Προς το περιεχόμενο

GDPR: Τι είναι και πώς αλλάζει την καθημερινότητά μας;


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, VChris said:

ε είναι αυτό που λέγεται για πολλές ερμηνείες.

Π.χ κάνω ένα post: μένω στη Θεσσαλονίκη, οδό χλιμίτζουρα. Το λες για προσωπικό δεδομένο.

Σε άλλο post γράφω: τα καρπούζια είναι πράσινα. Δεν το λες προσωπικό δεδομένο.

Μπορείς να λες ότι θες σαν κείμενο αλλά αυτά είναι Linked σε ένα account το οποίο έχει μπει στο site μέσω μιας IP η οποία είναι προσωπικό δεδομένο σου.
Με τον ίδιο τρόπο σε εντοπίζουν αν διασπείρεις ψευδείς ειδήσεις ή αν κατηγορήσεις κάποιον αν και εφόσον συντρέχει σοβαρός λόγος. Δεν υπάρχει ανωνυμία. Για να μπεις internet θες μια IP. ΑΚόμα και από free wifi να είναι θα έχει πρόβλημα ο πάροχος του free ο οποίος θα βρεθεί σε προβληματική κατάσταση τελικα

 

Επεξ/σία από kotlousko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, VChris είπε

ε είναι αυτό που λέγεται για πολλές ερμηνείες.

Π.χ κάνω ένα post: μένω στη Θεσσαλονίκη, οδό χλιμίτζουρα. Το λες για προσωπικό δεδομένο.

Σε άλλο post γράφω: τα καρπούζια είναι πράσινα. Δεν το λες προσωπικό δεδομένο.

Η αυστηρή ερμηνεία εδώ είναι ότι είναι το ίδιο το post που αποτελεί προσωπικό δεδομένο και θα πρέπει να διαγραφεί και όχι με βάση το περιεχόμενο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι υπηρεσίες του κράτους αν δεν τηρησουν ΟΛΑ αυτά θα φάνε και αυτές τα πρόστιμα ο νόμος δεν εξαιρεί κανεναν. Πχ το 201χ κατι εγινε διαρροη προσωπικων δεδομενων απο την εφορια ( Ε9 νομίζω ). Σε μια ομιλία μας ενημέρωσαν ότι οι υπάλληλοι ειναι στα δικαστήρια και φυσικά και το κράτος θα πληρώσει τα (με τον τρεχον νομο πρόστιμα). Η αρχή προστασιας προσωπικων δεδομενων ειναι κρατικη υπηρεσία και δεν χαρίζει ούτε στο κράτος. Εξάλλου ο νόμος δεν ειναι ελληνικός αλλά ευρωπαικός. Εδώ θα ψηφστεί και τοπικός νόμος που θα τον πρειλαμβάνει και θα τον εξηγεί κιολας.

Τέλος, σε περιπτώσεις που προφανως κινδυνεύει η εθνική ασφάλεια ( δηλαδή αν μπεις εσυ απο εναν υπολογιστη σε κανα υπουργειο αμυνας και τα κανεις λιμπα η ποσταρεις σε φορουμ της τουρκιας σε ποια αποθηκη στο στρατοπεδο που υπηρετείς έχουν πυρομαχικα και σε ποια πατατες ) εκεί ΠΡΟΕΧΕΙ η εθνική ασφάλεια...Δεν νομίζω να σε σώσει κανενας νόμος για προσωπικά δεδομένα γιατί ήδη έχεις διαπράξει μεγαλύτερα εγκλήματα. Να στο πω απλά, Αν έχεις σχεδιάσει την επιθεση στους δίδυμους πύργους θα γελάνε και οι πέτρες αν κατηγορήσεις το κράτος ότι δεν ήταν σωστό που παρακολουθούσε το τηλέφωνο σου γιατι σε είχε πάρει πρέφα. ( Εξάλλου αν αυτό γίνεται θα γίνεται μυστικά δεν θα βγει ανακοίνωση οτι σε παρακολουθούν βλπ το θεμα με τον πράκτορα στην αγγλία που δηλητηριάστηκε...Πέρα από τη δηλητηρίαση δεν μάθαμε τίποτα αλλο ούτε και πρόκειται )

ΥΓ. Τα backup επίσης υπόκεινται στο GDPR. Είναι τήρηση προσωπικών δεδομένων χωρίς άδεια εφόσον εσύ έχεις ζητήσει να σβηστείς. Εφόσον συμβαίνει αυτό δεν πρέπει να υπάρχεις ούτε σε Backup. Αν γίνει καταγγελία και έλεγχος εφόσον έχεις ζητήσει να σβηστείς και σε βρουν σε backup αυτός που το κρατάει έχει πρόβλημα ! Και ναι η νοοτροπία είναι "κράτα τα μωρέ δεν πιάνουν χώρο έχουμε tera free"....ΤΣΟΥ είναι παράνομο ! 

Επεξ/σία από kotlousko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, insome said:

από https://www.eugdpr.org/gdpr-faqs.html

What constitutes personal data?
Any information related to a natural person or ‘Data Subject’, that can be used to directly or indirectly identify the person. It can be anything from a name, a photo, an email address, bank details, posts on social networking websites, medical information, or a computer IP address.

Καλό είναι βέβαια να τονίζουμε την ουσία, όχι το παράδειγμα. Εδώ η ουσία που πρέπει να τονιστεί είναι «Any information related to a natural person or ‘Data Subject’, that can be used to directly or indirectly identify the person». Οπότε, από τη στιγμή που μια πληροφορία δεν ταυτοποιεί υποκείμενο δικαιωμάτων, δεν είναι προσωπικό δεδομένο.

Εκεί ανήκει και η μεγάλη πλειοψηφία των μηνυμάτων σε ένα forum. Αν γράψεις δηλαδή "παιδιά χθες έβαλα τον τάδε επεξεργαστή στην τάδε μητρική με τις τάδε μνήμες" πώς ακριβώς ταυτοποιείται κάποιο φυσικό πρόσωπο;

Ας μην είμαστε βασιλικότεροι του βασιλέως.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Heybro είπε

Σοβαρά έγινε αυτό που γράφεις? Σύμπτωση η κάτι άλλο? 

Ισχύει φίλε!

Μπορείς να το δοκιμάσεις. Άμα έχεις φβ πχ και είσαι μέσα στην εφαρμογή και εκείνη την ώρα μιλάς για παπούτσια, μετά από λίγο θα σου βγάζει διαφημίσεις η και ομάδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, paredwse είπε

Όχι, τα δημόσια μηνύματα στο forum ΔΕΝ είναι προσωπικά δεδομένα. Μπορεί να περιέχουν προσωπικά δεδομένα αλλά δεν είναι αυτά καθεαυτά προσωπικά δεδομένα. Όποτε ούτε αυτά ούτε τα quoted posts αλλάζουν. 

Ποιος το λεει αυτο ; Απο που πηγαζει η αποψη αυτη ;  Γιατι ειναι τελειως λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, QuitLife said:

Ποιος το λεει αυτο ; Απο που πηγαζει η αποψη αυτη ;  Γιατι ειναι τελειως λαθος.

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί είναι τελείως λάθος; Στο κάτω-κάτω, εσύ φέρεις το βάρος της απόδειξης του ισχυρισμού σου, όχι εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, markos9 είπε

Ισχύει φίλε!

Μπορείς να το δοκιμάσεις. Άμα έχεις φβ πχ και είσαι μέσα στην εφαρμογή και εκείνη την ώρα μιλάς για παπούτσια, μετά από λίγο θα σου βγάζει διαφημίσεις η και ομάδες.

Ναι αυτό το έχω παρατηρησει αλλά εδώ ο φίλος μιλάει ότι απλά κάθονταν σπίτι του έκανε κάτι και μετά άρχισε να του έρχονται διαφημίσεις σχετικά με αυτό. Τι παιχτηκε σε αυτή την περίπτωση ακουστικό κάμερα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
47 λεπτά πριν, insome είπε

από https://www.eugdpr.org/gdpr-faqs.html

What constitutes personal data?
Any information related to a natural person or ‘Data Subject’, that can be used to directly or indirectly identify the person. It can be anything from a name, a photo, an email address, bank details, posts on social networking websites, medical information, or a computer IP address.

Ναι το Insomnia προφανως δεν εχει ψαξει οσο πρεπει το θεμα, και η αποψη οτι τα forum post δεν περιλαμβανονται δεν μπορω να καταλαβω πως προκυπτει. Εδω ουτε Comment με τo IP σου δεν μπορουν να αγνοησουν. .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ενταξει, τιποτα δεν θα αλλαξει. Την NSA την εχουν πιασει 3-4 φορες να κανει οτι θελει με προσωπικα δεδομενα, ακομα και σε δικαστηριο τους πηγανε, τιποτα δεν εγινε.

Το ιδιο πραγμα εγινε και με τα cookies, και πλεον μπαινεις στην σελιδα και απλα σου ανακοινωνουν οτι χρησιμοποιουν cookies. Αν δεν θελεις να καταγραφει τιποτα δεν πρεπει να μπεις. Δλδ να μην μπαινεις στο ιντερνετ, γιατι ολες οι σελιδες εχουν cookies.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
41 λεπτά πριν, insome είπε

Η αυστηρή ερμηνεία εδώ είναι ότι είναι το ίδιο το post που αποτελεί προσωπικό δεδομένο και θα πρέπει να διαγραφεί και όχι με βάση το περιεχόμενο του.

Δεν χρειαζεται να διαγραφει τιποτα, απλα δεν πρεπει περιεχει την δικα σου στοιχια πλεον (ονομα, IP)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Heybro είπε

Ναι αυτό το έχω παρατηρησει αλλά εδώ ο φίλος μιλάει ότι απλά κάθονταν σπίτι του έκανε κάτι και μετά άρχισε να του έρχονται διαφημίσεις σχετικά με αυτό. Τι παιχτηκε σε αυτή την περίπτωση ακουστικό κάμερα? 

Ακουστικό! 
Το φβ ήταν ένα απλό παράδειγμα, το κάνουν πολλές εφαρμογές. χωρίς καν να χρησιμοποιείς το κινητό εκείνη την στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, paredwse είπε

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί είναι τελείως λάθος; Στο κάτω-κάτω, εσύ φέρεις το βάρος της απόδειξης του ισχυρισμού σου, όχι εγώ. 

Απλα να διαβασεις τον νομο στα Αγγλικα, στον παραθεσε ενα παλικαρι παρα πανω. Επισης διαβασε και συζητησεις σε αλλα cms forums (Wordpress, Joomla). Τι να αποδειξω εγω, οτι δεν ειμαι Ελεφαντας ;

Εδω μεχρι και τα LOG των webserver ειναι δεδομενα προσωπικα και εσυ λες για Forum post ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, markos9 είπε

Ακουστικό! 
Το φβ ήταν ένα απλό παράδειγμα, το κάνουν πολλές εφαρμογές. χωρίς καν να χρησιμοποιείς το κινητό εκείνη την στιγμή.

Απίστευτα πράγματα δεν το γνώριζα αυτό δηλαδή μόνο με flight mode είσαι σίγουρος σε άλλη περίπτωση μπορεί να σε ακούει το ίδιο σου το τηλέφωνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, paredwse είπε

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί είναι τελείως λάθος; Στο κάτω-κάτω, εσύ φέρεις το βάρος της απόδειξης του ισχυρισμού σου, όχι εγώ. 

Ναι υποθεσω επισης οτι ουτε οι αξιολογησεις των αγγελιων συνιστουν προσωπικα δεδομενα, ετσι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...