Προς το περιεχόμενο

έχω πρόβλημα με το Xiaomi Redmi Note 4, μπορεί να βοηθήσει κάποιος;


leftso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Εδώ κι τρεις περίπου μήνες έχω το xiaomi redmi note 4. Μέχρι πριν 10 ημέρες δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα, ωστόσο το τελευταίο διάστημα στα ξαφνικά σβήνει η οθόνη χωρίς κανέναν λόγο. Παρότι το touch λειτουργεί κανονικά με σβηστή οθόνη. Οπώς για παραδείγμα σβήνειι οταν έχουμε το τηλεφωνο στο αυτί και μιλάμε, αλλα δεν αποκρίνεται άμεσα για να μπορέσω να  συνεχίσω την λειουργία του. Πρέπει να το κλειδώσω και μέτα απο λίγο θα πάρει μπροστα. και μέτα απο λίγα λεπτά-δευτερολεπτα πάλι σβησιμο. Τονίζω πως το touch δουλεύει κανονικά, αν και σβηστεί η οθόνη αποκρίνεται σε κάθε κίνηση. Εκανα restore την συσκευή, αλλά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε.

Έχει κανείς κάποια ιδέα; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, leftso είπε

Καλησπέρα.

Εδώ κι τρεις περίπου μήνες έχω το xiaomi redmi note 4. Μέχρι πριν 10 ημέρες δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα, ωστόσο το τελευταίο διάστημα στα ξαφνικά σβήνει η οθόνη χωρίς κανέναν λόγο. Παρότι το touch λειτουργεί κανονικά με σβηστή οθόνη. Οπώς για παραδείγμα σβήνειι οταν έχουμε το τηλεφωνο στο αυτί και μιλάμε, αλλα δεν αποκρίνεται άμεσα για να μπορέσω να  συνεχίσω την λειουργία του. Πρέπει να το κλειδώσω και μέτα απο λίγο θα πάρει μπροστα. και μέτα απο λίγα λεπτά-δευτερολεπτα πάλι σβησιμο. Τονίζω πως το touch δουλεύει κανονικά, αν και σβηστεί η οθόνη αποκρίνεται σε κάθε κίνηση. Εκανα restore την συσκευή, αλλά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε.

Έχει κανείς κάποια ιδέα; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αν συμβαίνει μόνο εν ώρα κλήσης μπορεί να είναι κάποιο bug μικρής σημασίας. Σβήνει και σε άλλες στιγμές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, vchristod84 είπε

Αν συμβαίνει μόνο εν ώρα κλήσης μπορεί να είναι κάποιο bug μικρής σημασίας. Σβήνει και σε άλλες στιγμές; 

το κανει καθε φορα, οχι μονο σε στιγμη κλησης. την κληση την εφερα ως παραδειγμα

Επεξ/σία από leftso
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, chios είπε

Με πια ρομ είσαι; ανέβασε screenshot από το σχετικά με το τηλέφωνο.

από Ελλάδα το πήρε;;

κάνε calibration τον proximity sensor.

 Ναι από Ελλάδα 

Screenshot_2018-04-01-15-28-33-278_com.android.settings.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η τελευταία έκδοση miui 9.5 είναι όλο προβλήματα γιαυτό την έχουν αποσύρει. Μπορείς να γυρίσεις πίσω με   fast boot rom ή περιμένεις νέα ρομ.

Ρυθμίσεις - σχετικά με το τηλέφωνο - πατάς πολλές φορές πάνω στο έκδοση kernel και κάνε ρύθμιση proximity sensor.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chios είπε

Γενικά η τελευταία έκδοση miui 9.5 είναι όλο προβλήματα γιαυτό την έχουν αποσύρει. Μπορείς να γυρίσεις πίσω με   fast boot rom ή περιμένεις νέα ρομ.

Ρυθμίσεις - σχετικά με το τηλέφωνο - πατάς πολλές φορές πάνω στο έκδοση kernel και κάνε ρύθμιση proximity sensor.

Πως θα μπορούσα να γυρίσω σε προηγούμενη έκδοση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι έχει ενεργοποιηθεί.

Δεν μπορεί εγώ που έχω τρία να μην έχω σε κανένα  πρόβλημα.....

Μήπως έχεις κανένα Clean Master ή κάποια παρεμφερή εφαρμογή?Η κανένα Antivirus?

Όταν λες έκανες restore ,δηλαδή έκανες επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή απλά το έκλεισες και το ξανά άνοιξες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως έχει πρόβλημα η οθόνη και δεν είναι θέμα λογισμικού. Με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων(και αποφυγή ενημερώσεων και εγκατάστασης άλλων εφαρμογών για ένα μικρό διάστημα), μπορείς να διαπιστώσεις αν είναι πρόβλημα software ή hardware. To επόμενο βήμα για σιγουριά είναι το φλασάρισμα της επίσημης ρομ της συσκευής. Αν το πρόβλημα παραμένει, τότε έχει να κάνει με βλάβη της οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, dancer_69 είπε

Ίσως έχει πρόβλημα η οθόνη και δεν είναι θέμα λογισμικού. Με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων(και αποφυγή ενημερώσεων και εγκατάστασης άλλων εφαρμογών για ένα μικρό διάστημα), μπορείς να διαπιστώσεις αν είναι πρόβλημα software ή hardware. To επόμενο βήμα για σιγουριά είναι το φλασάρισμα της επίσημης ρομ της συσκευής. Αν το πρόβλημα παραμένει, τότε έχει να κάνει με βλάβη της οθόνης.

 

22 ώρες πριν, saruman123 είπε

Κάτι έχει ενεργοποιηθεί.

Δεν μπορεί εγώ που έχω τρία να μην έχω σε κανένα  πρόβλημα.....

Μήπως έχεις κανένα Clean Master ή κάποια παρεμφερή εφαρμογή?Η κανένα Antivirus?

Όταν λες έκανες restore ,δηλαδή έκανες επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή απλά το έκλεισες και το ξανά άνοιξες.

Το πρόβλημα προήλθε από μια πτώση του κινητού που επηρέασε τον αισθητήρα. Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. 

Στις 1/4/2018 στις 6:16 ΜΜ, chios είπε

http://en.miui.com/a-234.html

με αυτόν τον τρόπο κάνε δοκιμή

Το πρόβλημα προήλθε από μια πτώση  του κινητού που επηρεάσε τον αισθητήρα.  Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. 

Επεξ/σία από leftso
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/4/2018 στις 7:03 ΜΜ, leftso είπε

Το πρόβλημα προήλθε από μια πτώση του κινητού που επηρέασε τον αισθητήρα. Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. 

Το πρόβλημα προήλθε από μια πτώση  του κινητού που επηρεάσε τον αισθητήρα.  Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. 

Σε ιδια περίπτωση με αλλαγη οθονης θα φτιαχτει το πρόβλημα ή πρέπει να γινει και κατι ακόμα; το κινητο δουλεύει κανονικα με σπασμενη οθόνη αλλά σβηνει ξαφνικά. 

 

Επεξ/σία από theagenis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...