Προς το περιεχόμενο

Έχουν τα Xbox και PlayStation, ανάγκη πια τις αλυσίδες λιανικής;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, Lezantas26 said:

ειμαι του 91 και ασχοληθηκα απο μικρος με τα βιντεοπαιχνιδια, δεν πετυχα κονσολες τυπου amiga κλπ, αλλα τα δισκακια τα προλαβα ευκολα. αν και συμφωνω οτι ειναι αλλο το αισθημα να εχεις το δισκο με το κουτακι του και ολα τα συμπραγκαλα, την ευκολια της digital βιβλιοθηκης δεν την αλλαζω. απ οταν βρηκα το steam βρηκα την υγεια μου, φτηνα παιχνιδια που μπορω να παιξω οπου θελω και χωρις φοβο να χαλασουν. οποτε πλεον δεν μου λειπουν καθολου τα physical παιχνιδια και πιστευω και εσυ αμα τα βαλεις σ ενα παταρι και δεν τα ξαναδεις σιγα σιγα θα το "ξεπερασεις"

Δεν το λες και φτηνό το steam... Μόνο όταν έχει sales. Παρ'όλα αυτά,  αν και αναπολώ τις στιγμές που έβαζα κασέτα/δισκάκι σε κονσόλα/PC, πρέπει να ομολογήσω ότι το digital με έχει βολέψει αρκετά συν και λόγω έλλειψης χώρου.

Επεξ/σία από Torasu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, nzeppos είπε

Όχι απαραίτητα. Κι εγώ με retail μεγάλωσα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θέλω να... βγω και στη σύνταξη με δαύτα. Προχωράει ο κόσμος. Αν κάποτε δεν με πείραζε να φάω τρεις ώρες για να κατέβω μέχρι Στουρνάρη προκειμένου να αγοράσω κασέτα/δισκέτα/δισκάκι (αυθεντικό ή μη), πλέον λέω ότι έχω αποτάξει τα κάθε είδους physical media δια παντός.

Ό,τι βολεύει τον καθέναν. Προφανώς τις ίδιες τις εταιρείες τις βολεύει το digital only για ευνόητους λόγους.

Κοίτα είναι όπως την βλέπει ο καθένας.εγω το γουστάρω το retail και ας μην είναι <<ευκολο>> σαν μέσο.θελω να πάω την βόλτα μου,να χαζέψω,να ψάξω να βρω καλές τιμές κλπ.θα μου πεις ότι αυτό μπορώ να το κάνω από τον καναπέ μου.θα διαλέξω το δύσκολο και νοσταλγικό κομμάτι όμως φίλε μου 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μεγαλύτερη μούφα από τη φυσική μορφή του παιχνιδιού δεν υπάρχει.Μιλάμε για παιχνίδι όχι για μουσική που θα το βάζεις να το ακούς αιώνια αλλά έχεις και το artwork με τους στίχους να το χαζεύεις.Βλέπω YouTubers gamers με σφραγισμένα παιχνίδια που δεν έχουν παίξει ποτέ ή και ολόκληρες συλλογές να τις κρατάνε για να τα πουλήσουν όταν ανέβει η τιμή μετά από χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως ειμαι σε ηλικια που δεν παιζω πλεον games η απλα τα βλεπω και τερμα. Αλλοίμονο στους πιτσιρικαδες που μαθαινουν την συνηθεια του ψηφιακου κοσμου και στους ατυχους γονεις που θα δουν ποσα λεφτα θα πρεπει να σπρωχνουν για να ικανοποιουν τα βιτσια των καλων τους.

Η βιομηχανια που αφορα παιδια. - νεους ειναι τεραστια και τα λεφτα παρα παρα πολλα.

Παραδειγματα? Απειρα: Απο τις μαιευτικες κλινικες , παιδικους σταθμους, ιδιωτικα σχολεια, εξωσχολικες δραστηριοτητες (καρατε βαρατε ποδοσφαιρο μπασκετ κλπ) παιδικα παρτυ κλπ κλπ κλπ.

Το gaming να μην παρει κοματι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

Ευτυχως ειμαι σε ηλικια που δεν παιζω πλεον games η απλα τα βλεπω και τερμα. Αλλοίμονο στους πιτσιρικαδες που μαθαινουν την συνηθεια του ψηφιακου κοσμου και στους ατυχους γονεις που θα δουν ποσα λεφτα θα πρεπει να σπρωχνουν για να ικανοποιουν τα βιτσια των καλων τους.

Η βιομηχανια που αφορα παιδια. - νεους ειναι τεραστια και τα λεφτα παρα παρα πολλα.

Παραδειγματα? Απειρα: Απο τις μαιευτικες κλινικες , παιδικους σταθμους, ιδιωτικα σχολεια, εξωσχολικες δραστηριοτητες (καρατε βαρατε ποδοσφαιρο μπασκετ κλπ) παιδικα παρτυ κλπ κλπ κλπ.

Το gaming να μην παρει κοματι?

Αλίμονο; Γιατί αλίμονο; Τώρα μπορεί ο γονέας με μια συνδρομή 50 60 ευρώ να ξεμπερδεψει για ένα χρόνο από τα έξοδα σε gaming του κανακάρη. Δηλαδή ήταν καλύτερα όταν εγώ κλαιγομουν για παιχνίδι στο master system και κάθε φορά έπεφταν τα 20 χιλιάρικα ;

Όλο αυτό που συμβαίνει με την ψηφιακή διανομή είναι ευλογία.

Θέλει το παιδί ps ή xbox ; Με 50 το χρόνο καθάρισες.

Θέλει pc; Να ναι καλά το humble bundle , allkeyshop κλπ κλπ

Θέλει το παιδί switch; Τη @@σες!!! Εκεί θα πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, tz_aristotelis said:

Ευτυχως ειμαι σε ηλικια που δεν παιζω πλεον games η απλα τα βλεπω και τερμα. Αλλοίμονο στους πιτσιρικαδες που μαθαινουν την συνηθεια του ψηφιακου κοσμου και στους ατυχους γονεις που θα δουν ποσα λεφτα θα πρεπει να σπρωχνουν για να ικανοποιουν τα βιτσια των καλων τους.

Η βιομηχανια που αφορα παιδια. - νεους ειναι τεραστια και τα λεφτα παρα παρα πολλα.

Παραδειγματα? Απειρα: Απο τις μαιευτικες κλινικες , παιδικους σταθμους, ιδιωτικα σχολεια, εξωσχολικες δραστηριοτητες (καρατε βαρατε ποδοσφαιρο μπασκετ κλπ) παιδικα παρτυ κλπ κλπ κλπ.

Το gaming να μην παρει κοματι?

Μπόινγκ. Η βιομηχανία που αφορά τα παιδιά είναι τεράστια. Σε αντίθεση ας πούμε με την αγορά αυτοκινήτων, σπιτιών και τσαντών Gucci που αφορά κανένα. Τί απόψεις είναι αυτές; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Retail... Και μόνο που βλέπω τα κουτάκια στη βιβλιοθήκη μου φτιάχνει τη μέρα... Μην πω τι συμβαίνει όταν ανοίγω το παιχνίδι, διαβάζω το manual, επεξεργάζομαι το cd και τα παρελκόμενα.... Άλλη αίσθηση, αναμνήσεις, παρόλο που δεν παίζεις καν το παιχνίδι!!!!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, IcemanGr71 said:

Retail... Και μόνο που βλέπω τα κουτάκια στη βιβλιοθήκη μου φτιάχνει τη μέρα... Μην πω τι συμβαίνει όταν ανοίγω το παιχνίδι, διαβάζω το manual, επεξεργάζομαι το cd και τα παρελκόμενα.... Άλλη αίσθηση, αναμνήσεις, παρόλο που δεν παίζεις καν το παιχνίδι!!!!! 

Από περιέργεια, θα ήθελα να μας πεις ποιο manual ακριβώς διάβασες; Και αν βρήκες κάποιο παιχνίδι με περισσότερες από 1 σελίδα, τί ακριβώς διάβασες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζοντας λόγω δουλειάς κόσμο από τα 3-4 μεγαλύτερα σκρουτζαδικα πάντως,και στην Ελλάδα η δουλειά παει προς το digital ολοταχως.Το μόνο που κινούν είναι 1st class  τίτλοι στους οποίους έχουν φτάσει τις τιμές στα τάρταρα μπας και μπει κανένα (κυριολεκτικά)ευρώ στο ταμείο.

 

Και οι 4 το έχουν γυρίσει στα collectibles που δουλεύει με ένα σεβαστο ποσοστό πρός το παρόν.Οσο για κονσολες;Κατά 90% μόνο με παραγγελία πρώτα.Ιδιως οι 3 δεν έχουν καν κονσόλα στο μαγαζί όταν τις παλιές εποχές είχαν τουλάχιστον 10-15 κομμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, firepc είπε

Οι κονσολες θα γινουν εντελως digital γτ ελεγχονται απο τα αφεντικα τους sony/ms

Υποθέτω εννοείς το περιεχόμενο. Διότι εν αντιθέσει με τις υπηρεσίες streaming όπως π.χ. το Netflix, τα videogames θέλουν ισχυρό hardware για να αποδώσουν, κάτι που δεν είναι σε θέση να τους το προσφέρει η ίδια η τηλεόραση (όταν ας πούμε Netflix, Hulu, Prime κλπ ενσωματώνονται πλέον στις τηλεοράσεις ως apps).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ολα αυτα με τα digital ειναι μια αηδια και αν και ειμαι παλιος gamer θα τερματισω αυτη την ασχολια οταν παψουν τα δισκακια για τους παρακατω λογους:

- ειναι δαπανηρη διασκεδαση για να μην εχω στην κατοχη μου κατι απτο και οπως ειπε φιλος παραπανω με μια στραβη χανεις τον λογαριασμο σου μαζι και τα παιχνιδια.

- ναι ειναι πολλα τα λεφτα Αρη για να ανεχομαι το καθε κομπλεξικο αμερικανακι ,κινεζακι, γερμανακι κ.α που με την συμπερηφορα του ( glitch, hack, cheats και κανοντας χρηση οπλων εκτος rules , tbag, ομαδα 5 φιλων με ενδοεπικοινωνια  εναντια σε εναν .) σε κανει να βρισεις με μνμ και μετα η μαμα sony στελνει ειδοποιηση για banκονσολας λογαριασμου.

-το μερος που μενω εχει ταχυτητα στο internet 5 και θελω μερα ολοκληρη για να κανει ληψη απλες ενημερωσεις.

Επεξ/σία από lazarus678
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως εχω πει και παλιά τις έχουν, γιατί μακροπρόθεσμα όταν κλεισουν τα περισσότερα καταστήματα και δεν θα υπάρχουν υπάλληλοι και  οι περισσότεροι ζουν με επιδόματα ή μισθούς πείνας ΠΩΣ θα κάνουν τις ηλεκτρονικές συλλογές ή γενικά τις αγορές; όταν το μόνο που θα κοιτάν ειναι να επιζήσουν  βλέπε ΕΛΛΑΔΑ και μην κοιτάτε μονο οσοι έχετε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...