Προς το περιεχόμενο

Δικαιώματα αγοραστή


Dim.Ls

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Προσωπικά αγορές απο αγγελίες τις αποφεύγω διότι στην πλειοψηφία τις θεωρώ δολώματα.

Εδω μεσα δεν ειναι fb φιλε,υπαρχουν καποιοι μηχανισμοι και καποιες αξιολογησεις.
Εαν κανεις αυτο που εκανε ο TS φυσικα και εισαι "θυμα" που τσιμπησε το "δολωμα" οπως λες παραπανω.
Εγω παντως με καμια 150ρια συναλλαγες εδω μεσα ( και στο παλιο προφιλ και αδηλωτες ) εχω "χασει" 3 φορες που  οι 2  τυποι ηταν απλα ηλιθιοι και ο ενας ηλιθιος και απατεωνακος.

Μου εστειλαν δλδ μηχανηματα που κατι δεν πηγαινε καλα,αλλα δεν ενιωθαν να καταλαβουν το προβλημα.

9 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Παντως η κατάθεση χρημάτων σε τραπεζικό λογαριασμό υποδηλώνει 99% απάτη.

 

Πολυ ακυρο αυτο που γραφεις.Εγω συναλλασομαι μονο με καταθεση,ειτε παρω ειτε δωσω.

Αμα μυριζεσαι ετσι τις απατες τοτε δεν ανηκεις στον κοσμο των αγορων απο αγγελια.

Ή μηπως εισαι απο εκεινους που υποστηριζουν συναλλαγη με αντικαταβολη και "ελεγχο παρουσια κουριερ" ;

Απατη μυριζει οταν ο αλλος δε δινει τηλεφωνο ή δε θελει να μιλησετε στο τηλ,και φυσικα απατη δηλωνει το παρακατω:
Οταν κατι φαινεται πολυ καλο για να ειναι αληθινο συνηθως δεν ειναι.

Επεξ/σία από webparts
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν υπάρχει καμιά απολύτως περίπτωση να φυλακιστεί, πριν 2 χρόνια θυμάμαι έναν τυπά εδώ που του έκλεψαν το laptop κάτι τσιγγάνοι, τελικά πιάστηκαν μετά από κάποιον καιρό, για να φυλακιστείς για τέτοιες μικροκλοπές πρέπει να έχεις κάνει καμιά 40-50αρια κλοπές και να έχεις φάει τις αντίστοιχες καταγγελίες/μηνύσεις, η αστυνομία ουσιαστικά ξέρει και που μένει ο κλέφτης και περιμένει πότε θα γίνει υπέρβαση ενός ορίου κλοπών απ' το συγκεκριμένο άτομο για να τους χώσει μέσα διαφορετικά τον πιάνουν μένει 1-2 μέρες στο κρατητήριο και τον αφήνουν έξω πάλι. 

Ανάλογα σε πόσους το έχει κάνει και πόσες μηνύσεις έχει φάει μπορεί να φυλακιστεί όπως είπες και εσύ. Δεν είναι σίγουρο αλλά άμα δεν ξεκινήσεις από κάπου τότε δεν θα μαζευτούν οι μηνύσεις για να μπει μέσα. Επίσης οι καταθέσεις λόγο του ότι σου δίνουν πολλά στοιχεία είναι το ίδιο και ίσως πιο ασφαλής τρόπος συναλλαγής (εκτός και αν η αντικαταβολή συνοδεύεται με εντολή να ανοιχτεί το δέμα και μετά να γίνει η πληρωμή).  Εν τέλει τζάμπα είναι γιατί να μην του κάνεις μια αφού το κέρδισε ο ανθρωπος. 

 

11 ώρες πριν, fastnq2 είπε

Οχι.''Απατημενο'' δηλωνει πολλες φορες που δεν εχει ορεξη να την ξαναπατησει..Ενταξει τωρα αν ο αλλος εχει 3 αξιολογησεις και ζηταει καταθεση ε κατι βρωμαει..Αυτος βεβαια ειναι και 8 χρονια μελος.

Συμφωνώ αλλά στις 3 αξιολογήσεις συμμετείχαν και άτομα με πάνω από 100 αξιολογήσεις κατάλαβες εκεί την πάτησα. Και ο ανθρωπος έγραφε συναλλαγή χέρι με χέρι οπότε η κάρτα υπήρχε αλλιώς πως να κάνεις απατεωνιά απο κοντα? Οπότε εκεί σκέφτομαι..... πόσους μέσα στο insomnia ξεγέλασε για αυτή ακριβώς την κάρτα ταυτόχρονα? Γιατί θα δέχτηκε πολλά μηνύματα. 

 

17 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Μονον εσυ κι αυτός γνωρίζετε πραγματικά τι συμβαίνει, κι εδώ μεσα διαβάζουμε την δικιά σου εκδοχή μόνο.
Ωστόσο, χωρις καμία πρόθεση να σε αμφισβητήσω, και με διάθεση να κρατήσω ίσες αποστάσεις, θα μείνω στο γεγονός της καταγγελίας στην αστυνομία κι εκκίνησης αυτοφωρου διαδικασίας.
Κι όλα τα άλλα θα πάρουν τον δρόμο τους.

Έκανες πολύ καλα που δημοσιοποίησες το περιστατικό μαζί με τις πληροφορίες περι αστυνομίας, διότι δεν τις γνωρίζει αρκετός κόσμος (συμπεριλαμβανομένου κι εμένα)  και μακάρι να ακολουθήσουν κι άλλοι αποδεδειγμένα παθούντες ωστε οι δυνητικά εξυπνάκηδες να το σκεφτούν διπλά και τριπλά. 

Προσωπικά αγορές απο αγγελίες τις αποφεύγω διότι στην πλειοψηφία τις θεωρώ δολώματα.

Δεν ήθελα το θέμα να γίνει για την δικιά μου περίπτωση ούτως η άλλος απλά να ξέρει ο κόσμος ότι μπορεί να κάνει κάτι χωρίς να πληρώσει ώστε να μαζεύονται σιγά σιγά στα ονόματα των απατεώνων μηνύσεις και να τιμωρηθούν. Φυσικά ακούτε μόνο την μία πλευρά αλλά προσπάθησα να είμαι αντικειμενικός και να παραθέσω απλά τα γεγονότα ( δεν γίνεται 100% όμως γιατί είμαι η "εξαπατημένη" άκρη)

9 ώρες πριν, webparts είπε

Εδω μεσα δεν ειναι fb φιλε,υπαρχουν καποιοι μηχανισμοι και καποιες αξιολογησεις.
Εαν κανεις αυτο που εκανε ο TS φυσικα και εισαι "θυμα" που τσιμπησε το "δολωμα" οπως λες παραπανω.
Εγω παντως με καμια 150ρια συναλλαγες εδω μεσα ( και στο παλιο προφιλ και αδηλωτες ) εχω "χασει" 3 φορες που  οι 2  τυποι ηταν απλα ηλιθιοι και ο ενας ηλιθιος και απατεωνακος.

Μου εστειλαν δλδ μηχανηματα που κατι δεν πηγαινε καλα,αλλα δεν ενιωθαν να καταλαβουν το προβλημα.

Πολυ ακυρο αυτο που γραφεις.Εγω συναλλασομαι μονο με καταθεση,ειτε παρω ειτε δωσω.

Αμα μυριζεσαι ετσι τις απατες τοτε δεν ανηκεις στον κοσμο των αγορων απο αγγελια.

Ή μηπως εισαι απο εκεινους που υποστηριζουν συναλλαγη με αντικαταβολη και "ελεγχο παρουσια κουριερ" ;

Απατη μυριζει οταν ο αλλος δε δινει τηλεφωνο ή δε θελει να μιλησετε στο τηλ,και φυσικα απατη δηλωνει το παρακατω:
Οταν κατι φαινεται πολυ καλο για να ειναι αληθινο συνηθως δεν ειναι.


Σωστός σε όλα όσα είπες αλλά μην μου πεις ότι δεν βγαίνουν προσφορές καλές και δελεαστηκές που να είναι μια χαρα αληθινές? ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dim.Ls είπε

Ανάλογα σε πόσους το έχει κάνει και πόσες μηνύσεις έχει φάει μπορεί να φυλακιστεί όπως είπες και εσύ. Δεν είναι σίγουρο αλλά άμα δεν ξεκινήσεις από κάπου τότε δεν θα μαζευτούν οι μηνύσεις για να μπει μέσα. Επίσης οι καταθέσεις λόγο του ότι σου δίνουν πολλά στοιχεία είναι το ίδιο και ίσως πιο ασφαλής τρόπος συναλλαγής (εκτός και αν η αντικαταβολή συνοδεύεται με εντολή να ανοιχτεί το δέμα και μετά να γίνει η πληρωμή).  Εν τέλει τζάμπα είναι γιατί να μην του κάνεις μια αφού το κέρδισε ο ανθρωπος. 

Συμφωνώ αλλά στις 3 αξιολογήσεις συμμετείχαν και άτομα με πάνω από 100 αξιολογήσεις κατάλαβες εκεί την πάτησα. Και ο ανθρωπος έγραφε συναλλαγή χέρι με χέρι οπότε η κάρτα υπήρχε αλλιώς πως να κάνεις απατεωνιά απο κοντα? Οπότε εκεί σκέφτομαι..... πόσους μέσα στο insomnia ξεγέλασε για αυτή ακριβώς την κάρτα ταυτόχρονα? Γιατί θα δέχτηκε πολλά μηνύματα. 

Δεν ήθελα το θέμα να γίνει για την δικιά μου περίπτωση ούτως η άλλος απλά να ξέρει ο κόσμος ότι μπορεί να κάνει κάτι χωρίς να πληρώσει ώστε να μαζεύονται σιγά σιγά στα ονόματα των απατεώνων μηνύσεις και να τιμωρηθούν. Φυσικά ακούτε μόνο την μία πλευρά αλλά προσπάθησα να είμαι αντικειμενικός και να παραθέσω απλά τα γεγονότα ( δεν γίνεται 100% όμως γιατί είμαι η "εξαπατημένη" άκρη)


Σωστός σε όλα όσα είπες αλλά μην μου πεις ότι δεν βγαίνουν προσφορές καλές και δελεαστηκές που να είναι μια χαρα αληθινές? ;)

Σιγουρα,εγω μπορω να ξεχωρισω μια πραγματικη προσφορά.Αλλοι προφανώς δε μπορουν.

Και φυσικά έχω κανει πισω σε προσφορα που ηταν αληθινή αλλα το ένστικτο μου με απετρεψε.Ξερει καλυτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε όσες φόλες έχω φάει ή κόντεψα να φάω, μου φώναζε η φωνή "όχι όχι όχι".

Καλυτερα να χάσεις μια ευκαιρία παρά χρήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2018 στις 2:14 ΠΜ, webparts είπε

Απατη μυριζει οταν ο αλλος δε δινει τηλεφωνο ή δε θελει να μιλησετε στο τηλ,και φυσικα απατη δηλωνει το παρακατω:
Οταν κατι φαινεται πολυ καλο για να ειναι αληθινο συνηθως δεν ειναι.

Στο κομμάτι του τηλεφώνου, θα βάλει ο άλλος καρτοκινητό με τις μαϊμού sim και μην τον είδατε τον Παναή μετά. Όταν κάνει την λαμογιά πετάει την κάρτα και αγοράζει άλλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Στο κομμάτι του τηλεφώνου, θα βάλει ο άλλος καρτοκινητό με τις μαϊμού sim και μην τον είδατε τον Παναή μετά. Όταν κάνει την λαμογιά πετάει την κάρτα και αγοράζει άλλη. 

Εννοω οταν αποφευγει να σου μιλήσει στο κινητό,εκει συνηθως βρωμαει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Στο κομμάτι του τηλεφώνου, θα βάλει ο άλλος καρτοκινητό με τις μαϊμού sim και μην τον είδατε τον Παναή μετά. Όταν κάνει την λαμογιά πετάει την κάρτα και αγοράζει άλλη. 

ακόμα και τα καρτοκινητά είναι δηλωμένα με ονοματεπώνυμο μετά από επίδειξη της ταυτότητας σου πλέον. Αυτά γινόντουσαν παλιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Εγώ σε όσες φόλες έχω φάει ή κόντεψα να φάω, μου φώναζε η φωνή "όχι όχι όχι".

Καλυτερα να χάσεις μια ευκαιρία παρά χρήματα.

είναι σαν τον αγοραστή που σου λέει ενδιαφέρομαι δώσε ενα τηλ να τα πούμε ,τσακ μπαμ ξέρει τι θέλει 

και σαν τον άλλο αγοραστή που σου στέλνει 300 πμ και στο τέλος εξαφανίζεται.

απο την συμπεριφορά του άλλου καταλαβαινεις πολλά   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dim.Ls είπε

ακόμα και τα καρτοκινητά είναι δηλωμένα με ονοματεπώνυμο μετά από επίδειξη της ταυτότητας σου πλέον. Αυτά γινόντουσαν παλιά. 

Και πάλι έχουν βρει τον τρόπο τους και το παρακάμπτουν αυτό το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Και πάλι έχουν βρει τον τρόπο τους και το παρακάμπτουν αυτό το σύστημα.

Για πες μας πως να μάθουμε και εμείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως μερικες φορες το φθηνο κοστιζει μετα.

Καλυτερα να το πληρωσεις λιγο παραπανω και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο παρα να ψαχνεσαι μετα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Για πες μας πως να μάθουμε και εμείς

Έχεις ακούσει για "Πακιστανικά" νούμερα; Αν όχι, κάνε μια βόλτα από Ομόνοια μεριά και θα μάθεις μέσα σε 2 λεπτά :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Έχεις ακούσει για "Πακιστανικά" νούμερα; Αν όχι, κάνε μια βόλτα από Ομόνοια μεριά και θα μάθεις μέσα σε 2 λεπτά :)

Και αυτό, και άλλα πράγματα που δεν θέλω να τα αναφέρω εδώ μιας και οχι μόνο δεν προσφέρουν κάτι αλλά βοηθάνε τους εν ενεργεία και μελλοντικούς απατεώνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...