Προς το περιεχόμενο

Την αναστολή λειτουργίας του UberX στην Ελλάδα ανακοίνωσε η Uber


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

to ebay δεν εχει ουτε ενα υπαλληλο στην ελλαδα το ιδιο και αμαζον, δεν δινουν δεκαρα στην εφορια  αλλα δεν βλεπω κανεναν να παραπονιεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
1 hour ago, μιχαλαρας-79 said:

to ebay δεν εχει ουτε ενα υπαλληλο στην ελλαδα το ιδιο και αμαζον, δεν δινουν δεκαρα στην εφορια  αλλα δεν βλεπω κανεναν να παραπονιεται 

Παρεμπιπτόντως, για να μάθεις και κάτι σήμερα, η Amazon έχει κανονικότατα φορολογική έδρα στην Ελλάδα (στην Αγ. Παρασκευή Αττικής) με ελληνικότατο ΑΦΜ και αποδίδει κανονικά ΦΠΑ στο ελληνικό Κράτος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paredwse είπε

Παρεμπιπτόντως, για να μάθεις και κάτι σήμερα, η Amazon έχει κανονικότατα φορολογική έδρα στην Ελλάδα (στην Αγ. Παρασκευή Αττικής) με ελληνικότατο ΑΦΜ και αποδίδει κανονικά ΦΠΑ στο ελληνικό Κράτος. 

Για δώσε το ελληνικό ΑΦΜ της άμαζον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, paredwse είπε

Είναι το ΑΦΜ 998770297

Ωραίος... και μπράβο στην amazon... Αλλά γιατί δηλώνει ως έδρα την Α δου Αθηνών ? Μυρίζομαι κάποια κομπίνα εδώ B) πως γκίνεται αυτό ??

Επεξ/σία από ziaba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, ziaba said:

Ωραίος... και μπράβο στην amazon... Αλλά γιατί δηλώνει ως έδρα την Α δου Αθηνών ? Μυρίζομαι κάποια κομπίνα εδώ B) πως γκίνεται αυτό ??

Φορολογικός αντιπρόσωπος/αντίκλητος εκεί;

Δεν έχω ιδέα, είχα μείνει με την εντύπωση ότι ήταν στην Αγ. Παρασκευή, στην KPMG. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, paredwse είπε

Φορολογικός αντιπρόσωπος/αντίκλητος εκεί;

Δεν έχω ιδέα, είχα μείνει με την εντύπωση ότι ήταν στην Αγ. Παρασκευή, στην KPMG. 

Στην Αναξαγόρα 6-8, 10010 Αθήνα τους εμφανίζει επίσημα άρα δεν έχουν έδρα στην Ελλάδα.... ούτε φορολογούνται τα κέρδη τους εδώ ... τον αφμ τον έχουν για να κόβουν παραστατικά εδώ

Επεξ/σία από ziaba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίδες μίλησα με ένα ταρίφα και στενοχωρήθηκε που έφυγε η uber. Μου έιπε "όλοι οι λιγούρηδες τώρα που έφυγε η uber, θα πέσουν πάλι σε μας, μετράνε τα πενηνταράκια κ το παίζουν κυριλέ".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, NexGen είπε

Ελεύθερη Αγορά™ (μόνο όποτε μας βολεύει)

Όσο και να χτυπιέστε οι κρατιστές έχουν ανώτερη συλλογική νοημοσύνη από τους υπόλοιπους παρόλο που σε ατομικές δεξιότητες υστερούν. Έτσι συνασπιζονται για πλάκα σε κόμματα άνω του 20% και γλεντάνε τους υπόλοιπους που πιστεύουν στην ελεύθερη αγορά, οποίοι δεν μπορούν να φτάσουν στις εκλογές το 1%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Απίστευτη ξεφτίλα πραγματικά αυτό που έγινε στην χώρα μας, διώχνουμε εταιρείες και μετά ψάχνουμε τις επενδύσεις με τα κιάλια. 

Ποιά είναι η επένδυση? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω μοτοσυκλέτες απο το 1999 και αυτοκίνητο από το 2001.

Συνεπώς δεν μου δημιουργείται η ανάγκη να κινούμαι με ΜΜΜ και ενοικιαζόμενα οχήματα είτε ταξί είτε ούμπερ.

Και η εμπειρία μου στο δρόμο ξεπερνά τα 22 συναπτά έτη (ναι και εγώ οδηγούσα χωρίς δίπλωμα τότε και ναι με είχαν σταματήσει), κάποια απο αυτά (αρκετά ως επαγγελματίας) κάποια ώς ιδιώτης.

Και ακόμα και σήμερα ως επαγγελματίας (σε δίκυκλο) .

Οι λίγες λοιπόν φορές που έχω αναγκαστεί να πάρω ταξί (π.χ. άφησα την μηχανή συνεργείο και πρέπει να γυρίσω σπίτι και τούμπαλιν/δεν είμαι σε θέση να οδηγήσω μετά απο αρκετό αλκοόλ στο αίμα και θέλω να φτάσω ασφαλής στο σπίτι κτλπ) δεν μου άφησαν καλές εντυπώσεις τις περισσότερες φορές.Η μία και ΜΟΝΑΔΙΗ ΦΟΡΑ που είχα καλή εντύπωση από ταξιτζή,ήταν ένα ταξί που πήρα απο Λ.Θησέως στην Καλλιθέα με την μέθοδο του σηκωμένου χεριού -ένα μερσέντες 10ετίας- στο οποίο ήταν ένας οδηγός  καμιά 50ριά ετών, πιο ευγενικός απο μπάτλερ, σαλόνι στο αμάξι χωρίς σκισίματα κτλπ,να γυαλίζουν τα πάντα και να ΜΗΝ ΣΙΧΑΙΝΕΣΑΙ να ακουμπήσεις και το βασικό ΔΕΝ σταμάτησε μπροστά μου αλλά 10 μέτρα παραπέρα ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΧΩΡΟ,και έδωσε και απόδειξη από μόνος του.

Φίλοι "ταρίφες"/"αυτοκινητιστές" η όπως αλλιώς θέλετε να σας αποκαλούμε, φτιάχτε τα οχηματά σας, την συμπεριφορά σας, κόβετε αποδείξεις και μην τα βάζετε τα φράγκα στην κάλτσα κάτω απο το τιμόνι, και το βασικότερο σεβαστείτε τους υπόλοιπους χρήστες του δρόμου που σταματάτε όπως γουστάρετε,όπου γουστάρετε, η λέξη φλάς είναι άγνωστη λέξη και συμπεριφέρεστε λες και ο δρόμος σας ανήκει -σαν τους ποδηλάτες ένα πράμα-.Και σεβαστείτε τον μαλάκα που θα μπεί στο όχημα σας και θα σας αφήσει τα λεφτά του, είτε η ελάζχιστη διαδρομή είτε απο το τριεθνές στον Έβρο μέχρι το κάβο ντόρο.Μετά θα μιλήσουμε και για την τιμολογιακή πολιτική σας και τις επιλογές δρομολογίου.

Και να μην ακούσω δικαιολογίες οτι αυτοί που τα κάνουν αποτελούν μειοψηφία γιατί μπορώ κάθε μέρα να δίνω και 10-20 περιστατικά με ακριβή οδό και πινακίδα οχήματος.

Κοινώς αλλάξτε αν θέλετε μεροκάματο αλλιώς ο κόσμος θα σας έχει γραμμένους και αυτός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Que sera sera είπε

ετσι και αλλιως σε λιγα χρονια τα ταξι θα είναι αχρηστα λογω των αυτοκινουμενων οχημάτων.

φορτηγατζήδες, ταξιτζήδες και λοιποι οδηγοι θα πρεπει να βρουν άλλο επαγγελμα

Ελπίζω και οι γιατροί να αλλάξουν επάγγελμα. Ρομπότ με νυστέρια θα κάνει εγχείρηση τρομερή. Που να τους πιάσει ο άνθρωπος.

Κοινωνικος λειτουργός ρομποτ με ταγιέρ να σκάει σπίτι σου να πατάει αλάρμ και να σκάει η robocop αστυνομία να συλλαμβάνουν τον αλκοολικό πατέρα.

Επισης καθαρίστριες ρομπότ. Να μην φοβάσαι αμα σου κλέψει τίποτα.

Σε όλα τα ρομπότ και ο άνθρωπος θα την αράζει. Αρκετά δουλέψαμε τώρα πρέπει να παρταρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τους γιατρούς γίνεται ήδη. Όπως και με δικηγόρους και λογιστες

Το ΑΙ θα αλλάξει πολλές εργασιακές σχέσεις. Όπως φαίνεται οι οδηγοί είναι από τους πρώτους που θα επηρεαστούν 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Το θέμα των ναρκωτικών είναι άσχετο με το thread. 

Εσύ αναφέρες για ανάπτυξη και επενδύσεις. Προφανος δεν σε νοιάζει η νομιμότητα παρά μόνο εάν συμφαιρει την ηθική σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...