγείας που το τοποθετούν προς τον τοίχο. Ειδικοί συνδέουν την αύξηση με τη μείωση του μέσου IQ στην ευρύτερη περιοχη του γαλαξία, ενώ οι υπέρμαχοι την πρακτικής αυτής τονίζουν ότι μπορεί να οφείλεται στην αύξηση των υιοθεσιών αδέσποτων γατών και στην εκτεταμένη χρήση γενικής σε προτάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2018 στις 5:34 ΜΜ, kirileman είπε

Ναι, έκανα λάθος τα τρίμηνα. Δεν ανέβηκε το iOs, ούτε έπεσε το Android. Όμως, η τάση δεν είναι ανοδική για το Android, αφού έπεσε ο ρυθμός ανόδου του Android και αντίστοιχα ο ρυθμός πτώσης του iOs, σε σημείο που να τείνουν να ισορροπήσουν. Αν δει κανείς διαφορές από χρονιά σε χρονιά, θα το διαπιστώσει. Αυτό έρχεται σε συμφωνία με την άποψη ότι: "The number of first-time smartphone buyers shrinks".

Android:

Q2'15: 82,2%

Q2'16: 86,2%

Q2'17: 87,7%

iOs

Q2'15: 14,6%

Q2'16: 12,9%

Q2'17: 12,1%

Σωστά τα λες αλλά μεταξύ μας πιστεύεις ότι το ios αξίζει πάνω από 5% market share? Όταν υπάρχει το Android που κάνει τα πάντα σε ότι τιμή θέλει ο καθένας? 

Στις 10/3/2018 στις 8:25 ΜΜ, Fronimitis είπε

Αυτο που οποιος δεν εχει iphone ειναι γιατι δεν εχει τα λεφτα να το παρει ποτε θα σταματησει να παιζει σαν ατακα;

Δεν πιανει πια...

Θέλω να κάνουμε γκάλοπ στην Ελλάδα πόσοι δεν έχουν να φάνε και έχουν iPhone με 48 δόσεις και τρώνε μακαρόνια κάθε μέρα και έχουν απλήρωτους 100 λογαριασμούς από πίσω. Θα εκπλαγούμε νομίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Heybro said:

Θέλω να κάνουμε γκάλοπ στην Ελλάδα πόσοι δεν έχουν να φάνε και έχουν iPhone με 48 δόσεις και τρώνε μακαρόνια κάθε μέρα και έχουν απλήρωτους 100 λογαριασμούς από πίσω. Θα εκπλαγούμε νομίζω. 

Που να δεις και πόσο άλλοι δεν έχουν να φάνε και έχουν απλήρωτους 100 λογαριασμούς από πίσω και ταυτόχρονα καπνίζουν 2 πακέτα τσιγάρα την ημέρα...

Θα εκπλαγούμε νομίζω.

:P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2018 στις 9:54 ΜΜ, kirileman είπε

Plot twist: Περισσότεροι χρήστες Android μετέβησαν σε iOs σε σχέση με τους χρήστες iOs που πέρασαν σε Android.

πλακα θα ειχε μια τετοια μετρηση μονο και μονο για να βλεπεις τα παιδακια να οριονται στο φορουμ αλλα κριμα που δεν μπορει να πραγματοποιηθει .Ο καθε android fan θα δηλωνε οτι γυρισε απο ios σε ανδροιδ και ο καθε ios fan θα δηλωνε το αντιθετο.Οποτε το μονο που θα εβγαινε ειναι μια μαιμου ερευνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...