Προς το περιεχόμενο

Την αναστολή λειτουργίας του UberX στην Ελλάδα ανακοίνωσε η Uber


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, ASTOU είπε

Από την μία απάτη η uber και από την άλλη δεν ζητάς ποτέ απόδειξη εξαιτίας του λάθους φορολογικού συστήματος... Προσωπικά δεν πρόκειται να δώσω ούτε μισό ευρώ στους ταρίφες. Είμαι φοιτητής και τα λίγα χρήματα που έχω διαθέσιμα θα τα ξοδεύω μόνο σε υπηρεσίες που αξίζουν, πχ uber, netflix κλπ.

Same 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, ASTOU είπε

Από την μία απάτη η uber και από την άλλη δεν ζητάς ποτέ απόδειξη εξαιτίας του λάθους φορολογικού συστήματος... Προσωπικά δεν πρόκειται να δώσω ούτε μισό ευρώ στους ταρίφες. Είμαι φοιτητής και τα λίγα χρήματα που έχω διαθέσιμα θα τα ξοδεύω μόνο σε υπηρεσίες που αξίζουν, πχ uber, netflix κλπ.

που κολαει το πως λειτουργει η uber , με εαν επιλεγω να ζητησω η οχι αποδειξη για λογους φορολογικους..

τωρα που κλεινει το uberx , θα κανεις και οικονομια! αφου δεν σου κατι η beat..    υπαρχει και το πεζο 2

Επεξ/σία από christopher0016
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, sellman15 είπε

Πρεπει να βγαζουν Β επαγγελματικο. Δεν μπορει να ειμαστε τοσο μπου#%#%#λο!!

Εδώ και πάρα πολλά χρόνια, δεν υπάρχει επαγγελματικό Β. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

που κολαει το πως λειτουργει η uber , με εαν επιλεγω να ζητησω η οχι αποδειξη για λογους φορολογικους..

τωρα που κλεινει το uberx , θα κανεις και οικονομια! αφου δεν σου κατι η beat..    υπαρχει και το πεζο 2

Λες παράνομη την uber επειδή δεν πληρώνει φόρους και κάνεις το ίδιο πράγμα με την απόδειξη... Φυσικά από εδώ και πέρα θα χρησιμοποιώ ΜΜΜ και πεζό 2 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ASTOU είπε

Λες παράνομη την uber επειδή δεν πληρώνει φόρους και κάνεις το ίδιο πράγμα με την απόδειξη... Φυσικά από εδώ και πέρα θα χρησιμοποιώ ΜΜΜ και πεζό 2 

λεω παρανομη την uber  παρανομη επειδη πηγε σε παρα πολλες χωρες με το ετσι θελω δεν σεβαστηκε της εκαστοτε νομοθεσιες , δεν εβαλε   επαγγελματιες οδηγους ταξιτζηδες  ουτε νομιμα ταξι  . δεν την κυνηγανε μονο στην ελλαδα σε οσες χωρες εχει παει την κυνηγανε για απλους προφανεις λογους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, christopher0016 είπε

αλλα οχι  οι γραφικοτητες με τα βρωμικα ταξι , τους κλεφτες που δεν κοβουν αποδειξη κτλπ    ειναι μια ωραια βολικη καραμελιτσα  αλλα φιλε σορρυ 2018 εχουμε

οσο για της αποδειξης προσωπικα  δεν ζηταω απο πουθενα , δεν με νοιαζει εαν κοβει η οχι αποδειξη.  εαν υπηρχε ενα σωστο φορολογικο συστημα, ενα κρατος που δεν σου αλλαζει τα φωτα στην φορολογια. τοτε εγω πρωτος θα ζητουσα αποδειξη . 

Ετσι μπραβο μην ζητατε αποδειξεις και δινετε κινητρα στους οδηγους ταξι να μην κοβουν και μετα να περιμενετε ολα δια μαγειας να διορθωθουν.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ετσι μπραβο μην ζητατε αποδειξεις και δινετε κινητρα στους οδηγους ταξι να μην κοβουν και μετα να περιμενετε ολα δια μαγειας να διορθωθουν.

δεν με αφορα οπως δεν ζηταω στο σουβλατζιδικο ετσι δεν ζηταω στον ταξιτζη.. εαν και εχω ακουσει οι ταμειακες μηχανες οι συνχρονες  βγαζουν αυτοματα αποδειξεις χωρις  κολπα  για παρεμβασεις.. επισης κατι ακουσα οτι  οι πιο συνχρονες ταμειακες που θα μπουν σε ταξι θα συνδεονται αυτοματα ον λινε με εφορια...

αυτο που με ενδιαφερει ειναι να εχει σωστη συμπεριφορα απεναντι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

δεν με αφορα οπως δεν ζηταω στο σουβλατζιδικο ετσι δεν ζηταω στον ταξιτζη.. εαν και εχω ακουσει οι ταμειακες μηχανες οι συνχρονες  βγαζουν αυτοματα αποδειξεις χωρις  κολπα  για παρεμβασεις.. επισης κατι ακουσα οτι  οι πιο συνχρονες ταμειακες που θα μπουν σε ταξι θα συνδεονται αυτοματα ον λινε με εφορια...

αυτο που με ενδιαφερει ειναι να εχει σωστη συμπεριφορα απεναντι μου.

Πως γινεται να ζητας σωστη συμπεριφορα απο καποιον οταν δεν σε ενδιαφερει αν σου κοψει αποδειξη ή οχι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, christopher0016 είπε

οχι να κατσουν να τους  κλεβει η καθε απατη uber. που δεν λειτουργει με τους εκαστοτε νομους.  να κανουν τους μλκες

θελεις να υποστηριξεις επενδυνσεις , υποστηριξε νομιμες εταιριες  οπως η BEAT που εχει να κανει με οδηγους ταξι και οχι απατεωνες.

αλλα οχι  ξερω το τσαμπα ειναι πιο ωραιο.... οσο για της υπηρεσιες το beat θεωρω ειναι πολυ ανωτερο του uber,

αλλα οχι  οι γραφικοτητες με τα βρωμικα ταξι , τους κλεφτες που δεν κοβουν αποδειξη κτλπ    ειναι μια ωραια βολικη καραμελιτσα  αλλα φιλε σορρυ 2018 εχουμε

οσο για της αποδειξης προσωπικα  δεν ζηταω απο πουθενα , δεν με νοιαζει εαν κοβει η οχι αποδειξη.  εαν υπηρχε ενα σωστο φορολογικο συστημα, ενα κρατος που δεν σου αλλαζει τα φωτα στην φορολογια. τοτε εγω πρωτος θα ζητουσα αποδειξη . 

Όποιος θεωρεί οτι μια εταιρεία είναι παράνομη να βρει και να παραθέσει στοιχεία. Εκτός αν βασίζεται στο τι λένε στα κανάλια οι συνδικαλιστές. 

Η νομιμότητα εξαντλείται στο να κάνεις έναρξη επαγγέλματος να δηλώσεις τους ΚΑΔ των δραστηριοτήτων σου να κόβεις απόδειξη και να καταβάλλεις τους φόρους σου. Οποιοσδήποτε επιπλέον περιορισμός πέραν αυτών είναι εμπόδιο για τις επενδύσεις την ανάπτυξη 

Δεν με ενδιαφέρει αν είναι βρώμικα ή οχι τα ταξί, απορώ που κάποιοι βρίσκετε και τα λέτε κιόλας. Με ενδιαφέρει το δικαίωμα στην πρόσβαση των υπηρεσιών. 

Όσο για την επικών διαστάσεων παπάτζα που πέταξες για τις αποδείξεις, μόνος σου αιτιολογείς οτι είσαι συμμέτοχος στην φοροδιαφυγή την παρανομία άρα και στον ερχομό της κάθε Uber με βάση το δικό σου σκεπτικό.

1 ώρα πριν, christopher0016 είπε

δεν με αφορα οπως δεν ζηταω στο σουβλατζιδικο ετσι δεν ζηταω στον ταξιτζη.. εαν και εχω ακουσει οι ταμειακες μηχανες οι συνχρονες  βγαζουν αυτοματα αποδειξεις χωρις  κολπα  για παρεμβασεις.. επισης κατι ακουσα οτι  οι πιο συνχρονες ταμειακες που θα μπουν σε ταξι θα συνδεονται αυτοματα ον λινε με εφορια...

αυτο που με ενδιαφερει ειναι να εχει σωστη συμπεριφορα απεναντι μου.

Άρα καλά κάνει η κάθε uber και έρχεται με το έτσι θέλω χωρίς να τηρεί τίποτα. 

1 ώρα πριν, christopher0016 είπε

λεω παρανομη την uber  παρανομη επειδη πηγε σε παρα πολλες χωρες με το ετσι θελω δεν σεβαστηκε της εκαστοτε νομοθεσιες , δεν εβαλε   επαγγελματιες οδηγους ταξιτζηδες  ουτε νομιμα ταξι  . δεν την κυνηγανε μονο στην ελλαδα σε οσες χωρες εχει παει την κυνηγανε για απλους προφανεις λογους...

Σιγά μην βάλει επαγγελματίες ταξιτζήδες. Έρχομαι εγώ ανοίγω εταιρεία μεταφοράς ανθρώπων με δικά μου αυτοκίνητα, από που και ως που θα προσλάβω επαγγελματία ταξιτζή? Με την ίδια λογική και οι μεταφορικές εταιρείες και όσες εταιρείες χρησιμοποιούν οχήματα για να εξυπηρετήσουν τις ανάγκες τους θα έπρεπε να προσλάβουν επαγγελματίες οδηγούς ταξί. Απορώ που τα βρίσκετε και τα λέτε αυτά τα μαργαριτάρια. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ελλαδαρα κ ελληναραδες φιλε μου

ο αλλος θελει απο τον ταριφα να του παιρνει φιφα κ να του κανει κ αερα στην διαδρομη 

ο διπλα κανει χιλιες δυο πατεντες κ παρανομιες για να φοροδιαφυγει αλλα απο τον ταριφα θελει αποδειξη κ ονλαιν συνδεση με την εφορια

την ιδια ωρα οι ταριφες εχουν καταντησει οχι αδικα πολλες φορες συνωνυμο του αξεστου ξερολα μπουρδολογου μικροαπατεωνα

meanwhile αποθεωνουμε την uber με το παρανομο συστημα της ετσι επειδη μας βολευει αλλα τα βαζουμε με το συστημα για την αδηλωτη κ παρανομη εργασια

με λιγα λογια να αγιασεις δεν μπορεις οσο κ να θες σε τουτο το μπορντελο που ζουμε 

 

 

Επεξ/σία από what_if
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, christopher0016 είπε

δεν με αφορα οπως δεν ζηταω στο σουβλατζιδικο ετσι δεν ζηταω στον ταξιτζη.. εαν και εχω ακουσει οι ταμειακες μηχανες οι συνχρονες  βγαζουν αυτοματα αποδειξεις χωρις  κολπα  για παρεμβασεις.. επισης κατι ακουσα οτι  οι πιο συνχρονες ταμειακες που θα μπουν σε ταξι θα συνδεονται αυτοματα ον λινε με εφορια...

αυτο που με ενδιαφερει ειναι να εχει σωστη συμπεριφορα απεναντι μου.

Μπράβο, καλά κάνεις και δεν ζητάς. Εγώ έχω ακούσει ότι οι σύγχρονες ταμειακές μηχανές θέλουν και σύγχρονους ανθρωπους-πελατης για να δουλέψουν ώστε όλοι να έχουν τα αγαθά μιας σύγχρονης πόλης.

Ούτε όταν μετακομίσουμε σε άλλο γαλαξία σαν ανθρωπότητα δεν θα έχουμε διορθωθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, orck είπε

Μπράβο, καλά κάνεις και δεν ζητάς. Εγώ έχω ακούσει ότι οι σύγχρονες ταμειακές μηχανές θέλουν και σύγχρονους ανθρωπους-πελατης για να δουλέψουν ώστε όλοι να έχουν τα αγαθά μιας σύγχρονης πόλης.

Ούτε όταν μετακομίσουμε σε άλλο γαλαξία σαν ανθρωπότητα δεν θα έχουμε διορθωθεί...

δηλαδη τι θες να ζητησω 24% για να πανε σε ενα κρατος που δεν σου παρεχει τιποτα σωστα??   εχεις αναρωτηθει ποτε ποσο δυσκολα τα βγαζει περα ενας απλος ελ.. επαγγελματιας??  η ειναι το λαμογιο που δεν κοβει αποδειξεις να τα δινει στον νταβατζη το κρατος , γιατι νταβατζιλικη ειναι να σου ζηταω προκαταβολη φορου για του χρονου.. που ξερεις εαν το εχω το μαγαζι του χρονου.. και να σου περνω το 24%   σε καθε συναλλαγη σου.. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Uber ήταν η πρωτοπόρος που ανακάλυψε ένα τεράστιο κενό στην αγορά και (παρα)βιάστηκε να το καλύψει. Αυτή η επιθετικότητα προκάλεσε την μεγάλη αντιπαλότητα και προστριβές στις αγορές εκτός της Αμερικάνικης που είναι πολύ περισσότερο κλειστές και συντηρητικές. Η Uber πήρε το ρίσκο και, από ότι δείχνουν τα πράγματα μάλλον, απέτυχε να κυριαρχήσει. Το νερό όμως μπήκε στο αυλάκι και πίσω δεν γυρνά, ένα πολύ καλύτερο disruptive προϊόν όσο και να το πολεμάει ένα συντηρητικό κατεστημένο πάντα κερδίζει, το μόνο που μπορούν να πετύχουν είναι να σκοτώσουν την πρώτη εταιρία και να καθυστερήσουν το αναπόφευκτο . Όσοι νομίζουν ότι τελείωσε η αναταραχή ας περιμένουν τους Κινέζους που μάθανε από τα λάθη της Uber και έρχονται. Η Softbank  αγοράζει τους πάντες σαν να μην υπάρχει αύριο, και να δω όταν έρθουν με τα άπειρα κρατικά δις τους εδώ σε λίγο ποιος συνδικαλιστής και ποιος λαϊκιστής πολιτικάντης θα τους αντισταθεί. (θυμίζω κάποιους γραφικούς να σχίζουν τα ιμάτιά τους έξω από κάτι λιμάνια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν και τι χρωστάνε, ξέρω όμως ότι η Ελλάδα πλέον είναι βασικός κόμβος στον καινούργιο δρόμο του μεταξιού, που φτιάχνει με κόστος τρις η Κίνα. Για το συνολικό όφελος που μπορεί να έχει αυτό σε μια οικονομία αρκεί να δούμε πως παρακαλάνε άλλες χώρες στα Βαλκάνια τους Κινέζους να περάσουν και από αυτές. Ο Xi Jinping έχει πάει 10 φορές στην Σερβία για παράδειγμα και η διείσδυση προχωρά ακάθεκτη (και τα δις ρέουν) παρά τις οργισμένες αντιδράσεις των συνδικαλιστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...