Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το Black Shark, το gaming smartphone της Xiaomi


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, georgetsl είπε

xiaomi ....παταει τους παντες στην αγορα σε οτι βγαλει ....η τιμη του παντως ,σπερνει τα S9 χαβαλε και σε χαρακτηριστικα ,με τα μισα χρηματα .....οι υπολοιποι παραπονιαρηδες απλα κραζουν απο ζηλεια , εαν το εβγαζε καμια apple ή samsung με τα τριπλασια χρηματα ....τωρα καποιοι θα εγραφαν ποιηματα .....επειδη ειναι xiaomi ομως καποιοι ταραχτηκαν απο οτι βλεπω στα σχολια !!! με 560 ντολαρς παντως ,βαραει οτι κορυφαιο αλλης εταιριας κυκλοφορει !!

Μπα δεν το νομίζω οτι μπορεί  να χτυπήσει ενα πχ s9 h mate 10pro.

Δεν θα αναφέρομαι  σε specs antutu etc .

δεν τα φτανει σε τίποτα στην φωτογραφια στον σχεδιασμο στο χαμηλο sar  ποιοτητα οθονης και γενικοτερα στην ποιοτητα Χρήσης. 

Προσωπικα εαν διεθετα πχ 550 ευρω θα προτιμουσα να παρω μια περσινη επωνυμη ναυαρχιδα παρα μια φετεινη xiaomi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Δεν έχει κανονικά stereo speakers σε landscape. Χρησιμοποιεί το ακουστικό στην μια πλευρά. Το throttling σε κινητό ειναι κάτι που συμβαίνει πολύ συχνα σε βάριες εφαρμογές. Τώρα ξαναρωτάω, το άρμεγμα που το βλεπεις; Αφού το κινητό είναι αρκετα πιο φθηνό από τα αντίστοιχα κινητά με τα ίδια specs.

Αντιθετα, ειναι πολύ καλό spec. Καίει λιγότερη μπαταρία, καλύτερο performance και δεν έχει καμία διαφορά οπτικά. Ο μόνος λόγος θα ήταν για vr. Αλλά το κινητό είναι για games, όχι για vr.

Το άρμεγμα το βλέπω γιατί δημιούργησαν μια καινούργια κατηγορία smartphone η οποία δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω από τουμπανιασμενα specs και τα ονομάζουν gaming για να ψαρωνουν οι πιτσιρικάδες ότι έχουν gaming κινητό. 

Το συγκεκριμένο μπορεί να έχει χαμηλή τιμή λόγω Xiaomi αλλά δεν θα είναι όλα έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, BurnedPriest είπε

"Τέλος οι gamers θα μπορούν να προμηθευτούν και ένα περιφερειακό για το Black Shark" 

Οι actual gamers δεν παίρνουν στα σοβαρά το "mobile gaming". 

Μισο λεπτακι γιατι θα τρελαθουμε λιγο με αυτα που διαβαζουμε... εσυ mr.gamer, γνωριζεις καθολου απο ιστορια του video gaming στην παροδο του χρονου?Το video gaming απο απλα παιχνιδακια στο pc, το doom κτλ. και μετα atari,game boy,sega master system,mega drive,game gear, dreamcast,Ds playstation etc. δεν ξεκινησε??

 

Εσυ δηλαδη gamer τι games επαιζες παλια?? Η μηπως εισαι ο κλασσικος τυπας που ξεκινησες την "gaming πορεια σου" κατ ευθειαν απο τα games με τις απολυτες γραφικαρες?

 

Απο που ξεκινησε λοιπον το video gaming και πλεον τα game-ακια που υπαρχουν στο κινητο,μια χαρα δεν ειναι συγκριτικα με atari games κτλ?? 

 

Ο gamer μαν,για να λεμε τα πραγματα οπως ειναι,οτι game και να του δωσεις,σε οποιαδηποτε πλατφορμα κτλ θα κατσει να ασχοληθει και να γινει καλος σε αυτο εαν τον ενδιαφερει... βλεπε mobas σε κινητα που ειναι και της μοδας,βλεπε clash royale ;) κτλ. 

 

Περα απο κει,ναι προφανως η εξελιξη του video gaming,δεν γινεται στα games των κινητων και προφανως τα games των κινητων δεν συγκρινοντε ακομα ;) με τα games κονσολων αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι "σοβαρα" games ή το σημαντικοτερο,οτι ο κοσμος δεν τα παιρνει στα σοβαρα...βλεπε pubg για κινητα,το καινουργιο south park card game που ειναι εκπληκτικο, κτλ.κτλ. 

 

Ας μαθουμε και πεντε πραγματα για το video gaming και ας κραταμε τουλαχιστον στον κοσμο των video games ανοιχτο μυαλο και ας κανουμε expand τουλαχιστον σε αυτο το θεμα το μυαλο μας.Οτιδηποτε ειναι καλο φτιαγμενο και μας διασκεδαζει σε οποιαδηποτε πλατφορμα μπορει να θεωρηθει και ειναι καλο game.

 

Μπορει να περασανε ποσα χρονια και να εξελιχθηκε το video gaming αλλα το tetris,το doctor mario,τα μαριο γενικα :P ,ποσοι τιτλοι του nes και super nes, metroid,donkey kong,etc. etc. τα wonder boy,τα pac man των arcades κτλ κτλ. μπορει να μην εχουν τρελα γραφικα και να ηταν πολυ πιο απλα σε σχεση με τα σημερινα video games αλλα ηταν και ειναι game-αρες,αν σκεφτουμε την εποχη που βγηκανε και θα πρεπει να τα σεβομαστε σαν gamers.

 

Εσυ πιστευεις πως σε κινητα δεν μπορουν να βγουν πλεον games σαν το tetris,donkey kong etc?

 

Αν σου αρεσουν λοιπον μονο συγκεκριμενου ειδους games,συγκεκριμενης εποχης games και παιζεις μονο λιγα video games και οχι ολα (video games που ειναι σε διαφορες πλατφορμες,κονσολες,κινητα κτλ.)τοτε λυπαμαι που στο λεω μαν,αλλα λανθασμενα νομιζεις πως εισαι gamer.

Ετσι για να λεμε και λιγο τα πραγματα με το ονομα τους...

 

Περα απο ολα αυτα,δεν θα σχολιασω καθολου τα gaming κινητα.Υπαρχει αγορα?Καλα κανει και υπαρχει και καλα κανουν και κανουν expand την video gaming εμπειρια και στα κινητα,αφου αρεσει στον κοσμο και γουσταρει.Video games ειναι,ας υπαρχουν διαφοροι τροποι να παιξεις ενα game και ο καθενας ας επιλεγει αυτον που του αρεσει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρατώ τα εξής. Υγρόψυξη, επιδόσεις, κάμερες μοχλός και ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ.

Αυτό που με ενοχλεί κάπως είναι ότι δεν θα γράφει Xiaomi επάνω πρώτον και δέυτερον αν θα έρθει ποτέ Ελλάδα για επίσημη εγγύηση.

Όλα τα άλλα θα δείξουν πόσο καλό είναι μόνο ο χρόνος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβγαλαν το headphone jack. Και εσυ τεκνο Xiaomi?

 

 

(Ναι,το ξερω οτι το κανουν συνεχεια αλλα αυτο υποτιθεται οτι ειναι "gaming smartphone")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, sils said:

Μπα δεν το νομίζω οτι μπορεί  να χτυπήσει ενα πχ s9 h mate 10pro.

Δεν θα αναφέρομαι  σε specs antutu etc .

δεν τα φτανει σε τίποτα στην φωτογραφια στον σχεδιασμο στο χαμηλο sar  ποιοτητα οθονης και γενικοτερα στην ποιοτητα Χρήσης. 

Προσωπικα εαν διεθετα πχ 550 ευρω θα προτιμουσα να παρω μια περσινη επωνυμη ναυαρχιδα παρα μια φετεινη xiaomi.

Είναι προφανές ότι όλα αυτά που ζητάς δεν θα τα βρεις σε κινητό που ανήκει στην «gaming» κατηγορία. Προφανώς δεν απευθύνεται εσένα και πολύ καλά θα κάνεις να κοιτάζεις σε κινητά άλλων κατηγοριών για να καλύπτεις τις ανάγκες σου.

Παιδιά, γενικότερα όσοι σχολιάζετε ανούσια σε μια προϊοντική κατηγορία που δεν σας ενδιαφέρει, ας τα πω για άλλη μια φορά.

 

Τι περιμένουμε από ένα gaming κινητό:

- Front stereo ηχεία. Όχι σαχλαμάρες τύπου «το ακουστικό γίνεται ηχείο». Το έχω στο Mate 9 μου αυτό και δεν έχει καμία σχέση με το τον ήχο Ζ5 που είχα πριν. Ιδανικά ένα gaming κινητό πρέπει να έχει και headphone jack.

- Cutting edge SoC. Ο 845 έχει ξεχωριστή GPU επάνω του (επειδή διάβασα κάτι βλακειούλες πιο πάνω).

- Μεγάλη οθόνη, ιδανικά 6,5 με 7 ίντσες και κατά -δική μου- προτίμηση 16:9. Δεν θέλουμε top ποιότητα οθόνης και δεν θέλουμε 2Κ και 4Κ αναλύσεις, θέλουμε τόση ανάλυση όση μπορούν να τρέξουν τα games μας. Η «χαμηλή» ανάλυση βοηθά και στην καλύτερη αυτονομία που την θέλουμε για μεγαλύτερα gaming sessions.

 

Τι δεν μας ενδιαφέρει σε ένα gaming κινητό:

- Οι κάμερες. Αν θέλουμε κινητό για φωτογραφίες κοιτάμε αλλού. Επίσης, αν μας ενδιαφέρει στα σοβαρά η φωτογραφία παίρνουμε DSLR φωτογραφική, btw.

- Τα looks. Ας είναι bulky και chunky, ο σκοπός δεν είναι να ρίξουμε γκόμενα.

- Γενικότερα, ότι θα μας ενδιέφερε σε μία νορμάλ αγορά κινητού. Δεν μας ενδιαφέρει να μπορούμε να το χειριστούμε με το ένα χέρι, δεν μας ενδιαφέρει το SAR, δεν μας ενδιαφέρει η ευκολία χρήσης και η εργονομία.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, BurnedPriest είπε

"Τέλος οι gamers θα μπορούν να προμηθευτούν και ένα περιφερειακό για το Black Shark" 

Οι actual gamers δεν παίρνουν στα σοβαρά το "mobile gaming". 

Ποιοι ειναι αυτοι οι actual gamers? Γιατι αν δω προς Ιαπωνια Κορεα το mobile ειναι νο1, εκτος κ αν αυτοι δεν ειναι gamers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Archer_Thessaloniki είπε

Μισο λεπτακι γιατι θα τρελαθουμε λιγο με αυτα που διαβαζουμε... εσυ mr.gamer, γνωριζεις καθολου απο ιστορια του video gaming στην παροδο του χρονου?Το video gaming απο απλα παιχνιδακια στο pc, το doom κτλ. και μετα atari,game boy,sega master system,mega drive,game gear, dreamcast,Ds playstation etc. δεν ξεκινησε??

Εσυ δηλαδη gamer τι games επαιζες παλια?? Η μηπως εισαι ο κλασσικος τυπας που ξεκινησες την "gaming πορεια σου" κατ ευθειαν απο τα games με τις απολυτες γραφικαρες?

Απο που ξεκινησε λοιπον το video gaming και πλεον τα game-ακια που υπαρχουν στο κινητο,μια χαρα δεν ειναι συγκριτικα με atari games κτλ?? 

Ο gamer μαν,για να λεμε τα πραγματα οπως ειναι,οτι game και να του δωσεις,σε οποιαδηποτε πλατφορμα κτλ θα κατσει να ασχοληθει και να γινει καλος σε αυτο εαν τον ενδιαφερει... βλεπε mobas σε κινητα που ειναι και της μοδας,βλεπε clash royale ;) κτλ. 

Περα απο κει,ναι προφανως η εξελιξη του video gaming,δεν γινεται στα games των κινητων και προφανως τα games των κινητων δεν συγκρινοντε ακομα ;) με τα games κονσολων αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι "σοβαρα" games ή το σημαντικοτερο,οτι ο κοσμος δεν τα παιρνει στα σοβαρα...βλεπε pubg για κινητα,το καινουργιο south park card game που ειναι εκπληκτικο, κτλ.κτλ. 

Ας μαθουμε και πεντε πραγματα για το video gaming και ας κραταμε τουλαχιστον στον κοσμο των video games ανοιχτο μυαλο και ας κανουμε expand τουλαχιστον σε αυτο το θεμα το μυαλο μας.Οτιδηποτε ειναι καλο φτιαγμενο και μας διασκεδαζει σε οποιαδηποτε πλατφορμα μπορει να θεωρηθει και ειναι καλο game.

Μπορει να περασανε ποσα χρονια και να εξελιχθηκε το video gaming αλλα το tetris,το doctor mario,τα μαριο γενικα :P ,ποσοι τιτλοι του nes και super nes, metroid,donkey kong,etc. etc. τα wonder boy,τα pac man των arcades κτλ κτλ. μπορει να μην εχουν τρελα γραφικα και να ηταν πολυ πιο απλα σε σχεση με τα σημερινα video games αλλα ηταν και ειναι game-αρες,αν σκεφτουμε την εποχη που βγηκανε και θα πρεπει να τα σεβομαστε σαν gamers.

Εσυ πιστευεις πως σε κινητα δεν μπορουν να βγουν πλεον games σαν το tetris,donkey kong etc?

Αν σου αρεσουν λοιπον μονο συγκεκριμενου ειδους games,συγκεκριμενης εποχης games και παιζεις μονο λιγα video games και οχι ολα (video games που ειναι σε διαφορες πλατφορμες,κονσολες,κινητα κτλ.)τοτε λυπαμαι που στο λεω μαν,αλλα λανθασμενα νομιζεις πως εισαι gamer.

Ετσι για να λεμε και λιγο τα πραγματα με το ονομα τους...

Περα απο ολα αυτα,δεν θα σχολιασω καθολου τα gaming κινητα.Υπαρχει αγορα?Καλα κανει και υπαρχει και καλα κανουν και κανουν expand την video gaming εμπειρια και στα κινητα,αφου αρεσει στον κοσμο και γουσταρει.Video games ειναι,ας υπαρχουν διαφοροι τροποι να παιξεις ενα game και ο καθενας ας επιλεγει αυτον που του αρεσει.

Καταρχήν εγώ δεν αυτοαποκαλέστηκα "gamer".

Έχω περάσει από όλες τις διαφορετικές ποιότητες γραφικών αλλά δεν έχει να κάνει με τα γραφικά αυτό που είπα. Έχει να κάνει με το ότι στα κινητά παίζεται μια συγκεκριμένη κατηγορία παιχνιδιών, free to play, casual απλά παιχνιδάκια. Και μη μου πεις για emulators, η πλειοψηφία αυτά παίζει. 

Θέλω να καταλήξω ότι κι εγώ παίζω προφανώς τέτοια παιχνίδια στο κινητό σε κάποιες περιστάσεις αλλα δεν θα έλεγα ποτέ "έχω λιώσει στο candy crush, I'm such a gAmUr Xdd". 

Και ουτε τώρα το λέω φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BurnedPriest είπε

Καταρχήν εγώ δεν αυτοαποκαλέστηκα "gamer".

Έχω περάσει από όλες τις διαφορετικές ποιότητες γραφικών αλλά δεν έχει να κάνει με τα γραφικά αυτό που είπα. Έχει να κάνει με το ότι στα κινητά παίζεται μια συγκεκριμένη κατηγορία παιχνιδιών, free to play, casual απλά παιχνιδάκια. Και μη μου πεις για emulators, η πλειοψηφία αυτά παίζει. 

Θέλω να καταλήξω ότι κι εγώ παίζω προφανώς τέτοια παιχνίδια στο κινητό σε κάποιες περιστάσεις αλλα δεν θα έλεγα ποτέ "έχω λιώσει στο candy crush, I'm such a gAmUr Xdd". 

Και ουτε τώρα το λέω φυσικά.

Και ποιος σου είπε ότι δεν δημιουργείτε μια καινούργια κατηγορία παιχνιδιων; Έτσι όπως το βλέπω διόλου απίθανο να βλέπουμε και πιο ΑΑΑ τίτλους και η αρχή έχει ηδη γίνει.

Για το άλλο που λες. Πιστεύεις δηλαδή ότι όποιος πάρει αυτό το κινητό θα λέει ότι είναι gamer και ότι αξίζει στονcandy crash; Αυτό είναι το νόημα του gaming: να αποκτάς κάποιον τίτλος και να λες που σκίζεις η' να περνάς καλά με ότι και αν είναι αυτό που σου αρέσει;

Πραγματικά δηλαδή είναι σαν έχετε ένα συνδικάτο οι "hardcore" gamers, και δεν θέλετε να λέγονται gamers αυτοί που παίζουν παιχνίδια στα κινητά για να μην σας κλέψουν τα επαγγελματικά δικαιώματα. Τόσο αστείο μου φαίνεται όταν ακούω ανθρώπους να λένε για σοβαρό gaming και ότι αυτά είναι γελοία και άλλες τέτοιες παπαριές, λες και έχουν κανένα πτυχίο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Και ποιος σου είπε ότι δεν δημιουργείτε μια καινούργια κατηγορία παιχνιδιων; Έτσι όπως το βλέπω διόλου απίθανο να βλέπουμε και πιο ΑΑΑ τίτλους και η αρχή έχει ηδη γίνει.

Για το άλλο που λες. Πιστεύεις δηλαδή ότι όποιος πάρει αυτό το κινητό θα λέει ότι είναι gamer και ότι αξίζει στονcandy crash; Αυτό είναι το νόημα του gaming: να αποκτάς κάποιον τίτλος και να λες που σκίζεις η' να περνάς καλά με ότι και αν είναι αυτό που σου αρέσει;

Πραγματικά δηλαδή είναι σαν έχετε ένα συνδικάτο οι "hardcore" gamers, και δεν θέλετε να λέγονται gamers αυτοί που παίζουν παιχνίδια στα κινητά για να μην σας κλέψουν τα επαγγελματικά δικαιώματα. Τόσο αστείο μου φαίνεται όταν ακούω ανθρώπους να λένε για σοβαρό gaming και ότι αυτά είναι γελοία και άλλες τέτοιες παπαριές, λες και έχουν κανένα πτυχίο.

Μα είναι αυτονόητο ότι δεν μπορείς να αποκαλείσαι gamer αν δεν έχεις περάσει τουλάχιστον 5 χρόνια παίζοντας ΑΑΑ τίτλους σε pc αξίας >1000€. 
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γτ γκρινιάζετε... έχετε πολύ καλα σπεκς κινητού σε τιμές κατώτερες και από one plus.... σας πειράζει το gaming χωρίς αύξηση τιμής Αλλά δεν σας πειραζουν τα χαζο ιμοτζι με αύξηση τιμής στα 200 δολάρια. Τί να πω. .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...