Προς το περιεχόμενο

Ο Elon Musk αφαιρεί τις σελίδες της Tesla και της SpaceX από το Facebook


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, VChris είπε

Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός πως εγώ επέλεξα να δείξω ότι θέλω σε αυτα τα 1000 άτομα και όχι σε μια εταιρεία προς εκμετάλλευση. 

Συμφωνώ ότι είναι τραγικό το πόσα δεδομένα ανεβάζουμε online, αυτό όμως απέχει από το να γίνονται εργαλείο στα χέρια αγνώστων ή εταιρειών.

Και τα 1000 άτομα τα δίνουν όπου θέλουν. Κάνε σε όλους μήνυση...

Αλλά και σε μια εταιρεία με τη θέλησή σου τα δίνεις γιατί εσύ κάνεις εγκατάσταση την εφαρμογή που κάποιος σου δίνει και σου ζητάει κάποια permissions.

Το "μα εγώ ήθελα την εφαρμογή για τις λειτουργίες που προέβαλε, αλλά δεν ήθελα να δώσω τα δεδομένα μου" είναι αφέλες από μόνο του. Αν θέλω να σου ζητήσω το Χ permission για να έχω πρόσβαση στα αντίστοιχα δεδομένα σου, είναι προφανές πως θα σου δώσω ένα τουλάχιστον χαρακτηριστικό που να δικαιολογεί την πρόσβαση που ζητάω στα δεδομένα αυτά και εσύ θα τσιμπήσεις. Όλα τα υπόλοιπα είναι στην καλύτερη ανόητοι ρομαντισμοί.

Και για κάθε μεγάλη εταιρεία που μαζεύει δεδομένα και βγαίνει στη φόρα και εν τέλη δεν πρόκειται να χάσει και κάποιον πελάτη γιατί όλοι ξέρουν τι αγοράζουν από αυτή, υπάρχουν άλλες εκατοντάδες μικρότερες που δεν πρόκειται να γίνουν ποτέ πρωτοσέλιδο και δεν έχουν και κάποια πιασάρικο όνομα τύπου Trump από δίπλα να κολλήσουν. Και individuals που το κάνουν για μικρότερα κέρδη ή ακόμα και για hobby. Μπορείς να κάνεις μήνυση σε όλους...

Επεξ/σία από jimex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δηλαδή τώρα εσείς δικαιολογείτε το facebook? Τσάμπα εκτέθηκε και ζήτησε συγγνώμη ο άνθρωπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε παρανοήσει οι περισσότεροι εδώ πέρα. Το θέμα δεν είναι ότι το facebook έχει τα προσωπικά μας δεδομένα,το θέμα είναι ότι άλλες εταιρίες χωρίς την άδειά μας (και του facebook,σύμφωνα φαντάζομαι με το agreement) είχαν πρόσβαση σε ιδιωτικά δεδομένα .

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, VChris είπε

Δηλαδή τώρα εσείς δικαιολογείτε το facebook? Τσάμπα εκτέθηκε και ζήτησε συγγνώμη ο άνθρωπος?

Διάβασε πρώτα τα privacy terms που σου linkαρα στην προηγούμενη σελίδα και μετά είσαι ελεύθερος να έρθεις να πετάξεις άλλη μια εξυπνάδα.

Για τα πρακτικά πάντως, αν δεν είχε βγει ο whisteblower δεν θα είχε γίνει τίποτα. Γιάυτό αναγκάστηκε ο zuckerberg kai βγήκε και ζήτησε συγγνώμη. Πόσοι τέτοιοι βγαίνουν καθημερινά; Και πόσα τέτοια σκηνικά γίνονται καθημερινά και δεν τρέχει κάστανο; Δηλαδή αυτό που πέφτουν όλοι από τα σύννεφα όταν βγαίνει σαν είδηση το αναμενόμενο είναι το λιγότερο βαρετό.

Επεξ/σία από helicoid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πείραξε τους προοδευτικούς εδώ στη Αμερική δεν είναι ότι ο Zuckerberg πούλησε πληροφορίες άλλα το ότι τις πούλησε στην Trump capaign.

Αν ο πελάτης ήταν του άλλου πεδίου θα είχαμε τώρα τους συντηρητικούς να φωνάζουν. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάμε γερά, all together σβύστε τα πάντα όλα να μάθουν να φέρονται ! Πάμε για συνθήματα,ολοι μαζί δυνατά,απο μέσα μας... !  :-)

Υ.Γ το τελευταίο,είναι αναφορικά χαρακτηριστικό αποσπάσματος δίσκου Χάρρυ κλήν  .

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Πάμε γερά, all together σβύστε τα πάντα όλα να μάθουν να φέρονται ! Πάμε για συνθήματα,ολοι μαζί δυνατά,απο μέσα μας... !  :-)

καλά.

36 λεπτά πριν, dimtsef είπε

ας κάνει ένα δικό του social network αν ειναι μανγκας.

ας κάνει ένα δικό του social network αν ειναι μανγκας. Spacebook !

Yes. I will make my own social network. 

With hookers and blackjack.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Πάμε γερά, all together σβύστε τα πάντα όλα να μάθουν να φέρονται ! Πάμε για συνθήματα,ολοι μαζί δυνατά,απο μέσα μας... !  :-)

 

Εγώ το είχα σβήσει πριν το σκάνδαλο από Γενάρη 2018. Απλά πέρα από την πλάκα δεν το απολαμβανα όπως παλιά. Μια που δεν είμαι φοιτητής πια, μια που τα φιλοσοφω αλλιώς τα πράγματα, όσο και να μου αρέσουν τα γκομενακια με τα σελφις τους να τα βλέπω νιώθω ότι δεν κερδίζω κάτι. Γι αυτό πρόκειται αντε και κανένα like σε συμμαθητές μου που πήγαν στον Πύργο του Αϊφελ.

Κυρίως στο φαινεσθαι είναι βασισμένο το όλο θέμα.

Τώρα περί έρευνας δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό. Περί Trump πρόκειται αν ήταν η Χιλαρυ δεν θα μιλούσε κανείς. Απλά δεν τον χωνευει ο Μάρκος μαζί με τους "άλλους" και του λένε τώρα μα καλά ρε Μ@κακ@ Μαρκο από σένα την παθαμε?

Δεν έφταιγε το fb ως πλατφόρμα έρευνας και διαφήμισης, θα μπορούσε να ήταν έρευνα για τα μακαρόνια αν σας αρέσουν φιογκακια ή πένες.

Τελικά οι Άγγλοι τους την έκαναν και όχι οι Σοβιετικοι εχμμμ  Ρωσοι ήθελα να πω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 hours ago, Agony said:

Ο μισός πληθυσμός  οικιοθελώς έχει βάλει στο FB τα.παιδια του τα σκυλιά του τι τρώει τι κάνει και μάλιστα το FB  γράφει ξεκάθαρα ότι του ανήκει το περιεχόμενο... Και εντελώς ξαφνικά αυτος ο πληθυσμος θίχτηκε για τα προσωπικά του δεδομένα. 

 

Η χαζομάρα της ημέρας. Αν εγω βαλω προσωπικές φωτογραφιες στο Facebook και τις κανω share with friends, εχω επιλέξει ΕΓΩ να τις μοιραζομαι με τους συγκεκριμενους. Επισης επειδη συμφώνησα στους ορους χρησης, εχω επιλεξει ΕΓΩ να δινω αδεια στο Facebook να χρησιμοποιεί τα δεδομενα μου για διαφημηστικους σκοπους. Αδεια να τα δίνει σε αλλες εταιρειες ΔΕΝ εδωσα. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά τι να πω. Και η Πειραιώς έχει το ΑΦΜ μου, το μισθό μου και τα στοιχεία μου. Αν τα δώσει σε σενα δεν σημαινει οτι συμφωνω. Ελεος σκεφτείτε λιγο πριν γράψετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...