Προς το περιεχόμενο

Σε ηλικία 76 ετών απεβίωσε ο διαπρεπής αστροφυσικός Stephen Hawking


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν θέλει πολύ ωριμότητα για να καταλάβεις ότι υπάρχει ο θάνατος... στα έξη μου έφυγε ο παππούς μου... όπως καταλαβαίνεις δεν περίμενα τα άντα μου για να μάθω για τον θάνατο... Αν εσύ έπρεπε να φτάσεις προσωπικά κοντά του για να αναθεωρήσεις τον τρόπο ζωής σου, δικό σου πρόβλημα... όχι δικό μου...

Τέλος και γιατί το πήγες στο προσωπικό... εγώ μια χαρά τα πηγαίνω και με την συνείδηση και με τις πράξεις μου... ακόμα και αν υπάρχει θεός, είναι τόσο απλοί και βασικοί οι κανόνες για να τα πηγαίνεις καλά με τον εαυτό σου και τους γύρο σου, που μην ανησυχείς κάπου θα αναπαυθώ και εγώ...

Άλλο να βλέπεις να πεθαίνουν άλλοι και μάλιστα σε μικρή ηλικία και άλλο αυτό που λέω εγώ. Δεν είναι το θέμα αν είναι πρόβλημα η όχι. Και μην επιτίθεσαι. Για καλό σου το λέω.

Αν θεωρείς ότι το πήγα στο προσωπικό ζητώ συγνώμη δεν είχα τέτοιο σκοπό. Όταν βλέπω την δυστυχία γύρω μου στεναχωριέμαι και αυτός είναι ο σκοπός της συζήτησης και έχω πάρει αυτό το θάρρος να σου μεταφέρω κάποια πράγματα. Μακάρι να βρεις και να κάνεις αυτό που σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα και στο εύχομαι ολόψυχα μέσα από την καρδιά μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 413
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, GeorgeAl92 said:

Υ.Γ. Σκεφτείτε πως θα ήταν αν έλεγα ότι πιστεύω στον Δία σήμερα.

Ο Δίας δεν ειναι και τόσο άσχημα. Για πες ότι είσαι σαηεντολόγος κι η πλειοψηφία αυτών που λένε "σεβασμός στην πίστη/θρησκεία" ή "δεν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν υπάρχει/ισχύει" κτλπ, θα έχουν πέσει στα πατώματα και θα γελάνε μαζί σου...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nectons είπε

Άλλο να βλέπεις να πεθαίνουν άλλοι και μάλιστα σε μικρή ηλικία και άλλο αυτό που λέω εγώ. Δεν είναι το θέμα αν είναι πρόβλημα η όχι. Και μην επιτίθεσαι. Για καλό σου το λέω.

Αν θεωρείς ότι το πήγα στο προσωπικό ζητώ συγνώμη δεν είχα τέτοιο σκοπό. Όταν βλέπω την δυστυχία γύρω μου στεναχωριέμαι και αυτός είναι ο σκοπός της συζήτησης και έχω πάρει αυτό το θάρρος να σου μεταφέρω κάποια πράγματα. Μακάρι να βρεις και να κάνεις αυτό που σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα και στο εύχομαι ολόψυχα μέσα από την καρδιά μου. 

Και ξανά λέω... όλοι οι άνθρωποι δεν σκέφτονται σαν εσένα... πχ εγώ έχω αποδεχθεί από πολύ μικρός την έννοια του θανάτου... όχι μόνο στην ελλείψει των συνανθρώπων μου αλλά και της δικιά μου κατάληξης... Εκεί ήταν και η στιγμή που, ή θα καθόμουν και θα έκλαιγα για την συμφορά που με βρήκε και μετά θα έτρεχα σε πιθανές και απίθανες λύσεις που θα μου χρυσώσουν το χάπι ή θα έπαιρνα την απόφαση... μια ζωή την έχουμε, ας την κάνουμε καλύτερη και ευτυχέστερη για μένα και για τους γύρο μου...

Ξέρεις από πόσα πράγματα με γλίτωσε αυτή η συνειδητοποίηση? Σε πολλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/14/2018 στις 11:47 ΠΜ, Hapatingo είπε

Πνευματικός πατέρας του οποίου ήταν ο μέγιστος Καραθεοδωρής, που σκοπίμως αποσιωποιείται από τους πάντες.

Υπάρχει καμιά legit πηγή γι αυτό; Το ακούω πολύ, αλλά πάντα λόγια του αέρα, στην καλύτερη με πηγή ΕΛ blog. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeAl92 είπε

Όσοι ακόμα πιστεύεται στον φανταστικό σας φίλο με την άσπρη ρόμπα και την μακριά γενειάδα μπορείτε σας παρακαλώ να το κρατάτε για εσάς;

Υ.Γ. Σκεφτείτε πως θα ήταν αν έλεγα ότι πιστεύω στον Δία σήμερα.......απλά σκεφτείτε και μην ενστερνίζεστε κάτι που σας επέβαλε με πλύση εγκεφάλου η κοινωνία, οικογένεια, σχολείο κλπ.

Απο http://www.agiazoni.gr/agiagrafi.php?cat=palaia&id=genesis

Αναφορά σε κείμενο

Απο "The Grand Design", Stephen Hawking

Αναφορά σε κείμενο

Because there is a law such as gravity, the universe can and will create itself from nothing.

Και τα δυο λένε ότι το σύμπαν δημιουργήθηκε από κάποια "μυστήρια δύναμη" εκ του μηδενός. Το ότι ο Hawking την λέει "The law of Gravity" και η Παλαιά Διαθήκη "Θεό" δεν έχει καμία σημασία. Και στης δυο περιπτώσεις πρόκειται για κάποια "Prima Causa" που προϋπήρχε της.... Ύπαρξης. 

Προφήτης του παράλογου και ο Hawking και ο συγγραφέας της Γένεσις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ΘοδωρηςGR είπε

Να ζητησω και συγνωμη ε? Για ποιο λογο δεν μου ειπες. Για αυτα τα comments που λες εχω ηδη δωσει απαντηση. Ειναι αθλια αλλα θεωρω τα δικα σου χειροτερα. Κατσε και διαβασε την συζητηση απο την αρχη για να καταλαβεις.  Εσυ τα εγραψες.. θα επρεπε να τα θυμασαι. Αν πιστευεις οτι καποιος σoυ ειπε κατι χειροτερο η πουλησε χειροτερη ειρωνια μπορεις να μας το δειξεις. Και ναι το οσοι δεν πιστευουν δεν εχω μυαλο ειναι ακυρο.

Δεν το εκανα γιατι μιλαμε για πολυ λιγοτερα ποστ. Οχι για τοσα πολλα και ολη την ωρα που καποιος γραφει για Θεο και σχετικα με την θρησκεια.

Εγω βλεπω τουλαχιστο ενα άτομο που εχει πολυ περισσότερα ποστ τετοιου περιεχομενου απο μονος του, δεν εννοω εσενα, νομιζω ολοι καταλαβαίνουμε ποιον. Οποτε οπως ειπα, ο λογος ειναι αλλος, αν θες το δεχεσαι, δεν θα σ αναγκασω κι ολας :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, ajaxmonkey4hire είπε

Απο http://www.agiazoni.gr/agiagrafi.php?cat=palaia&id=genesis

Απο "The Grand Design", Stephen Hawking

Και τα δυο λένε ότι το σύμπαν δημιουργήθηκε από κάποια "μυστήρια δύναμη" εκ του μηδενός. Το ότι ο Hawking την λέει "The law of Gravity" και η Παλαιά Διαθήκη "Θεό" δεν έχει καμία σημασία. Και στης δυο περιπτώσεις πρόκειται για κάποια "Prima Causa" που προϋπήρχε της.... Ύπαρξης. 

Προφήτης του παράλογου και ο Hawking και ο συγγραφέας της Γένεσις. 

Θέλεις να μας διαφωτίσεις, βάση και των σπουδών σου στην πειραματική φυσική, ποια είναι η έννοια του τίποτα στην κβαντομηχανική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Retromaniac είπε

ο άνθρωπος έγινε παγκόσμια γνωστός και συνέχιζε να κάνει έργο κουνώντας το μάγουλο, με αισιοδοξία και χιούμορ. Τα λόγια σου είναι πραγματικά ντροπή που θεωρείς ότι οι άθεοι ανάπηροι θα πρέπει να έχουν και πνευματική αναπηρία. Ο μόνος πραγματικά ανάπηρος είναι ο θρησκόληπτος.

Φίλε μου δεν το γενικευσα το θέμα...σφαλεις.Βιοι παράλληλοι θα έλεγαν οι αρχαίοι..Ο ίδιος ο άνθρωπος απομακρύνθηκε απο το Θεό και μονος επέλεξε την άλλη κατάσταση μετα θάνατον..ο Θεός δεν τιμωρεί αλλά περιμένει..αλλιώς τώρα δε θα υπήρχε ανθρωπος επανω στη γη..

8 ώρες πριν, billdanos είπε

Από πότε ένας άθεος δεν μπορεί να είναι ταυτόχρονα καλός άνθρωπος, επιστήμονας, κλπ?

Μπορεί να είναι καλος ανθρωπος,επιστημονας,πατερας κτλ... Όμως χτίζει ενα όμορφο σπίτι στην άλλη ζωή χωρίς να έχει τα κλειδιά για να κατοικήσει μέσα σε αυτό..

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...