Προς το περιεχόμενο

Ο Elon Musk αφαιρεί τις σελίδες της Tesla και της SpaceX από το Facebook


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, BorrowedTime είπε

 

Η χαζομάρα της ημέρας. Αν εγω βαλω προσωπικές φωτογραφιες στο Facebook και τις κανω share with friends, εχω επιλέξει ΕΓΩ να τις μοιραζομαι με τους συγκεκριμενους. Επισης επειδη συμφώνησα στους ορους χρησης, εχω επιλεξει ΕΓΩ να δινω αδεια στο Facebook να χρησιμοποιεί τα δεδομενα μου για διαφημηστικους σκοπους. Αδεια να τα δίνει σε αλλες εταιρειες ΔΕΝ εδωσα. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά τι να πω. Και η Πειραιώς έχει το ΑΦΜ μου, το μισθό μου και τα στοιχεία μου. Αν τα δώσει σε σενα δεν σημαινει οτι συμφωνω. Ελεος σκεφτείτε λιγο πριν γράψετε

Δεν εχω ασχοληθει να δω τι λενε οι οροι του φβ, αλλα σχεδον παντα υπαρχει και η παραγραφος που λεει για μοιρασμα δεδομενων προς τριτες εταιρείες. Θα απο ρουσα αν το φβ δεν την εχει, οποτε μια χαρ δικαιομα του χεις δωσει να κανει οτι θελει τα δεδομενα σ

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, ELMastas είπε

Πάμε γερά, all together σβύστε τα πάντα όλα να μάθουν να φέρονται ! Πάμε για συνθήματα,ολοι μαζί δυνατά,απο μέσα μας... !  :-)

Υ.Γ το τελευταίο,είναι αναφορικά χαρακτηριστικό αποσπάσματος δίσκου Χάρρυ κλήν  .

Έτσι, αποχώρηση των πάντων και να λένε κάθε βδομάδα στα κανάλια πόσο μειώθηκαν οι users και πόσο έπεσε η μετοχή..... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Έτσι, αποχώρηση των πάντων και να λένε κάθε βδομάδα στα κανάλια πόσο μειώθηκαν οι users και πόσο έπεσε η μετοχή..... :P

και μετά ξύπνησες.

Τα social engineering experiments τα θυμάσαι; https://www.wired.com/2014/06/everything-you-need-to-know-about-facebooks-manipulative-experiment/

Και φυσικά αυτά ποτέ δεν σταμάτησαν. Απλά ξεχάστηκαν όπως θα ξεχασθεί και  αυτό που γίνεται τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο εξαρτημένος ο κόσμος σήμερα απ' το facebook που πλέον και το μεγαλύτερο σκάνδαλο να γίνει πάλι θα συνεχίσουμε να το χρησιμοποιούμε καθημερινώς. Και φυσικά το ίδιο το facebook το γνωρίζει αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ajaxmonkey4hire είπε

και μετά ξύπνησες.

Τα social engineering experiments τα θυμάσαι; https://www.wired.com/2014/06/everything-you-need-to-know-about-facebooks-manipulative-experiment/

Και φυσικά αυτά ποτέ δεν σταμάτησαν. Απλά ξεχάστηκαν όπως θα ξεχασθεί και  αυτό που γίνεται τώρα.

Δες πότε θα χτυπήσει το δικό σου ξυπνητήρι και άσε πότε κι αν ξύπνησα εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι το FB δεν εκανε τιποτα παρανομο. η πωληση προσωπικων δεδομενων σε τριτους υπαρχει μεσα στους ορους χρησης της υπηρεσιας.

επομενως η πολιτικη της εταιρειας ηταν γνωστη και νομικα κατοχυρωμενη.

αυτο που εγινε ηταν οτι μια βρετανικη εταιρεια αγορασε αυτα τα δεδομενα και τα χρησιμοποιησε για να χειραγωγησει τις μαζες και συγκεκριμενα για να επηρεασει τις εκλογες του Τrump και το Brexit. και αυτο ενοχλησε τους πολιτικους και τα μηντια και στο τελος ξεσηκωθηκαν ολοι.

ο Zuckerberg δεν χρειαζοταν να απολογηθει για τιποτα, αυτο που εκανε ηταν απολυτως νομιμο και με την συγκαταθεση των πελατων του που συμφωνουσαν να του παρεχουν τα προσωπικα τους δεδομενα για να τα εκμεταλλευτει προς οφελος της επιχειρησης του. ο μονος λογος που το εκανε ηταν για το damage control αφου η μετοχη της εταιρειας του εχει καταποντιστει. για τιποτα αλλο.

οσο για την νυφιτσα τον Ελον, βρηκε μια καλη ευκαιρια να ανυψωσει και αλλο το public image του στα ματια του κοινου. ο ηθικος. σε κανα μηνα θα ξανανεβασει τις σελιδες του.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά έψαξα από το κινητό στον chrome τι τρώνε οι χιμπατζήδες στην Δυτική Αφρική.

Στη συνέχεια συνδέθηκα στο FB και μου έβγαζε διαφημίσεις για τροφή χιμπατζήδων.

:P:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φάση με την κλάψα που επικρατεί σχετικά με το φβ και τα προσωπικά δεδομένα

είναι σαν κάτι χαζογκόμενες που φοράνε στρίγκους και ξώβυζα στις παραλίες

και μετά γκρινιάζουν που τα λιγούρια ουγκανίζουν όταν τις βλέπουν.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω να μην εχασε τον χρονο tου να ξεκατανιαζεται με τον βουτηρομπεμπε.

ομως πιο πολυ πολιτικη κινηση ηταν αυτη αφου οι σελιδες ηταν εταιρικες, οχι προσωπικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μερικοί έπεσαν από τα σύννεφα διαβάζοντας την είδηση ότι "κλάπηκαν" τα "προσωπικά" μας δεδομένα από το fb με ξεπερνάει .....

Υπάρχουν άνθρωποι  που πιστεύουν ότι ανεβάζουν στο fb το βλέπουν μόνο οι "φίλοι" του???????

Κρίνοντας από τα σχόλια εδώ μέσα, υπάρχουν.........

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι φαινεται, φιλε bill987, υπαρχουν και -δυστυχως- θα υπαρχουν ολο και περισσοτεροι, καθως οι νεοτερες γενιες, που δεν μαθαινουν να "παιδευουν" το μυαλο τους καθολου, γινονται ολο και πιο ευκολοπιστες και πιστες στο FB - twitter - instagram, κλπ κλπ κλπ ..........!!!  

 

τα παιδια που γεννιουνται στην εποχη του ιντερνετ, δεν μπορουν να διανοηθουν οτι μπορουν να ζησουν και χωρις αυτο.......!!!!   ΔΥΣΤΥΧΩΣ....επαναλαμβανω....!!!   

 

και μην αρχισουν μερικοι να λενε παλι, τι χρησιμο εργαλειο ειναι το ιντερνετ, γιατι η απαντηση μου ειναι οτι,  ειναι το ιδιο χρησιμο με ενα μαχαιρι. Απλα.., το θεμα ειναι ΠΩΣ το χρησιμοποιεις, και οχι γιατι υπαρχει....!!!!   

 

το FB τα τελευταια χρονια, επειδη ειμαι κι εγω χρηστης του εδω και πααρα πολλα χρονια  -σχεδον απο την αρχη-,  δυστυχως, παρατηρω οτι εχει μετεξελιχθει  σε κατι πολυ διαφορετικο απο αυτο που ξεκινησε, δλδ ενα απλο προγραμμα επικοινωνιας μεταξυ "φιλων". 

μπηκαν εταιριες στο παιχνιδι, βαλανε παιχνιδια, βαλανε εταιρικες σελιδες, ενα σωρο διαφημισεις, γκρουπακια- παραγκρουπακια..., και καπου κατεληξε να χαλασει η αρχικη συνταγη. 

πλεον με κουραζει το FB, δεν μπορω να δω κατι ουσιαστικο, πεταγονται ενα σωρο ασχετα ποστ, ενα σωρο διαφημιστικα, και "σας προτεινουμε αυτο", δειτε και εκεινο επειδη ειστε στο διαφημιστικο ταργκετ γκρουπ της ταδε εταιρειας................... ΑΗΔΙΑ... ΣΙΧΑΜΑ......!!!!    

 

και περισσοτερο λυπαμαι, που τα νεοτερα παιδια ειναι τοσο ευκολο/καλοπιστα, που ανεβαζουν ο,τιδηποτε μπορει να φανταστει ανθρωπινος νους, χωρις να σκεφτονται τις παρενεργειες.....!!!!!  

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...