Προς το περιεχόμενο

Η Cloudflare παρουσιάζει DNS υπηρεσία στη διεύθυνση 1.1.1.1 για πιο γρήγορο Internet


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 179
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Clipboard01.jpg.54b338a6cb093f93671d4541bc7ff9cb.jpg

Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι σωστό εκεί που τους έβαλες.Μπορείς να το τσεκάρεις πηγαίνοντας Internet - status - dsl connection status -ATM_DSL. Θα δείς ότι έχεις ακόμα τους DNS του isp σου.

Για να αλλάξει σωστά πρέπει να τους βάλεις στο internet - WAN - DSL connection - ATM_DSL - IPv4 - manual DNS on

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 hours ago, isay said:

Άρα οσοι ειναι με forthnet δεν θα καταλάβουν διαφορα, ίσως και καλυτερα να μην τους αλλαξουν.

Βασικά όλοι όσοι έχουν εγχώριο DNS δεν θα καταλάβουν διαφορά, αρκεί αυτός να δουλεύει όπως πρέπει. Δεν είναι δλδ ότι "γαμάει" ο DNS της Forthnet, απλά είναι εντός Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NemeSis1990 είπε

το εκανα και οντος βγαινει το πιο γρηγορο με δευτερο το google.

σε εμενα που είναι στη Nova βγαίνει αμεσως μετα τους dns της Nova. οπότε πάνω κατω τα ίδια είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, konstantin79 είπε

σε εμενα που είναι στη Nova βγαίνει αμεσως μετα τους dns της Nova. οπότε πάνω κατω τα ίδια είναι

κατσε γιατι κι εγω νοβα εχω. το πρωτο πρωτο λες? αρχιζει με 192.168? αυτο ειναι πρωτο σε μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Βασικά όλοι όσοι έχουν εγχώριο DNS δεν θα καταλάβουν διαφορά, αρκεί αυτός να δουλεύει όπως πρέπει. Δεν είναι δλδ ότι "γαμάει" ο DNS της Forthnet, απλά είναι εντός Ελλάδας.

Συμφωνουμε απολύτως. Αν παιζει καλα, δεν υπάρχει λογος αλλαγης, εκτος ειδικών περιπτωσεων οπως πχ κλειδωμα domains απο dns.

Ετσι κι αλλιως θα το test γιατί έβλεπα πολύ κοσμο να λεει "ουάουυ" και ήταν αφορμή για πρακτική hands on συγκριση με τους adguard dns.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, isay said:

Αν παιζει καλα, δεν υπάρχει λογος αλλαγης, εκτος ειδικών περιπτωσεων οπως πχ κλειδωμα domains απο dns.

Μεγάλο αυτό το ΑΝ όμως. Διότι δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που οι DNS των ISPs μας σερνόντουσαν στο παρελθόν. Βέβαια υπάρχει λύση του DNS του GRNET, που είναι εγχώριος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει ιδέα κανείς, στο Technicolor 5136v2 πώς μπορώ να βάλω άλλους DNS; Έχω περάσει τους συγκεκριμένους στο Local Network, αλλά στην κεντρική καρτέλα συνεχίζει να μου δείχνει της 4νετ. Τους έβαλα στον υπολογιστή, αλλά τρώω κόφτη σε σελίδες (κυρίως στοιχηματικές) που με ενδιαφέρουν επειδή προφανώς εξακολουθούν να υπερισχύει το DNS του ISP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, pedrojay είπε

Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι σωστό εκεί που τους έβαλες.Μπορείς να το τσεκάρεις πηγαίνοντας Internet - status - dsl connection status -ATM_DSL. Θα δείς ότι έχεις ακόμα τους DNS του isp σου.

Για να αλλάξει σωστά πρέπει να τους βάλεις στο internet - WAN - DSL connection - ATM_DSL - IPv4 - manual DNS on

τελικα ισχυει αυτος ο τροπος η ο προηγουμενος που εχει αναφερθει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jonkyr είπε

Αν έχει ιδέα κανείς, στο Technicolor 5136v2 πώς μπορώ να βάλω άλλους DNS; Έχω περάσει τους συγκεκριμένους στο Local Network, αλλά στην κεντρική καρτέλα συνεχίζει να μου δείχνει της 4νετ. Τους έβαλα στον υπολογιστή, αλλά τρώω κόφτη σε σελίδες (κυρίως στοιχηματικές) που με ενδιαφέρουν επειδή προφανώς εξακολουθούν να υπερισχύει το DNS του ISP.

Δες αυτό που έγραψα παραπάνω.Δεν ξέρω το μενού του technicolor αλλά ψάξε για ρυθμίσεις WAN ή γενικότερα τις ρυθμίσεις της σύνδεσης σου και όχι του local network

 

4 ώρες πριν, theseus είπε

τελικα ισχυει αυτος ο τροπος η ο προηγουμενος που εχει αναφερθει;

Δοκίμασε κι εσύ και πες μας.Και ο jonkyr παρατήρησε το ίδιο με μένα,ότι ακόμα έχει τους isp dns αν αλλάξει στο local network (λογικό κιόλας νομίζω)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pedrojay είπε

 

 

Δυστυχώς αυτό δεν κατάφερα να το βρω στο μενου του technicolor. Προσπάθησα να κλικάρω οποιαδήποτε ένδειξη υπήρχε για configure, αλλά πουθενά δεν βρήκα dns settings. Είτε είναι κάποια "βοηθητική" επιλογή που πρέπει να αλλάξει, είτε είμαι εντελώς μάπας και δεν το βλέπω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι παω αντιθετα στο ρευμα, αλλα προσωπικα δεν συμπαθω την Cloudflare. Ο λογος ειναι γιατι κρυβει καθε ειδους spammers και hackers, πισω απο τα IP της και αδιαφορει για αυτο (λεγοντας οτι δεν εχει ευθυνη).

 

Προσπαθω εδω και καιρο να βρω ενα IP που με εχει τρελανει στο spam (το site που αναφερεται στο spam) και ειναι αδυνατον. Και τα abuse reports μου προς Cloudflare (μεσω spamcop) πανε στο καλαθι των αχρηστων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...